SPIS TREŚCI
1. WYBRANE DANE FINANSOWE .................................................................................................................. 5
1.1. Grupa Kapitałowa Mercator Medical ...................................................................................................... 5
1.2. Mercator Medical S.A. ............................................................................................................................ 6
2. PODSTAWOWE INFORMACJE O DZIAŁALNOŚCI GRUPY MERCATOR MEDICAL S.A. W 2025
ROKU ............................................................................................................................................................ 8
2.1. Struktura Grupy MERCATOR MEDICAL ............................................................................................... 8
2.2. Opis podmiotów objętych konsolidacją .................................................................................................. 9
2.3. Informacje o podstawowych produktach, towarach i usługach oraz rynkach zbytu i źródłach
zaopatrzenia ......................................................................................................................................... 10
2.4. Opis działalności Emitenta w 2025 roku w podziale na segmenty ...................................................... 12
2.5. Czynniki ryzyka i zagrożeń .................................................................................................................. 15
2.6. Opis kluczowych niefinansowych wskaźników efektywności .............................................................. 26
2.7. Opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na
działalność Grupy Emitenta i sprawozdanie finansowe, w tym na osiągnięte przez niego wyniki w
2025 roku ............................................................................................................................................. 27
2.8. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności Emitenta i jego Grupy Kapitałowej, w
tym znanych Emitentowi umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami, umowach ubezpieczenia,
współpracy lub kooperacji .................................................................................................................... 29
3. SYTUACJA FINANSOWA GRUPY MERCATOR MEDICAL ..................................................................... 32
3.1. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w rocznym
skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ..................................................................................... 32
3.2. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w rocznym
jednostkowym sprawozdaniu finansowym ........................................................................................... 41
3.3. Zarządzanie zasobami finansowymi oraz planowane inwestycje w Grupie Mercator Medical ........... 49
3.4. Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach ....................................................... 50
3.5. Informacje o udzielonych i otrzymanych poręczeniach oraz gwarancjach .......................................... 50
3.6. Informacje o wykorzystaniu wpływów z emisji ..................................................................................... 50
4. ORGANY ZARZĄDZAJĄCE I NADZORUJĄCE ........................................................................................ 52
4.1. Zarząd Emitenta ................................................................................................................................... 52
4.2. Rada Nadzorcza Emitenta ................................................................................................................... 52
4.3. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania ................................................................................ 52
4.4. Umowy zawarte między Mercator Medical S.A. a osobami zarządzającymi, przewidujące
rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej
przyczyny ............................................................................................................................................. 52
4.5. Łączna liczba i wartość nominalna wszystkich akcji Mercator Medical S.A. oraz akcji i udziałów w
jednostkach Grupy Mercator Medical, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących
............................................................................................................................................................. 52
5. POZOSTAŁE INFORMACJE ...................................................................................................................... 55
5.1. Informacje o podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych ..................................... 55
5.2. Opis istotnych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i wartościowym ... 55
5.3. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności
Emitenta lub jego jednostki zależnej .................................................................................................... 55
5.4. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej
publikowanymi prognozami wyników na rok 2025 ............................................................................... 56
5.5. Informacja o umowach, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach
posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy .................................................................. 56
5.6. Transakcje z podmiotami powiązanymi ............................................................................................... 56
5.7. Wynagrodzenia, nagrody i korzyści wypłacone osobom zarządzającym i nadzorującym ................... 56
5.8. Nabywanie akcji własnych ................................................................................................................... 56
5.9. Instrumenty finansowe ......................................................................................................................... 57
5.10. Zdarzenia po dniu bilansowym ............................................................................................................ 57
4
5
1. WYBRANE DANE FINANSOWE
1.1. Grupa Kapitałowa Mercator Medical
w tys. PLN
w tys. EUR
01.01.2025
- 31.12.2025
01.01.2024
-31.12.2024
01.01.2025
- 31.12.2025
01.01.2024
-31.12.2024
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów
574 176
542 486
135 508
126 036
Zysk na działalności operacyjnej (EBIT)
-6 914
31 104
-1 632
7 226
EBITDA
21 862
54 410
5 160
12 641
Zysk / strata brutto
28 396
35 443
6 702
8 234
Zysk / strata netto
29 342
43 411
6 925
10 085
Zysk / strata netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej
28 589
44 628
6 747
10 368
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji w sztukach
9 220 572
9 389 723
9 220 572
9 389 723
Liczba rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych
0
0
0
0
Zysk / strata na jedną akcję
3,10
4,75
0,73
1,10
Rozwodniony zysk / strata na jedną akcję
3,10
4,75
0,73
1,10
w tys. PLN
w tys. EUR
01.01.2025
- 31.12.2025
01.01.2024
-31.12.2024
01.01.2025
- 31.12.2025
01.01.2024
-31.12.2024
Rzeczowe aktywa trwałe
343 742
311 244
81 326
72 840
Wartości niematerialne i prawne
27 667
31 745
6 546
7 429
Nieruchomości inwestycyjne
11 879
9 975
2 810
2 334
Długoterminowe aktywa finansowe
106 755
26 737
25 257
6 257
Pozostałe aktywa trwałe
45 429
30 205
10 748
7 069
Zapasy
191 006
212 843
45 190
49 811
Udzielone pożyczki
249
53 107
59
12 429
Należności
102 919
110 070
24 350
25 759
Pozostałe aktywa finansowe
58 763
126 957
13 903
29 712
Środki pieniężne
140 903
123 152
33 336
28 821
Aktywa razem
1 029 312
1 036 035
243 526
242 461
Kapitał zakładowy
9 269
9 770
2 193
2 286
Zyski zatrzymane
904 126
887 474
213 908
207 693
Kapitały pozostałe
-12 205
20 511
-2 888
4 800
Kapitał własny
901 190
917 755
213 214
214 780
Rezerwy z tyt. odrocz. pod. dochodowego
11 105
15 783
2 627
3 694
Rezerwy
8 004
7 117
1 894
1 666
Zobowiązania długoterminowe
18 237
3 224
4 315
755
Zobowiązania krótkoterminowe
90 776
92 156
21 477
21 567
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
128 122
118 280
30 313
27 681
w tys. PLN
w tys. EUR
01.01.2025
- 31.12.2025
01.01.2024
-31.12.2024
01.01.2025
- 31.12.2025
01.01.2024
-31.12.2024
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
37 489
-66 021
8 848
-15 339
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
-5 470
-12 878
-1 291
-2 992
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej
-14 624
-16 079
-3 451
-3 736
Skutki zmian kursów wymiany
280
2 022
66
470
Zwiększenie (zmniejszenie) netto środków pieniężnych
17 675
-92 956
4 171
-21 597
01.01.2025
- 31.12.2025
01.01.2024
-31.12.2024
Średni kurs EUR/PLN w okresie
4,2372
4,3042
Kurs EUR/PLN na koniec okresu
4,2267
4,2730
6
1.2. Mercator Medical S.A.
w tys. PLN
w tys. EUR
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów
320 468
317 784
75 632
73 831
Zysk/ strata na działalności operacyjnej
-4 380
-6 862
-1 034
-1 594
EBITDA*
4 831
-475
1 140
-110
Zysk/ strata brutto
4 120
24 901
972
5 785
Zysk/ strata netto
6 194
28 829
1 462
6 698
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji w sztukach
9 390 243
9 742 345
9 390 243
9 742 345
Liczba rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych
0
0
0
0
Zysk na jedną akc
0,66
2,96
0,16
0,69
Rozwodniony zysk na jedną akcję
0,66
2,96
0,16
0,69
w tys. PLN
w tys. EUR
31.12.2025
31.12.2024
31.12.2025
31.12.2024
Rzeczowe aktywa trwałe
24 536
5 484
5 805
1 283
Wartości niematerialne i prawne
24 431
28 500
5 780
6 670
Pozostałe aktywa trwałe
58 925
62 162
13 941
14 548
Zapasy
110 150
132 140
26 061
30 924
Udzielone pożyczki
13 263
53 440
3 138
12 506
Należności
61 555
63 863
14 563
14 946
Pozostałe aktywa finansowe
47 530
91 930
11 245
21 514
Środki pieniężne
103 382
73 400
24 459
17 178
Aktywa razem
443 772
510 919
104 993
119 569
Kapitał zakładowy
9 269
9 770
2 193
2 286
Zyski zatrzymane
90 374
95 756
21 382
22 410
Kapitały pozostałe
30 879
30 879
7 306
7 227
Kapitał własny razem
130 522
136 405
30 880
31 923
Rezerwy z tyt. odroczonego podatku dochodowego
6 957
12 279
1 646
2 874
Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne
1 541
1 544
365
361
Zobowiązania długoterminowe
18 087
239 543
4 279
56 060
Zobowiązania krótkoterminowe
286 665
121 148
67 822
28 352
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
313 250
374 514
74 112
87 647
w tys. PLN
w tys. EUR
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
12 766
-4 253
3 013
-988
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
89 616
51 766
21 150
12 027
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej
-72 472
-150 243
-17 104
-34 906
Skutki zmian kursów wymiany
-4
908
-1
211
Zwiększenie (zmniejszenie) netto środków pieniężnych
29 906
-101 822
7 058
-23 656
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
Średni kurs EUR/PLN w okresie
4,2372
4,3042
Kurs EUR/PLN na koniec okresu
4,2267
4,2730
7
8
2. PODSTAWOWE INFORMACJE O DZIAŁALNOŚCI GRUPY MERCATOR MEDICAL S.A. W
2025 ROKU
2.1. Struktura Grupy MERCATOR MEDICAL
Podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej Mercator Medical jest Mercator Medical S.A. („Spółka”, „Emitent”) z siedzibą w
Krakowie przy ulicy H. Modrzejewskiej 30. Adres biura Spółki i adres do korespondencji: ul. Fabryczna 1A (budynek B), 31-553
Kraków.
Emitent został zawiązany w dniu 7 lutego 1996 r. W dniu 31 sierpnia 2001 r. został wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego
Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, Wydział XI Gospodarczy KRS Spółka zajmuje
się głównie prowadzeniem dystrybucji rękawic medycznych oraz koordynacją realizacji strategii Grupy Kapitałowej (w tym polityką
inwestycyjną, aranżowaniem finansowania oraz optymalizacją działalności).
Na dzień 31 grudnia 2025 r. w skład grupy kapitałowej Mercator Medical („Grupa Kapitałowa”, „Grupa Mercator Medical”, “Grupa
Emitenta”, „Grupa”) wchodziły następujące podmioty zależne:
LeaderMed B.V. z siedzibą w Holandii. Emitent posiada 100,00% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów
na zgromadzeniu wspólników. Spółka prowadzi działalność holdingowo - finansową.
Mercator Medical (Thailand) Ltd. z siedzibą w Tajlandii. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. blisko 100%
udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Członkami Zarządu spółki
m.in. Dariusz Krezymon (jako CEO) i Monika Żyznowska członkowie Zarządu Emitenta. Spółka koncentruje swoją
działalność na produkcji i sprzedaży rękawic jednorazowych.
Merkator Medikal TOB z siedzibą na Ukrainie. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. 100,00% udziałów w
kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka koncentruje swoją działalność na
dystrybucji rękawic medycznych oraz wyrobów z włókniny.
Merkator Medikal OOO z siedzibą w Rosji. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. 55,00% udziałów w
kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka koncentruje swoją działalność na
dystrybucji rękawic medycznych.
Mercator Medical srl z siedzibą w Rumunii. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. 100,00% udziałów w
kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka koncentruje swoją działalność na
dystrybucji rękawic medycznych oraz produktów z włókniny.
Mercator Medical Kft z siedzibą na Węgrzech. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. 100,00% udziałów w
kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Prezesem Zarządu spółki jest Monika
Żyznowska Prezes Zarządu Emitenta. Spółka koncentruje swoją działalność na dystrybucji rękawic medycznych oraz
produktów z włókniny.
Mercator Medical s.r.o. z siedzibą w Czechach. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. 100,00% udziałów
w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka koncentruje swoją działalność na
pośrednictwie w sprzedaży rękawic medycznych oraz produktów z włókniny.
Mercator SAS z siedzibą we Francji. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. 100,00% akcji w kapitale
zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy. Prezesem Zarządu spółki jest Monika Żyznowska
Prezes Zarządu Emitenta. Od pierwszego kwartału 2025 spółka MERCATOR SAS nie prowadzi działalności operacyjnej,
a sprzedaż do kilientów na rynku francyuskim dokonywana jest przez Mercator Medical S.A.
Mercator Estates sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Emitent kontroluje bezpośrednio i pośrednio poprzez LeaderMed B.V.
100,00% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka prowadzi
działalność w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości.
Mercator Estates I sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. i Mercator
Estates sp. z o.o. 100,00% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka
9
prowadzi działalność w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości.
Mercator Estates II sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. i Mercator
Estates sp. z o.o. 100,00% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka
prowadzi działalność w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości.
Mercator Estates III sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. i Mercator
Estates sp. z o.o. 100,00% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka
prowadzi działalność w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości.
Mercator Estates IV sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. i Mercator
Estates sp. z o.o. 100,00% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka
prowadzi działalność w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości.
Mercator Industrial (Thailand) Ltd. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V. blisko 100% udziałów w kapitale
zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka nie prowadzi działalności operacyjnej. Emitent
zakłada, że przedmiotem działalności spółki będzie w przyszłości budowa kolejnej fabryki rękawic i jej przyszła eksploatacja.
Mercator Medical GmbH w likwidacji z siedzibą w Niemczech. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V.
100,00% udziałów w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników. Likwidatorem spółki jest
Monika Żyznowska – Prezes Zarządu Emitenta. Spółka nie prowadzi działalności operacyjnej.
eMercator.com GmbH w likwidacji z siedzibą w Niemczech. Emitent kontroluje pośrednio poprzez LeaderMed B.V.
wszystkie udziały w kapitale zakładowym spółki. Likwidatorem spółki jest Monika Żyznowska Prezes Zarządu Emitenta.
Spółka nie prowadzi działalności operacyjnej. Po dniu 31 grudnia 2025 r. spółka została wykreślona z rejestru po
zakończeniu likwidacji.
Czas trwania Emitenta oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
2.2. Opis podmiotów objętych konsolidacją
Zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2025 r. konsolidacją objęty został Emitent jako podmiot dominujący oraz następujące
jednostki zależne, wszystkie metodą pełną:
LeaderMed B.V. z siedzibą w Holandii,
Mercator Medical (Thailand) Ltd. z siedzibą w Tajlandii,
Merkator Medikal TOB z siedzibą na Ukrainie,
Merkator Medikal OOO z siedzibą w Rosji,
Mercator Medical srl. z siedzibą w Rumunii,
Mercator Medical Kft z siedzibą na Węgrzech,
Mercator Medical s.r.o. z siedzibą w Czechach,
Mercator SAS z siedzibą we Francji,
Mercator Estates sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
Mercator Estates I sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
Mercator Estates II sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
Mercator Estates III sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie
Mercator Estates IV sp. z o,o. z siedzibą w Krakowie
Mercator Industrial (Thailand) Ltd. z siedzibą w Tajlandii,
Mercator Medical GmbH w likwidacji z siedzibą w Niemczech,
eMercator.com GmbH w likwidacji z siedzibą w Niemczech
10
Konsolidacją metodą praw własności objęte zostały:
MC1 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
W 2 Core Development sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.
2.3. Informacje o podstawowych produktach, towarach i usługach oraz rynkach zbytu i
źródłach zaopatrzenia
Grupa Kapitałowa Mercator Medical
W ramach Grupy Kapitałowej można wyróżnić trzy segmenty działalności:
1) Produkcja jednorazowych rękawic, zarówno medycznych, jak i znajdujących zastosowanie w innych segmentach
gospodarki. Rękawice są wytwarzane w zakładach należących do Mercator Medical (Thailand) Ltd.
2) Dystrybucja jednorazowych rękawic medycznych oraz rękawic do zastosowań niemedycznych, jak również innych
wyrobów medycznych i ochronnych, głównie produktów z włókniny.
3) Działalność inwestycyjna w segmencie nieruchomości premium i medium plus w ramach Spółki Mercator Estates i spółek
zależnych.
Odbiorcy
W zakresie produkcji i dystrybucji Grupa kieruje swoją sprzedaż do odbiorców na całym świecie - publicznych i prywatnych jednostek
służby zdrowia, odbiorców hurtowych, sieci handlowych oraz poprzez kanał e-commerce, do odbiorców detalicznych. W roku 2025
wysyłki realizowano do 51 krajów, obsłużono łącznie blisko 18 tysięcy klientów. Grupa realizuje dostawy o zróżnicowanej wielkości
- od pojedynczych paczek do pełnych kontenerów. Sprzedaż realizowana przez Grupę jest w pełni zdywersyfikowana - udział
sprzedaży żadnego z klientów nie przekracza 10% sprzedaży Grupy. W związku z tym można przyjąć, że Emitent nie jest
uzależniony od żadnego odbiorcy.
Mercator Estates (segment nieruchomościowy) kieruje swoją ofertę do odbiorców z segmentu klientów indywidualnych oraz
instytucjonalnych klasy premium, oczekujących wysokiego standardu realizowanych inwestycji, jakości wykonania oraz
atrakcyjnych lokalizacji.
Asortyment
Asortyment Grupy oparty jest w większości na produktach oferowanych pod własnymi markami, które co do zasady podlegają
ochronie prawnej. Zakłady produkcyjne w Tajlandii oferują swoje produkty pod marką własną które są wprowadzane na rynek także
poprzez część dystrybucyjną Grupy. Na podstawie umów OEM produkują również rękawice diagnostyczne oraz profesjonalne pod
markami innych podmiotów. Od czerwca 2020 r. wytwarzane wyłącznie rękawice bazujące na lateksie syntetycznym (NBR),
wcześniej były to również rękawice oparte na lateksie naturalnym.
Grupa Kapitałowa Mercator Medical zarządza szerokim i zdywersyfikowanym portfolio obejmującym ponad 2 tysiące produktów, z
czego blisko 95% stanowią marki własne. Oferta została uporządkowana w kluczowe obszary produktowe, obejmujące: rękawice
diagnostyczne, rękawice profesjonalne, rękawice chirurgiczne, produkty włókninowe, czyściwa profesjonalne oraz pozostałe
rozwiązania wspierające utrzymanie higieny i bezpieczeństwa w środowisku pracy.
Celem Grupy jest budowa kompleksowej oferty ochronnej, odpowiadającej na potrzeby klientów z wielu branż i segmentów rynku.
Choć odbiorcy różnią się zakresem działalności i specyfiką zastosowań, łączy ich jeden kluczowy wymóg skuteczna ochrona
użytkownika, produktu lub pacjenta. Portfolio Mercator Medical rozwijane jest z uwzględnieniem aktualnych trendów rynkowych
oraz oczekiwań użytkowników końcowych, takich jak komfort pracy, estetyka, sezonowość czy dopasowanie do
11
ponadstandardowych cech fizycznych. W efekcie oferta obejmuje produkty wytwarzane zarówno z materiałów naturalnych, jak i
syntetycznych, w tym m.in. z nitrylu, lateksu kauczuku naturalnego, PVC, poliizoprenu, polichloroprenu, a także celulozy i wiskozy.
Rękawice diagnostyczne stanowią najbardziej rozpowszechnioną i uniwersalną grupę produktów jednorazowych w portfolio Grupy.
