Raport R-R 2025 R.
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU MOJ S.A.
Z DZIAŁALNOŚCI JEDNOSTKI W 2025 R.
MOJ S.A.
ul. Tokarska 6
40-859 Katowice
Tel.: (32) 604 09 00
Fax: (32) 604 09 01
Email: sekretariat@moj.com.pl
Internet: www.moj.com.pl
KRS 0000266718
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach
Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Katowice, kwiecień 2026 r.
1. Podstawowe informacje o Emitencie
Nazwa Emitenta:
MOJ Spółka Akcyjna;
40 – 859 Katowice , ul. Tokarska 6.
Podstawa prawna działalności Emitenta.
Spółka powstała poprzez przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę
akcyjną, na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników FASING – MOJ Sp. z o. o.
z dnia 9 października 2006 r. oraz połączenia z dniem 01.10.2013 r. z Fabryką Wyrobów
Metalowych Kuźnia Osowiec Sp. z o. o. z Osowca.
Kodeks Spółek Handlowych – ustawa z dnia 15.09.2000 r. (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn.
zm.).
Organ rejestrowy i data wpisu do rejestru.
Spółka została zarejestrowana w dniu 31.10.2006 r. w Krajowym Rejestrze dowym Sądu
Rejonowego Katowice Wschód, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
pod numerem :
KRS 0000266718
Numery identyfikacyjne.
REGON : 273548901 nadany w dniu 15.07.1997 r.
NIP : 634 – 21 – 39 – 773 nadany w dniu 01.08.1997 r.
VAT UE PL6342139773 nadany w dniu 19.04.2004 r.
Okres sprawozdawczy oraz osoby Zarządzające i Nadzorujące
Niniejsze opracowanie prezentuje osiągnięte wyniki finansowe MOJ S.A. za okres
od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.
Rada Nadzorcza
W stosunku do stanu na koniec 2024 roku, w 2025 roku
Rada Nadzorcza Spółki pozostała w niezmienionym składzie.
W Radzie Nadzorczej Spółki w 2025 r. zasiadali:
Pan Andrzej Bik - Przewodniczący
Pan Paweł Płaza - Zastępca Przewodniczącego
Pan Tadeusz Demel - Sekretarz
Pan Kazimierz Bik - Członek
Pan Mateusz Bik - Członek
Pan Piotr Czaja - Członek
̶ Pani Jolanta Piasecka - Członek
Działając w myśl § 27 ust.3 Statutu Spółki oraz § 7 Regulaminu Rady Nadzorczej
w 2025 roku w ramach Rady Nadzorczej działał Komitet Audytu powołany przez Radę
spośród swoich członków w składzie:
Pan Piotr Czaja - Przewodniczący Komitetu Audytu
Pani Jolanta Piasecka - Wiceprzewodnicząca Komitetu Audytu
Pan Paweł Płaza - Sekretarz Komitetu Audytu.
Zarząd Spółki
W 2025 r. w stosunku do roku 2024 r. nie nastąpiły żadne zmiany w składzie Zarządu Spółki.
W 2025 roku pracował Zarząd szóstej kadencji w składzie:
- Pan Jacek Kudela - Prezes Zarządu
- Pan Przemysław Biskup - Wiceprezes Zarządu
Dyrektor ds.
Logistyki i Inwestycji.
Podział zakresu odpowiedzialności w Zarządzie.
Prezes Zarządu kieruje całokształtem działalności, ze szczególnym uwzględnieniem
problematyki:
zarządzania i prowadzenia dokumentacji organizacyjnej Spółki,
spraw osobowych i zatrudnienia,
polityki płacowej,
spraw wojskowych i ochrony mienia,
współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Komis Nadzoru
Finansowego oraz relacjami inwestorskimi,
kontroli wewnętrznej,
koordynacji działalności socjalnej,
stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
spraw administracyjnych i majątkowych,
przekształceń strukturalnych i własnościowych,
współpracy z organizacjami związków zawodowych,
nadzoru nad ustalaniem krótko i długookresowych planów Spółki,
ustalania polityki cenowej i jej realizacja,
planowania i nadzoru nad realizacją przedsięwzięć w zakresie promocji Spółki
i jej wyrobów oraz działalności marketingowej,
nadzoru nad prowadzeniem badań i analiz rynków zbytu na wyroby i usługi Spółki,
organizacji współpracy z odbiorcami wyrobów Spółki oraz pośrednikami handlowymi,
organizacji i nadzoru nad realizacją eksportu,
nadzoru nad pracą Oddziału Katowice i Oddziału Kuźnia Osowiec,
nadzoru nad budową Osiedla Zalesie,
nadzoruje prace Dyrektora ds. Ekonomicznych oraz Głównego księgowego w sferze
płynności finansowej i księgowej Spółki.
Wiceprezes Zarządu - Dyrektor ds. Logistyki i Inwestycji w szczególności jest zobowiązany
do:
planowania, organizowania, koordynowania oraz nadzoru realizacji w zakresie
działalności inwestycyjnej Spółki,
nadzorowania i koordynowania działań w zakresie planowania i realizacji konserwacji
i remontów urządzeń, instalacji, sieci, systemów, obiektów Spółki,
nadzoru działań w zakresie gospodarki materiałowej i magazynowej,
nadzoru nad planami zapotrzebowania na materiały i części zamienne z odpowiednim
wyprzedzeniem czasowym,
nadzoru i kontroli nad prawidłową działalnością logistyki i transportu oraz jej
budżetem,
koordynacji kontaktów firmy z klientami, partnerami i dostawcami,
nadzoru nad funkcjonowaniem pracy magazynów Oddziału Osowiec i Oddziału
Katowice,
bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych
i ochroną środowiska w podległych komórkach organizacyjnych,
Przedmiot działalności
W 2025 r. Spółka prowadziła działalność gospodarczą w Zakładzie w Katowicach w halach
przy ul. Tokarskiej 6 oraz w Oddziale „Kuźnia Osowiec” w Osowcu.
W obiektach tych zajmowała się:
W zakładzie zlokalizowanym w Katowicach przy ulicy Tokarskiej - produkcją
i dystrybucją sprzęgieł i narzędzi tzw. małej mechanizacji dla potrzeb przemysłu
wydobywczego, rolniczego, energomaszynowego, kolejowego, stoczniowego i innych,
niżej wymienionych. Spółka oferuje sprzęgła, sprzęt wiertniczy (wiertarki i kotwiarki),
klucze dynamometryczne, pompy, agregaty hydrauliczne, smarownice, podpory, stojaki
cierne Valent oraz siłowniki hydrauliczne.
Podejmując działania mające na celu poszerzenie własnego obszaru działalności
i lepszego wykorzystania posiadanych mocy Spółka świadczy usługi remontowe
i konserwacyjne wyrobów własnych oraz innych producentów maszyn i urządzeń.
Dodatkowo Spółka oferuje do sprzedaży towary handlowe poszerzające własną ofertę
handlową.
W ramach strategii rozszerzania rynków zbytu Spółka podejmuje i kontynuuje działania
umożliwiające zaspokojenie jak najszerszego zakresu potrzeb zgłaszanych przez inne działy
gospodarek w dziedzinie sprzęgieł. Oprócz przemysłu górniczego i energetycznego oferta
Spółki kierowana jest w dużym stopniu także do:
przedsiębiorstw przemysłu energetycznego,
producentów przekładni, przenośników taśmowych, zgrzebłowych itp., pomp,
wentylatorów i kruszarek,
przedsiębiorstw przemysłu cementowego,
przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego, drzewnego, papierniczego,
kolejnictwa,
przedsiębiorstw produkcji maszyn rolniczych.
W ofercie MOJ S.A. znajdują się wyroby własne, jak i produkty innych producentów – głównie
sprzęgła i części zamienne. Dzięki kompleksowej ofercie przeznaczonej dla odbiorców
działających w różnych sektorach przemysłu, Spółka zwiększa swoje udziały w rynkach poza
górniczych.
Spółka posiada Dział Konstrukcyjno Wdrożeniowy prowadzący między innymi prace nad
nowymi produktami oraz dostosowywaniem do wymagań dotychczas wytwarzanych
produktów. Nowe wdrożenia oraz unowocześnianie oferty umożliwia Spółce sprostanie
wymogom stawianych przez rynek.
W Oddziale Kuźnia Osowiec w Osowcu wykonuje się produkcję stalowych odkuwek
matrycowych kutych na gorąco o masie od 0,3 kg do 20 kg, głównie na zamówienie klienta,
według jego projektu. W zakresie produkowania odkuwek Firma oferuje następujące prace:
wykonywanie odkuwek w oparciu o dostarczoną dokumentację techniczną wyrobu bądź
wzór,
tworzenie dokumentacji w technice przestrzennej 3D CAD/CAM przy wykorzystaniu
systemu NX z uwzględnieniem symulacji kucia przeprowadzonej w programie
SIMUFACT,
obróbkę cieplną odkuwek,
śrutowanie,
obróbkę mechaniczną odkuwek,
kontrolę wad powierzchniowych metodą defektoskopii magnetycznej,
przeprowadzanie badań metalograficznych i wytrzymałościowych odkuwek.
Zaletami procesu kucia matrycowego są niewielkie czasy wykonania wyrobu oraz możliwość
produkowania odkuwek o skomplikowanych kształtach.
2. Zasady przyjęte przy sporządzeniu raportu.
Raport za 2025 rok został sporządzony zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości
(Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.)
z uwzględnieniem współmierności przychodów i kosztów, ujmowanych według zasady
memoriałowej z zachowaniem zasady ostrożności wyceny aktywów i pasywów oraz
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 czerwca 2025 r. w sprawie informacji bieżących i
okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków
uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego
państwem członkowskim (Dz. U. poz. 755).
Omówienie zastosowanych zasad rachunkowości zostało opisane we Wprowadzeniu
do sprawozdania finansowego za 2025 r.
3. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych, ujawnionych
w sprawozdaniu finansowym, w szczególności opis czynników i zdarzeń, w tym
o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na działalność emitenta
i osiągnięte przez niego zyski lub poniesione straty w okresie sprawozdawczym,
a także omówienie perspektyw rozwoju działalności emitenta.
Rok 2025 był dla Emitenta kolejnym rokiem działalności w warunkach dużej niepewności
co do rozwoju sytuacji w Europie i na świecie.
Trwająca wojna w Ukrainie oraz sytuacja polityczno-gospodarcza w tym regionie
doprowadziła do zachwiania równowagi na rynkach światowych, co ma bezpośrednie
przełożenie na gospodarkę krajową.
Ponadto przyjęta przez państwa Unii Europejskiej polityka energetyczna zakładająca
likwidację produkcji energii elektrycznej z paliw stałych wymuszała dywersyfikację obszaru
odbiorców, prowadzenie prac nad nowymi produktami i obszarami działalności oraz
dostosowaniem kosztów działalności do pozyskanych zamówień na swoje produkty.
W tych warunkach pozytywnie należy ocenić osiągnięte wyniki w 2025 roku.