Ich stosowanie, w połączeniu z właściwą higieną rąk, istotnie ogranicza ryzyko przenoszenia drobnoustrojów, bakterii i wirusó w
pomiędzy użytkownikiem a obiektem pracy pacjentem, próbką lub przedmiotem. Rękawice diagnostyczne znajdują szerokie
zastosowanie m.in. w medycynie, przetwórstwie spożywczym, sektorze HORECA, branży beauty, BHP, przemyśle
farmaceutycznym oraz laboratoriach. Kluczowymi markami parasolowymi w tej kategorii są:
MERCATOR nitrylex
MERCATOR dermagel,
MERCATOR vinylex.
Rękawice chirurgiczne to jałowe produkty przeznaczone do stosowania w warunkach wymagających zachowania najwyższych
standardów sterylności, w szczególności podczas zabiegów inwazyjnych i operacyjnych. Zapewniają skuteczną barierę ochronną
przed mikroorganizmami oraz charakteryzują się wysoką odpornością na środki chemiczne, dezynfektanty i cytostatyki. Pakowane
parami w szczelne opakowania, gwarantują zachowanie jałowości do momentu użycia. W tej grupie kluczowe znaczenie mają
marki:
MERCATOR comfort
MERCATOR dermagel
MERCATOR dermagel plus linia premium
Rękawice profesjonalne pełnią funkcję środka ochrony osobistej w środowiskach pracy o podwyższonym ryzyku mechanicznym i
chemicznym. Chronią dłonie m.in. przed działaniem detergentów i środków czyszczących, zanieczyszczeniami związanymi z
gospodarką odpadami, otarciami i drobnymi urazami oraz zagrożeniami wynikającymi z kontaktu z mokrymi i śliskimi
powierzchniami. W porównaniu do rękawic diagnostycznych charakteryzują się znacznie wyższą odpornością mechaniczną i
większą grubością. W tej kategorii kluczowymi liniami produktowymi są:
MERCATOR gogrip
MERCATOR tech
Oferta produktów włókninowych obejmuje kilka komplementarnych podkategorii: odzież ochronną, wyroby medyczne sygnowane,
podkłady medyczne o szerokim zakresie zastosowań. Jednorazowa odzież ochronna i medyczna, taka jak czepki, maski, fartuchy
czy ochraniacze na obuwie stanowi skuteczną barierę przed przenikaniem czynników biologicznych i mikroorganizmów,
jednocześnie zapewniając komfort użytkowania dzięki właściwościom odprowadzania ciepła i wilgoci. Istotnym elementem tej
kategorii są również obłożenia bloku operacyjnego oraz akcesoria i osłony na instrumenty medyczne. Najważniejsze marki
parasolowe w tej kategorii to:
MERCATOR protect
MERCATOR opero
MERCATOR safeline
Podkłady medyczne
Czyściwa profesjonalne to stosunkowo młoda, dynamicznie rozwijająca się grupa asortymentowa, pełniąca rolę produktów
komplementarnych dla branż takich jak beauty, przetwórstwo spożywcze, produkcja, automotive czy HORECA. Rozszerzenie oferty
o kategorię wpisuje się w strategię poszerzania portfolio oraz wzmacniania atrakcyjności oferty Mercator Medical poprzez
dostarczanie klientom rozwiązań wspierających codzienne procesy higieniczne i operacyjne.
Produkty profesjonalne w linii clean bags to grupa worków do segregacji odpadów, przeznaczonych do bezpiecznego i
higienicznego pakowania różnego rodzaju odpadów w obiektach medycznych, usługowych, biurowych oraz domowych. Produkty
te charakteryzują się praktycznością, wytrzymałością oraz standaryzowanymi parametrami, co zapewnia wygodę użytkowania i
niezawodność w codziennym zastosowaniu. Grupa clean bags stanowi funkcjonalne uzupełnienie oferty higienicznej Mercator
Medical, odpowiadając na podstawowe potrzeby związane z utrzymaniem czystości i organizacją gospodarki odpadami.
12
Mercator Estates oferuje realizację projektów nieruchomościowych skierowanych do segmentu premium, obejmujących zarówno
klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Oferta spółki koncentruje się na inwestycjach charakteryzujących się wysokim
standardem architektonicznym i wykonawczym, atrakcyjną lokalizacją oraz długoterminowym potencjałem użytkowym i
inwestycyjnym.
Projekty Mercator Estates adresowane są do odbiorców oczekujących ponadprzeciętnej jakości, stabilnej wartości oraz rozwiązań
odpowiadających wysokim wymaganiom funkcjonalnym i estetycznym, w tym także do podmiotów poszukujących nieruchomości o
charakterze inwestycyjnym.
Dostawcy
W zakresie segmentu produkcyjnego dostawcami podstawowego surowca wykorzystywanego do produkcji rękawic - lateksu
syntetycznego (NBR) dla spółki zależnej w Tajlandii są m.in: BST, Kemtech, Synthomer, LG i Nantex. Na świecie istnieje
zaledwie kilkunastu dostawców lateksu NBR, więc naturalne jest, że ich znaczenie jest duże i wzrosło po podjętej w 2020 r. decyzji
o zaprzestaniu produkcji rękawic z lateksu naturalnego. Grupa nie jest uzależniona od żadnego z dostawców lateksu NBR.
Dla części dystrybucyjnej Grupy źródłem zaopatrzenia w oferowane przez Grupę towary jest kilkudziesięciu renomowanych
dostawców, głównie z krajów azjatyckich takich jak - Tajlandia, Malezja, Indie i Chiny. W 2025 roku grupa położyła również nacisk
na dostawców lokalnych z Polski, Grecji czy Turcji. Emitent posiada z głównymi dostawcami umowy typu OEM, na mocy których
wytwarzają oni produkty pod markami należącymi do Grupy. Żaden z tych dostawców (poza Mercator Medical Thailand Ltd.) nie
jest formalnie powiązany z Emitentem. W okresie sprawozdawczym próg 10% wartości zakupów przekroczyło 3 dostaww, w tym
spółka zależna Emitenta – Mercator Medical Thailand Ltd.
2.4. Opis działalności Emitenta w 2025 roku w podziale na segmenty
Segment Dystrybucyjny
Segment Mercator Medical Dystrybucja w 2025 roku funkcjonował w wymagającym i dynamicznie zmieniającym się otoczeniu
rynkowym, jednocześnie konsekwentnie realizując strategię wzmacniania swojej pozycji na kluczowych rynkach europejskich.
Działalność segmentu koncentrowała się przede wszystkim na sprzedaży na rynku otwartym, realizowanej we współpracy z
wyspecjalizowanymi hurtowniami oraz bezpośrednio do odbiorców końcowych, w tym podmiotów z obszaru produkcji i
przetwórstwa. Istotnym kanałem sprzedaży pozostawał również sektor ochrony zdrowia, obejmujący zarówno przetargi publiczne,
jak i sprzedaż do prywatnych placówek medycznych.
Podstawową część oferty segmentu stanowiły rękawice diagnostyczne, chirurgiczne i profesjonalne, uzupełniane przez produkty
włókninowe oraz rozwiązania komplementarne. Grupa w ramach działalności dystrybucyjnej koncentrowała swoją aktywność
głównie na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Europy Zachodniej, utrzymując silną pozycję rynkową m.in. w Polsce,
Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Skala działalności oraz rozpoznawalność marek własnych pozwalały segmentowi
skutecznie konkurować w otoczeniu nasilonej presji cenowej i zmiennego popytu.
Rok 2025 był okresem intensywnej adaptacji do zmieniających swarunków rynkowych. Rozważna, skupiona na dywersyfikacji
źródeł zaopatrzenia i optymalizacji kontraktów polityka zakupowa, konsekwentnie realizowana strategia sprzedaży oraz
optymalizacja kosztów stałych wpłynęły na poprawę marżowości segmentu mimo wyzwań rynkowych. Równolegle Grupa w ramach
segmentu dystrybucyjnego konsekwentnie realizowała strategię rozbudowy i dywersyfikacji portfolio produktowego. W 2025 roku
działania te koncentrowały się na wprowadzaniu produktów o wyższej wartości dodanej oraz rozwiązań odpowiadających na
rosnące oczekiwania klientów w zakresie jakości, bezpieczeństwa i kompleksowości oferty. Rozszerzenie asortymentu obejmowało
m.in. rozwój oferty rękawic chirurgicznych klasy premium, produktów z obszaru higieny pacjenta, podkładów chłonnych,
jednorazowej odzieży medycznej oraz wyrobów uzupełniających, takich jak worki na odpady. Rozwój portfolio b ściśle
skoordynowany z działaniami sprzedażowymi i zakupowymi, z naciskiem na utrzymanie konkurencyjności oferty na kluczowych
13
rynkach.
Istotnym elementem działalności segmentu w 2025 roku była wysoka dyscyplina kosztowa. Koszty operacyjne pozostawały pod
ścisłą kontrolą, a realizowane działania optymalizacyjne pozwoliły utrzymać koszty stałe poniżej poziomu budżetowanego.
Równolegle podejmowano inicjatywy zwiększające efektywność w obszarze logistyki, transportu oraz organizacji pracy, przy
jednoczesnym zachowaniu stabilności operacyjnej i zdolności do dalszego rozwoju.
Działalność segmentu dystrybucyjnego w 2025 roku była prowadzona przy uwzględnieniu ryzyk charakterystycznych dla rynku
dystrybucji wyrobów medycznych i produktów ochronnych. Do kluczowych czynników ryzyka należały w szczególności utrzymująca
się presja cenowa, zwłaszcza w pierwszej połowie roku, a także zmienność kosztów wynikająca z koncentracji źródeł zaopatrzenia
w regionach azjatyckich oraz zależności od cen surowców. Istotnym obszarem niepewności pozostawał również popyt na nowe
produkty wprowadzane do oferty. Dodatkowo segment funkcjonował w otoczeniu podwyższonych wymagań jakościowych i
regulacyjnych, w szczególności w odniesieniu do wyrobów medycznych oraz środków ochrony indywidualnej, a także w kontekście
rosnącego znaczenia regulacji środowiskowych, wpływających m.in. na decyzje dotyczące opakowań i rozwoju portfolio. Ryzyka te
były na bieżąco monitorowane i uwzględniane w procesach decyzyjnych segmentu.
Rok 2025 był również okresem istotnych zmian organizacyjnych i procesowych, ukierunkowanych na wzmocnienie roli zakupów i
zarządzania portfolio produktowym jako funkcji strategicznych. Szczególny nacisk położono na lepszą synchronizację decyzji
zakupowych, produktowych i sprzedażowych, a także na zwiększenie przejrzystości zarządzania projektami i priorytetami
rozwojowymi. Działania te umożliwiły bardziej efektywne zarządzanie cyklem życia produktów oraz szybsze reagowanie na
zmieniające się warunki rynkowe.
Jednym z kluczowych osiągnięć w działaniach operacyjnych w 2025 roku była realizacja znaczącej transformacji w obszarze
logistyki. Dystrybucja zmieniła model operacyjny, uruchamiając własną lokalizację magazynową oraz wdrażając nowoczesny
system zarządzania magazynem (WMS) zintegrowany z systemem ERP. Projekt ten wzmocnił długoterminowe kompetencje
operacyjne Spółki, zwiększył efektywność procesów logistycznych oraz podniósł jakość obsługi klientów, jednocześnie
przygotowując segment na dalszy rozwój w kolejnych latach.
Segment produkcyjny
W 2025 roku spółka Mercator Medical Thailand (“MMT”) działała w korzystnych warunkach rynkowych, które pozytywnie wpłynęły
na strukturę kosztów wytworzenia. W drugiej połowie roku zaobserwowano osłabienie dolara amerykańskiego względem bata
tajlandzkiego, co przełożyło się na spadek kosztów surowców importowanych i ochronę marż operacyjnych. Dodatkowo,
proaktywne negocjacje z kluczowymi dostawcami chemii produkcyjnej pozwoliły na zabezpieczenie niższych cen zakupu i
ograniczenie presji kosztowej. Kluczowym czynnikiem makroekonomicznym wspierającym rentowność był też wyjątkowo niski
poziom cen rynkowych lateksu NBR, co znacząco obniżyło jednostkowe koszty produkcji. W ramach optymalizacji Zarząd MMT
kontynuował transformację operacyjną, przeprowadzając redukcję stałej załogi dzięki automatyzacji i wdrożeniu outsourcingu, co
zwiększyło elastyczność w dostosowywaniu kosztów pracy do bieżącego wolumenu zamówień. Zaimplementowano ponadto
zautomatyzowane systemy wizualnej kontroli jakości oparte na AI, co zoptymalizowało koszty oraz zredukowało odsetek braków.
Zmodyfikowano także procesy technologiczne w celu zmniejszenia zużycia wody, obniżając tym samym koszty mediów i wspierając
cele ESG, a wewnętrzny program partycypacyjny zaowocował wdrożeniem przez pracowników dodatkowych inicjatyw
oszczędnościowych.
W obliczu zmiennego otoczenia rynkowego, działania Spółki koncentrowały się na mitygacji ryzyk zewnętrznych poprzez
strategiczne inwestycje infrastrukturalne i technologiczne. Rynek rękawic znalazł s pod wpływem niepewności wywołanej nowymi
cłami nałożonymi przez USA na produkty importowane z Tajlandii i państw regionu, co wpłynęło na zachowawcze podejście klientów
i wahania w dynamice zamówień. Sytuację komplikował silny przyrost nowych mocy produkcyjnych w Chinach, doprowadzając do
globalnej nadpodaży i utrzymania się niskich cen sprzedaży . Uwarunkowania te wymusiły istotne obniżenie jednostkowych kosztów
produkcji w celu utrzymania rentowności. W odpowiedzi Spółka uruchomiła strategiczny program inwestycyjny (CAPEX), z których
kluczowym projektem 2025 roku jest rozpoczęcie budowy nowoczesnej elektrociepłowni (układu kogeneracyjnego). Inwestycja ta
14
zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne fabryki, uniezależni zakład od wahań cen zewnętrznych i docelowo istotnie obniży
koszty wytworzenia. Kontynuowano również finansowanie projektów Przemysłu 4.0, koncentrując się na skalowaniu
zautomatyzowanych systemów kontroli jakości i pakowania, by skuteczniej standaryzować jakość i zwiększać przepustowość przy
mniejszych nakładach na pracę ludzką.
Segment operuje w wysoce konkurencyjnym i wrażliwym na wstrząsy makroekonomiczne środowisku. Najpoważniejszym ryzykiem
rynkowym pozostaje polityka agresywnej ekspansji chińskich producentów, prowadząca do chronicznej nadpodaży i ogromnej presji
na średnie ceny sprzedaży. Ponadto, w wyniku wojny celnej z USA, producenci chińscy sprzedają swoje produkty na rynkach
Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej, bezpośrednio utrudniając Spółce obronę marż eksportowych na tych kontynentach. Istotnym
zagrożeniem globalne konflikty handlowe; rozszerzenie amerykańskich lub unijnych barier celnych na inne kraje azjatyckie (w
tym Tajlandię) mogłoby stanowić zagrożenie dla ciągłości eksportu Spółki. Istotnym czynnikiem jest również niedopasowanie
walutowe przychody generowane w USD przy kosztach opartych na silnym bacie tajlandzkim (THB) erodują opłacalność eksportu
i osłabiają konkurencyjność Spółki. Dodatkowo firma jest narażona na rygorystyczny nadzór zachodnich regulatorów w zakresie
praw pracowniczych, gdzie jakiekolwiek uchybienia mogą skutkować natychmiastowym zakazem importu (WRO). Uzupełnieniem
ryzyk są kwestie energetyczne produkcja jest wysoce energochłonna, a globalni odbiorcy z sektora medycznego coraz częściej
wymagają dowodów na redukcję śladu węglowego (ESG) jednak to zagrożenie jest na bieżąco mitygowane inwestycją we własną,
nowoczesną elektrociepłownię.
W nadchodzącym roku Spółki skoncentruje się na utrwalaniu przewagi konkurencyjnej poprzez cyfryzację, innowacje
technologiczne oraz rygorystyczną dyscyplinę kosztową. Zarząd MMT planuje zintensyfikowanie inwestycji w Przemysł 4.0 poprzez
wdrożenie w pełni zautomatyzowanych linii pakujących oraz rozszerzenie wizualnej kontroli jakości, aby ostatecznie uniezależnić
organizację od presji płacowej lokalnego rynku pracy. Kluczowym kamieniem milowym w obszarze CAPEX na 2026 rok będzie
zakończenie w połowie roku prac konstrukcyjnych i uruchomienie własnej elektrociepłowni. System kogeneracyjny zapewni
bezpieczeństwo energetyczne fabryki i jest niezbędny do planowanego obniżenia jednostkowych kosztów wytworzenia w
nadchodzących kwartałach. Spółka ukończy także modernizację systemu ERP, dzięki czemu znacznie przyspieszy procesy
decyzyjne i analitykę danych. Jednocześnie, aby uciec przed skutkami globalnej wojny cenowej standardowych produktów, MMT
pogłębi prace R&D z klientami B2B, koncentrując się na projektowaniu wysokomarżowych produktów niszowych spełniających
wąskie wymogi technologiczne tych odbiorców. Wszystkim planom towarzyszyć będzie ciągłe doskonalenie i redukcja kosztów
poprzez minimalizację strat materiałowych i optymalizację zużycia mediów.
Segment Nieruchomościowy
W ramach Grupy Kapitałowej spółką odpowiedzialną za segment inwestycji nieruchomościowych jest Mercator Estates Sp. z o.o.
Przedmiotem działalności projekty deweloperskie realizowane głównie w segmencie mieszkaniowym oraz usługowym.
Uzupełniająco spółka posiada aktywa magazynowe w Pikutkowie oraz Starym Brześciu, generujące przychód z najmu. Model
biznesowy opiera się na elastycznym podejściu do formy inwestowania i obejmuje projekty własne, przedsięwzięcia partnerskie
realizowane przez spółki celowe (JV), jak również zaangażowanie kapitałowe poprzez instrumenty dłużne.
W 2025 r. Mercator Estates koncentrowała się głównie na procesach akwizycyjnych oraz przygotowaniu nowych inwestycji w
segmencie mieszkaniowym oraz usługowym. Na koniec roku w portfelu spółki (w tym poprzez podmioty zależne) znajdowały się
cztery projekty deweloperskie, w tym jeden w formie inwestycji własnej, dwa projekty w formie udziałów w spółkach celowych z
partnerami inwestycyjnymi oraz jeden projekt w formie zawartej przedwstępnej (warunkowej) umowy nabycia nieruchomości.
Łączne zaangażowanie finansowe Mercator Estates w wymienione projekty wynosiło ok. 152 mln zł. Wartość bilansowa inwestycji
logistycznych wynosiła natomiast 17,7 mln zł.
Po dniu bilansowym Spółka nabyła kolejną nieruchomość inwestycyjną w Katowicach. Działania te wpisują się w proces
systematycznego zwiększania obecności Spółki na kluczowych rynkach oraz budowania wartości portfela inwestycyjnego.
W trakcie 2025 r. Mercator Estates zakończyła jedną z inwestycji realizowaną w formule dłużnej. Projekt został spłacony w całości
wraz z należnymi odsetkami w łącznej kwocie 21,9 mln zł. Ponadto w grudniu 2025 r. sfinalizowano sprzedaż jednej z działek
15
przeznaczonych pod zabudowę magazynową za kwotę 5,2 mln zł. W 2025 r. Mercator Estates Sp. z o.o. osiągnęła przychody z
działalności operacyjnej i finansowej w łącznej wysokości 11,8 mln zł oraz zysk netto w wysokości 2,7 mln zł. W 2026 r. Mercator
Estates planuje kontynuację dotychczasowejego modelu działania. Spółka w sposób systematyczny rozbudowuje kompetencje
deweloperskie, które umożliwiają samodzielne zarządzanie projektami inwestycyjnymi, w tym świadczenie pełnej obsługi
podmiotów celowych. W zakresie operacyjnym w 2026 r. Spółka planuje dalsze działania akwizycyjne i realizację obecnego portfela
projektów.
Działalność statutowa Fundacji Hear ME
W 2025 roku Hear ME Fundacja Mercator prowadziła działalność statutową skoncentrowaną na wsparciu dzieci z niedosłuchem
oraz ich rodzin, a także na realizacji działań edukacyjnych i informacyjnych w obszarze wczesnej diagnostyki i terapii zaburz
słuchu. Działalność Fundacji obejmowała w szczególności udzielanie wsparcia terapeutycznego dzieciom z niedosłuchem,
realizowanego poprzez finansowanie i prowadzenie specjalistycznych form terapii oraz współpracę z kad terapeutyczną i
opiekunami dzieci.
W okresie od kwietnia do lipca 2025 roku Fundacja sfinansowała i przeprowadziła warsztaty terapeutyczno-edukacyjne skierowane
do dzieci w wieku przedszkolnym z wadą słuchu. Ponadto w okresie od stycznia do sierpnia 2025 roku Fundacja realizowała
program zajęć terapeutycznych przygotowujących dzieci oraz ich rodziców do rozpoczęcia edukacji szkolnej „Na dobry start”.
Program obejmował warsztaty szkoleniowe, zajęcia terapeutyczne oraz konsultacje podsumowujące udział dziecka w programie,
stanowiąc element kompleksowego wsparcia rozwojowego dzieci z niedosłuchem oraz ich opiekunów.
Równolegle Fundacja angażowała się w działania edukacyjne i informacyjne, ukierunkowane na zwiększanie świadomości
społecznej w zakresie problematyki niedosłuchu u dzieci, znaczenia wczesnej diagnozy oraz dostępnych form wsparcia
terapeutycznego dla rodzin i opiekunów. W 2025 roku podejmowane były również działania organizacyjne i rozwojowe, mające na
celu budowanie stabilnych podstaw funkcjonowania Fundacji, w tym rozwój narzędzi komunikacyjnych oraz przygotowanie Fundacji
do dalszej realizacji celów statutowych w kolejnych latach.
2.5. Czynniki ryzyka i zagrożeń
Ryzyko niekorzystnej inflacji i stóp procentowych
Grupa narażona jest na ryzyko wynikające ze zmian poziomu inflacji oraz stóp procentowych, które mogą wpływać na warunki
prowadzenia działalności operacyjnej i inwestycyjnej. W segmencie dystrybucji i produkcji wyrobów medycznych wzrost inflacji
może prowadzić do zwiększenia kosztów działalności, w tym kosztów surowców, energii, transportu oraz wynagrodzeń. W
segmencie nieruchomościowym wzrost stóp procentowych może skutkować wzrostem kosztów finansowania oraz ograniczeniem
popytu na nieruchomości. Niekorzystne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym mogą mieć wpływ na wyniki finansowe oraz
sytuację majątkową Grupy.
Ryzyko związane z poziomem ceł w USA
Rok 2025 upłynął pod znakiem ceł wprowadzanych przez rząd Stanów Zjednoczonych na wiele grup produktów, w tym w
szczególności na rękawice nitrylowe i winylowe. Działania te istotnie wpłynęły na globalne przepływy handlowe oraz ogólną sytuację
wymiany towarowej pomiędzy Azją a pozostałymi regionami świata.
W wyniku wysokich stawek celnych amerykańscy importerzy i dystrybutorzy zaczęli ograniczać zakupy z Chin, dla których
obowiązywały najwyższe cła, kierując popyt do alternatywnych źródeł dostaw w krajach Azji PołudniowoWschodniej, takich jak
Malezja, Tajlandia czy Wietnam. Zmiana kierunków handlu doprowadziła do przesunięcia presji popytowopodażowej, co miało
bezpośredni wpływ na poziomy cen: w Stanach Zjednoczonych ceny rękawic nieznacznie rosły, natomiast w Europie w związku
16
z dużą podażą produktów z Chin – obserwowano ich spadek. W rezultacie globalny obrót rękawicami jednorazowymi stał się mniej
stabilny, także w regionach, które formalnie nie były objęte amerykańskimi restrykcjami celnymi.
Polityka celna USA wpłynęła również na strategie producentów, w szczególności chińskich, którzy rozpoczęli lub przyspieszyli
inwestycje w moce produkcyjne poza Chinami, m.in. w Wietnamie i Indonezji, a w pojedynczych przypadkach także w Stanach
Zjednoczonych (np. Supermax Group z Malezji).
Ostatecznie działania celne Stanów Zjednoczonych przyczyniły s do globalnej restrukturyzacji rynku rękawic jednorazowych,
zwiększając znaczenie dywersyfikacji źródeł dostaw, poziom zmienności rynkowej oraz presję kosztową w całym łańcuchu dostaw.
Ryzyko ekonomiczne i polityczne
Grupa Emitenta koncentruje swoją bezpośrednią działalność w Polsce i Tajlandii oraz m.in. w Rumunii, Czechach, Francji, na
Węgrzech, w Rosji, Ukrainie i w innych krajach. Należy mieć świadomość istnienia na niektórych rynkach, na których Grupa
prowadzi działalność większego ryzyka ekonomicznego i politycznego nna rynkach w krajach rozwiniętych. Branża, w której
działa Grupa Emitenta, jest oceniana jako wzrostowa. Wskazać jednak należy, że branża ta jest związana z wieloma czynnikami
ekonomicznymi, takimi jak wahania cen surowców (w tym lateksu syntetycznego i naturalnego), zmiany dynamiki PKB, inflacja,
kursy walutowe, wysokość stóp procentowych, poziom wydatków publicznych i prywatnych w zakresie ochrony zdrowia, a także
poziom wiedzy odbiorców końcowych o profilaktyce zdrowotnej. Ponadto, na działalność Grupy wpływ mają koszty prowadzenia
działalności produkcyjnej w Tajlandii oraz ponoszone nakłady inwestycyjne. Fakt prowadzenia przez Grupę działalności
produkcyjnej w Tajlandii, a także zakupy surowców i towarów od azjatyckich dostawców powodują, że działalność Grupy narażona
jest na ryzyko ekonomiczne i polityczne związane z gospodarkami państw regionu Azji Południowo-Wschodniej, a także Chin i Indii.
Wszelkie przyszłe niekorzystne zmiany jednego lub więcej z powyższych czynników mogą mieć istotny negatywny wpływ na
działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Działalność Grupy Emitenta podatna jest również na wszelkie ograniczenia w przepływie surowców i towarów, które mogą być
ograniczone lub całkowicie wstrzymane z uwagi na prowadzone działania i operacje wojskowe.
Ryzyko polityczne i ekonomiczne związane z prowadzeniem działalności w Rosji i Ukrainie
Grupa Kapitałowa Mercator Medical posiada jednostki zależne w Ukrainie i w Rosji, w związku z czym trwające od 24 lutego 2022
roku działania wojenne na terenie Ukrainy oraz nałożenie międzynarodowych sankcji na Rosję mają wpływ na działalność
biznesową Grupy. Na funkcjonowanie Grupy wpływa przede wszystkim osłabienie koniunktury gospodarczej zarówno w krajach
UE, jak również osłabienie koniunktury w Rosji i w Ukrainie, niestabilność w łańcuchach dostaw oraz wysoka zmienność cen
surowców i towarów na rynku, na którym działa Grupa. Prowadzone działania militarne na terenie Ukrainy mogą również przekładać
się na dalsze dynamiczne zmiany w poziomie kosztów finansowych (stopy procentowe), kursy walutowe czy presję inflacyjną. Na
dzień 31.12.2025 Grupa nie stwierdziła utraty kontroli nad spółkami na Ukrainie oraz w Rosji oraz nad posiadanymi w tych krajach
aktywami. Grupa Mercator na bieżąco analizuje informacje i możliwość prowadzenia działalności operacyjnej w Rosji i na Ukrainie,
i w przypadku wystąpienia istotnych czynników wpływających na możliwość funkcjonowania na tych rynkach, będzie w odpowiednim
trybie informować o istotnych zmianach w tym zakresie. Informacje nt. działalności Grupy Emitenta w Ukrainie i Rosji zostały
zamieszczone w nocie 3.10 w części D Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.
Ryzyko związane z destabilizacją regionów, w których Grupa prowadzi działalność
Grupa oferuje swoje produkty m.in. na rynkach ukraińskim, rosyjskim, bliskowschodnim i azjatyckim. W tych regionach występuje
szereg napięć o podłożu politycznym, religijnym, etnicznym i kulturowym, nierzadko przekształcających się w konflikty zbrojne,
wojny domowe, zamachy stanu, rewolucje lub akty terroryzmu. Destabilizacja sytuacji politycznej i ekonomicznej w krajach z
powyżej wskazanych regionów może mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową
17
Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z uzależnieniem od lokalnych dystrybutorów
Sytuacja finansowa lokalnych dystrybutorów, z którymi Emitent i jego spółki zależne współpracują, może mieć znaczenie dla
rentowności i płynności finansowej Grupy Emitenta. Emitent posiada doświadczony dział kontroli i windykacji należności oraz
stosuje elastyczne systemy oceny zdolności kredytowej swoich odbiorców, co jednak nie pozwala wykluczyć ryzyka związanego z
niewypełnianiem przez nich zobowiązań wobec Grupy. Ponadto ewentualna konsolidacja lokalnych dystrybutorów może
potencjalnie stanowić zagrożenie dla Emitenta. Na kluczowych rynkach, poza Ukrainą, Grupa stosuje polisy ubezpieczenia
należności. Wszelkie przyszłe niekorzystne zmiany jednego lub więcej z powyższych czynników mogą mieć istotny negatywny
wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z brakiem długoterminowych umów handlowych z odbiorcami
Mercator Medical (Thailand) Ltd. często nie jest związana z odbiorcami stałymi umowami, bądź też zawarte z odbiorcami umowy
nie gwarantują określonego stałego poziomu zamówień. Typową formą współpracy z klientami w branży, na której opiera się
również działalność Mercator Medical (Thailand) Ltd., jest potwierdzanie zamówień na 30 lub 60 dni przed wysyłką. Niezależnie od
braku stałych długoterminowych umów z odbiorcami Mercator Medical (Thailand) Ltd. wypracowała przez lata relacje z klientami,
którzy powtarzają zamówienia. Jednakże Emitent nie może zapewnić, iż wypracowane relacje biznesowe Mercator Medical
(Thailand) Ltd. będą trwałe, a utrata jednego lub kilku istotnych odbiorców może negatywnie wpłynąć na działalność, sytuację
finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z utrzymaniem sieci dystrybucji
Emitent i jego spółki zależne prowadzą sprzedaż w Polsce i za granicą, zarówno bezpośrednio do finalnych odbiorców, jak i poprzez
współpracę z lokalnymi dystrybutorami, hurtowniami, sieciami handlowymi. Zdecydowana większość tych podmiotów współpracuje
z Emitentem i jego spółkami zależnymi już od wielu lat, chociaż nie jest związana z Grupą Emitenta umowami długoterminowymi (z
wyłączeniem umów przetargowych w terminie trwania maksymalnie do 3 lat od daty podpisania). Jednoczesna utrata, bądź też
znaczące zmniejszenie zakupów przez grupę kluczowych odbiorców mogłaby mieć istotny negatywny wpływ na działalność,
sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta w horyzoncie krótkoterminowym.
Ryzyko związane z uzależnieniem od kluczowych odbiorców
W 2025 roku istotny udział w obrotach Mercator Medical (Thailand) Ltd. miało kilku odbiorców uważanych za kluczowych, w związku
z czym Grupa do pewnego stopnia była uzależniona od realizowanych do tych odbiorców dostaw. W każdym przypadku utrata
znaczącego odbiorcy, pogorszenie jego sytuacji rynkowej i finansowej lub ograniczenie skali sprzedaży do takiego odbiorcy mogła
negatywnie wpłynąć na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z uzależnieniem od kluczowych dostawców
Grupa Emitenta współpracuje z ze stałymi dostawcami, jednak ze względu na ogromną nadpodaż na rynku nie można mówić o
uzależnieniu od któregokolwiek z nich. Ze względu na tak wysoką podaż nie ma konieczności zawierania umów gwarantujących
Emitentowi określone wolumeny i ceny. Takie podejście mogłoby być wręcz szkodliwe, ponieważ otoczenie konkurencyjne ma
wysoką dynamikę zmian, a długoterminowe kontrakty mogłyby uniemożliwić szybsze dostosowanie się do trendów rynkowych.
Grupa Emitenta, poza portfelem marek własnych, dystrybuuje również produkty jednego z wiodących producentów rękawic, który
18
wypracował globalne, rozpoznawalne i pożądane przez odbiorców marki. Wycofanie się ze współpracy jednego lub więcej
dostawców będzie mieć znikomy wpływ na dzielność, sytuację finansową, perspektywy czy wyniki Grupy Emitenta.
Ryzyko naruszenia standardów przez dostawców
Grupa Emitenta współpracuje z wieloma dostawcami, w tym także z grupą producentów wytwarzających produkty pod markami
Emitenta. Niektórzy z tych dostawców działają w krajach, gdzie występuje ryzyko wykorzystywania pracy dzieci, pracy przymusowej
i in. naruszeń. Grupa wybiera dostawców o ustalonej renomie, a przed dokonaniem wyboru przeprowadzany jest standardowo
audyt zakładu produkcyjnego mający m.in. na celu potwierdzenie właściwości wszystkich procedur i ich zgodności z obowiązującymi
standardami w zakresie pracy dzieci, pracy przymusowej, wymogów środowiskowych itd. Nie można jednak wykluczyć ryzyka, że
dostawcy Grupy nie przestrzegają tych standardów lub przestaną ich przestrzegać. W takim przypadku może okazać się niezbędna
zmiana dostawcy, wdrożenie działań naprawczych lub podjęcie innych niezbędnych działań, co może spowodować perturbacje w
zaopatrzeniu, wzrost kosztów i inne konsekwencje. Wiązałoby się to również z ryzykiem strat wizerunkowych i reputacyjnych dla
Grupy. Zdarzenia takie nie będą mieć istotnego wpływu na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z systemami ochrony zdrowia, w tym ich prywatyzacją
Działalność Grupy jest w sposób szczególny związana z systemami ochrony zdrowia w Polsce, a także w innych krajach, w których
Grupa prowadzi działalność, w związku z tym wszelkie decyzje dotyczące reorganizacji, restrukturyzacji tych systemów, w tym
przez prawodawców, mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy.
Jedną z głównych grup odbiorców produktów oferowanych przez Grupę podmioty zajmujące się prowadzeniem działalności
leczniczej (zarówno duże szpitale, jak i mniejsze placówki służby zdrowia, często wyspecjalizowane w świadczeniu określonych
usług medycznych). Odbiorcami produktów sprzedawanych przez Gruzarówno jednostki publiczne, jak i niepubliczne zakłady
opieki zdrowotnej. Sytuacja finansowa wielu, w szczególności publicznych zakładów opieki zdrowotnej w Polsce i innych krajach,
w których Grupa prowadzi działalność jest trudna i wiele z nich jest poważnie zadłużonych. Fakt zadłużenia nie przekłada się jednak
w istotny sposób na zmniejszenie zapotrzebowania tych podmiotów na wyroby medyczne, w tym te oferowane przez Emitenta.
Dokonywanie dostaw na rzecz tych podmiotów, wobec ich trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań, powiązane jest
zazwyczaj z koniecznością dość długiego oczekiwania na zapłatę za dostarczane produkty. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce
przepisami prawa, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej jest zobowiązany we własnym zakresie pokryć ujemny wynik
finansowy, niemniej jednak pod pewnymi warunkami podmiot tworzący ten zakład (m.in. Skarb Państwa lub jednostka samorządu
terytorialnego) w przypadku wystąpienia deficytu jest zobowiązany do jego pokrycia lub podjęcia decyzji o zmianie formy
organizacyjno-prawnej albo o likwidacji publicznego zakładu opieki zdrowotnej. W przypadku likwidacji, zobowiązania i należności
zlikwidowanego publicznego zakładu opieki zdrowotnej stają się zobowiązaniami i należnościami Skarbu Państwa albo właściwej
jednostki samorządu terytorialnego. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do faktycznej niewypłacalności, w szczególności
jednostek samorządu terytorialnego. Powyższe zasady odpowiedzialności Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu
terytorialnego za zobowiązania publicznych zakładów opieki zdrowotnej mogą ulec zmianie na skutek prywatyzacji służby zdrowia
oraz przekształcania zakładów w spółki prawa handlowego, w których odpowiedzialność wspólników (akcjonariuszy) za
zobowiązania spółki regulowana jest głównie przepisami Kodeksu spółek handlowych oraz w wyniku innych działań zmieniających
zasady funkcjonowania publicznej służby zdrowia. W związku z tym procesem Emitent może utracić zasadniczą grupę odbiorców,
wskutek ich likwidacji lub ogłoszenia przez nich upadłości, lub też sprzedaż na ich rzecz towarów może być obarczona większym
niż wcześniej ryzykiem niemożności uzyskania zapłaty za dostarczone towary. Podobna sytuacja może wystąpić wnież w
niektórych innych państwach, w których jednostki Grupy prowadzą działalność. Dodatkowo, potencjalne perturbacje w
funkcjonowaniu służby zdrowia, strajki pracowników i inne podobne zdarzenia mogą wpływać negatywnie na poziom sprzedaży
wyrobów medycznych, w tym produktów Grupy. Wstrzymanie prowadzenia zabiegów operacyjnych lub przyjmowania pacjentów
może znacząco negatywnie wpływać na poziom sprzedaży produktów Emitenta. Nie można również wykluczyć zmian w organizacji
19
przetargów publicznych w zakresie zakupów dokonywanych przez jednostki służby zdrowia. Zmiany w organizacji systemów
zakupów mogą mieć negatywny wpływ na organizację systemu dystrybucji Grupy. Wszelkie przyszłe niekorzystne zmiany jednego
lub więcej z powyższych czynników mogą mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy
Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z różną interpretacją przepisów podatkowych na obszarze działania Grupy
W związku ze skomplikowaniem systemów podatkowych na obszarze działania Grupy identyfikuje się ryzyko związane z różnicami
w interpretacji przepisów podatkowych i ich zmiennością. Pomimo stosowania się przez Grupę zarówno do krajowych, jak i unijnych
regulacji prawnych i podatkowych określone działania Grupy lub informacje podatkowe zadeklarowane w zeznaniach podatkowych
mogą zostać uznane przez organy podatkowe za niezgodne z przepisami. Przyjęcia przez organy podatkowe odmiennych
interpretacji przepisów podatkowych niż stosowane przez Grupę może mieć istotny wpływ na wyniki finansowe Grupy.
Ryzyko związane z interpretacją, stosowaniem i zmianami przepisów prawa
Systemy prawa państw, w których Grupa Emitenta koncentruje swoją działalność, charakteryzują się relatywnie dużą zmiennością.