Jednakże z uwagi na sytuację polityczną i gospodarczą w Europie i na świecie Zarząd Spółki
nie może w sposób jednoznaczny określić wpływu ww. czynników na działalność, wyniki
finansowe i perspektywy rozwoju Spółki.
Pomimo sytuacji geopolitycznej i makroekonomicznej sytuacja kadrowa, majątkowa oraz
finansowa Spółki i całej grupy jest stabilna. Spółka realizuje zobowiązania oraz na bieżąco
monitoruje należności i utrzymuje je na poziomie nie zagrażającym dalszemu istnieniu Spółki.
RACHUNEK WYNIKÓW
Przychody ze sprzedaży ogółem
W 2025 roku Spółka kontynuowała realizację polityki poszerzania obszaru działalności, która
pozwoliłaby elastycznie reagować na skutki kryzysu gospodarczego wywołanego przez wojnę
w Europie. Kluczowymi dla Spółki odbiorcami na rynku krajowym są:
odbiorcy odkuwek,
producenci maszyn i urządzeń górniczych,
wytwórcy sprzętu i urządzeń dla przemysłu maszynowego, kolejowego,
motoryzacyjnego, rolniczego i stoczniowego.
Wykorzystując mocne strony i atuty Spółki:
wysoką jakość naszych produktów (sprzęgieł i urządzeń małej mechanizacji oraz
produkowanych odkuwek),
znajomość potrzeb i oczekiwań odbiorców co do parametrów pracy naszych produktów,
umiejętność dostosowania się do indywidualnych wymagań w zakresie rozwiązań
konstrukcyjnych,
status naszej Spółki podmiot notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych
w Warszawie
przynależność do Grupy Kapitałowej FASING S.A.,
w 2025 roku skutecznie konkurowaliśmy z innymi dostawcami i producentami urządzeń,
sprzętu i podzespołów pozostając na rynku, jako ugruntowany partner biznesowy.
Kluczowym elementem strategii Spółki jest pozyskiwanie nowych odbiorców
i dywersyfikacja produkcji oraz wprowadzenie nowych produktów.
Skuteczna realizacja tej strategii pozwoliła Spółce utrzymać się na rynku i być konkurencyjną.
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Emitent uzyskał ze sprzedaży produktów i towarów kwotę
67 720 tys. zł, tj. o 7,5 % mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynik na
działalności operacyjnej wyniósł 2 513 tys. zł, tj. 27,8 % poniżej wykonania roku 2024 r.
Pozwoliło to wypracować zysk brutto w kwocie 1 883 zł, tj. 38,1 % poniżej wykonania roku
2024 i zysk netto w kwocie 1 831 zł, tj. 40,7 % poniżej wykonania roku 2024 r.
Wyniki sprzedaży w 2025 r. i ich porównanie do analogicznego okresu roku ubiegłego
prezentuje Tabela nr 1.
Tabela 1. Przychody netto ze sprzedaży (2025 r. i 2024 r.)
REALIZACJA
2025 (tys. zł) 2024 (tys. zł) różnica (tys. zł)
różnica %
Przychody netto ze sprzedaży
w tym:
67 720
73 241
- 5 521
92 %
Przychody netto ze sprzedaży
produktów i usług
62 705
65 012
- 2 307
96 %
Przychody netto ze sprzedaży towarów
5 015
8 229
- 3 214
61 %
Struktura przychodów ze sprzedaży
Podstawowym elementem dochodów Spółki w 2025 r. była nadal sprzedaż własnych wyrobów.
Ich udział w strukturze sprzedaży w 2025 r. wyniósł 80,5%. Szczegółowe zestawienie
przychodów ze sprzedaży za 2025 r. i porównanie do poprzedniego roku zawiera poniższa
Tabela.
Tabela 2. Przychody ze sprzedaży wg asortymentu (2025 r. i 2024 r.)
ŹRÓDŁA PRZYCHODÓW
2025 rok 2024 rok
różnica
2025 rok 2024 rok
tys. zł tys. zł
struktura
%
struktura
%
Sprzedaż wyrobów 56 043 58 956 - 2913 82,76 % 80,50 %
Sprzedaż usług 6 662 6 056 606 9,84 % 8,27 %
Sprzedaż towarów 5 015 8 229 - 3 214 7,41 % 11,23 %
Razem przychody 67 720 73 241 - 5 521 100,00% 100,00%
Koszty
Koszty rodzajowe
Koszty działalności operacyjnej uległy zmniejszeniu w 2025 r. w stosunku do 2024 r.
Koszty te były niższe o 5 815 tys. (8 %), głównie dzięki niższemu zużyciu materiałów
i energii (5,8 %). Wśród poniesionych kosztów wzrost odnotowały koszty poniesione na poczet
wynagrodzeń (3,3%) oraz ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń (5,1%). Wyższy koszt
wynagrodzeń jest efektem prowadzonej przez Zarząd polityki ochrony kadr przy współpracy
załogi i związków zawodowych.
Poniższa tabela ilustruje skalę zjawiska w podziale na poszczególne grupy kosztów.
Tabela 3. Koszty w układzie rodzajowym (2025 r. i 2024 r.)
REALIZAJCA
2025 (tys. zł) 2024 (tys. zł) różnica (tys. zł)
różnica %
Koszty działalności operacyjnej razem 66 725
72 540
-5 815
92,0%
Amortyzacja 1 144
1 099
45
104,1%
Zużycie materiałów i energii 35 364
37 561
-2 196
94,2%
materiały 30 398
32 615
-2 217
93,2%
energia 4 966
4 945
21
100,4%
Usługi obce 9 456
10 664
-1 208
88,7%
Podatki i opłaty 830
796
34
104,3%
Wynagrodzenia 12 132
11 741
391
103,3%
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 2 807
2 672
135
105,1%
Pozostałe koszty rodzajowe 930
1 008
-78
92,2%
Wartość sprzedanych towarów 4 062
7 000
-2 939
-2 939
Koszty w ujęciu kalkulacyjnym
Pomimo utrzymania sprzedaży na zbliżonym poziomie, w stosunku do roku ubiegłego,
zmniejszeniu uległy koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług o 7,6 %. W 2025 roku
Spółka obniżyła w stosunku do roku 2024 r. koszty sprzedaży o 0,2 % zaś koszty ogólnego
zarządu wzrosły o 10,1 %.
Tabela 4. Koszty w ujęciu kalkulacyjnym (2025 r. i 2024 r.)
MOJ S.A.
REALIZACJA
2025 (tys. zł) 2024 (tys. zł)
różnica (tys. zł)
różnica %
Koszty sprzedanych produktów i
towarów, w tym:
53 885
58 308
-4 423
92,4%
Koszt wytworzenia sprzedanych
produktów
49 823
51 308
-1 484
97,1%
Wartość sprzedanych towarów
4 062
7 000
-2 939
58,0%
Koszty sprzedaży
3 421
3 427
-6
99,8%
Koszty ogólnego zarządu
8 586
7 800
787
110,1%
Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne w 2025 r. wyniosły 2 162 tys. zł a pozostałe koszty operacyjne
osiągnęły poziom 1421 tys. zł. Złożyły się na to następujące pozycje:
Tabela 5. Pozostałe przychody i koszty operacyjne (2025 r. i 2024 r.)
2025 2024
wykonanie %
(tys. zł) (tys. zł)
POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
Razem
2162
2178
99,2%
Zysk za zbycia niefinansowych aktywów trwałych
11
118
9,6%
Przychody ze sprzedaży środków trwałych
11
711
1,6%
Wartość sprzedanych środków trwałych
593
Dotacje
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych
1012
647
156,4%
Inne
1138
1413
80,6%
Odszkodowania z ubezpieczenia
Cofnięcie odpisów aktualizujących zapasy
Cofnięcie odpisów aktualizujących pozostałe rozrachunki
Cofnięcie odpisów aktualizujących należności
Aktualizacja wartości inwestycji długoterminowych
Otrzymane odszkodowania
Nadwyżki inwentaryzacyjne
3
3
96,1%
Przychody ze sprzedaży materiałów
1004
1243
80,8%
POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE
Razem
1421
2405
59,1%
Strata za zbycia niefinansowych aktywów trwałych
Wartość sprzedanych środków trwałych
Przychody ze sprzedaży środków trwałych
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych
380
999
38,0%
Aktualizacja wartości zapasów
377
442
85,5%
Aktualizacja wartości należności
2
557
Aktualizacja wartości ST i WNiP
Inne
1041
1406
74,0%
Koszty napraw - zdarzenia losowe pokryte
ubezpieczeniem
Niedobory inwentaryzacyjne
3
2
172,9%
Likwidacja jnwestycji długoterminowej
Darowizny
30
19
162,6%
Przychody i koszty finansowe
Przychody finansowe w okresie 2025 r. wyniosły 1 052 tys. . a koszty finansowe 1 681 tys. zł.
Znaczące pozycje w tej grupie przychodów i kosztów prezentuje poniższa tabela.
Tabela 6. Przychody i koszty finansowe (2025 r. i 2024 r.)
2025 2025
wykonanie %
(tys. zł) (tys. zł)
Lp. PRZYCHODY FINANSOWE
1
Dywidendy i udziały w zyskach
w jednostkach powiązanych
w pozostałych jednostkach
2 Odsetki
477
1 130
42,2%
od pożyczek
od zwłoki w zapłacie należności
178
133
134,0%
pozostałe odsetki
300
997
30,0%
3
Zysk ze zbycia inwestycji
Przychody ze sprzedanych inwestycji
Wartość sprzedanych inwestycji
4
Aktualizacja wartości aktywów finansowych
5
Inne
575
299
192,3%
Rozwiązanie odpisów aktualizujących
Różnice kursowe
Dodatnie
Ujemne
Pozostałe przychody finansowe
575
299
192,3%
Razem
1 052
1 429
73,6%
Lp. KOSZTY FINANSOWE
1
Odsetki
1 285
1 485
86,5%
od leasingu
52
154
34,1%
od kredytów i pożyczek
1 049
1 136
92,3%
odsetki pozostałe
35
28
122,2%
od zobowiązań
149
167
89,2%
2
Strata ze zbycia inwestycji
Wartość sprzedanych inwestycji
Przychody ze sprzedanych inwestycji
3
Aktualizacja wartości aktywów finansowych
4
Inne
397
383
103,6%
Różnice kursowe
34
46
73,4%
Dodatnie
88
94
92,9%
Ujemne
122
141
86,5%
Odpisy aktualizujące - odsetki naliczone od
należności
178
132
134,2%
Koszty poręczeń i prowizji
95
90
105,3%
Pozostałe koszty finansowe
90
114
79,0%
Razem
1 681
1 868
90,0%
Wynik finansowy
Osiągnięty w 2025 roku wynik finansowy netto 1 831 tys. zł jest niższy od wyniku 2024 roku
o 1 257 tys. zł, tj. o 40,7 %. Spółka wypracowała dodatni wynik na swej działalności, co jest
efektem skutecznej działalności Zarządu elastycznie reagującego na zachodzące zmiany
rynkowe. W świetle utrzymującej się sytuacji na rynku oraz dużej konkurencji,
uniemożliwiającej przeniesienie wzrostu kosztów materiałów, energii i robocizny na
odbiorców, osiągnięty wynik netto i brutto należy uznać za wynik dobry.
Zestawienie poszczególnych wartości kształtujących wynik finansowy netto MOJ S.A.
w badanym okresie przedstawia Tabela 7.
Tabela 7. Wyniki finansowe (2025 r. i 2024 r.)
wyniki
2025 2024 Różnica porównanie
(tys. zł) (tys. zł) (tys. zł) %
WYNIK BRUTTO NA SPRZEDAŻY 13 835 14 933
-1 098 92,6%
WYNIK NETTO NA SPRZEDAŻY 1 772 3 706
-1 934 47,8%
WYNIK NA DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ 2 513 3 480
-967 72,2%
WYNIK BRUTTO 1 883 3 041
-1 158 61,9%
WYNIK NETTO 1 831 3 089
-1 258 59,3%
MAJĄTEK I ŹRÓDŁA JEGO FINANSOWANIA
Struktura podstawowych pozycji bilansu.
Suma bilansowa na dzień 31.12.2025 r. wyniosła 82 465 tys. i była niższa o 1355 tys. zł
od wartości wykazanej na dzień 31.12.2024 r. Powyższy wynik jest spowodowany głównie
przez:
a) po stronie aktywów:
- spadek aktywów obrotowych o 3 227 tys. zł w stosunku do stanu na 31.12.2024 r.
- spadek należności krótkoterminowych o 4 217 tys. zł w stosunku do stanu na 31.12.2024 r.
b) po stronie pasywów:
- spadek zobowiązań długoterminowcy o 2 233 tys. zł.
- spadek zobowiązań krótkoterminowych o 1 065 tys. zł
Zestawienie podstawowych pozycji bilansu prezentuje Tabela 8.
Tabela 8. Podstawowe pozycje bilansu (2025 r. i 2024 r.)
BILANS ODCHYLENIA STRUKTURA
2025 2024 Różnica Różnica
% %
(tys. zł) (tys. zł) (tys. zł) %
Aktywa trwałe
43 553 41 680 1 873 104% 53%
50%
Aktywa obrotowe
38 913 42 140 -3 227 92% 47%
50%
Kapitał własny
44 469 42 637 1 832 104% 54%
51%
Zobowiązania i rezerwy
37 997 41 183 -3 186 92% 46%
49%
suma bilansowa
82 465 83 820 -1 355 98%
100% 100%
Ocena perspektyw rozwoju działalności Emitenta została zawarta w pkt. 5 i 6.
4. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem w jakim stopniu emitent
jest na nie narażony.
Ryzyko związane ze zmianami w sektorze górniczym.
Obecna sytuacja polskiego przemysłu wydobywczego węgla kamiennego wpływa od lat na
sytuację Spółki i jej przyszłość. Pomimo prowadzonych działań marketingowych, mających
na celu zwiększenie sprzedaży na eksport oraz do innych segmentów przemysłu, polskie
firmy okołogórnicze w dalszym ciągu są znaczącym odbiorcą Spółki, tym samym wszelkie
problemy sektora górniczego w Polsce przekładają się na sytuację Spółki.
Sektor górniczy w Polsce od czasu przemian ustrojowych w latach 90 ubiegłego wieku
przechodził istotne restrukturyzacje organizacyjne, które skutkowały stałym spadkiem
wydobycia węgla. Niemniej jednak, zauważalne jest zwiększenie zainteresowania
wytwarzanymi przez nasSpółkę częściami do maszyn i urządzeń, wykorzystywanych
w sektorze okołogórniczym pomimo nadal trwającego od lat procesu ograniczania
wydobycia i pomimo ograniczeń związanych z sankcjami nałożonymi na część rynku
wschodniego.
Ryzyko ograniczonej dywersyfikacji źródeł przychodów Emitenta
Przychody Emitenta w latach ubiegłych w połowie pozyskiwane były bezpośrednio
z polskiego sektora rnictwa węgla kamiennego. Znacząca część pozostałych przychodów
jest generowana przez realizację zamówidla przemysłu maszynowego pracującego na
rzecz górnictwa. Mimo stałego wzrostu sprzedaży do innych sektorów gospodarki
i ciągłego poszukiwania nowych odbiorców spoza branży górniczej, cały czas Emitent
w sposób istotny jest uzależniony od bieżącej koniunktury w branży producentów maszyn
i urządzeń okołogórniczych. Ograniczenie zamówień ze strony polskiego górnictwa węgla
kamiennego, znacznie odczuwalne w poprzednich latach, powodowały trudności
w szybkim znalezieniu nowego kręgu odbiorców na produkty wytwarzane przez Emitenta.
Emitent stara się ograniczać powyższe ryzyko poprzez dywersyfikację rynków zbytu
i dywersyfikację swojej działalności. Pozwala ona wykorzystywać różnice w czynnikach
kształtujących koniunkturę na rynkach lokalnych, zmniejszając w ten sposób
prawdopodobieństwo jednoczesnego wystąpienia sytuacji kryzysowych. Połączenie MOJ
S.A. z Kuźnią Osowiec poprawiło dywersyfikację rynków zbytu.
Ryzyko związane z brakiem umów długoterminowych
Sprzedaż produkowanych przez Emitenta urządzeń z Zakładu w Katowicach
w większości odbywa się na podstawie bieżących zamówień. Spółka nie może brać udziału
w przetargach publicznych z powodu nieposiadania zaświadczenia o niezaleganiu
w podatkach w zwzku z postępowaniami dotyczącymi spornych kwot VAT za lata 2014-
2016, które były przedmiotem kontroli skarbowych i celno - skarbowych a częściowo
rozstrzygnięte na korzyść Emitenta, a częściowo zabezpieczone depozytem skarbowym.
Brak pewnych umów jest ograniczeniem dla organizacji procesów produkcyjno -
zaopatrzeniowych i ma wpływ na optymalne planowanie wykorzystania zdolności
produkcyjnych, co okresowo może negatywnie oddziaływać na osiągane przez Emitenta
wyniki finansowe. Zagrożenie to pojawiło się zarówno w Zakładzie w Katowicach, jak
i w Oddziale Kuźnia Osowiec. Po obniżeniu zamówień ze strony przemysłu maszynowego
pracującego na rzecz kopalń, Spółka została zmuszona do pozyskiwania nowych
odbiorców.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko straty lub niekorzystnej zmiany sytuacji finansowej, wynikające
z wahań zdolności kredytowej emitentów papierów wartościowych, kontrahentów
i wszelkich dłużników, w postaci ryzyka niewykonania zobowiązania przez kontrahenta lub
koncentracji ryzyka rynkowego - w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kredytowym
Spółka zawiera transakcje z odbiorcami o dobrej renomie. W przypadku sprzedaży
z odroczonym terminem płatności, kontrahenci poddawani są weryfikacji pod kątem
zdolności kredytowej. Aby ograniczyć ryzyko braku zapłaty od kontrahentów Spółka
monitoruje stan swych należności, sprawdza, czy spłacane na bieżąco. Jeśli
nie, to monituje swoich dłużników, dokonuje naliczeń odsetek ustawowych
a w ostateczności dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego.
Ryzyko utraty płynności
W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem utraty płynności Spółka przygotowuje plany
finansowe, które co miesiąc aktualizowane. Umożliwia to precyzyjne zaplanowanie
wpływów i wydatków związanych z działalnością Spółki oraz wykrycie ewentualnych
problemów, które mogą pojawić się w przyszłości. Dzięki temu Spółka ma czas
na podjęcie odpowiednich działań (np. szybsze ściągnięcie swych należności
od dłużników, zaciągnięcie krótkoterminowego kredytu obrotowego, itp.). Spółka
monitoruje także stan swych należności, sprawdza czy spłacane na bieżąco. Jeśli nie,
to monituje swoich dłużników, nakłada na nich odsetki ustawowe, a w ostateczności
dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego.
Ryzyko stopy procentowej
Ryzyko związane z możliwością zmian wyniku finansowego danego podmiotu na skutek
zmian stopy procentowej - Spółka korzysta z finansowania zewnętrznego (kredytów
bankowych i pożyczek) w oparciu o umowy zawierane z instytucjami finansowymi
na co najmniej roczny okres obowiązywania. Oprocentowanie kredytów i pożyczek jest
uzależnione od polityki pieniężnej banku centralnego. Wzrost stóp procentowych powoduje
wzrost kosztów finansowych spółki.
Zagrożenie związane z trudnościami w pozyskaniu wykwalifikowanej kadry
w przyszłości
Działalność Emitenta związana jest z zapotrzebowaniem na kadrę pracowników
o wysokich kwalifikacjach zawodowych, posiadających doświadczenie i umiejętności
w produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń. Wdrażanie nowych wyrobów
wymaga kadry inżynierskiej, posiadającej doświadczenie zawodowe. Wobec nasilającego
się w Polsce zjawiska braku wykwalifikowanych pracowników branży metalowej
i kuźniczej istnieje ryzyko, że w przyszłości utrudnione będzie zatrudnienie wystarczającej
ilości osób z odpowiednim doświadczeniem, wykształceniem i kwalifikacjami
zawodowymi, co może negatywnie oddziaływać na możliwość zwiększania produkcji oraz
wdrażania nowych rozwiązań technicznych przez Emitenta.
Obecna sytuacja gospodarcza umożliwia pozyskanie kadry głównie niewykwalifikowanej
lub bez doświadczenia zawodowego. Sytuacja ta, to efekt braku szkolenia nowych kadr
po likwidacji szkół zawodowych oraz drenaż polskich specjalistów przez bardziej
rozwinięte a co za tym idzie, bardziej atrakcyjne płacowo gospodarki Unii Europejskiej.
W związku z powyższym Spółka wdrożyła program szkolenia pracowników we asnym
zakresie, starając się zabezpieczyć swoje potrzeby kadrowe.
Zagrożenia ze strony konkurencji na nowych rynkach zbytu.
Potencjalne zagrożenie dla Emitenta w zakresie jego działalności na rynkach poza
górniczych stanowią konkurenci zwłaszcza podmioty zagraniczne, dysponujące
nowoczesnymi laboratoriami badawczo – rozwojowymi i wykorzystujące efekty ekonomii
skali. Posiadają one dobrze rozbudowaną sieć sprzedaży na terenie Polski oraz mogą
pozwolić sobie na agresywne pozyskiwanie klientów. MOJ S.A. jest dla klientów poza
górniczych stosunkowo nowym dostawcą, dlatego zwłaszcza w początkowym okresie
obecności Emitenta na poza górniczych rynkach zbytu jest narażony na działania
konkurencji zmierzające do uniemożliwienia przejęcia części klientów. Zarząd Emitenta
ocenia jednak, że Spółka jest dobrze przygotowana na tego typu działania.
5. Zdarzenia istotnie wpływające na działalność jednostki, jakie nastąpiły w roku
obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania
finansowego; informacje o przyjętej strategii rozwoju emitenta i jego grupy
kapitałowej oraz działaniach podjętych w ramach jej realizacji w okresie objętym
raportem wraz z opisem perspektyw rozwoju działalności emitenta
co najmniej w najbliższym roku obrotowym.