Zagrożeniem dla działalności Emitenta i jego podmiotów zależnych zmieniające się przepisy prawa oraz zmiany sposobu ich
wykładni przez organy państwowe, w tym sądy. Z uwagi na prowadzenie działalności transgranicznej szczególnie istotne dla sytuacji
prawnej i ekonomicznej Grupy mogą być zmiany przepisów prawa celnego, podatkowego i dewizowego. Emitent zwraca również
uwagę, istnieje ryzyko uznania przepisów prawa polskiego, przewidujących stosowanie niższej stawki podatku VAT na wyroby
medyczne, w tym oferowane przez Grupę Emitenta, za niezgodne z przepisami prawa europejskiego, w szczególności dyrektywą
harmonizująca przepisy o podatku VAT.
Ryzyko związane ze stosowaniem prawa zagranicznego
Spółki należące do Grupy Kapitałowej Emitenta podlegają przepisom prawnym obowiązującym w kraju ich siedziby. Może to
powodować ryzyko rozbieżności w interpretacji przepisów prawa lokalnego przez Emitenta i właściwe organy w tych krajach,
Okoliczności te mogą miistotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z postępowaniami sądowymi, administracyjnymi i innymi potencjalnymi roszczeniami
Względem podmiotów Grupy Emitenta mogą być wysuwane roszczenia, które również mogą być przedmiotem postępowań
sądowych. Roszczenia te mogą być zarówno związane z niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem zobowiązań umownych,
kwestionowaniem przez odbiorców jakości dostarczonych produktów, jak i szkodami powstałymi na skutek ich używania. Ponadto
nie można wykluczyć ryzyka wszczęcia postępowań sądowych dotyczących innych roszczeń, w tym obejmujących między innymi
spory w sprawach dotyczących praw własności intelektualnej, spory pracownicze lub podniesienia roszczeń o naprawienie szkody
wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, jak również postępowań administracyjnych prowadzonych w stosunku do
Emitenta i jego podmiotów zależnych, w tym postępowań prowadzonych przez organy podatkowe, ochrony konkurencji i
konsumentów, nadzoru nad rynkiem finansowym czy organy zajmujące się ochroną środowiska. Może to wiązać się z koniecznością
zapłaty przez podmioty Grupy odszkodowań, należności publicznoprawnych, poniesienia określonych wydatków, przedsięwzięcia
działań mających na celu wycofanie z rynku określonej części oferty, zmiany sposobu wytwarzania produktów, pakowania ich,
oznaczania lub dystrybuowania i tym samym z koniecznością poniesienia przez Emitenta dodatkowych kosztów oraz negatywnie
wpłynąć na jego wizerunek. Zdarzenia takie mogą mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub
perspektywy Grupy Emitenta.
20
Ryzyko związane z kredytami kupieckimi udzielanymi przez Emitenta w odniesieniu do wybranych kontrahentów
Grupa Emitenta udziela wybranym kontrahentom kredytów kupieckich. Efektywność egzekwowania należności jest uzależniona od
kondycji finansowej odbiorców, a w razie jej pogorszenia może nastąpić okresowa lub stała trudność w inkasowaniu należności.
Zmiany w zakresie zasad przyznawania kredytów kupieckich lub sytuacji finansowej kontrahentów momieć istotny negatywny
wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy. Grupa mityguje ryzyko poprzez zewnętrzne ubezpieczenie
należności, stały monitoring rozliczeń z kontrahentami oraz poprzez wewnętrzne procesy bazujące na historii współpracy z
kontrahentami.
Ryzyko związane z posiadanymi przez Mercator Medical (Thailand) Ltd. przywilejami podatkowymi
Mercator Medical (Thailand) Ltd. jest beneficjentem szeregu przywilejów przyznanych przez władze Tajlandii na gruncie
obowiązujących w tym kraju przepisów o wspieraniu inwestycji. Wskutek tego Mercator Medical (Thailand) Ltd. korzysta w Tajlandii
z przywilejów podatkowych w zakresie m.in. podatku dochodowego od osób prawnych oraz należności celnych z tytułu importu
maszyn do fabryki. Przywileje zostały przyznane Mercator Medical (Thailand) Ltd. na określony czas. Utrata tych przywilejów lub
ich wygaśnięcie na skutek upływu terminów na jakie zostały przyznane albo nieuzyskanie zakładanych zwolnień może spowodować
wzrost obciążeń podatkowych Mercator Medical (Thailand) Ltd. i może mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację
finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z transakcjami z podmiotami powiązanymi
Emitent oraz inne podmioty z Grupy Emitenta zawierają transakcje z podmiotami powiązanymi. Transakcje te zawierane na
warunkach rynkowych. Grupa przygotowuje wymagane przez regulacje odpowiednie dokumentacje, jednak istnieje również ryzyko,
iż transakcje te zostaną przez właściwe organy państwowe, zarówno polskie jak i zagraniczne, uznane za dokonane na
nierynkowych zasadach. W takim przypadku po stronie Emitenta lub jego podmiotów powiązanych może powstać w szczególności
obowiązek zapłaty podatku oraz odsetek za zwłokę. Powyższe okoliczności mogą mieć istotny negatywny wpływ na działalność,
sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyka kursowe w działalności operacyjnej Grupy Emitenta
Grupa Emitenta uzyskuje przychody ze sprzedaży w wielu walutach, w tym w PLN, USD, THB, EUR, HUF, RON, CZK, RUB oraz
UAH. Koszty działalności ponoszone natomiast głównie w USD, PLN oraz THB, a w mniejszym zakresie również w walutach
lokalnych funkcjonowania sieci dystrybucyjnych, tj. HUF, RON, CZK, RUB, UAH oraz EUR. Dodatkowo Mercator Medical (Thailand)
Ltd. ponosi w ograniczonym zakresie koszty w walucie MYR. Taka struktura walutowa przychodów i kosztów powoduje istotną
ekspozycję skonsolidowanego wyniku finansowego Grupy na ryzyko kursowe.
W okresach osłabienia złotego oraz innych walut lokalnych względem dolara amerykańskiego Grupa ponosi wyższe koszty zakupu
towarów, jak również narażona jest na powstawanie ujemnych różnic kursowych, w szczególności w sytuacji odroczenia terminów
płatności. Odmienna sytuacja dotyczy kursu tajskiego bata (THB) jego osłabienie względem USD ma pozytywny wpływ na wyniki
Grupy, natomiast umocnienie waluty tajlandzkiej oddziałuje niekorzystnie.
W walutach innych niż waluta sprawozdawcza Grupa ponosi w szczególności następujące koszty:
THB istotna część kosztów Mercator Medical (Thailand) Ltd., obejmująca m.in. koszty wybranych surowców, energii, wynagrodzeń
pracowniczych, podatków oraz opłat,
USD koszty zakupu towarów od dostawców azjatyckich oraz innych podmiotów, a także koszt surowców wykorzystywanych w
produkcji rękawic nitrylowych,
waluty lokalne (HUF, RON, CZK, UAH, RUB, EUR) koszty funkcjonowania lokalnych sieci dystrybucyjnych oraz spółek zależnych,
21
w tym koszty najmu, materiałów, energii, wynagrodzeń, podatków i opłat,
MYR część kosztów zakupu surowców oraz wyrobów gotowych od dostawców z Malezji.
Zakupy towarów denominowanych w USD powodują, że działalność dystrybucyjna Grupy jest narażona na ryzyko wynikające ze
zmienności kursu dolara amerykańskiego względem walut funkcjonalnych spółek Grupy, w szczególności względem PLN.
Jednocześnie w części produkcyjnej Grupa realizuje sprzedaż w USD, co skutkuje ekspozycją na ryzyko kursowe związane ze
zmianami kursu USD względem THB.
W związku z prowadzeniem działalności sprzedażowej oraz zakupowej w walutach obcych Grupa w ograniczonym zakresie stosuje
strategię naturalnego hedgingu ryzyka walutowego. Dodatkowo, w celu ograniczenia ekspozycji na ryzyko kursowe, Grupa zawiera
transakcje terminowe typu forward, zabezpieczające kursy par walutowych USD/PLN oraz USD/THB. Poza wskazanymi
instrumentami Grupa Emitenta nie stosuje innych form zabezpieczenia ryzyka walutowego.
Potencjalne wahania kursów walut, w szczególności kursu PLN oraz innych walut lokalnych względem USD, mogą mieć istotny
wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki finansowe oraz sytuację ekonomiczną Grupy Emitenta.
Ryzyka kursowe w działalności finansowej Grupy Emitenta
Grupa Emitenta posiada instrumenty finansowe (aktywa) w następujących walutach: PLN, USD, EUR. Sytuacja powyższa powoduje
narażenie skonsolidowanego wyniku finansowego Emitenta na ryzyka kursowe. W okresach umocnienia sPLN w stosunku do
powyższych walut Emitent narażony jest na powstanie ujemnych różnic kursowych.
W Grupie Emitenta zawarte pożyczki wewnątrzgrupowe w CHF. Różnice kursowe wynikające z wyceny tych pożyczek nie
wyłączane w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy. Sytuacja powyższa powoduje narażenie skonsolidowanego wyniku
finansowego Emitenta na ryzyka kursowe. W okresach osłabienia się PLN w stosunku do CHF Emitent narażony jest na powstanie
ujemnych różnic kursowych. Także w okresach osłabienia się CHF w stosunku do THB Emitent narażony jest na powstanie
ujemnych różnic kursowych.
Ryzyko związane z ograniczeniem rentowności długoterminowych kontraktów
Część skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Emitenta realizowana jest w oparciu o długoterminowe kontrakty dostaw
rękawic lub innych grup asortymentowych, m.in. w ramach zamówień publicznych. W ramach takich kontraktów ustalona jest często
stała cena dostawy produktów przez Emitenta lub jego spółki zależne. Uwzględniając fakt, iż Emitent reguluje zobowiązania z tytułu
dostaw głównie w USD, w sytuacji obniżenia wartości PLN lub innych walut lokalnych, w których Grupa dokonuje rozliczeń ze
swoimi odbiorcami wobec USD, marże handlowe Emitenta i jego spółek zależnych mogą ulegać obniżeniu. Podobna sytuacja może
wystąpić w wypadku istotnych negatywnych zmian kosztów surowców lub energii oraz wzrostów cen towarów na rynku, jak to miało
miejsce np. w związku z pandemią covid-19, gdy z powodu znaczącego wzrostu kosztów zakupu towarów Grupa notowała ujemne
marże na niektórych kontraktach, przy czym Grupa dąży w takich przypadkach do renegocjacji warunków cenowych lub do
zakończenia kontraktu. Wszelkie zmiany jednego lub więcej z powyższych czynników mogą mieć istotny negatywny wpływ na
działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko utraty lub zmniejszenia płynności finansowej
Ryzyko płynności związane jest z koniecznością bieżącego regulowania zobowiązań, w tym głównie z tytułu dostaw, przy
niepewności związanej ze spływem należności z tytułu sprzedaży lub różnym okresem realizacji przychodów i wydatków. Grupa
Emitenta dysponuje rezerwami płynnych środków finansowych m.in. środkami pieniężnymi oraz w postaci otwartych, a
niewykorzystanych linii kredytowych. Potencjalna utrata przyznanych Grupie linii kredytowych, w połączeniu z ryzykiem utraty
zgromadzonych środków pieniężnych, mogłaby mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki oraz
perspektywy Grupy Emitenta.
22
Ryzyko zmiany cen surowców i cen towarów handlowych oraz kosztów logistycznych
Grupa ponosi koszty związane z zakupem towarów handlowych w Azji. Ponadto, w ramach działalności produkcyjnej, Mercator
Medical (Thailand) Ltd. ponosi koszty zakupu surowców wykorzystywanych w procesie produkcji w Azji. Ze względu na
uwarunkowania makroekonomiczne i rynkowe, pozostające poza kontrolą Grupy, ceny surowców (w szczególności lateksu
syntetycznego) oraz towarów podlegają istotnym wahaniom.
O ile w średnim i długim okresie Grupa była zazwyczaj w stanie w znacznym stopniu kompensować skutki zmian cen surowców i
towarów poprzez odpowiednie dostosowanie cen sprzedaży produktów, nie można zagwarantować, że mechanizm ten będzie
możliwy do zastosowania w przyszłości. W konsekwencji może to prowadzić do obniżenia marż oraz spadku wolumenu i wartości
sprzedaży.
Ponadto wzrost cen surowców, w szczególności lateksu syntetycznego, może skutkować zwiększeniem zapotrzebowania Grupy
na kapitał obrotowy. Zmiany cen surowców wykorzystywanych w procesie produkcyjnym oraz zmiany cen towarów mogą mieć
istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta. Analogiczne ryzyko Grupa
identyfikuje w odniesieniu do wzrostu kosztów logistycznych, w tym kosztów frachtu morskiego.
Ryzyko związane ze zmiennością cen i dostępncią lateksu
Lateks syntetyczny używany do produkcji kawic nitrylowych jest głównym składnikiem wykorzystywanym podczas produkcji
rękawic z tego surowca i jego koszt stanowił w roku 2025 r. średnio około 35% kosztu wytworzenia produktu gotowego (w zależności
od wagi rękawic, bieżącej ceny lateksu oraz stosowanej formuły chemicznej). Cena lateksu może znacząco się zmieniać w krótkich
okresach i zależy od wielu czynników, w największej mierze od ceny giełdowej butadienu i akrylonitrylu, które z kolei mocno
skorelowane z popytem na gumy syntetyczne SBR, ABS oraz ceną ropy naftowej. Tak daleko idące korelacje oraz wysoka
zmienność rynku ropy naftowej uniemożliwiają skuteczne przewidywanie zmiany ceny lateksu syntetycznego w bliskiej oraz dalszej
przyszłości. Szybkie wzrosty ceny butadienu i akrylonitrylu, a zatem i lateksu nitrylowego mogą bprzeniesione na odbiorców
końcowych w dłuższym okresie czasu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest dostępność lateksu nitrylowego na rynku.
Zapotrzebowanie na lateks nitrylowy w przypadku Mercator Medical (Thailand) Ltd. nie stanowi dużego udziału w ogólnym rynku
lateksu nitrylowego. Mercator Medical (Thailand) Ltd. dywersyfikując źródła dostaw lateksu NBR zabezpiecza się przed problemami
z jego dostępnością. Obecnie Mercator Medical (Thailand) Ltd. współpracuje z kilkoma dostawcami lateksu NBR, z którymi
comiesięcznie ustala ceny zakupu na kolejny miesiąc w oparciu o cenę giełdową butadienu. Niezależnie od działań jakie podejmuje
Mercator Medical (Thailand) Ltd. w celu zagwarantowania dostępności lateksu oraz zabezpieczenia najlepszej ceny zakupu, nie
jest możliwa całkowita ochrona przed nagłymi wzrostami cen zakupu tego surowca. Wszelkie niekorzystne zmiany jednego lub
więcej z powyższych czynników mogą mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy
Grupy Emitenta.
Ryzyko związane ze wzrostem cen nośników energii w Tajlandii
Energia jest jednym z głównych elementów generujących koszt produkcji rękawic. Podczas procesu wulkanizacji i suszenia rękawic
zużywa się relatywnie duże ilości ciepła. Aktualnie Mercator Medical (Thailand) Ltd. uzyskuje ciepło ze spalania biomasy. Głównym
surowcem wykorzystywanym jako paliwo dla uzyskiwania ciepła do procesu produkcji są zrębki drzewne, odpady z produkcji oleju
palmowego oraz włókna orzechów palmowych. Zrębki są kupowane od lokalnych dostawców natomiast odpad z palm jest
importowany głównie z Malezji oraz sprowadzany z północy Tajlandii. Rząd Malezji wprowadził znaczne ograniczenia w zakresie
dotacji dla gazu naturalnego oraz w zakresie wydawania pozwoleń na budowanie instalacji gazowych dla produkcji rękawic. Takie
działania powodują realne ryzyko wzrostu popytu w Malezji na biomasę (jako alternatywnego paliwa dla gazu naturalnego) oraz
związanego z tym wzrostu cen biomasy w Tajlandii. Dla zmniejszenia ryzyka uzależnienia od jednego rodzaju paliwa Mercator
Medical (Thailand) Ltd. zainstalował kotły, w których możliwe jest spalanie wnież wiórów drewnianych oraz włókna z orzechów
23
palmowych. W 2024 roku w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej w produkcji rękawic oraz w celu ograniczenia śladu
węglowego Mercator rozpoczął inwestycję w budowę elektrociepłowni. Projekt zakłada spalanie biomasy dla pozyskania ciepła do
procesu produkcji w P2 (Plant 2) i przy tej okazji pozyskanie równolegle energii elektrycznej w ilości potrzebnej do zasilenia
wszystkich zakładów produkcyjnych MMT w Tajlandii. Prognozowany jest wzrost zużycia biomasy nie przekraczający 10% zużycia
obecnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2026. Emitent nie może wykluczyć istotnych zmian cen biomasy
oraz jej dostępności. Ponadto biomasa jest podatna na niekorzystne warunki pogodowe (zamakanie w porze deszczowej), oraz
ceny oleju napędowego potrzebnego do zbioru i transportu biomasy, co może powodować wyższy jednostkowy koszt energii.
Wszelkie przyszłe niekorzystne zmiany jednego lub więcej z powyższych czynników mogą mieć istotny negatywny wpływ na
działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko wynikające z potencjalnego wzrostu kosztów operacyjnych i innych kosztów działalności
Koszty operacyjne i inne koszty Grupy Emitenta mowzrosnąć przy jednoczesnym braku odpowiedniego wzrostu przychodów.
Do czynników, które mogą spowodować wzrost kosztów operacyjnych i innych kosztów, należą między innymi: inflacja, wzrost
podatków i innych zobowiązań publicznoprawnych, zmiany w polityce rządowej, przepisach prawa lub innych regulacjach, wzrost
kosztów pracy, surowców, energii, transportu, wzrost kosztów finansowania kredytów i pożyczek, działania podejmowane przez
podmioty konkurencyjne, utrata przydatności ekonomicznej aktywów. Dodatkowo wzrostowi mogą ulec koszty towarów
oferowanych przez Grupę (m.in. w wyniku wzrostu kosztów surowców, kosztów pracy, umocnienia się USD względem walut
lokalnych). Ma to również wpływ na wysokość realizowanych marż w sytuacji ograniczonej możliwości renegocjowania zawartych
już kontraktów. Każdy z powyższych czynników oraz spowodowany nimi wzrost kosztów operacyjnych i innych kosztów, przy
jednoczesnym braku odpowiedniego wzrostu przychodów Grupy, momieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację
finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko obniżenia konkurencyjności produkcji w Tajlandii
Działalność produkcyjna Grupy prowadzona jest w Tajlandii. W ocenie Emitenta produkcja poprzez spółkę zależną w Tajlandii
ułatwia planowanie dostaw i zachowanie pożądanych parametrów jakościowych oferowanych wyrobów. Emitent nie może jednak
zagwarantować, że koszty produkcji rękawic w Mercator Medical (Thailand) Ltd. będą konkurencyjne w porównaniu z innymi
dostawcami niepowiązanymi z Emitentem. Plan rozwoju w spółce dotyczący Mercator Medical (Thailand) Ltd. wskazuje, że wzrost
skali działalności i asortymentu produkowanych wyrobów prowadzi do zwiększenia rentowności działalności. Jednak ewentualne
pogorszenie parametrów kosztowych funkcjonowania Mercator Medical (Thailand) Ltd. może mieć istotny wpływ na działalność i
sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z dostępnością pracowników w Tajlandii
Mercator Medical (Thailand) Ltd. zatrudnia obecnie niecałe 800 osób, wśród których są osoby z Tajlandii, ale również m.in. z Birmy
i Kambodży. Region, gdzie zlokalizowana jest fabryka, jest zdominowany przez uprawy drzew kauczukowych i miejscowa ludność
w większości jest zatrudniona w rolnictwie. Osoby z wykształceniem wyższym niż podstawowe starają się znaleźć pracę w części
centralnej kraju, gdzie średnie wynagrodzenie jest wyższe niż na południu. Wynika to między innymi z uregulowań prawnych
związanych z minimalnymi płacami w poszczególnych regionach, jak również z faktu dużo większego uprzemysłowienia centralnej
części Tajlandii. Powoduje to potencjalne zagrożenie związane z dostępem do wykwalifikowanej siły roboczej. Niedobór
pracowników może mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
24
Ryzyko związane z uzależnieniem od kluczowego personelu oraz utrzymaniem odpowiednio wykwalifikowanego personelu
Rozwój i perspektywy Grupy Emitenta są zależne od członków jej kadry kierowniczej wysokiego szczebla, w tym członków Zarządu.