W roku 2025 nie wystąpiły istotne zdarzenia, które wpłynęły na działalność Spółki.
Spółka nie posiada formalnie zatwierdzonego biznes planu na kilka lat do przodu, lecz realizuje
opracowane co rocznie plany techniczno – ekonomiczne, bazujące na przyjętych celach
strategicznych:
CELE STRATEGICZNE
Bycie wiodącym producentem sprzęgieł przemysłowych i urządzeń tzw. małej
mechanizacji, oferującym wyroby w atrakcyjnej cenie rynkowej przy oczekiwanym
przez rynek czasie dostawy.
Bycie wiodącym producentem ustandaryzowanych produktów (wyrobów kutych),
oferującym wyroby w atrakcyjnej cenie rynkowej przy oczekiwanym przez rynek czasie
dostawy.
Inwestycje w zaplecze maszynowe i badawczo technologiczne Spółki jak również
utrzymanie ścisłej współpracy z renomowanymi jednostkami naukowo – badawczymi,
w celu rozwoju nowych rozwiązań i produktów, ograniczenia kosztów i zwiększenia
wydajności.
Promocja rozwoju myśli technologicznej poprzez aktywne uczestnictwo
w wydarzeniach branżowych na skalę globalną. Umacnianie rozpoznawalności marki
MOJ oraz FASING na scenie międzynarodowej.
Zagwarantowanie w długim horyzoncie czasowym stałego wzrostu dodatniego wyniku
finansowego, poprzez podjęcie pakietu działań proefektywnościowych
i reorganizacyjnych we wszystkich obszarach działalności Spółki.
Zwiększenie skali sprzedaży, w szczególności na rynkach poza górniczych, przy
zachowaniu oczekiwanego poziomu rentowności Spółki i optymalnym obłożeniu parku
maszynowego poprzez wykorzystanie potencjałów produkcyjnych Kuźni Osowiec
z MOJ S.A.
Zwiększenie skali sprzedaży na rynkach poza górniczych poprzez ofertę sprzedaży
nowych towarów uzupełniających paletę oferowanych produktów własnych
wykorzystując pojawiające się nisze rynkowe tzw. polowanie na okazje.
Ustalanie kierunków działań z uwzględnieniem dbałości o środowisko i otoczenie
społeczne regionów, w jakich funkcjonują Spółki Grupy.
Bieżąca realizacja w/w cew strategicznych w latach ubiegłych pozwoliła Spółce
elastycznie podejść do wyzwań stawianych przed nią w dobie kryzysu gospodarczego.
W ostatnich latach zauważalne było spowolnienie w górnictwie spadek sprzedaży
węgla na cele grzewcze z uwagi na ocieplenie klimatu oraz spadek cen na rynkach światowych
poniżej kosztów polskich producentów. Dzięki prowadzonej w latach ubiegłych akcji
marketingowo informacyjnej na rynkach poza górniczych oraz około górniczych, poziom
pozyskanych nowych klientów pozwolił ograniczyć spadek sprzedaży wyrobów i usług Spółki
do wielkości nie zagrażającej jej działalności a w roku 2025 utrzymać sprzedaż na
zadawalającym poziomie.
Kolejnym, istotnym elementem, który miał wpływ na działalność Spółki
była i pozostaje wojna w Ukrainie. Pomimo tego produkty oferowane przez naszą Spółkę:
sprzęt wiertniczy, sprzęgła, stojaki, odkuwki oraz cała gama towarów handlowych a ostatnio
również siłowniki, ciągle dostarczane zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Naszymi
odbiorcami zarówno finalni użytkownicy, jak i producenci maszyn i urządzeń
przeznaczonych do pracy w przemyśle wydobywczym, hutniczym i wielu innych.
Zarząd dokłada wszelkich starań, aby zapewnić odpowiednią ilość zamówień oraz ich
bezproblemową realizację poprzez zapewnienie niezbędnych materiałów. Spółki lokują
zamówienia na nasze produkty. Ponadto ogłaszane są aukcje sportowe oraz zlecenia usługowe,
co pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość.
Informacje z pozostałych rynków także pozytywne, poza rynkiem rosyjskim i ukraińskim.
Odbiorcy podpisują umowy i składazamówienia na produkty Spółki. Nasze produkty trafiają
także na rynki zagraniczne w maszynach i urządzeniach zarówno krajowych jak
i zagranicznych producentów maszyn. Rozwija się współpraca z kontrahentami w Turcji, Bośni
i Hercegowinie, Niemczech, Czarnogórze, Kazachstanie, Rumunii, Bułgarii, Czechach, USA.
Wyjątkiem jest Rosja. Ograniczenie kontaktów bezpośrednich, spowodowanych pandemią
koronawirusa przyczyniło się do rozwoju alternatywnych kanałów.
Kontakt z kontrahentami utrzymujemy za pośrednictwem poczty elektronicznej,
telekonferencji, rozmów telefonicznych, itd. Postępowania przetargowe i aukcje sportowe,
organizowane przez naszych potencjalnych odbiorców, obsługiwane w formie elektronicznej
za pośrednictwem Internetu. Wszelkie ustalenia techniczne, ewentualne modernizacje
i zakresy wykonywanych remontów ustalane są na bieżąco.
Dostawy materiałów okołoprodukcyjnych nie obecnie zagrożone. Nie posiadamy
dostawców znacznie dominujących, których ewentualne wstrzymanie działalności
uniemożliwiłoby funkcjonowanie naszej spółki. Strategicznymi dostawcami odlewnie
żeliwa, aluminium, producenci wyrobów gumy i tworzyw sztucznych oraz huty. Spółka ma
szeroko zdywersyfikowaną sieć dostawców, co gwarantuje ciągłość dostaw niezbędnych
materiałów do zabezpieczenia produkcji a to gwarantuje nam realizowanie celów
sprzedażowych.
6. Ważniejsze osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju.
W Spółce pracuje Dział Konstrukcyjno - Wdrożeniowy który w 2025 roku zrealizował zlecenia
na produkty Spółki dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.
Dział pracuje również nad opracowywaniem nowych produktów, wychodzących naprzeciw
potrzebom potencjalnych, nowych odbiorców.
7. Udziały własne.
W 2025 roku, jak również w latach poprzednich Spółka nie prowadziła skupu własnych akcji.
8. Posiadane przez jednostkę oddziały (zakłady).
W skład MOJ S.A. nie wchodzą wewnętrzne jednostki organizacyjne prowadzące własną
sprawozdawczość finansową. Sprawozdanie finansowe i dane porównywalne nie zawierają
danych łącznych.
9. Instrumenty finansowe.
Informacje o wykorzystywanych instrumentach finansowych Spółka zamieściła
w dodatkowych notach i objaśnieniach do sprawozdania RR 2025.
10. Sprawozdanie na temat informacji niefinansowych sporządzone zgodnie
z wymogami art. 49b ust. 2–8 ustawy o rachunkowości w przypadku Emitenta
spełniającego kryteria określone w art. 49b ust. 1 tej ustawy, który nie sporządza
oświadczenia na temat informacji niefinansowych, o którym mowa
w ust. 6 pkt 7.
Spółka nie spełnia kryteriów określonych w art.49b ust.1 ustawy o rachunkowości a tym samym
nie sporządza samodzielnie oświadczenia na temat informacji niefinansowych.
11. Stanowiące wyodrębnioną część tego sprawozdania oświadczenie o stosowaniu ładu
korporacyjnego.
Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego zawarte jest w załączniku nr 1
do Sprawozdania Zarządu z działalności jednostki w 2025 roku.
12. Wskazanie nazwy i siedziby jednostki dominującej wyższego szczebla sporządzającej
oświadczenie albo sprawozdanie na temat informacji niefinansowych obejmujące
Emitenta i jego jednostki zależne.
Informacje niefinansowe Spółki częścią informacji publikowanej przez spółkę nadrzędną
GK FASING S.A. konsolidującą grupę i zamieszczone na stronie internetowej
www.fasing.pl.
13. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla
postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących
zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jego jednostki zależnej, ze wskazaniem
przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania,
stron wszczętego postępowania oraz stanowiska emitenta.
Zestawienie postępowań sądowych, podatkowych oraz administracyjnych:
VAT za I-IX/2014, I Śląski US W Sosnowcu, decyzja ostateczna z dnia 31.05.2023 r.
sporna kwota VAT 3 302 355 PLN, dobrowolny depozyt skarbowy na kwotę 4 186 278
PLN, hipoteka przymusowa do kwoty 3 302 355 PLN zgoda na zwolnienie (ze
względu na zabezpieczenie w formie depozytu) – wykreślone. Spółka złożyła skargę na
decyzję do WSA w Gliwicach. 14.08.2024 r. WSA w Gliwicach uchylił decyzję
Organu. Organ wniósł skargę kasacyjną obecnie Emitent oczekuje na wyznaczenie
terminu przez NSA.
VAT za V-XII/2015, Śląski UCS w Katowicach, decyzja ostateczna z dnia
25.07.2023 r. sporna kwota VAT 3 051 744 PLN. Wyrokiem z 30 września 2024 r.
Sąd uchylił ww. decyzję z dnia 25 lipca 2023 r. w zakresie dotyczącym zobowiązań
podatkowych MOJ za miesiące od czerwca 2015 r. do grudnia 2015 r. oraz oddalił
skargę MOJ w pozostałym zakresie, dotyczącym zobowiązania podatkowego za maj
2015 r., a także orzekł o kosztach postępowania. 21 listopada 2024 r. wniesiono skargę
kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie, w którym doszło do
oddalenia skargi Obecnie oczekuje się na podjęcie czynności przez NSA.
VAT za Q1 i V/2016, Śląski UCS w Katowicach, decyzja ostateczna z dnia 02.08.2023
r. sporna kwota VAT 793 949 PLN. Spółka złożyła skargę na decyzję do WSA w
Gliwicach. Dnia 30 września 2024 r. WSA wydał wyrok Sąd, na mocy którego uchylił
ww. decyzję z dnia 2 sierpnia 2023 r. oraz orzekł o kosztach postępowania. Dnia 30
czerwca 2025 r., Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, po
ponownym przeanalizowaniu sprawy, wydał decyzję w sprawie, na mocy której
utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję. Dnia 30 lipca 2025 r. Spółka wniosła
skargę na decyzję Naczelnika z 30 czerwca 2025 r. W dniu 30 lipca 2025 r. Spółka
wpłaciła należność główną wraz z odsetkami do Urzędu Skarbowego (kwotę 1 665 403
PLN). Termin rozprawy przed WSA wyznaczono na 23 kwietnia 2026 r.
14. Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich
określeniem wartościowym i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów,
towarów i usług (jeżeli są istotne) albo ich grup w sprzedaży emitenta ogółem,
a także zmianach w tym zakresie w okresie sprawozdawczym.
W 2025 roku Spółka realizowała produkcję oraz sprzedaż urządzeń i narzędzi, głównie dla
potrzeb przemysłu wydobywczego, energetycznego, kolejnictwa, rolnictwa, przemysłu
cukrowniczego, drzewnego, papierniczego, cementowego i stoczniowego. to przede
wszystkim sprzęgła i urządzenia wiertnicze, stojaki cierne, agregaty hydrauliczne, itp. oraz
siłowniki.
W związku z połączeniem się od 1 października 2013 r. z Fabry Wyrobów Metalowych
Kuźnia Osowiec Sp. z o. o. obszar działalności Spółki powiększył się o produkcję
i dystrybucję odkuwek o masie od 0,3 kg do 20 kg.
Produkty wytwarzane w Zakładzie w Katowicach.
Katalog sprzęgieł własnej produkcji zawiera sprzęgła hydrokinetyczne, elastyczne, wysoko
elastyczne, przeciążeniowe cierne, sworzniowe, paskowe, zębate i jest uzupełniony
o produkty nie wytwarzane przez Spółkę (inny zakres mocy i konfiguracji wyżej wymienionych
sprzęgieł oraz inne konstrukcje sprzęgieł). Różnorodność oferty pozwala
w wielu przypadkach na zaproponowanie klientom kilku wariantów rozwiązań technicznych.
Ponadto Spółka projektuje i wykonuje sprzęgła według indywidualnych potrzeb klienta.
Poza sprzęgłami produkuje: wiertarki, kotwiarki, pompy, klucze dynamometryczne
i grzechotkowe oraz siłowniki.
Wykaz ważniejszych typów urządzeń, w których mogą mieć zastosowanie wyżej wymienione
sprzęgła:
przenośniki
kruszarki
podajniki
elewatory
kompresory
suwnice
agregaty
pompy
wentylatory
W ramach strategii rozszerzania rynków zbytu Spółka podejmuje i kontynuuje działania
umożliwiające zaspokojenie jak najszerszego zakresu potrzeb różnych gałęzi przemysłu
w dziedzinie sprzęgieł wszelkiego zastosowania. Oprócz przemysłu okołogórniczego
i energetycznego oferta Spółki kierowana jest w dużym stopniu także do:
- przedsiębiorstw przemysłu cementowego, kolejowego i stoczniowego,
- producentów przekładni, przenośników taśmowych, kubełkowych, zgrzebłowych itp., pomp,
wentylatorów i kruszarek,
- przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego, drzewnego i papierniczego.
Ważnym elementem, który pozwala zwiększać sprzedaż swoich wyrobów jest bezpośrednia
sprzedaż do producentów maszyn i urządzeń. Producenci stosując nasze wyroby w swoich
maszynach ujmuje w dokumentacjach techniczno ruchowych i w ten sposób gwarantują,
że finalny odbiorca zwraca się w późniejszym okresie do nas i kupuje poszczególne podzespoły
jako części zamienne do całej maszyny. Na rynku okołogórniczym Spółka jest producentem
oraz dostawcą wysokiej jakości urządzeń tzw. „małej mechanizacji górnictwa”. Spółka oferuje
sprzęt wiertniczy (wiertarki i kotwiarki) oraz stojaki cierne, klucze dynamometryczne, pompy,
agregaty hydrauliczne, smarownice, podpory oraz świadczy usługi w zakresie remontów
własnych produktów i firm zagranicznych.
Emitent zróżnicował asortyment sprzętu wiertniczego ze względu na media, którymi może być
on zasilany, tj.: hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne.
Wiertarki wytwarzane przez MOJ S.A. można podzielić na trzy podstawowe kategorie:
wiertarki pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem,
wiertarki hydrauliczne, zasilane olejem lub emulsją wodno-olejową,
wiertarki elektryczne, zasilane prądem elektrycznym.
Istotnym elementem oferty Spółki jest świadczenie usług w zakresie przeglądów, konserwacji
i napraw asnych urządzeń i maszyn produkowanych przez Spółkę, jak również innych
producentów.
Produkty wytwarzane w Oddziale Kuźnia Osowiec.
Oddział Kuźnia Osowiec zajmuje się produkcją odkuwek stalowych, kutych matrycowo na
gorąco o masie od 0,3 kg do 20 kg, wykonywanych na zamówienie klienta, według jego
projektu, który jest dostosowywany do jego potrzeb.
W ramach procesu sprzedaży i produkcji odkuwek Firma oferuje następujące działania:
wytwarzanie odkuwek w oparciu o dostarczoną dokumentację techniczną wyrobu bądź
jego wzór;
wykonywanie dokumentacji technicznej niezbędnej w procesie produkcji w formie
przestrzennej 3D CAD/CAM przy wykorzystaniu systemu NX z uwzględnieniem
symulacji kucia przeprowadzonej w programie SIMUFACT FORMING;
wykonanie obróbki cieplnej odkuwek;
śrutowanie;
wykonanie obróbki mechanicznej odkuwek;
kontrola wad powierzchniowych metodą defektoskopii magnetycznej;
przeprowadzenie badań metalograficznych i wytrzymałościowych odkuwek.
Niewątpliwą zaletą procesu kucia matrycowego jest relatywnie krótki czas wykonania wyrobu
oraz możliwość produkcji zarówno elementów prostych, o symetrycznych kształtach, jak
i asymetrycznych, nieregularnych. Produkty pochodzące z Oddziału Kuźnia Osowiec cechują
się wysoką jakością i spełniają oczekiwania klientów dzięki zastosowaniu nowoczesnych
technologii oraz dzięki wiedzy i zaangażowaniu wykwalifikowanego zespołu specjalistów.
Istotną przewagą Firmy jest indywidualne podejście do klienta oraz możliwość
kompleksowego zaspokojenia jego potrzeb w całym procesie powstawania odkuwki,
począwszy od przygotowania projektu danego produktu, poprzez doradztwo w zakresie
sposobu wykonania elementu po gotowy detal, posiadający wymagane właściwości.
Odbiorcy przedstawiają swoje wymagania w zakresie produktowym, przekazując szczegółowe
projekty lub określając tylko ogólne wytyczne.
Firma przywiązuje ogromną wagę, by sprostać wciąż rosnącym wymaganiom klientów, dzięki
usprawnianiu technik wytwarzania oraz ulepszaniu mechanizmów i procesów działających
wewnątrz Zakładu. Stalowe odkuwki matrycowe produkowane w Oddziale Kuźnia Osowiec
charakteryzuje duża trwałość, precyzja i staranność wykonania.
Zakład od lat współpracuje z międzynarodowym gronem klientów, będącymi liderami
w swoich branżach z takich gałęzi przemysłu jak: górnictwo, kolejnictwo, przemysł
stoczniowy, przemysł transportowy, automotive, przemysł maszynowy (w szczególności
producenci maszyn rolniczych i budowlanych) oraz hydrauliki siłowej.
Oddział Kuźnia Osowiec wciąż doskonali ofertę produktową, w myśl idei budowania marki
MOJ jako rozpoznawalnego, stabilnego partnera na rynku przemysłowym w Polsce i poza jej
granicami.
Szczegółowe zestawienie sprzedaży w 2025 r. według asortymentów i jej porównanie do roku
2024 przedstawia Tabela 9.
Tabela 9. Przychody ze sprzedaży wg asortymentu
MOJ S.A. 2025 2024 Różnica różnica
ASORTYMENT (tys. zł) (tys. zł) (tys. zł) %
Wyroby i usługi,
62 705 65 012 -2 308 96,5%
w tym:
- sprzęgła
3 771 4 756 -985 79,3%
- sprzęt wiertniczy
183 277 -94 66,2%
- pozostałe
372 980 -608 38,0%
- stojaki Valent
568 1 329 -761 42,7%
-odkuwki
49 003 48 840 163 100,3%
- części
2 146 2 775 -629 77,3%
- usługi
6 662 6 056 606 110,0%
- domy
Towary i materiały
5 015 8 229 -3 214 60,9%
Razem
67 720 73 241 -5 521 92,5%
15. Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe
i zagraniczne oraz informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji,
w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego lub więcej odbiorców
i dostawców, a w przypadku, gdy udzi jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga
co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem nazwy (firmy) dostawcy lub
odbiorcy, jego udział w sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania
z emitentem.
W 2025 roku, jak i w latach ubiegłych podstawowym źródłem przychodów jest sprzedaż na
rynku krajowym. Udział procentowy eksportu w przychodach ogółem 2025 roku wyniósł 8,3%
a w 2024 roku 13,4%.
Za 12 miesięcy 2025 r. sprzedaż eksportowa wyniosła 5 646 tys. zł, a w 2024 r. Spółka osiągnęła
9 788 tys. zł.
Podział osiągniętych w 2025 r. przychodów wg kryterium geograficznego przedstawiają
poniższe tabele.
Tabela 10. Struktura geograficzna przychodów ze sprzedaży
2025 rok 2024 rok
12 m-cy 12 m-cy
Katowice Osowiec Razem Katowice Osowiec Razem
( tys. zł) ( tys. zł) ( tys. zł) ( tys. zł) ( tys. zł) ( tys. zł)
Przychody ze sprzedaży
produktów 12 647 50 058 62 705
14 889
50 124
65 012
w tym eksport 569 3 243 3 812
1 082 4 449 5 531
w tym kraj 12 078 46 815 58 893
13 807 45 675 59 482
Przychody ze sprzedaży
towarów 5 015 0 5 015
8 229 0 8 829
w tym eksport 1 834 1 834
4257 0 4257
w tym kraj 3 181 3 181
3 971 0 3 971
Ogółem przychody 17 662 50 058 67 720
23 117 50 124 73 241
w tym eksport 2 403 3 243 5 646
5 339 4 449 9 788
w tym kraj 15 259 46 815 62 074
17 778 45 675 65 453
Największym odbiorcą w 2025 r. był FASING S.A. - Spółka dominująca wobec MOJ S.A.
jeden z największych na świecie producentów łańcuchów przemysłowych.
W grupie pozostałych odbiorców dominują spółki reprezentujące przemysł hydrauliki
maszynowej, motoryzacyjny, kolejowy oraz niewielkie firmy handlowo usługowe, działające
głównie na rynku lokalnym.
Emitent zaopatruje się w materiały do produkcji głównie na rynku polskim. Z podmiotami
zagranicznymi współpracuje w zakresie zaopatrzenia w półprodukty do produkcji własnej oraz
towary handlowe. Wysoki udział w dostawach ma spółka Karbon 2 Sp. z o. o.
Wynika on ze specjalizowania się tej Spółki w ramach Grupy Kapitałowej
w obsłudze w tym zakresie pozostałych uczestników grupy. Pozwala to na wykorzystanie
negocjowanej skali zakupów do obniżenia ich ceny.
16. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności Emitenta, w tym
znanych emitentowi umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami (wspólnikami),
ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji.
Emitent, w okresie sprawozdawczym, nie podpisywał umów o znaczącej wartości
współpracując z kontrahentami w oparciu o zamówienia ustalające warunki dla określonych
partii dostaw i zaopatrzenia materiałowego niezbędnego do ich realizacji.