Odejście któregokolwiek z Członków Zarządu lub członków kluczowego personelu może mieć istotny negatywny wpływ na
działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy. Przyszłe powodzenie działalności Grupy zależy w szczególności
od jej zdolności do zatrudnienia i utrzymania personelu kierowniczego, posiadającego doświadczenie w zakresie logistyki, zakupów,
marketingu, sprzedaży, finansów oraz zarządzania produkcją.
Dodatkowo stabilny i stały wzrost Mercator Medical (Thailand) Ltd. zależy w dużym stopniu od kadry menedżerskiej (produkcyjnej,
technicznej, sprzedażowej, finansowej i pozostałej) oraz od umiejętności znalezienia, zatrudnienia oraz zatrzymania
wykwalifikowanego personelu. Utrata kadry menedżerskiej wynikająca z rezygnacji z pracy, odejścia z przyczyn zdrowotnych i
innych powodów może mieć negatywny wpływ na bieżącą działalność i funkcjonowanie fabryki. Oficjalne lokalne statystyki podają,
że poziom bezrobocia w Tajlandii jest minimalny. Można prawdopodobnie uznać ten parametr za mocno zaniżony i wynikający z
przyjęcia błędnych założeń przy wyliczeniach, jednak nie zmienia to faktu, że przywiązanie pracowników w Tajlandii do miejsca
pracy i do pracodawcy jest mniejsze niż w Europie. Główny wpływ na taki stan rzeczy mają uwarunkowania klimatyczne i kulturowe.
Jeżeli Grupa nie będzie w stanie zatrudnić i zatrzymać odpowiednio wykwalifikowanego personelu kierowniczego, może to mieć
istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko pogorszenia jakości produktów i utraty zaufania do marek Emitenta
Grupa Emitenta posiada w ofercie znaczną liczbę różnych marek własnych w zakresie rękawic medycznych i innych wyrobów.
Mimo, Grupa wdrożyła procedury mające zapewnić właściwą jakość sprzedawanych przez Grupę towarów, a także objęta jest
odpowiednimi ubezpieczeniami oraz posiada niezbędne certyfikaty jakości i świadectwa, nie można wykluczyć, że do sprzedaży
trafią wadliwe towary (lub ich partie), niespełniające kryteriów jakościowych zgodnych z polityką Emitenta. Sytuacja taka moż e
doprowadzić do powstania materialnych kosztów związanych z wycofaniem wadliwych produktów z rynku, prowadzeniem
postępowań reklamacyjnych oraz odpowiedzialnością za produkt, jak również może spowodować utratę zaufania do podmiotów z
Grupy jako partnerów handlowych i do poszczególnych marek rękawic, pod którymi oferowany był wadliwy asortyment, co z kolei
może mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko korupcji
Działalność podmiotów Grupy w poszczególnych obszarach, zwłaszcza na styku z podmiotami korzystającymi z finansowania ze
środków publicznych, niesie za sobą ryzyko pojawienia się zdarzeń o charakterze korupcyjnym. Szczególnie narażeni na nie
pracownicy działów zakupów i działów sprzedaży, ponieważ mają bezpośredni kontakt z przedstawicielami podmiotów
zewnętrznych, mogących oferować korzyści materialne za umożliwienie współpracy ze spółkami Grupy lub oczekującymi takich
korzyści. Zaistnienie tego rodzaju zjawisk rodziłoby ryzyko zawierania niekorzystnych dla Grupy transakcji, ryzyko roszczeń, kar i
innych form odpowiedzialności, jak również ryzyko utraty zamówień i wykluczenia z udziału w postępowaniach o udzielenie
zamówień publicznych. Wiązałoby się również z ryzykiem strat wizerunkowych i reputacyjnych. Zdarzenia takie mogą mieć istotny
negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z sytuacjami nadzwyczajnymi oraz siłą wyższą
Działalność Grupy Emitenta jest silnie uzależniona od dostaw towarów i surowców z Azji, a także od stabilnego funkcjonowania
poszczególnych rynków, na których działa Grupa oraz światowego systemu gospodarczego i swobody przepływu towarów.
Jakiekolwiek istotne zaburzenia w poszczególnych krajach, na poszczególnych rynkach lub w funkcjonowaniu światowego
przepływu towarów, takie jak: ograniczanie produkcji rękawic medycznych i innych wyrobów medycznych w krajach Azji
25
Południowo-Wschodniej, w Chinach lub w innych krajach będących źródłem zaopatrzenia dla Grupy, zamykanie granic, zaburzenia
w transporcie i w przepływie towarów, zakazy lub ograniczenia wywozu towarów z poszczególnych krajów i inne tego typu zjawiska
mogą mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową i perspektywy Grupy Emitenta.
Szczególnie istotne w działalności Grupy są również zdarzenia związane z klęskami naturalnymi (gwałtowne zjawiska pogodowe),
zmiany klimatu (susza w odniesieniu do funkcjonowania zakładu produkcyjnego w Tajlandii) oraz możliwość wystąpienia pożaru.
Ryzyko związane z czasowym wstrzymaniem produkcji w wyniku awarii, strajku, zniszczenia lub utraty majątku
Ewentualna awaria, zniszczenie czy utrata rzeczowego majątku trwałego lub obrotowego, strajk pracowników, epidemie, zatrucia,
zarządzenia władz i inne zdarzenia mogą skutkować czasowym lub trwałym wstrzymaniem lub ograniczeniem produkcji w fabryce
w Tajlandii, a co za tym idzie niemożnością terminowego zrealizowania wszystkich zamówień, złożonych przez klientów Grupy lub
wzrostem kosztów działalności. Pogorszenie standardu obsługi klientów i potencjalne opóźnienie w realizacji zamówień, a w
skrajnym przypadku brak zdolności do realizacji zamówień, skutkować może przejęciem realizacji zamówień przez podmioty
konkurencyjne oraz pogorszeniem wyników sprzedaży. Aby ograniczyć to ryzyko spółka zawiera odpowiednie umowy z firmami
ubezpieczeniowymi dzięki którym może ograniczyć ewentualny, negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Nie można wykluczyć,
że opisane powyżej czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową
Grupy Emitenta.
Ryzyko utraty transportowanego towaru w wyniku kradzieży, zatonięcia statku, zniszczenia w trakcie transportu, piractwa
Zdecydowana większość produktów znajdujących się w ofercie Grupy Emitenta wytwarzana jest w Azji Południowo-Wschodniej
oraz Chinach i Indiach, a następnie wysyłana drogą morską do państw europejskich lub bezpośrednio do innych krajów, gdzie
zlokalizowani są odbiorcy Grupy. Stąd nie można wykluczyć, że produkty Grupy zostaną utracone w wyniku kradzieży, działań
militarnych, aktów piractwa, zatonięcia statku lub innych okoliczności.
Ryzyko związane z potencjalnym odcięciem lub utrudnieniem dostaw w transporcie morskim
Głównym obszarem produkcji asortymentu oferowanego przez Grupę Emitenta jest Tajlandia i inne kraje Azji Południowo-
Wschodniej, toteż destabilizacja tego regionu może ograniczyć lub wyłączyć dostęp do tamtejszych zakładów produkcyjnych,
zmuszając tym samym Emitenta do poszukiwania nowych źródeł surowców lub gotowych do sprzedaży towarów. Należy przy tym
zauważyć, w Azji Południowo-Wschodniej od dłuższego czasu utrzymuje się napięcie polityczne na tle szeregu spornych
terytoriów na Morzu Południowo-Chińskim oraz statusu Tajwanu, które może doprowadzić do gwałtownych zmian politycznych, nie
wyłączając otwartego konfliktu zbrojnego, a potencjalny udział w nim Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej mógłby
w dość szybki sposób doprowadzić do rozszerzenia strefy walk i odciąć Emitenta od źródeł dostaw towarów. Ze względu na to, że
Emitent posiada własne fabryki jak i dostawców w Tajlandii oraz Malezji nie jest zmuszony do korzystania z najbardziej narażonego
politycznie odcinka południowochińskiego. Na działalność operacyjną Emitenta ma również wpływ polityka poszczególnych krajów
w zakresie utrzymywania swobody żeglugi na wodach międzynarodowych oraz ochrony morskich szlaków handlowych.
Uniemożliwienie lub utrudnienie dostaw mogłoby negatywnie wpłynąć na pozycję, wyniki finansowe oraz perspektywy rozwoju
Grupy Emitenta.
Ryzyko związane z awarią systemów komputerowych oraz uzależnieniem od ich działania
Grupa Emitenta, prowadząc działalność zarówno na rynku polskim, jak i na licznych rynkach zagranicznych, w dużej mierze polega
na systemach informatycznych. Sprawność tych systemów ma i będzie nadal miała duże znaczenie dla działalności całej Grupy.
Emitent nie może zagwarantować, że system informatyczny, który stosuje, będzie zawsze sprawny. Wszelkie awarie systemu
26
informatycznego mogą czasowo zakłócać prawidłowe funkcjonowanie Grupy, co może mieć istotny negatywny wpływ na jej
działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy. Ponadto, z uwagi na specyfikę i zakres działalności Grupy, jej efektywność
w dużym stopniu uzależniona jest od szybkości przepływu i przetwarzania danych. Z tego powodu niezwykle istotne jest stałe
doskonalenie i bezawaryjna praca narzędzi informatycznych, wspomagających komunikację i zarządzanie. Dodatkowym ryzykiem
jest brak integralności informatycznej wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy, w tym brak spójnego sytemu klasy ERP,
obejmującego całą Grupę. Istotne obniżenie efektywności współdziałania systemów informatycznych w ramach Grupy może mieć
negatywny wpływ na sprawność zarządzania biznesem, realizację strategii i perspektywy rozwoju oraz wyniki finansowe Grupy
Emitenta. Potencjalnie negatywne oddziaływanie na Grupę Emitenta mogą mieć również ataki hackerskie i wszelkie inne zakłócenia
działalności systemów IT oraz wycieku danych i informacji z systemów IT.
Ryzyko popytu i koniunktury na rynku mieszkaniowym
Popyt na lokale mieszkalne uzależniony jest od ogólnej sytuacji gospodarczej, poziomu stóp procentowych, dostępności
finansowania hipotecznego oraz nastrojów konsumenckich. Pogorszenie koniunktury na rynku mieszkaniowym może prowadzić do
spowolnienia sprzedaży, wydłużenia okresu komercjalizacji projektów oraz presji na ceny. Czynniki te mogą mieć wpływ na tempo
realizacji nowych inwestycji oraz wyniki finansowe Grupy Emitenta.
Ryzyko kosztów realizacji w segmencie nieruchomościowym w związku z niestabilną sytuacja na rynkach międzynarodowych i
wzrostem cen
Działalność w segmencie nieruchomości narażona jest na ryzyko wzrostu kosztów realizacji projektów wynikające z niestabilnej
sytuacji makroekonomicznej oraz napięć na rynkach międzynarodowych. W szczególności dotyczy to wzrostu cen materiałów
budowlanych, energii, robocizny oraz zakłóceń w łańcuchach dostaw. Wzrost kosztów może negatywnie wpływać na marżowość
projektów oraz wymagać aktualizacji budżetów inwestycyjnych.
2.6. Opis kluczowych niefinansowych wskaźników efektywności
Korzystając z przysługującego prawa, wynikającego z art. 84a Ustawy o rachunkowości, Zarząd Grupy podjął decyzję o odstąpieniu
od publikacji raportu zrównoważonego rozwoju sporządzonego zgodnie z wymogami ESRS. W związku z powyższym, w niniejszym
Sprawozdaniu z działalności za rok 2025 Grupa ograniczyła zakres ujawnień dotyczących wskaźników niefinansowych do
podstawowych informacji odnoszących się do najistotniejszych obszarów prowadzonej działalności, istotnych dla długoterminowej
stabilności oraz odpowiedzialnego rozwoju.
Grupa zidentyfikowała kluczowych interesariuszy oraz przeprowadziła analizę swojej działalności zgodnie z zasadami badania
podwójnej istotności, w ramach której określono główne obszary wpływu dla poszczególnych segmentów biznesu. Na tej podstawie
wyznaczono podstawowe niefinansowe wskaźniki efektywności, odnoszące się do istotnych obszarów działalności operacyjnej
Grupy i obejmujące wszystkie kluczowe wymiary zarządzania w zakresie zrównoważonego rozwoju, tj. obszar środowiskowy,
społeczny oraz ład korporacyjny. Wskaźniki te wspierają Zarząd w monitorowaniu wpływu działalności Grupy na otoczenie oraz w
podejmowaniu decyzji strategicznych i operacyjnych.
W obszarze środowiskowym (E) wskaźniki obejmują w szczególności zagadnienia związane ze zużyciem kluczowych surowców
wykorzystywanych w procesach produkcyjnych, zużyciem energii i wody, emisjami gazów cieplarnianych w Scope 1,2 i 3, (wyliczane
zgodnie z GHG Protocol) oraz ilością wytwarzanych odpadów.
W obszarze społecznym i pracowniczym (S) Grupa monitoruje m.in. liczbę pracowników, organizację pracy i warunki zatrudnienia
(rodzaje form zatrudnienia), strukturę zatrudnienia, bezpieczeństwo i higienę pracy, równowagę pomiędzy życiem zawodowym a
prywatnym, a także rozwój kompetencji i edukację pracowników.
27
W obszarze ładu organizacyjnego (G) uwzględniane jest funkcjonowanie wewnętrznych kodeksów i polityk odnoszących się do
postępowania etycznego, współpracy z dostawcami, zapobiegania korupcji i nadużyciom oraz poszanowania praw człowieka i praw
pracowniczych. Grupa podkreśla również istotność zapewnienia zgodności prowadzonej działalności z obowiązującymi przepisami
prawa i regulacjami branżowymi, funkcjonowania systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem produktów oraz nadzoru nad
ryzykami istotnymi z punktu widzenia prowadzonej działalności.
Szersza prezentacja działań oraz inicjatyw realizowanych w obszarze ESG zostanie przedstawiona w formie dobrowolnej, za
pośrednictwem stron internetowych Grupy.
2.7. Opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący
wpływ na działalność Grupy Emitenta i sprawozdanie finansowe, w tym na osiągnięte
przez niego wyniki w 2025 roku
Sytuacja w spółce Mercator Medical TOB
Zarząd Emitenta powziął w trzecim kwartale 2025 roku wiedzę, osoba zarządzająca spółką ukraińską (Mercator Medical TOB)
zawierała w latach 2023 - 2024 umowy o przedmiocie pozostającym poza zwykłym zakresem działalności gospodarczej spółki
ukraińskiej z podmiotem, którego w przeszłości była beneficjentem rzeczywistym/wspólnikiem. Stanowiło to przekroczenie
udzielonych jej uprawnień. Ponadto osoba zarządzająca spółką ukraińską przedstawiała Emitentowi sfałszowane sprawozdania
finansowe spółki ukraińskiej, określone mylnie jako sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości
Finansowej, a które nie odzwierciedlały rzeczywistego stanu rzeczy, prezentując wierzytelności wobec w/w podmiotu prywatnego
jako wierzytelności publicznoprawne, co do których nie istniało ryzyko w zakresie możliwości ich odzyskania. W związku z
powyższym w pierwszym półroczu 2025 utworzony został odpis aktualizujący częściowo wartość netto należności przysługujących
spółce Mercator Medical TOB. W trzecim kwartale 2025 nowo zrekrutowana osoba zarządzająca spółką ukraińs podjęła
czynności kontrolne w Spółce. Spółka ukraińska wspierana przez Zarząd Grupy podjęła także kroki prawne celem odzyskania
powyższych należności oraz inne działania, mające na celu uporządkowanie sytuacji i kontynuację sprzedaży. Efektem podjętych
działań jest sukcesywne częściowe spłacanie zobowiązań przez podmiot prywatny (dłużnika) w stosunku do Mercator Medical TOB.
Dodatkowo w październiku 2025 roku, w wyniku rosyjskich bombardowań, doszło do uszkodzenia magazynu spółki ukraińskiej, w
konsekwencji czego zniszczeniu uległa część zapasów. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji utworzono odpis aktualizujący wartość
zniszczonego towaru, którego łączny wpływ na wynik finansowy wyniósł 3,2 mln UAH (tj. ok. 270 tys. PLN). Sprzedaż do klientów
ukraińskich została wznowiona, przy czym część dostaw realizowano z magazynu zlokalizowanego w Polsce. Spółka utrzymała
pełną zdolność operacyjną i kontynuuje działalność sprzedażową.
Sytuacja w spółce Mercator Medical OOO
Przedłużający się konflikt zbrojny na Ukrainie miał również negatywny wpływ na sytuację spółki rosyjskiej. Występowały okresowe
trudności związane z odpowiednim zatowarowaniem spółki oraz z utrzymaniem ciągłości sprzedaży pełnej palety rozmiarów
rękawic. Dodatkowo wprowadzenie w Rosji obowiązkowego systemu elektronicznej identyfikacji towarów (tzw. „chestny znak”)
wymagało dostosowania oznakowania produktów, co przełożyło się na obniżenie wolumenu sprzedaży. Emitent na bieżąco
monitorował sytuację oraz podejmował działania ukierunkowane na analizę możliwych wariantów poprawy zaistniałej sytuacji.
Polityka celna Stanów Zjednoczonych
Wprowadzone w 2025 roku amerykańskie cła na rękawice nitrylowe wywarły istotny wpływ na działalność Grupy Mercator Medical,
ograniczając przewidywalność popytu na największych rynkach zbytu Grupy oraz zwiększając ryzyko zmian w zachowaniach
28
odbiorców. Strumień chińskiej produkcji został przekierowany ze Stanów Zjednoczonych do Europy co z jednej strony ograniczyło
konkurencję na rynku amerykskim i pozytywnie wpłynęło na segment produkcyjny, jednocześnie zwiększając presję na
największych rynkach europejskich takich jak rynek niemiecki i francuski. Duży spadek cen i ich niestabilność skutkowały
obniżeniem marż w segmencie dystrybucyjnym w pierwszej połowie roku i stawiały przed Grupą duże wyzwania.
Zmiana modelu dystrybucji
W 2025 roku Grupa zmieniła swój model sprzedaży na rynku francuskim i czeskim. W efekcie tej zmiany od początku 2025 roku
sprzedaż obsługiwaną przez francuską spółkę Mercator SAS przejęła spółka Emitenta. Spółka czeska Mercator Medical s.r.o
zamiast dotychczasowej roli dystrybutora zaczęła zaś pełnić funkcję pośrednika sprzedaży . Zmiany te miały na celu uproszczenie
dokonywanych operacji sprzedaży poprzez pominięcie transakcji wewnątrzgrupowych oraz zapewnienie optymalizacji kosztowej, a
co tym idzie wyższej rentowności. W 2025 roku Spółka prowadziła również dalsze analizy dotyczące modelu dystrybucyjnego i roli
spółek dystrybucyjnych .