W 2025 roku Spółka zawarła umowy ubezpieczenia z następującymi firmami
ubezpieczeniowymi na rok 2026:
Z kim zawarta umowa
Data zawarcia umowy
dzień, miesiąc, rok
Do kiedy zawarta umowa
dzień, miesiąc, rok
Przedmiot umowy
Wartość
Compensa
24.02.2025
23.02.2026
Flota (ST3637U
leasing)
4 546,00 zł
Compensa
24.02.2026
23.02.2027
Flota (ST3637U
leasing)
3 805,00 zł
Compensa
10.02.2026
09.02.2027
Flota (SK1K368
leasing)
2 251,00 zł
Compensa
28.10.2025
27.10.2026
Umowa Generalna
Flotowa
30 068,00 zł
UNIQA
01.06.2025
31.05.2026
Mienie PD, BI, MB,
EEI
59 901,00 zł
UNIQA
01.06.2025
31.05.2026
Mienie PD, BI, MB,
EEI
0,00 zł
UNIQA
01.06.2025
31.05.2026
Mienie PD, BI, MB,
EEI
8 218,00 zł
UNIQA
01.06.2025
31.05.2026
Mienie PD, BI, MB,
EEI
6 303,00 zł
UNIQA
01.06.2025
31.05.2026
OC Firmy
84 120,00 zł
WARTA
15.02.2025
14.02.2026
D&O (Członków
zarządu)
86 700,00 zł
WARTA
15.02.2026
14.02.2027
D&O (Członków
zarządu)
86 700,00 zł
17. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych emitenta z innymi
podmiotami oraz określenie jego głównych inwestycji krajowych i zagranicznych
(papiery wartościowe, instrumenty finansowe, wartości niematerialne i prawne oraz
nieruchomości), w tym inwestycji kapitałowych dokonanych poza jego grupą
jednostek powiązanych oraz opis metod ich finansowania.
Spółka nie posiadała podmiotów zależnych.
Spółka MOJ S.A. należy do Grupy Kapitałowej FASING, gdzie podmiotem dominującym
w stosunku do Emitenta jest przedsiębiorstwo działające pod firmą Fabryki Sprzętu i Narzędzi
Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. z siedzibą w Katowicach. Spółka dominująca
posiadała w dniu 31.12.2025r. 6 031 509 akcji, stanowiących 61,38%
akcji ogółem i dających jej 73,12 % głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta.
18. Informacje o istotnych transakcjach zawartych przez emitenta lub jednostkę
od niego zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz
z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji - obowiązek
uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w
sprawozdaniu finansowym.
W 2025 roku Emitent nie zawierał z podmiotami powiązanymi żadnych transakcji na innych
warunkach niż rynkowe.
19. Informacje o zaciągniętych kredytach, umowach pożyczek, z uwzględnieniem
terminów ich wymagalności oraz otrzymanych poręczeniach i gwarancjach.
Tabela 11. Kredyty wg stanu na dzień 31.12.2025 r.
Nazwa
instytucji
finansowej
Rodzaj produktu
Data zawarcia
umowy dzień,
miesiąc, rok
Do kiedy
umowa
obowiązuje
dzień,
miesiąc, rok
Kwota
udzielonego
kredytu w
zł/eur
Kwota
pozostająca do
spłaty na
31.12.2025 w
zł/eur
Stopa %
wg
umowy
mBank S.A. Elastyczny kredyt
odnawialny
Umowa nr
19/027/21/Z/LE
z 15.12.2021 r.,
Aneks nr 1 z dnia
08.12.2022 r.,
Aneks nr 2 z dnia
21.12.2023 r.,
Aneks nr 3 z dnia
25.04.2024 r.,
Aneks nr 4 z dnia
29.10.2024 r.,
Aneks nr 5 z dnia
16.10.2025 r.,
30.10.2026 3 200 000,00
3 200 000,00 zł WIBOR
O/N + 1,9
p.p
mBank S.A. Kredyt w
rachunku
bieżącym
Umowa nr
19/026/21/Z/LVV
z 15.12.2021 r.,
Aneks nr 1 z dnia
08.12.2022 r.,
Aneks nr 2 z dnia
21.12.2023 r.,
Aneks nr 3 z dnia
25.04.2024 r.,
Aneks nr 4 z dnia
29.10.2024 r.,
Aneks nr 5 z dnia
16.10.2025r.,
30.10.2026 2 800 000,00
2 756 425,56 WIBOR
O/N + 1,9
p.p
Śląski Bank
Spółdzielczy
„Silesia”
Kredyt obrotowy
w rachunku
bieżącym
Umowa nr
001/19/39 z
26.07.2019 r.,
Aneks z
29.06.2020 o
przedłużenie do
30.07.2020,
Aneks z
30.07.2020 o
26.06.2026 6 000 000,00
5 249 695,24
zmienna
WIBOR
1M + 3,6
P.P.
przedłużenie do
30.06.2021,
Aneks z
18.06.2021 o
przedłużenie do
30.07.2021,
Aneks z
28.07.2021 o
przedłużenie do
30.08.2021,
Aneks z
23.08.2021 i
przedłużenie do
30.06.2022,
Aneks z
30.06.2022 o
przedłużenie do
29.07.2022,
Aneks z
26.07.2022 o
przedłużenie do
29.08.2022,
Aneks z
29.08.2022 o
przedłużenie do
30.06.2023,
Aneks z
26.06.2023 o
przedłużenie do
28.07.2023,
Aneks o
przedłużenie do
28.06.2024,
Aneks nr 13 o
przedłużenie do
26.07.2024,
Aneks o
przedłużenie do
26.08.2024,
Aneks o
przedłużenie do
27.06.2025,
Aneks z
06.12.2024-
jedna hipoteka
łączna
Aneks z
22.07.2025 o
przedłużenie do
26.06.2026r.,
BNP
Paribas
Lease
Group Sp. z
o.o.
Pożyczka
leasingowa
02.02.2023
13.02.2026
118 360,00
EUR
2 044,73 EUR
EULIBOR
1M
Razem kredyty pozostające do spłaty: 11 206 120,80 zł
2 044,73 eur
W dniu 31.12.2025 r. Spółka posiadała 2 linie kredytowe w rachunku bieżącym i jeden kredyt
odnawialny. Na dzień bilansowy wykazano saldo w wysokości 11 206 120,80 zł.
Na dzi bilansowy 31.12.2025 r. Spółka posiadała zaciągnięte dwie pożyczki, które
przedstawia Tabela nr 12.
Tabela 12. Pożyczki wg stanu na dzień 31.12.2025 r.
Nazwa
instytucji
finansowej
Rodzaj
produktu
Data
zawarcia
umowy
dzień,
miesiąc,
rok
Do kiedy
umowa
obowiązuje
dzień,
miesiąc,
rok
Kwota
w
Kwota
pozostająca
do spłaty w
Stopa %
według
umowy
Zabezpieczenie
FASING S.A.
pożyczka
04.04.2023
30.06.2026
2
950
000,00 zł
3
759
716,43
10%
weksel własny in
blanco z klauzulą
bez protestu wraz
z deklaracją
wekslową,
KWB
Sieniawa Sp.
z o.o.
odsetki od
spłaconej
pożyczki
09.08.2022
30.04.2023
193 150,69 zł
Tabela nr 13. Umowy leasingu na dzień 31.12.2025 r.
Nazwa
instytucji
finansowe
j
Rodzaj
leasingu/okre
s leasingu
Data
zawarcia
umowy
dzień,
miesiąc,
rok
Do kiedy
umowa
obowiązuj
e
dzień,
miesiąc,
rok
Wartoś
ć netto
w tys. zł
Saldo
leasing
u w tys.
Stopa
%
zabezpieczeni
e
Millenium
Leasing
Szlifierka do
płaszczyzn
CORMAK
400x800
27.05.202
1
05.08.2026
66,9
7,4
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Millenium
Leasing
Prasa
mimośrodowa
San Giacomo
100R
10.09.202
1
05.09.2026
217,0
23,1
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Millenium
Leasing
Frezarka
uniwersalna
27.05.202
1
05.10.2026
127,8
18,0
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Millenium
Leasing
Elektryczny piec
komorowy typu
CF-8612/10
23.03.202
1
05.12.2026
169,0
24,8
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Millenium
Leasing
Pionowe
Centrum
Obróbkowe VMC
1300
14.07.202
1
05.09.2027
529,0
163,9
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Millenium
Leasing
Piła tarczowa
Circual Exact
Cut TAC 105
05.10.202
1
05.08.2027
532,4
141,8
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Millenium
Leasing
Renault Koleos
(Samochód
osobowy)
09.02.202
2
05.01.2027
134,0
23,8
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Millenium
Leasing
Wózek widłowy
Hyundai model
45L-7A
09.02.202
2
05.03.2027
151,9
30,8
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
M
-
Leasing
Stacja robocza z
monitorem x3,
Laptop x 2
20.12.202
4
31.08.2026
31,9
11,0
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Europejski
Fundusz
Leasingowy
Samochód KIA
XCeed
19.12.202
5
09.12.2027
53,7
48,6
zmienn
a
Weksel własny in
blanco z
deklaracja
wekslową
Na dzień 31.12.2025 r. Spółka posiadała 10 umów leasingowych z kwotą do spłaty
w wysokości 493,2 tys. zł
20. Informacje o udzielonych pożyczkach, z uwzględnieniem terminów ich wymagalności,
a także udzielonych poręczeniach i gwarancjach, ze szczególnym uwzględnieniem
pożyczek, poręczeń i gwarancji udzielonych jednostkom powiązanym emitenta.
W 2025 roku Emitent nie udzielił żadnej pożyczki.
21. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i
gwarancjach, ze szczególnym uwzględnieniem poręczeń i gwarancji udzielonych
jednostkom powiązanym emitenta.
Poręczenia udzielone – stan na dzień 31.12.2025 r.
Na koniec 2025 roku Emitent posiadał udzielone poręczenia za zobowiązania innych jednostek,
które przedstawia Tabela nr 14.
Tabela nr 14. Poręczenia udzielone.
Data
udzielenia
dzień,
miesiąc, rok
Do kiedy
udzielone
poręczenie
dzień,
miesiąc,
rok
Kwota
poręczenia
w zł/eur
Dla
Za
zobowiązania
Przedmiot
poręczenia i zabezpieczenia
23.06.2021
hipoteczne-
hipoteka
łączna
30.06.2027
8
774
503,75
BANK
PEKAO SA
GK FASING S.A.
hipoteka na nieruchomości w
Osowcu
Zabezpieczenie
Wielocelowego Limitu
Kredytowego udzielonego
Grupie Kapitałowej FASING
SA przez BANK PEKAO SA w
Katowicach hipoteka łączna
do kwoty 64 500 000 PLN na
nieruchomościach MOJ SA w
Osowcu oraz FASING
Katowice Modelarska 11
23.06.2021
hipoteczne-
hipoteka
łączna
30.06.2027
4
081 164,53
BANK
PEKAO SA
GK FASING S.A.
hipoteka na nieruchomości w
Osowcu
Zabezpieczenie Kredytu
Refinansującego udzielonego
Grupie Kapitałowej FASING
SA przez BANK PEKAO SA w
Katowicach hipoteka łączna
do kwoty 30 000 000,00 na
nieruchomości MOJ SA w
Osowcu oraz FASING
Katowice Modelarska 11
01.10.2021
poręczenie
wekslowe
10.2027
720
000 EUR
Peac
Finance
GK FASING S.A.
poręczenie wekslowe
umowa leasingu na
Zaginarkę do łańcuchów SCB
60 i akcesoria
12 855 668,28 zł 720 000,00 eur
Poręczenia otrzymane – stan na dzień 31.12.2025 r.
Na dzień 31.12.2025 roku Spółka posiadała następujące poręczenia otrzymane:
Tabela nr 15. Poręczenia otrzymane na dzień 31.12.2025 r.
Data
udzielenia
dzień,
miesiąc, rok
Udzielone
do dnia
Kwota
w zł
Dla Poręczyciel
Przedmiot poręczenia
26.07.2019
poręczenie
cywilne
26.06.2026
4 500 000,00 zł
SILESIA
BS
GK FASING SA
kredyt w rachunku bieżącym 6 000
000 PLN (od 26.08.2024, wcześniej
4,5 mln PLN)
4 500 000,00 zł
22. W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem opis
wykorzystania przez emitenta wpływów z emisji.
W 2025 r. Spółka nie przeprowadzała emisji papierów wartościowych.
23. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie
rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok.
Zarząd MOJ S.A. nie publikował prognoz finansowych na 2025 r.
24. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, dotycząca zarządzania zasobami finansowymi, ze
szczególnym uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań,
oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie emitent podjął lub zamierza
podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.
W dniu 31.12.2025 r. suma należności krótkoterminowych oraz środków pieniężnych w kasie
i na rachunkach wyniosła 10 032 tys. i była ona mniejsza od wartości zobowiązań
krótkoterminowych o 16 019 tys. zł.
Na dzień bilansowy 31.12.2025 r. wskaźniki płynności utrzymywały się na poziomach
wskaźnik płynności bieżącej wyniósł 1,49 (spadek o 0,06 pp do 2024 r.), wskaźnik szybkiej
płynności wyniósł 0,55 (spadek o 0,13 pp do 2024 r.). Utrzymywanie się wskaźnika szybkiej
płynności poniżej wartości 1,0 wskazuje na zachwianie bieżącej płynności.
Zarząd Spółki przykłada dużą wagę do poprawy płynności finansowej i zapewnienia bieżącego
finansowania działalności.
25. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji
kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków z uwzględnieniem
możliwości zmian w strukturze finansowania tej działalności.
Spółka zgodnie z programem remontów i modernizacji parku maszynowego stara
się prowadzić prace w miarę posiadanych środków a zakupy droższych maszyn finansować
z umów leasingowych. W 2025 roku wydano na inwestycje 2 065 978,74 zł.
26. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za
okres sprawozdawczy z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych
zdarzeń na osiągnięty wynik.
Do nietypowych czynników, wpływających na osiągnięty w 2025 r. wynik finansowy MOJ
S.A. należy zaliczyć:
wojna w Ukrainie i sankcje gospodarcze wobec Rosji,
znaczny wzrost cen na rynku,
sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie,
sytuacja finansowa odbiorców - problemy z odzyskaniem należności mogą stanowić
zagrożenie dla płynności Spółki,
duża zmienność zachowania podmiotów gospodarczych,
ograniczanie finansowania górnictwa węgla kamiennego i jego zaplecza przez instytucje
finansowe w związku z polityką energetyczną Unii Europejskiej, pomimo niewielkiego
ożywienia w zakresie pozyskiwania rodzimych paliw kopalnych,
zwiększający się poza górniczy rynek zbytu na produkty Spółki, dający szansę na
większą dywersyfikację sprzedaży,
rosnąca konkurencja ze strony firm krajowych i zagranicznych, która wymusza
elastyczną politykę cenową,
Zarząd ocenia, wpływ tych zdarzeń jako odczuwalny.
27. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju
przedsiębiorstwa Emitenta oraz opis perspektyw rozwoju działalności Emitenta.
Czynniki wewnętrzne
Siły:
szeroki asortyment wytwarzanych wyrobów o stopniu zróżnicowania
pozwalającym na występowanie na kilku segmentach rynku,
wysoka jakość oferowanych produktów i usług,
prace nad nowymi produktami,
atrakcyjność warunków sprzedaży i po sprzedaży (serwis),
własne zaplecze konstrukcyjno-wdrożeniowe,
bardzo dobra znajomość rynku, w tym rynku okołogórniczego,
doświadczona kadra konstrukcyjna,
silna marka na polskim rynku,
możliwość realizacji zamówień o nietypowym charakterze,
profesjonalne doradztwo technologów Spółki w zakresie doboru parametrów
technicznych,
serwis własnych produktów,
współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Słabości:
stosunkowo mały udział sprzedaży wyrobów na rynki zagraniczne,
zdekapitalizowany i zużyty w znacznej części park maszynowy.
Czynniki zewnętrzne:
Szanse:
szeroki rynek zbytu na sprzęgła i urządzenia techniki napędowej poza rynkiem
górniczym, stwarzający szansę dywersyfikacji sprzedaży Spółki,
lokalizacja Spółki w regionie śląskim, silnie uprzemysłowionym, co ułatwia dostęp
do potencjalnego klienta,
podejmowanie działalności w nowych obszarach gospodarczych.
Zagrożenia:
spowolnienie światowej gospodarki na skutek walki o dominację gospodarczą
pomiędzy USA i Chinami,
trwający konflikt zbrojny w Ukrainie,
emigracja zarobkowa wysokokwalifikowanych polskich pracowników
zagranicę,
silna konkurencja zagraniczna na poza górniczych rynkach zbytu,
polityka antysmogowa Unii Europejskiej,
dalszy rozwój kryzysu gospodarczego na świecie.
Perspektywy rozwoju MOJ S.A. :
Prowadzona w latach ubiegłych akcja marketingowo informacyjna na rynkach poza
górniczych i okołogórniczych tak w kraju jak i za granicą powoli przynosi efekty. Pomimo
wojny za wschodnią granicą Polski oraz restrykcjami, spowodowanymi wojną w Europie,
Spółka nadal realizuje dostawy odkuwek dla odbiorców kolejowych w Niemczech i w Polsce.
Pozyskanie certyfikatów na wyroby dla tych odbiorców znacząco ułatwia pozyskiwanie
nowych zamówień. Również wyroby z grupy tzw. „małej mechanizacji” a przede wszystkim
sprzęgła i urządzenia wiertnicze, stojaki cierne, agregaty hydrauliczne, itp. oraz siłowniki
również mają coraz szersze grono odbiorców.
Spółka stara się pozyskać nowych odbiorców na swoje dotychczasowe wyroby w energetyce,
kolejnictwie, cementownictwie, hutnictwie, przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym,
rolnictwie, w przemyśle stoczniowym i innych gałęziach przemysłu.
Zarząd ocenia dobrze osiągnięte w 2025 roku wyniki finansowe.
28. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Emitenta i jego
grupą kapitałową.
W 2025 r. nie nastąpiły zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem
Emitenta.
29. Zmiany w składzie osób zarządzających i nadzorujących Emitenta w okresie
sprawozdawczym, zasady dotyczące powoływania i odwoływania osób zarządzających
oraz uprawnienia osób zarządzających, w szczególności prawo
do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji.
W 2025 roku Zarząd pracował w dotychczasowym składzie w osobach:
- Pan Jacek Kudela - Prezes Zarządu
- Pan Przemysław Biskup - Wiceprezes Zarządu - Dyrektor ds. Logistyki
Zasady dotyczące powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnienia
reguluje Statut Spółki. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza. Szerzej
zasady te są omówione również w załączniku do sprawozdania - Oświadczeniu Zarządu
o stosowaniu Ładu Korporacyjnego.
Zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności Członków Zarządu określa Regulamin
Organizacyjny Spółki oraz Regulamin Zarządu.
Statut Spółki nie przewiduje szczególnych uprawnień dla Zarządu w zakresie prawa
do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji.
W 2025 roku skład Rady Nadzorczej nie zmienił się, pracował w składzie:
Pan Andrzej Ryszard Bik - Przewodniczący
Pan Paweł Płaza - Zastępca Przewodniczącego
Pan Tadeusz Demel - Sekretarz
Pan Kazimierz Bik - Członek
Pan Mateusz Bik - Członek
Pan Piotr Czaja - Członek
̶ Pani Jolanta Piasecka - Członek
30. Wszelkie umowy zawarte między emitentem a osobami zarządzającymi, przewidujące
rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia
z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub
zwolnienie następuje z powodu połączenia emitenta przez przejęcia.
Emitent nie zawarł takich umów.
31. Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów
motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale Emitenta, w tym programów
opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach
subskrypcyjnych (w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie), wypłaconych,
należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających i
nadzorujących Emitenta w przedsiębiorstwie Emitenta, bez względu na to, czy
odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy też wynikały
z podziału zysku; w przypadku gdy emitentem jest jednostka dominująca lub
znaczący inwestor oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród
otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych;
jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym
obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia
w sprawozdaniu finansowym.
Wartość wynagrodz otrzymanych w 2025 r. przez osoby zarządzające i nadzorujące
prezentują Tabele nr 16 i 17. W Spółce nie funkcjonują żadne odrębne programy motywacyjne
lub premiowe oparte na kapitale Emitenta. Emitent nie posiada jednostek podporządkowanych.
Tabela 16. Rada Nadzorcza
L.p. Nazwisko i imię
Kwota wynagrodzenia w 2025 roku
(zł)
1. Bik Andrzej
110 190,00
2. Bik Mateusz
96 939,00
3. Bik Kazimierz
96 939,00
4. Demel Tadeusz
96 939,00
5. Paweł Płaza
96 939,00
6. Piasecka Jolanta
96 939,00
7. Piotr Czaja
96 939,00
Tabela 17. Zarząd
L.p. Nazwisko i imię
Kwota wynagrodzenia w 2025 roku
(zł)
1. Jacek Kudela
216 000,00
2. Przemysław Biskup
180 000,00
32. W przypadku spółek kapitałowych określenie łącznej liczby i wartości nominalnej
wszystkich akcji (udziałów) Emitenta oraz akcji i udziałów w jednostkach
powiązanych Emitenta, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących
(dla każdej osoby oddzielnie).
Tabela 18. Struktura akcji na dzień 31.12.2025 r.
Seria akcji
Liczba wyemitowanych akcji danej
serii (szt.)
Wartość nominalna
jednej akcji danej serii
Opis
(zł)
A 4 293 475
1
Akcje imienne, dwukrotnie
uprzywilejowane co do głosu
B 315 525
1
Akcje zwykłe na okaziciela
C 440 000
1
Akcje zwykłe na okaziciela
D 160 000
1
Akcje zwykłe na okaziciela
E 3 350 000
1
Prawo do akcji zwykłych na
okaziciela
F 1 268 114
1
Akcje zwykłe imienne
ŁĄCZNA LICZBA AKCJI: 9 827 114 zł
ŁĄCZNA WARTOŚĆ
NOMINALNA:
9 827 114,00 zł
-----
Na dzień przekazania raportu rocznego Prezes Zarządu MOJ S.A. Pan Jacek Kudela nie
posiadał akcji Emitenta.