Inwestycja w kogenerację
Spółka w 2025 roku kontynuowała prace związane z budową elektrociepłowni. Do końca roku zrealizowano około 65% inwestycji.
Na plac budowy dostarczone zostały wszystkie niezbędne elementy instalacji z Indii oraz Tajlandii. Wykonawca prowadził prace
montażowe zgodnie z harmonogramem. Uruchomienie i testy instalacji spodziewane jest w maju 2026. Spółka stara się o
pozyskanie kredytu na refinansowanie projektu budowy elektrociepłowni.
Kursy walutowe
Grupa jest importerem netto, przy czym:
- w działalności dystrybucyjnej sprzedaje towary głównie za polskie złote, euro i inne waluty środkowo-europejskie,
nabywając je za dolary amerykańskie; w okresie 12 miesięcy 2025 r. nastąpiła deprecjacja dolara (średni kurs USD/PLN
spadł o 5,6% względem 2024 r). Utrzymanie relatywnie niskiego kursu USD/PLN sprzyja zwiększeniu rentowności części
dystrybucyjnej. Kształtowanie się kursu USD/PLN w latach 2024 - 2026 przedstawia poniższy wykres:
- w działalności produkcyjnej Grupa ponosi koszty produkcji w batach tajlandzkich (ok 75% udziału), w dolarach
amerykańskich (ok 20% udziału) oraz w ringitach malezyjskich (ok 5% udziału) a przychody ze sprzedaży produktów
realizowane w niemal w całości w dolarach amerykańskich. Porównując 12 miesięcy 2025 r. do tego samego okresu
2024 r. nastąpiło umocnienie się kursu bata wobec dolara o 6,8%. W pierwszym kwartale 2026 utrzymany został trend
29
THB umocnił się do USD o 1,6% w stosunku do kursu z IV kwartału 2025. W 2025 r. jedynie 7,2% sprzedaży segmentu
produkcyjnego wysyłane było do segmentu dystrybucji, wobec czego spadek notowań USD/THB miał negatywny wpływ
zarówno na wyniki z działalności produkcyjnej Grupy, jaki i na wyniki skonsolidowane. Kształtowanie się kursu USD/THB w
latach 2024 2026 przedstawia poniższy wykres:
2.8. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności Emitenta i jego Grupy
Kapitałowej, w tym znanych Emitentowi umowach zawartych pomiędzy
akcjonariuszami, umowach ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji
Transakcje z kluczowymi dostawcami i odbiorcami Grupy Emitenta zawierane są zazwyczaj na standardowych warunkach.
W dniu 25 czerwca 2025 r. spółka zależna Emitenta, Mercator Estates II sp. z o.o., zawarła z podmiotem niepowiązanym warunkową
przedwstępną umosprzedaży, której przedmiotem jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy sprzedaży na rzecz Mercator
Estates II sp. z o.o. prawa własności i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o łącznym obszarze ok. 1,2500 ha,
położonych w Krakowie. Ustalona cena sprzedaży nieruchomości wynosi 65 mln netto i powiększona zostanie o należny podatek
VAT. Zawarcie umowy przyrzeczonej powinno nastąpić w terminie do dnia 30 czerwca 2027 r., przy czym jest to uzależnione od
wystąpienia szeregu okoliczności oraz zdarzeń o charakterze formalnym oraz prawnym. Mercator Estates II sp. z o.o. może odstąpić
od umowy przedwstępnej w przypadkach określonych w tej umowie. Na nieruchomości Mercator Estates II sp. z o.o. planuje
realizację inwestycji mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
W dniu 21 lipca 2025 r. spółka zależna Emitenta, Mercator Estates sp. z o.o., zawarła ze spółką Grupa Core sp. z o.o. z siedzibą w
Krakowie (podmiot z grupy kapitałowej Core Development) umowę inwestycyjną dotyczącą wspólnej realizacji przedsięwzięcia
deweloperskiego w segmencie premium i jego komercjalizacji na nieruchomości inwestycyjnej o powierzchni około 0,5 ha położonej
w Krakowie. Projekt zrealizowany jest przez powołaną przez strony spółkę celową MC1 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie („MC1”),
w której Mercator Estates sp. z o.o. objęła 50% udziałów (pozostałe udziały w MC1 należą do spółki Grupa Core sp. z o.o.). W
umowie inwestycyjnej strony zobowiązały się do zapewnienia finansowania MC1, w tym w szczególności Mercator Estates sp. z
o.o. zobowiązała się do udzielenia MC1 pożyczki, o której mowa poniżej. W tym samym dniu Mercator Estates sp. z o.o. zawarła z
MC1 umowę pożyczki na kwotę 44,4 mln zł z przeznaczeniem na finansowanie nabycia prawa własności nieruchomości,
dokumentacji projektowej oraz nakładów związanych z wykonanymi pracami na nieruchomości, a także na kapitał obrotowy MC1 z
przeznaczeniem na prowadzenie inwestycji. Pożyczka oprocentowana jest na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem pożyczki
jest hipoteka na nieruchomości. W dniu 23 lipca 2025 r. MC1 zawarła umowę sprzedaży nieruchomości, na podstawie której MC1
nabyła prawo własności wskazanej wyżej nieruchomości wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę, a także dokumentację
projektową oraz nakłady związane z wykonanymi pracami na nieruchomości. Cena nabycia nieruchomości wyniosła 35,7 mln
netto, a łączna wartość transakcji z uwzględnieniem wszystkich jej elementów wyniosła 52,6 mln zł brutto (w tym podatek VAT).
MC1 planuje zrealizowanie na nieruchomości przedsięwzięcia deweloperskiego w segmencie premium i jego komercjalizację.
W dniu 24 września 2025 r. spółka zależna Emitenta, Mercator Estates sp. z o.o., zawarła warunkową przedwstępną umowę
30
sprzedaży, której przedmiotem było zobowiązanie do zbycia przysługującego Mercator Estates sp. z o.o. prawa własności
niezabudowanej nieruchomości położonej w gminie Brześć Kujawski. W wykonaniu tej umowy, w dniu 15 grudnia 2025 r. spółka
Mercator Estates sp. z o.o. zawarła przyrzeczoną umowę sprzedaży nieruchomości za cenę 5,2 mln zł netto.
W dniu 12 listopada 2025 r. spółka zależna Emitenta, Mercator Estates sp. z o.o., nabyła od spółki Orpheus sp. z o.o. z siedzibą w
Krakowie 250 udziałów w spółce pod firmą W2 Core Development sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie („W2C”), stanowiących 50%
kapitału zakładowego W2C i uprawniających do 50% głosów na zgromadzeniach wspólników oraz 50% zysku W2C. W2C jest
podmiotem celowym, którego przedmiotem działalności jest realizacja na nieruchomościach o powierzchni ok. 2ha, położonych w
Zakopanem, przedsięwzięcia inwestycyjnego w postaci luksusowego zespołu hotelowo - usługowego Sanato”. Cena nabycia
udziałów wyniosła 2,2 mln zł. Umowa sprzedaży udziałów przewiduje ponadto opcję dodatkowego wynagrodzenia dla zbywcy w
szacowanej kwocie 10.450 tys. , którego wypłata oraz ostateczna wysokość uzależniona będzie od uzyskania przez W2C, w
terminie wskazanym w umowie sprzedaży udziałów, ostatecznego i prawomocnego pozwolenia na budowę oraz od końcowej
wielkości powierzchni użytkowej określonej na zasadach przewidzianych w umowie sprzedaży udziałów. W związku z nabyciem
udziałów w W2C, Mercator Estates sp. z o.o. zawarła z pozostałymi wspólnikami W2C, tj. FMA Fundusz Nieruchomości sp. z o.o.
z siedzibą w Krakowie oraz z PDD Nieruchomości sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie umowę inwestycyjną (wraz ze wszystkimi
niezbędnymi dokumentami wykonawczymi i dokumentacją transakcyjną) dotyczącą realizacji przez W2C przedsięwzięcia
inwestycyjnego. Jednocześnie Mercator Estates sp. z o.o. zobowiązała sudzielić W2C finansowania w formie pożyczek do łącznej
wysokości 61 mln . Pierwsza pożyczka w kwocie 55,4 mln (kapitał) została udzielona w dniu 12 listopada 2025 r. z
przeznaczeniem na refinansowanie pożyczki otrzymanej przez W2C od Orpheus sp. z o.o. Dalsze pożyczki udzielane stosownie
do potrzeb. Zobowiązanie Mercator Estates sp. z o.o. do udzielenia pożyczek skorelowane jest z zobowiązaniem pozostałych
wspólników do współfinansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego. Termin spłaty pożyczek określony został do dnia 30 września
2027 r. z możliwością przedłużenia stosownie do zapisów umowy inwestycyjnej oraz postępów w realizacji przedsięwzięcia
inwestycyjnego. Oprocentowanie pożyczek wynosi 12% (dwanaście procent) w skali roku. Zabezpieczeniem pierwszej pożyczki
jest m.in.: hipoteka umowna łączna do 150% wysokości kwoty pożyczki na należących do W2C nieruchomościach o wartości
rynkowej wynoszącej 76,6 mln zł, która ustanowiona zostanie docelowo na pierwszym miejscu, a także oświadczenie
pożyczkobiorcy o poddaniu się egzekucji oraz dodatkowe zabezpieczenia ustanowione przez innych niż Mercator Estates sp. z o.o.
wspólników W2C.
31
32
3. SYTUACJA FINANSOWA GRUPY MERCATOR MEDICAL
3.1. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w
rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
Przychody
Struktura przychodów oraz ich dynamika za lata 2024 i 2025 przedstawiała się następująco:
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. PLN
udział %
tys. PLN
udział %
tys. PLN
%
Rękawice razem
226 863
41,8%
242 833
42,3%
15 970
7,0%
- rękawice diagnostyczne
196 016
36,1%
212 595
37,0%
16 579
8,5%
- rękawice chirurgiczne
29 343
5,4%
28 523
5,0%
-820
-2,8%
- rękawice gospodarcze
1 504
0,3%
1 714
0,3%
210
14,0%
Włóknina
25 205
4,6%
35 731
6,2%
10 526
41,8%
Pozostałe
2
0,0%
958
0,2%
956
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
252 070
46,5%
279 521
48,7%
27 451
10,9%
Przychody ze sprzedaży produktów
290 416
53,5%
294 655
51,3%
4 239
1,5%
- w tym z produkcji rękawic diagnostycznych
289 872
53,4%
290 977
50,7%
1 105
0,4%
Razem przychody ze sprzedaży
542 486
100,0%
574 176
100,0%
31 690
5,8%
- w tym przychody ze sprzedaży rękawic
516 735
95,3%
533 810
93,0%
17 075
3,3%
W 2025 roku łączne przychody ze sprzedaży wyniosły 574,2 mln zł, co oznacza wzrost o 31,7 mln zł, tj. 5,8% w porównaniu do roku
2024 (542,5 mln zł). Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów ukształtowały się na poziomie 279,5 mln zł, co oznacza wzrost
o 27,5 mln zł, tj. 10,9% r/r. Przychody ze sprzedaży produktów wyniosły 294,7 mln zł i były wyższe o 4,2 mln zł, tj. 1,5% wobec roku
poprzedniego. Segment rękawic ogółem wygenerował w 2025 roku 533,8 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 17,1 mln zł, tj.
3,3 % w porównaniu do 2024 roku. Wzrost obrotu o 17,7 mln tj. 3,6% r/r dotyczył rękawic diagnostycznych (produktów i towarów),
natomiast w zakresie rękawic chirurgicznych odnotowano spadek obrotu o 0,8 mln zł spowodowany przede wszystkim znaczącym
spadkiem cen w tej grupie asortymentowej. Sprzedaż rękawic była odpowiedzialna za 93% obrotu Grupy, z czego 94% stanowił
obrót na rękawicach diagnostycznych. Przychody ze sprzedaży włókniny wzrosły z 25,2 mln zł do 35,7 mln zł, tj. o 10,5 mln zł, co
oznacza bardzo wysoki wzrost na poziomie 41,8% r/r. Dodatkowo na pozostałym asortymencie takim jak czyściwa, worki na śmieci,
produkty do higieny pacjenta i inne wygenerowano przychód na poziomie 1 mln w 2025 roku. Sprzedaż towarów nierękawicowych
w 2025 roku stanowiła j 6,4% obrotu Grupy i wzrosła w stosunku do 2024 roku o 1,7 p.p.
Grupa Mercator Medical sprzedała w 2025 r. 5,9 mld szt. rękawic, o 0,4 mld sztuk więcej (7,5%) niż w roku poprzednim. Wzrost
wolumenów można było zaobserwować na wszystkich rodzajach rękawic zarówno w segmencie produkcyjnym (0,2 mld r/r) jak i
dystrybucyjnym (0,2 mld r/r).
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. szt.
udział %
tys. szt.
udział %
tys. szt.
%
Rękawice diagnostyczne
5 438 439
99,0%
5 838 828
98,9%
400 389
7,4%
- produkcja
3 180 797
57,9%
3 399 278
57,6%
218 480
6,9%
- dystrybucja
2 257 642
41,1%
2 439 551
41,3%
181 909
8,1%
Rękawice chirurgiczne
42 840
0,8%
47 486
0,8%
4 646
10,8%
Rękawice gospodarcze
12 181
0,2%
18 297
0,3%
6 116
50,2%
Sprzedaż ilościowa
5 493 460
100,0%
5 904 612
100,0%
411 151
7,5%
33
W wolumenie sprzedanych rękawic nadal zdecydowanie dominują rękawice diagnostyczne, które stanowią 99% wszystkich
rękawic, z tego 57,6% stanowią rękawice wyprodukowane we własnych fabrykach w Tajlandii. Grupa odnotowała wzrost wolumenu
sprzedaży rękawic diagnostycznych o 7,4% r/r. W przypadku rękawic chirurgicznych również nastąpił wzrost ilości sprzedaży
wynoszący 10,8% r/r. Średnia cena sprzedaży rękawicy diagnostycznej (produkowanej i nabywanej od zewnętrznych dostawców)
spadła o 3,5% r/r do poziomu 0,086 zł/szt. w 2025 roku. W przypadku rękawic chirurgicznych średnia cena spadła aż o 12,3% r/r,
do poziomu 0,60 zł/szt. w 2025 roku co mimo wzrostu sprzedanego wolumenu skutkowało spadkiem obrotu na rękawicy
chirurgicznej.
Struktura geograficzna przychodów ze sprzedaży Grupy Mercator Medical kształtuje się następująco:
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. PLN
udział %
tys. PLN
udział %
tys. PLN
zmiana %
Stany Zjednoczone
172 095
31,7%
218 414
38,0%
46 319
26,9%
Polska
135 293
24,9%
139 135
24,2%
3 842
2,8%
Rumunia
31 070
5,7%
35 460
6,2%
4 390
14,1%
Węgry
18 010
3,3%
20 955
3,6%
2 945
16,4%
Ukraina
20 513
3,8%
18 796
3,3%
-1 717
-8,4%
Niemcy
20 130
3,7%
18 041
3,1%
-2 089
-10,4%
Czechy
20 940
3,9%
17 717
3,1%
-3 223
-15,4%
Włochy
13 891
2,6%
17 295
3,0%
3 404
24,5%
Francja
11 091
2,0%
11 502
2,0%
411
3,7%
Wielka Brytania
10 654
2,0%
8 982
1,6%
-1 672
-15,7%
Słowacja
7 664
1,4%
7 362
1,3%
-302
-3,9%
Litwa
5 091
0,9%
5 758
1,0%
667
13,1%
Bułgaria
5 323
1,0%
5 623
1,0%
300
5,6%
Szwajcaria
6 736
1,2%
5 530
1,0%
-1 206
-17,9%
Rosja
14 780
2,7%
4 886
0,9%
-9 894
-66,9%
Belgia
2 552
0,5%
4 082
0,7%
1 530
60,0%
Serbia
3 092
0,6%
4 021
0,7%
929
30,0%
Finlandia
6 713
1,2%
3 287
0,6%
-3 426
-51,0%
Chorwacja
3 363
0,6%
3 025
0,5%
-338
-10,1%
Szwecja
2 461
0,5%
2 413
0,4%
-48
-2,0%
Łotwa
2 354
0,4%
2 307
0,4%
-47
-2,0%
Hiszpania
4 624
0,9%
2 099
0,4%
-2 525
-54,6%
Japonia
2 063
0,4%
1 832
0,3%
-231
-11,2%
Holandia
1 288
0,2%
1 604
0,3%
316
24,5%
Białoruś
2 454
0,5%
1 240
0,2%
-1 214
-49,5%
Estonia
1 197
0,2%
1 232
0,2%
35
2,9%
Macedonia
1 323
0,2%
1 187
0,2%
-136
-10,3%
Tajlandia
0
0,0%
1 018
0,2%
1 018
0,0%
Australia
2 046
0,4%
660
0,1%
-1 386
-67,7%
Izrael
1 459
0,3%
56
0,0%
-1 403
-96,2%
Pozostałe
12 216
2,3%
8 657
1,5%
-3 559
-29,1%
Razem
542 486
100,0%
574 176
100,0%
31 690
5,8%
Grupa Mercator Medical w 2025 r. prowadziła sprzedaż do 51 krajów na świecie. Grupa, a w szczególności fabryka w Tajlandii
starała się systematycznie budować portfel swoich bezpośrednich klientów skupiając się głównie na obszarze Stanów
Zjednoczonych. W efekcie sprzedaż do tego kraju zanotowała najwyższy kwotowy wzrost r/r wynoszący 46,3 mln (tj. 27%)
osiągając wartość 218,4 mln zł i tym samym stając się największym rynkiem zbytu Grupy Mercator Medical. Polska pozostaje
drugim największym rynkiem z przychodami wartości 139,1 mln zł co przekłada się na wzrost o 2,8%, tj. o 3,8 mln zł w stosunku do
2024 roku. Wśród pozostałych krajów, na których obecna jest Grupa Mercator Medical można wyróżnić Rumunię ze wzrostem
sprzedaży rok do roku wynoszącym 4,4 mln zł tj. 14,1% oraz Węgry, gdzie sprzedaż wzrosła o 2,9 mln zł tj. o 16,4% r/r. Największy
spadek przychodów wystąpił na rynku rosyjskim 9,9 mln (tj. -67%) w stosunku do 2024 roku i było to spowodowane wprowadzeniem
34
nowych regulacji na tamtejszym rynku oraz problemami z zatowarowaniem.
Przychody w podziale geograficznym (Polska, kraje Europy Środkowo-Wschodniej, Europa Zachodnia, USA, pozostałe kraje) w
latach 2024 i 2025 zostały przedstawione na poniższych wykresach (w mln zł oraz w % udziału).
Koszty
Struktura kosztów oraz ich dynamika za lata 2024 i 2025 przedstawiała się następująco:
W 2025 roku łączne koszty działalności operacyjnej wyniosły 594,1 mln zł i były wyższe o 11,5 mln zł, tj. o 2,0% w porównaniu do
2024 roku. Największą pozycję kosztową stanowiła wartość sprzedanych towarów i materiałów, która wzrosła o 15,5 mln zł (7,5%
r/r), osiągając poziom 222,3 mln co jest związane ze wzrostem wolumenu sprzedaży rok do roku. Wzrost ten był głównym
czynnikiem zwiększającym całkowite koszty operacyjne roku 2025. Zmiana modelu magazynowego w części dystrybucyjnej
sprawiła, nastąpiły zmiany ujmowania kosztów w poszczególnych pozycjach kosztowych i tak do czerwca 2025 pełne koszty
magazynu dystrybucji były ujmowane w pozycji usługi obce, podczas gdy w drugim półroczu pojawiła się amortyzacja związana z
leasingiem nowego magazynu oraz koszty wynagrodzeń pracowników magazynowych. Dodatkowo w części nieruchomościowej
wzrosły koszty wynagrodzeń związane z rekrutowaniem zespołu oraz koszty usług obcych związane z prowadzeniem procesów
due dilligence nowych inwestycji. Ponadto Grupa kontynuowała proces optymalizacji kosztów. Powyższe zmiany doprowadziły do
wzrostu kosztów amortyzacji o 5,5 mln zł (tj. 23,5%) r/r i spadku kosztów usług obcych o 3,8 mln (tj. -5,6%) r/r.
tys. PLN udział % tys. PLN udział % tys. PLN zmiana %
Zmiana stanu produktów 14 194 2,4% 5 469 0,9% -8 725 -61,5%
Amortyzacja 23 306 4,0% 28 776 4,8% 5 470 23,5%
Zużycie materiałów i energii 185 842 31,9% 180 866 30,4% -4 976 -2,7%
Usługi obce 66 869 11,5% 63 118 10,6% -3 751 -5,6%
Podatki i opłaty 3 152 0,5% 3 185 0,5% 33 1,0%
Wynagrodzenia 53 991 9,3% 60 403 10,2% 6 412 11,9%
Ubezpieczenia społeczne i inne św iadczenia 11 916 2,0% 13 230 2,2% 1 314 11,0%
Pozostałe koszty rodzajowe 5 802 1,0% 9 263 1,6% 3 461 59,7%
Wartość sprzedanych tow arów i materiałów 206 750 35,5% 222 258 37,4% 15 508 7,5%
Pozostałe koszty operacyjne 10 823 1,9% 7 570 1,3% -3 253 -30,1%
Razem koszty działalności operacyjnej 582 645 100,0% 594 138 100,0% 11 493 2,0%
Zmiana 2025 / 2024
2025
2024
Rok 2025 Rok 2024
35
Marżowość sprzedaży towarów i produktów, jak również poziom kosztów w relacji do przychodów w ujęciu rocznym przedstawia
poniższa tabela:
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. PLN
udział %
tys. PLN
udział %
tys. PLN
zmiana %
Przychody netto ze sprzedaży produktów
290 416
54%
294 655
51%
4 239
1%
Marża na sprzedaży produktów
42 684
15%
52 341
18%
9 657
23%
Przychody netto ze sprzedaży towarów
252 070
46%
279 521
49%
27 451
11%
Marża na sprzedaży towarów
45 320
18%
57 263
20%
11 943
26%
Koszty sprzedaży
77 083
14%
75 851
13%
-1 232
-2%
Koszty ogólnego zarządu
40 257
7%
46 145
8%
5 887
15%
Pozostałe przychody operacyjne
71 263
13%
13 048
2%
-58 215
-82%
Pozostałe koszty operacyjne
10 823
2%
7 570
1%
-3 253
-30%
EBIT
31 104
5,7%
-6 914
-1,2%
-38 018
-122,2%
Amortyzacja
23 306
4%
28 776
5%
5 470
23%
EBITDA
54 410
10,0%
21 862
3,8%
-32 548
-59,8%
Wynik na działalności finansowej
4 339
1%
35 354
6%
31 015
715%
Zysk brutto
35 443
6,5%
28 396
4,9%
-7 047
-19,9%
Podatek
-7 968
-1%
-946
0%
7 022
88%
Zysk netto
43 411
8,0%
29 342
5,1%
-14 069
-32,4%
Marża brutto na sprzedaży produktów
W zakresie sprzedaży produktów wzrost przychodów ze sprzedaży o 4,2 mln (tj. 1,5% r/r) do poziomu 294,7 mln zł w połączeniu
ze wzrostem marży procentowej z 15% w 2024 roku do 18% w 2025 roku spowodował wzrost marży o 9,7 mln zł tj. o 23%. Wzrost
przychodów był spowodowany przede wszystkim wzrostem wolumenu sprzedaży.
Marża brutto na sprzedaży towarów
Przychody netto ze sprzedaży towarów się zwiększyły się do poziomu 279,5 mln zł, tj. o 27,4 mln zł (10,9% r/r). Towarzyszył temu
wyraźny wzrost marży na sprzedaży towarów o 11,9 mln zł, tj. 26,% r/r, do poziomu 57,3 mln co spowodowane było wzrostem
wolumenu sprzedaży oraz wzrostem procentowej marży z 18% do 20%. Do wzrostu marży przyczynił się wzrost wolumenu
sprzedaży oraz spadek cen zakupowych. Na kształtowanie marż w segmencie dystrybucyjnym ma również wpływ kształtowanie
kursu USD/PLN. Umocnienie złotego względem dolara amerykańskiego (opisane szerzej w rozdziale 2.7 niniejszego Raportu )
miało pozytywny wpływ na marże w obszarze dystrybucji.
Wynik na działalności operacyjnej
Łączne przychody ze sprzedaży w 2025 roku wzrosły o 31,7 mln r/r, co oznacza wzrost o 5,8% w porównaniu do roku
poprzedniego. Jednocześnie łączna marża brutto na sprzedaży produktów i towarów zwiększyła się o 21,6 mln r/r, tj. o 24,5%.
W obszarze kosztów odnotowano spadek kosztów sprzedaży o 1,2 mln (-1,6% r/r), przy jednoczesnym wzroście kosztów
ogólnego zarządu o 5,9 mln zł, tj. o 14,6% r/r. Wzrost kosztów ogólnego zarządu był związany m.in. z pojawieniem się kosztów w
segmencie nieruchomości, ponoszonych w związku z przygotowaniem przyszłych inwestycji. Pomimo poprawy kluczowych
parametrów operacyjnych, wynik na działalności operacyjnej w 2025 roku był niższy niż w roku poprzednim i pogorszył się o 38,0
mln r/r, osiągając poziom -6,9 mln zł (strata). Spadek ten wynika jednak z jednorazowego odwrócenia odpisu aktualizującego
wartość aktywów oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości 57,7 mln zł, ujętego w 2024 roku, które istotnie podwyższyło
wynik operacyjny w tamtym okresie. Wynik na działalności operacyjnej skorygowany o amortyzację - EBITDA wyniósł w 2024 roku
54,4 mln wobec zysku w wysokości 21,9 mln zł wygenerowanego w 2025 roku. Osiągnięty wynik przekłada się na rentowność
na poziomie EBITDA w wysokości 3,8% w 2025 roku.
36
Przychody i koszty finansowe
Zysk z działalności finansowej w 2025 roku wyniósł 35,4 mln zł, co oznacza wzrost o 31 mln w porównaniu z wynikiem osiągniętym
przez Grupę Emitenta w 2024 roku.
Przychody finansowe wzrosły rok do roku o 11,3 mln zł, tj. o 45%. Głównym czynnikiem wzrostu przychodów finansowych w
porównaniu do 2024 roku był wzrost dodatnich różnic kursowych o 14 mln oraz wzrost wartości wyceny instrumentów finansowych
o 5,4 mln zł. Jednocześnie odnotowano spadek przychodów z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach
bankowych o 6,3 mln zł.
Na łączną kwotę 36,4 mln zł przychodów finansowych osiągniętych w 2025 roku składały się przede wszystkim:
odsetki od środków na rachunkach bankowych -5,2 mln zł,
odsetki od pożyczek - 7,6 mln zł,
wycena instrumentów finansowych -6,0 mln zł,
dodatnie różnice kursowe -14,0 mln zł,
zysk ze sprzedaży aktywów finansowych -0,4 mln zł.
Koszty finansowe w 2025 roku wyniosły 1,0 mln zł i były niższe o 19,7 mln zł, tj. o 95%, w porównaniu do roku 2024. Spadek ten
wynikał przede wszystkim z wysokich kosztów ujemnych różnic kursowych poniesionych w 2024 roku (-13,0 mln zł) oraz z
utworzenia w latach ubiegłych odpisu na pożyczkę w spółce Mercator Medical TOB w kwocie 6,4 mln zł.
Obciążenie podatkiem dochodowym i wynik netto
Zysk przed opodatkowaniem w 2025 roku wyniósł 28,4 mln zł wobec zysku wynoszącego 35,4 mln zł w poprzednim roku. Wartość
obciążenia podatkiem dochodowym w 2025 r. była ujemne i wyniosła -1 mln zł, na co składa się 1,5 mln zł w części bieżącej oraz
-2,4 mln zł w części odroczonej (w porównaniu do -10,8 mln zł w części odroczonej w 2024 roku). Różnica w wartości podatku w
części odroczonej wynikała głównie ze zmiany wartości aktywa z tyt. podatku odroczonego w okresie. Zysk netto za 2025 rok
wyniósł 29,3 mln zł wobec zysku netto 43,4 mln zł za 2024 rok.
Sytuacja finansowa
Dynamikę oraz strukturę aktywów Grupy przedstawia poniższa tabela:
Tys. zł
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
wartość
udział %
wartość
udział %
wartość
%
Aktywa trwałe
409 906
40%
535 472
52%
125 566
31%
Wartości niematerialne
31 745
3,1%
27 667
2,7%
-4 078
-12,8%
Rzeczowe aktywa trwałe
311 244
30,0%
343 742
33,4%
32 498
10,4%
Nieruchomości inwestycyjne
9 975
1,0%
11 879
1,2%
1 904
19,1%
Aktywa z tyt. odrocz. pod. dochodowego
29 852
2,9%
26 961
2,6%
-2 891
-9,7%
Należności i inwestycje długoterminowe
353
0,0%
18 468
1,8%
18 115
5134,5%
Długoterminowe aktywa finansowe
26 737
2,6%
106 755
10,4%
80 018
299,3%
Aktywa obrotowe
626 129
60%
493 840
48%
-132 289
-21%
Zapasy
212 843
20,5%
191 006
18,6%
-21 837
-10,3%
Należności handlowe oraz pozostałe
110 070
10,6%
102 919
10,0%
-7 150
-6,5%
Środki pieniężne
123 152
11,9%
140 903
13,7%
17 751
14,4%
Pozostałe aktywa finansowe
126 957
12,3%
58 763
5,7%
-68 195
-53,7%
Udzielone pożyczki
53 107
5,1%
249
0,0%
-52 858
-99,5%
AKTYWA RAZEM
1 036 035
100,0%
1 029 312
100,0%
-6 723
-0,6%
37
Na dzień 31 grudnia 2025 r. suma aktywów Grupy wyniosła 1 029,3 mln zł, co oznacza spadek o 6,7 mln zł, tj. o -0,6% w porównaniu
do roku poprzedniego.
Aktywa trwałe Grupy wzrosły z 409,9 mln zł na koniec 2024 roku do 535,5 mln na koniec 2025 roku, tj. o 125,6 mln (30,6%).
Głównym czynnikiem tego wzrostu było zwiększenie wartości długoterminowych aktywów finansowych o 80,0 mln zł, wynikające z
udzielenia przez Mercator Estates sp. z o.o. pożyczek podmiotom współkontrolowanym: spółce W2 Core Development sp. z o.o.
(55,4 mln zł) oraz spółce MC1 sp. z o.o. (40,0 mln zł).
Dodatkowo, wzrost aktywów trwałych był wspierany przez zwiększenie rzeczowych aktywów trwałych o 32,5 mln zł, głównie w
związku z ujęciem leasingu nowego magazynu wykorzystywanego w części dystrybucyjnej Grupy.
Wycena wartości niematerialnych i prawnych zmniejszyła s o 4,1 mln (-12,8%) na skutek ich planowej amortyzacji oraz
umorzenia w związku z zaprzestaniem użytkowania (ok. -0,6 mln zł).
Na należności i inwestycje długoterminowe o łącznej wartości 18,5 mln zł składały się depozyt w kwocie 6,5 mln zł, wpłacony przez
spółkę Mercator Estates II na poczet nowej inwestycji, oraz udział w spółce MC1 sp. z o.o., wyceniany metodą praw własności.
Aktywa obrotowe zmniejszyły się z 626,1 mln na koniec 2024 roku do 493,8 mln na koniec 2025 roku, tj. o 132,3 mln
(-21,1%). Głównym czynnikiem tego spadku było zmniejszenie wartości pozostałych aktywów finansowych o 68,2 mln zł (-53,7%),
wynikające przede wszystkim ze zmiany sposobu lokowania środków finansowych wewnątrz Grupy oraz przeznaczenia znacznej
części wolnych zasobów na działalność w segmencie nieruchomościowym. Spadek dotyczył głównie środków ulokowanych na
lokatach powyżej 3 miesięcy (-49,0 mln zł) oraz środków inwestowanych w certyfikaty inwestycyjne (-8,0 mln zł).
Istotny wpływ na zmniejszenie aktywów obrotowych miało również obniżenie wartości udzielonych pożyczek o 52,9 mln zł (-99,5%),
będące efektem spłaty pożyczki zaciągniętej przez spółkę Orpheus sp. z o.o. (spłata w wysokości 55,9 mln zł).
Dodatkowo wartość zapasów spadła o 21,8 mln (-10,3%), głównie w części dystrybucyjnej, co było efektem działań
ukierunkowanych na optymalizację gospodarki magazynowej.
W strukturze aktywów obrotowych wzrosły natomiast środki pieniężne, które zwiększyły się o 17,8 mln zł, tj. o 14,4% rok do roku.
Na koniec 2025 roku w ramach pozostałych aktywów finansowych wykazywano głównie obligacje o wartości 35,7 mln zł, lokaty
powyżej 3 miesięcy o wartości 10,1 mln zł oraz certyfikaty inwestycyjne o wartości 10 mln zł.
Struktura finansowania pasywów przedstawia się następująco:
Tys. zł
2024
2025
Zmiana 2025/2024
wartość
udział %
wartość
udział %
wartość
%
Kapitał własny
917 755
89%
901 190
88%
-16 565
-2%
Kapitał zakładowy
9 770
0,9%
9 269
0,9%
-501
-5,1%
Zyski zatrzymane
887 474
85,7%
904 126
87,8%
16 652
1,9%
Kapitały pozostałe
20 511
2,0%
-12 205
-1,2%
-32 716
-159,5%
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
118 280
11%
128 122
12%
9 843
8%
Rezerwy z tyt. odrocz. pod. dochodowego
15 783
1,5%
11 105
1,1%
-4 678
-29,6%
Rezerwy
7 117
0,7%
8 004
0,8%
887
12,5%
Zobowiązania ugoterminowe
3 223
0,3%
18 237
1,8%
15 015
465,9%
Zobowiązania krótkoterminowe
92 157
8,9%
90 776
8,8%
-1 381
-1,5%
PASYWA RAZEM
1 036 035
100,0%
1 029 312
100,0%
-6 722
-0,6%
38
Kapitał własny ukształtował się na poziomie 901,2 mln zł, co oznacza spadek o 16,6 mln zł (-1,8%) rok do roku. W jego strukturze
odnotowano wzrost zysków zatrzymanych o 16,7 mln zł (1,9%), przy jednoczesnym spadku kapitału zakładowego o 0,5 mln zł
(-5,1%) oraz istotnym ujemnym wpływie kapitałów pozostałych, które zmniejszyły się o 32,7 mln zł. Na zmniejszenie się kapitałów
pozostałych wpłynęła pozycja różnice kursowe z przewalutowania (- 32,8 mln zł r/r ).
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania wzrosły do 128,1 mln zł, tj. o 9,8 mln zł (8,3%) w porównaniu z rokiem poprzednim. W
ramach tej grupy:
zobowiązania długoterminowe wzrosły istotnie o 15,0 mln zł (466%),
zobowiązania krótkoterminowe spadły o 1,4 mln zł (-1,5%),
rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego zmniejszyły się o 4,7 mln zł (-29,6%),
pozostałe rezerwy wzrosły o 0,9 mln zł (12,5%).
Za wzrost zobowiązań długoterminowych odpowiedzialny był przede wszystkim wzrost zobowiązań z tytułu leasingu magazynu w
części dystrybucyjnej.
Przepływy środków pieniężnych
Stan środków pieniężnych w trakcie 2025 roku zwiększył się o 17,7 mln i na koniec roku wynosił 140,7 mln . W zakresie
działalności operacyjnej zanotowano dodatnie przepływy pieniężne w wysokości 37,5 mln w porównaniu do 66 mln zł ujemnych
przepływów w 2024 roku. Wpływy i wydatki z działalności inwestycyjnej obrazują zmianę strukturę lokowania nadwyżek
finansowych, wycofywania środków z lokat długoterminowych oraz innych aktywów finansowych i lokowania ich w przedsięwzięcia
deweloperskie. W zakresie działalności finansowej znaczący wydatek stanowiło nabycie akcji własnych (12,5 mln zł).
Rachunek przepływów pieniężnych (tys. zł)
2024
2025
PRZEPŁYWY Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
-66 021
-
37 489
+
Zysk netto
43 411
29 342
Korekty o pozycje:
-105 839
-
8 934
+
Amortyzacja
23 306
28 776
Zmiana stanu kapitału obrotowego
-64 111
24 244
Pozostałe korekty
-65 034
-44 086
Zapłacony podatek dochodowy (zwrot), zaliczony do działalności operacyjnej
-3 592
-787
PRZEPŁYWY Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ
-12 878
-
-5 470
-
Wpływy
169 056
187 473
Wydatki
181 934
192 943
PRZEPŁYWY Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ
-16 079
-
-14 624
-
Wpływy
0
16
Zaciągnięcie kredytów
0
16
Wydatki
16 079
14 640
Spłata kredytów
99
0
Nabycie akcji własnych
14 950
12 450
Płatności zobowiązań z tytułu leasingu finansowego
800
1 748
Odsetki
230
442
SKUTKI ZMIAN KURSÓW WYMIANY
2 022
-
280
-
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO
-92 956
-
17 675
+
Stan środków pieniężnych na początek okresu
215 978
123 022
Stan środków pieniężnych na koniec okresu
123 022
140 697
39
Analiza wskaźnikowa
Wskaźniki rentowności
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1. Rentowność sprzedaży (ROS)
16,2%
19,1%
2. Rentowność EBITDA
10,0%
3,8%
3. Rentowność brutto
6,5%
4,9%
4. Rentowność netto
8,0%
5,1%
5. Rentowność aktywów (ROA)
4,2%
2,9%
6. Rentowność kapitałów własnych
4,7%
3,3%
Zasady wyliczania wskaźników:
1. Marża brutto/ przychody ze sprzedaży okresu
2. EBITDA okresu/ przychody ze sprzedaży okresu
3. Zysk przed opodatkowaniem okresu/ przychody ze sprzedaży okresu
4. Zysk netto okresu/ przychody ze sprzedaży okresu
5. Zysk netto okresu/ aktywa na koniec okresu
6. Zysk netto okresu/ kapitały własne na koniec okresu
Na koniec 2025 r. wskaźnik rentowności sprzedaży poprawił się. Pozostałe wskaźniki pogorszyły się, co było skutkiem ujęcia w
wyniku 2024 roku odwrócenia odpisu aktualizującego wartość aktywów w spółce tajskiej co znacząco poprawiło wynik. W 2025
również dokonano odwrócenia części odpisu, ale w znacznie mniejszej skali (ok. 2 mln zł).
Wskaźniki zadłużenia
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1. Wskaźnik ogólnego zadłużenia
0,11
0,12
2. Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych
0,13
0,14
3. Wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałami stałymi
2,25
1,72
4. Wskaźnik zadłużenia krótkoterminowego
0,09
0,09
5. Wskaźnik zadłużenia długoterminowego
0,00
0,02
6. Wskaźnik pokrycia zobowiązań z tytułu odsetek
110,05
59,97
Zasady wyliczania wskaźników:
1.Zobowiązania ogółem/ pasywa ogółem na koniec okresu
2. Zobowiązania ogółem/ kapitał własny ogółem na koniec okresu
3. Kapitały własne + zobowiązania długoterminowe)/ aktywa trwałe na koniec okresu
40
4. Zobowiązania krótkoterminowe/ pasywa ogółem na koniec okresu
5. Zobowiązania długoterminowe/ pasywa ogółem na koniec okresu
6. (zysk przed opodatkowaniem + koszty z tyt. odsetek)/ koszty z tyt. Odsetek
Grupa Kapitałowa poza zobowiązaniami głównie z tytułu leasingu finansowego nie posiada zadłużenia długoterminowego,
zadłużenie krótkoterminowe jest wynikiem normalnej, zdrowej działalności operacyjnej stąd wszystkie wskaźniki zadłużenia są na
bardzo niskich poziomach.
Wskaźniki płynności
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1. Wskaźnik płynności bieżącej
6,79
5,44
2. Wskaźnik płynności szybkiej
4,48
3,34
3. Wskaźnik płynności gotówkowej
1,34
1,55
Zasady wyliczania wskaźników
1. Aktywa obrotowe ogółem/ zobowiązania krótkoterminowe ogółem na koniec okresu
2. Aktywa obrotowe ogółem - zapasy/ zobowiązania krótkoterminowe ogółem na koniec okresu
3. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty/ zobowiązania krótkoterminowe ogółem na koniec okresu
Wskaźniki płynności bieżącej i szybkiej w porównaniu do 2024 roku spadły, ale ich wartości są stale na poziomie bezpiecznym i w
pełni akceptowalnym.
Analiza kapitału obrotowego
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1. Cykl rotacji zapasów
171
150
2. Cykl rotacji należności z tytu dostaw i usług
62
48
3. Cykl rotacji zobowiązań z tytułu dostaw i usług
59
49
4. Cykl operacyjny (1+2)
233
198
5. Cykl konwersji gotówki (4-3)
174
149
Zasady wyliczania wskaźników:
1. Zapasy na koniec okresu/ wartość sprzedanych towarów, materiałów i produktów okresu x liczba dni w okresie
2. Należności z tyt. dostaw i usług na koniec okresu/ przychody ze sprzedaży okresu x liczba dni w okresie
3. Zobowiązania z tyt. dostaw i usług na koniec okresu/ koszty operacyjne okresu (usługi obce + zużycie materiałów i
energii+ pozostałe koszty rodzajowe + wartość sprzedanych towarów i materiałów) x liczba dni w okresie
4. Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności z tytułu dostaw i usług
5. Cykl operacyjny - cykl rotacji zobowiązań z tytułu dostaw i usług
41
Na skrócenie cyklu konwersji gotówki w 2025 roku wpłynęła przede wszystkim poprawa efektywności zarządzania zapasami w
segmencie dystrybucyjnym, skutkująca spadkiem cyklu rotacji zapasów o 21 dni. Skrócenie cyklu rotacji zobowiązań o 10 dni
zostało skompensowane wydłużeniem cyklu rotacji należności o 14 dni. Łącznie cykl konwersji gotówki uległ skróceniu o 25 dni w
porównaniu do roku poprzedniego.
3.2. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w
rocznym jednostkowym sprawozdaniu finansowym
Przychody
Struktura przychodów oraz ich dynamika.
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. PLN
udział %
tys. PLN
udział %
tys. PLN
%
Rękawice razem
286 059
90,0%
280 296
87,5%
-5 763
-2,0%
- rękawice diagnostyczne
259 211
81,6%
250 605
78,2%
-8 606
-3,3%
- rękawice chirurgiczne
25 612
8,1%
28 139
8,8%
2 527
9,9%
- rękawice gospodarcze
1 236
0,4%
1 552
0,5%
316
25,6%
Włóknina
24 902
7,8%
34 855
10,9%
9 953
40,0%
Pozostałe
2
0,0%
1 055
0,3%
1 053
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
310 963
97,9%
316 206
98,7%
5 243
1,7%
Przychody ze sprzedaży produktów i usług
6 821
2,1%
4 262
1,3%
-2 559
-37,5%
Razem przychody ze sprzedaży
317 784
100,0%
320 468
100,0%
2 684
0,8%
- w tym przychody ze sprzedaży rękawic
286 059
90,0%
280 296
87,5%
-5 763
-2,0%
W 2025 roku spółka Mercator Medical S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 320,5 mln zł, co oznacza wzrost o 0,8%
tj. 2,7 mln zł w porównaniu do roku poprzedniego. Główną część działalności nadal stanowiła sprzedaż rękawic odpowiedzialna za
87,5% przychodów ogółem, mimo spadku wartości sprzedaży w tej grupie asortymentowej o 2,0% r/r. W strukturze sprzedaży
rękawic odnotowano spadek przychodów ze sprzedaży rękawic diagnostycznych o 8,6 mln tj. 3,3 %, częściowo kompensowany
wzrostem przychodów ze sprzedaży rękawic chirurgicznych o 2,5 mln (9,9%). Istotny wzrost przychodów zanotowano w
segmencie włókniny o 9,9 mln tj. o 40% r/r. W 2025 odnotowano wnież przychody w kwocie 1,1 mln ze sprzedaży asortymentu
uzupełniającego, który Spółka mocno rozwija. Spadek obrotu w zakresie rękawic diagnostycznych był spowodowany między innymi
spadkiem wolumenu sprzedaży oraz presją cenową na rynkach europejskich.
W grupie asortymentowej rękawic sprzedaż ilościowa kształtowała się następująco:
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. szt.
udział %
tys. szt.
udział %
tys. szt.
%
Rękawice diagnostyczne
2 963 326
98,3%
2 686 077
97,6%
-277 249
-9,4%
Rękawice chirurgiczne
38 793
1,3%
48 066
1,7%
9 273
23,9%
Rękawice gospodarcze
12 316
0,4%
18 221
0,7%
5 905
47,9%
Sprzedaż ilościowa
3 014 435
100,0%
2 752 364
100,0%
-262 071
-8,7%
W 2025 roku łączna sprzedaż ilościowa wyniosła 2,75 mld sztuk rękawic, co oznacza spadek o 8,7% w porównaniu do roku
poprzedniego. Największy udział w wolumenie sprzedaży niezmiennie stanowiły rękawice diagnostyczne, jednak odnotowano w tej
grupie spadek sprzedaży ilościowej o 9,4% r/r z blisko 3 mld sztuk w 2024 do 2,7 mld sztuk w 2025 roku, spowodowany głównie
mniejszą sprzedażą do spółek zależnych. Jednocześnie wzrost wolumenu sprzedaży odnotowano w segmencie rękawic
42
chirurgicznych o 24% tj. o 9 mln sztuk co było spowodowane między innymi wygraniem kontraktu centralnego szpitalnego na rynku
węgierskim i realizacją kontraktu na rynku serbskim.
Struktura geograficzna sprzedaży Mercator Medical S.A. w 2025 r. kształtowała się następująco:
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. PLN
udział %
tys. PLN
udział %
tys. PLN
zmiana %
Polska
136 776
43,0%
137 245
42,8%
469
0,3%
Rumunia
28 334
8,9%
32 576
10,2%
4 242
15,0%
Węgry
17 880
5,6%
19 296
6,0%
1 416
7,9%
Czechy
27 362
8,6%
17 727
5,5%
-9 635
-35,2%
Niemcy
22 246
7,0%
17 646
5,5%
-4 600
-20,7%
Włochy
12 162
3,8%
13 829
4,3%
1 667
13,7%
Ukraina
15 387
4,8%
12 884
4,0%
-2 503
-16,3%
Francja
18 711
5,9%
11 596
3,6%
-7 115
-38,0%
Litwa
5 091
1,6%
5 759
1,8%
668
13,1%
Bułgaria
5 323
1,7%
5 623
1,8%
300
5,6%
Serbia
3 079
1,0%
4 014
1,3%
935
30,4%
Tajlandia
1 860
0,6%
3 308
1,0%
1 448
77,8%
Rosja
214
0,1%
3 064
1,0%
2 850
1331,8%
Chorwacja
3 363
1,1%
3 025
0,9%
-338
-10,1%
Finlandia
4 723
1,5%
2 328
0,7%
-2 395
-50,7%
Łotwa
2 354
0,7%
2 307
0,7%
-47
-2,0%
Belgia
1 391
0,4%
2 202
0,7%
811
58,3%
Estonia
1 197
0,4%
1 232
0,4%
35
2,9%
Macedonia
1 323
0,4%
1 187
0,4%
-136
-10,3%
Słowenia
1 083
0,3%
1 061
0,3%
-22
-2,0%
Mauritius
807
0,3%
574
0,2%
-233
-28,9%
Turcja
822
0,3%
415
0,1%
-407
-49,5%
Dania
860
0,3%
398
0,1%
-462
-53,7%
Norwegia
656
0,2%
352
0,1%
-304
-46,3%
Pozostałe
4 780
1,5%
20 820
6,5%
16 040
335,6%
Razem
317 784
100,0%
320 468
100,0%
2 684
0,8%
W 2025 r. spółka realizowała swoje dostawy do ponad 40 krajów na świecie. Polska od samego początku istnienia spółki pozostaje
najważniejszym rynkiem zbytu z 43,0% udziałem. Wartość obrotów na rodzimym rynku w 2025 r. w porównaniu do roku
poprzedniego pozostała na niezmienionym poziomie. Największe spadki sprzedaży (wartościowo) odnotowano na rynku czeskim,
niemieckim i francuskim, co było spowodowane spadkiem cen oraz dużą presją producentów chińskich, będącej następstwem
43
polityki celnej Stanów Zjednoczonych.
Koszty
Koszty w układzie rodzajowym kształtowały się w latach 2024-2025 następująco:
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. PLN
udział %
tys. PLN
udział %
tys. PLN
zmiana %
Amortyzacja
6 387
1,9%
9 211
2,8%
2 824
44,2%
Zużycie materiałów i energii
955
0,3%
2 097
0,6%
1 142
119,6%
Usługi obce
38 762
11,4%
33 836
10,2%
-4 926
-12,7%
Podatki i opłaty
744
0,2%
1 099
0,3%
355
47,7%
Wynagrodzenia
16 062
4,7%
20 425
6,2%
4 363
27,2%
Ubezpieczenia społeczne i inne
świadczenia
3 650
1,1%
4 823
1,5%
1 173
32,1%
Pozostałe koszty rodzajowe
3 597
1,1%
3 228
1,0%
-369
-10,3%
Wartość sprzedanych towarów
i materiałów
254 280
74,6%
248 458
75,2%
-5 822
-2,3%
Pozostałe koszty operacyjne
16 261
4,8%
7 403
2,2%
-8 858
-54,5%
Razem koszty działalności operacyjnej
340 698
100,0%
330 580
100,0%
-10 118
-3,0%
W 2025 roku łączne koszty działalności operacyjnej wyniosły 330,6 mln zł i były niższe o 10,0 mln zł, tj. o 3,0%, w porównaniu do
roku 2024. Najistotniejszą pozycję kosztową w obu analizowanych latach stanowiła wartość sprzedanych towarów i materiałów,
której udział w kosztach ogółem w 2025 roku wyniósł 75,2%. Wzrost kosztów amortyzacji o 2,9 mln (44,2% r/r) oraz zużycia
materiałów i energii o 1,1 mln (119,6% r/r) bzwiązany przede wszystkim ze zmianą modelu magazynowego i przejściem od
połowy 2025 roku na magazyn leasingowany. Wzrost tych kosztów został częściowo skompensowany spadkiem kosztów
pozostałych usług obcych o 4,9 mln zł, tj. o 12,7% r/r. Koszty wynagrodzeń wzrosły o 4,4 mln zł, co było konsekwencją zatrudnienia
własnych pracowników magazynowych, wcześniej ujmowanych w kosztach najmu, a także przejęcia pracowników spółki francuskiej
w związku ze zmianą modelu dystrybucyjnego. Pozostałe koszty operacyjne zmniejszyły się o 8,9 mln (-54,5% r/r), głównie w
wyniku istotnie niższego odpisu na należności, który wyniósł 1,5 mln w 2025 roku wobec 12,3 mln zł w roku poprzednim.
Jednocześnie wzrósł odpis na zapasy do poziomu 2,6 mln (w porównaniu do 1,0 mln w 2024 roku). Marża na sprzedaży
towarów zwiększyła się o 11,1 mln zł, tj. o 20% r/r, co było efektem wzrostu marży procentowej z 18% do 21%. Koszty sprzedaży
wzrosły o 3,5 mln (7% r/r), głównie w wyniku zmiany modelu dystrybucyjnego oraz przejęcia przez Mercator Medical S.A.
pracowników obsługujących rynek francuski, a także części obowiązków realizowanych wcześniej przez spółkę obsługującą rynek
czeski. Udział kosztów sprzedaży oraz kosztów ogólnego zarządu w przychodach ze sprzedaży pozostawał na poziomie zbliżonym
do roku 2024. Wzrost marży przyczynił się do poprawy wyniku EBITDA, która zwiększyła się o 5,3 mln zł, osiągając poziom 4,8 mln
zł wobec -0,5 mln zł w 2024 roku. Znaczące zmiany odnotowano w obszarze działalności finansowej. Przychody finansowe spadły
z 44,5 mln zł w 2024 roku do 13,4 mln zł w 2025 roku, głównie w wyniku niższego wyniku na różnicach kursowych (spadek o 22,9
mln zł) oraz niższych odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych (spadek o 6,7 mln zł).
Jednocześnie koszty finansowe zmniejszyły się o 7,8 mln zł (-61% r/r), przede wszystkim w efekcie niższych odsetek od pożyczek
wewnątrzgrupowych (spadek o 7,7 mln zł). Pogorszenie wyniku na działalności finansowej przełożyło się na spadek zysku netto o
22,6 mln zł, tj. o 78,5% w ujęciu rok do roku.
44
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
tys. PLN
udział %
tys. PLN
udział %
tys. PLN
zmiana
%
Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług
6 821
2%
4 262
1%
-2 559
-38%
Marża na sprzedaży produktów i usług
6 821
100%
4 262
100%
-2 559
-38%
Przychody netto ze sprzedaży towarów
310 963
98%
316 206
99%
5 243
2%
Marża na sprzedaży towarów
56 683
18%
67 748
21%
11 065
20%
Koszty sprzedaży
50 629
16%
54 085
17%
3 456
7%
Koszty ogólnego zarządu
19 528
6%
20 634
6%
1 106
6%
Pozostałe przychody operacyjne
16 052
5%
5 732
2%
-10 320
-64%
Pozostałe koszty operacyjne
16 261
5%
7 403
2%
-8 858
-54%
EBIT
-6 862
-4 380
2 482
36,2%
Amortyzacja
6 387
2%
9 211
3%
2 824
44%
EBITDA
-475
4 831
5 306
1116,0%
Przychody finansowe
44 514
14%
13 410
4%
-31 104
-70%
Koszty finansowe
12 751
4%
4 910
2%
-7 841
-61%
Zysk (strata) przed opodatkowaniem
24 901
7,8%
4 120
1,3%
-20 781
-83,5%
Podatek dochodowy
-3 928
-1%
-2 074
-1%
1 854
-47%
Zysk netto
28 829
9,1%
6 194
1,9%
-22 635
-78,5%
Wynik na działalności operacyjnej
W 2025 roku strata na działalności operacyjnej uległa zmniejszeniu do poziomu -4,4 mln zł, wobec -6,9 mln w roku 2024, co
oznacza poprawę o 2,5 mln zł r/r. Zmiana ta była w głównej mierze konsekwencją poprawy marży na sprzedaży towarów.
EBITDA
EBITDA, jako wynik na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację, osiągnęła w 2025 roku dodatni poziom 4,8 mln zł, co
oznacza wzrost o 5,3 mln zł w porównaniu do roku poprzedniego.
Przychody i koszty finansowe
W 2025 roku wynik na działalności finansowej wyniósł 8,5 mln zł i był niższy o 23,3 mln zł w porównaniu do 2024 roku. Przychody
finansowe w bieżącym roku osiągnęły poziom 13,4 mln zł, co oznacza spadek o 31,1 mln zł r/r. Głównymi pozycjami, które składały
się na taki poziom przychodów były:
3,7 mln zł -odsetki od środków na rachunkach bankowych
3,2 mln zł- wycena instrumentów finansowych
3,2 mln zł - odsetki od udzielonych pożyczek - w zdecydowanej większości dotyczą jednostek powiązanych
Główna zmiana w stosunku do 2024 roku była spowodowana, jak to j było wyżej opisane, spadkiem przychodów z tytułu
dodatnich różnic kursowych o 22,9 mln oraz odsetek od środków na rachunkach bankowych o 6,7 mln zł. W 2025 r. koszty
finansowe wynosiły 4,9 mln zł i były o 7,8 mln zł niższe niż w 2024 r. Główny koszt finansowy podobnie jak w 2024 roku stanowiły
odsetki od pożyczek wewnątrzgrupowych. W 2025 roku koszt ten wyniósł 4 mln zł co stanowiło spadek o 7,7 mln zł r/r.
Obciążenie podatkiem dochodowym i wynik netto
Zysk przed opodatkowaniem w 2025 roku wyniósł 4,1 mln zł, wobec 24,9 mln zł zysku w roku poprzednim.
W 2025 roku wartość podatku dochodowego była ujemna i wyniosła -2,1 mln zł, co wpłynęło pozytywnie na wynik netto. Ujemny
45
podatek dochodowy był efektem zmniejszenia rezerwy na podatek odroczony. W konsekwencji zysk netto w 2025 roku ukształtował
się na poziomie 6,2 mln zł, wobec 28,8 mln zł w 2024 roku, co oznacza spadek o 22,6 mln zł, tj. o 78,5%.
Na podatek dochodowy za 2025 rok składała się część bieżąca w wysokości 11 tys. zł oraz część odroczona w wysokości -2,1 mln
zł. Część odroczona była efektem zmniejszenia się rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego o 5,3 mln zł, m.in. na
skutek niższego poziomu niezrealizowanych dodatnich różnic kursowych, oraz zmniejszenia się wartości aktywa z tytułu
odroczonego podatku dochodowego o 3,2 mln zł (część wpływająca na wynik finansowy)
Sytuacja finansowa
Dynamikę oraz strukturę aktywów Mercator Medical S.A. przedstawia poniższa tabela:
Tys. zł
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
wartość
udział %
wartość
udział %
wartość
%
Aktywa trwałe
96 146
19%
107 892
24%
11 746
12%
Wartości niematerialne
28 500
5,6%
24 431
5,5%
-4 069
-14,3%
Rzeczowe aktywa trwałe
5 484
1,1%
24 536
5,5%
19 052
347,4%
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
19 624
3,8%
16 387
3,7%
-3 237
-16,5%
Długoterminowe aktywa finansowe
42 538
8,3%
42 538
9,6%
0
0,0%
Aktywa obrotowe
414 773
81%
335 880
76%
-78 893
-19%
Zapasy
132 140
25,9%
110 150
24,8%
-21 990
-16,6%
Należności handlowe oraz pozostałe
63 863
12,5%
61 555
13,9%