Na dzień przekazania raportu rocznego Wiceprezes Zarządu MOJ S.A. Pan Przemysław
Biskup – posiadał 4 015 akcji Emitenta.
Na dziprzekazania raportu rocznego Członkini Rady Nadzorczej MOJ S.A. Pani Jolanta
Piasecka – posiadała 121 akcji Emitenta.
Na dzień przekazania raportu rocznego pozostali członkowie grupy menedżerskiej Spółki nie
zgłosili faktu zakupu akcji Emitenta.
33. Wskazanie akcjonariuszy posiadających, bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty
zależne, co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta,
wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego
udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego
udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu.
Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio co najmniej 5% ogólnej liczby głosów
na walnym zgromadzeniu Emitenta na dzień 31.12.2025 r. zawiera Tabela nr 19.
Tabela 19. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio co najmniej 5% ogólnej liczby głosów
na Walnym Zgromadzeniu Emitenta na dzień przekazania raportu.
Nazwa podmiotu
Liczba posiadanych
akcji
Procentowy udział
posiadanych akcji w
kapitale zakładowym
Emitenta
Liczba głosów
wynikających z
posiadanych akcji
Procentowy udział głosów
w ogólnej liczbie głosów
GK FASING S.A. 6 031 509
61,37
10 324 984
73,12
Według posiadanej przez Emitenta wiedzy, jedna spółka posiada obecnie pośrednio powyżej
5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu poprzez posiadane udziały w GK
FASING S.A., jest to:
Karbon 2 Sp. z o.o. spółka ta posiada bezpośrednio 515 430 akcji MOJ S.A. co stanowi
5,24 % ogólnej liczby akcji Spółki dających 3,65 % głosów na walnym zgromadzeniu
Emitenta a ponadto spółka ta posiada 1 965 955 akcji GK FASING S.A., stanowiących
63,27 % ogólnej liczby akcji GK FASING S.A., co daje jej pośrednio 38,83% udziału
w kapitale zakładowym Emitenta oraz pośrednio 46,26% udziału w ogólnej liczbie
głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
Karbon 2 Sp. z o. o. nie posiada akcji uprzywilejowanych tzn. liczba posiadanych akcji jest
równa liczbie przysługujących głosów powyższemu podmiotowi na Walnym Zgromadzeniu
GK FASING S.A.
34. Informacje o znanych Emitentowi umowach (w tym również zawartych po dniu
bilansowym) w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach
posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy.
MOJ S.A. poinformował, w dniu 25 września 2020 roku otrzymał, w trybie art. 69 w związku
z art. 87 ust.1 pkt 5 i 6 oraz art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i
warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu
oraz o spółkach publicznych dalej: Ustawy, zawiadomienie od Fabryki Sprzętu i Narzędzi
Górniczych Grupa Kapitałowa Fasing S.A. z siedzibą w Katowicach, dalej: FASING S.A.,
zostało zawarte Porozumienie pomiędzy FASING S.A., Karbon 2 Sp. z o. o., Panią Anną Bik
oraz Panem Zdzisławem Bik zobowiązujące Strony do współdziałania w zakresie wspólnego
podjęcia czynności zmierzających do wycofania akcji MOJ S.A. z obrotu na rynku
regulowanym, w tym w szczególności oddanie głosu „ZA” wycofaniem akcji Spółki z obrotu
na rynku regulowanym.
W celu realizacji zamierzenia strony z Porozumienia ogłosiły wezwanie do zapisywania się na
sprzedaż 4.046.060 akcji Spółki, które reprezentują 41,17% kapitału zakładowego Spółki i
uprawniają do 28,65% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Każda z Akcji
objętych Wezwaniem uprawnia do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu. Akcje objęte
wezwaniem w ilości 3.765.525 akcjami zdematerializowanymi i zarejestrowane są w
Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. Akcje objęte wezwaniem w ilości
280.535 mają postać dokumentu i są akcjami zwykłymi imiennymi.
W wyniku transakcji nabycia akcji na dzień 31 grudnia 2024 r. Strony Porozumienia posiadają
łącznie 7.136.967 akcji, stanowiących 72,63% kapitału zakładowego i uprawniających do
11.430.443 głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co stanowi 80,95% ogólnej liczby
głosów na Walnym Zgromadzeniu, w tym:
- 4.293.475 akcji imiennych uprzywilejowanych dwukrotnie co do głosu, stanowiących 43,69%
kapitału zakładowego i uprawniających do wykonywania 8.586.950 głosów, co stanowi
60,81% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki,
- 987.579 akcji imiennych zwykłych stanowiących 10,05% kapitału zakładowego i
uprawniających do wykonywania 987.579 głosów, co stanowi 6,99% ogólnej liczby głosów na
walnym zgromadzeniu Spółki,
- 1.855.913 akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 18,88% kapitału zakładowego i
uprawniających do wykonywania 1.855.913 głosów co stanowi 13,14% ogólnej liczby głosów
na walnym zgromadzeniu Spółki.
Równolegle Zarząd spółki MOJ S.A. („Spółka”), działając na podstawie art. 398, art. 399 § 1,
art. 402 1 , art. 402 2 kodeksu spółek handlowych i § 11 Statutu Spółki na wniosek złożony na
podstawie art. 400 § 1 kodeksu spółek handlowych przez działających w porozumieniu
Akcjonariuszy reprezentujących powyżej jednej dwudziestej kapitału zakładowego Spółki tj.:
Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A., Karbon 2 Sp. z o.o.,
Pana Zdzisława Bik oraz Panią Annę Bik zwołał na dzień 18 listopada 2020 roku Nadzwyczajne
Walne Zgromadzenie Spółki MOJ S.A. z siedzibą w Katowicach w celu podjęcie uchwały
w sprawie wycofania akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę
Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Uchwała została przyjęta oraz oprotestowana
przez akcjonariuszy mniejszościowych, którzy złożyli dwa pozwy do sądu o jej uchylenie.
Zarząd MOJ S.A. złożył wniosek do KNF o wyrażenie zgody
na wycofanie akcji MOJ S.A. z obrotu na rynku regulowanym a KNF zawiesił postępowanie
do czasu rozstrzygnięcia pozwów przez sąd. Postępowania sądowe zostały prawomocnie
zakończone, o czym Emitent informował w raportach bieżących RB/18/2025 oraz RB/20/2025.
W dniu 22 stycznia 2026 r. Emitent złożył wniosek o podjęcie postępowania przed KNF,
o czym informował w raporcie bieżącym RB/1/2026.
35. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne
uprawnienia kontrolne w stosunku do Emitenta, wraz z opisem tych uprawnień.
Według posiadanych przez Emitenta informacji, jednostka dominująca w stosunku
do MOJ S.A. przedsiębiorstwo Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa
S.A. posiada pakiet 4 293 475 imiennych akcji serii A, dwukrotnie uprzywilejowanych
co do głosu, który wraz z posiadanymi 1 738,034 akcjami na okaziciela, dają temu podmiotowi
73,12 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
Statut Spółki nie przewiduje specjalnych uprawnień kontrolnych wobec Emitenta dla żadnego
posiadacza jego akcji.
36. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych.
Nie dotyczy.
37. Wskazanie:
a) daty zawarcia przez emitenta umowy z firmą audytorską o dokonanie badania lub
przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania
finansowego oraz okresu, na jaki została zawarta ta umowa,
b) czy emitent korzystał z usług wybranej firmy audytorskiej, a jeżeli tak,
to w jakim okresie i jaki był zakres tych usług,
c) organu, który dokonał wyboru firmy audytorskiej,
d) wynagrodzenia firmy audytorskiej wypłaconego lub należnego za rok obrotowy i
poprzedni rok obrotowy, odrębnie za badanie rocznego sprawozdania finansowego,
inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdania finansowego, usługi doradztwa
podatkowego
i pozostałe usługi z tym że obowiązek uznaje się za spełniony, jeżeli zostanie wskazane
miejsce zamieszczenia tych informacji w sprawozdaniu finansowym.
Uchwałą nr 39/VI/2024 z dnia 28 czerwca 2024 r. na podstawie §27 ust.2 pkt.1 Statutu
Spółki oraz rekomendacji Komitetu Audytu, Rada Nadzorcza dokonała wyboru firmy
audytorskiej do badania sprawozdań finansowych Spółki za lata 2024-2026, składających
się z następujących części:
Przegląd sprawozdań finansowych półrocznych Spółki za lata 2024-2026,
Badania sprawozdań finansowych rocznych Spółki za lata 2024-2026.
Oceny Sprawozdań z wynagrodzeń kadry zarządczej i kontrolnej za lata 2024 - 2026.
Działając na podstawie w/w uchwały Rady Nadzorczej Emitent zawarł następujące umowy
z Firmą Audytorską INTERFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
z siedzibą w Krakowie przy ulicy Radzikowskiego 27/03 wpisana na listę podmiotów
uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 529 zgodnie z Uchwałą
nr 114/57/95 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów:
Umowę nr 19/P/2024 z dn. 26.07.2024 r. w sprawie przeglądu śródrocznych jednostkowych
sprawozdania finansowego za lata 2024-2026,
Umowę nr 19/B/2024 z dn. 02.11.2024 r. w sprawie badania jednostkowego sprawozdania
finansowego za lata 2024-2026,
Umowę 19/PUR/2024 z dn. 7.02.2025 r. o wykonanie usługi atestacyjnej oceny
sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki za lata 2024-2026
a. Spółka MOJ S.A. korzystała wcześniej z usług wybranej firmy audytorskiej przy przeglądzie
jednostkowego śródrocznego (półrocznego) sprawozdania finansowego
za lata 2022-2023 oraz przy badaniu jednostkowego sprawozdania finansowego za lata
2022-2023 oraz oceny sprawozdania z wynagrodzeń kadry zarządczej i kontrolnej za lata
2022-2023.
b. Wyboru dokonała Rada Nadzorcza na wniosek Komitetu Audytu zgodnie z przyjętą
w Spółce polityką.
c. Z tytułu wykonanej pracy firmie audytorskiej zgodnie z podpisanymi umowami przysługuje
wynagrodzenie:
za rok 2025 :
Za wykonanie usługi atestacyjnej – oceny sprawozdania o wynagrodzeniach
Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki - 9000 zł netto
Za badanie jednostkowego sprawozdania finansowego - 18 600 zł netto
Za przegląd sprawozdań finansowych półrocznych Spółki - 11 200 zł netto
Razem - 38 800 zł netto
INTERFIN Sp. z o.o. nie świadczyła żadnych innych usług poza podpisanymi umowami
i nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia.
Wiceprezes Zarządu MOJ S.A. Prezes Zarządu MOJ S.A.
Przemysław Biskup Jacek Kudela
MOJ S.A.
ul. Tokarska 6
40-859 Katowice
Tel.: (32) 604 09 00
Faks: (32) 604 09 01
Email: sekretariat@moj.com.pl
Internet: www.moj.com.pl
KRS 0000266718
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach
Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego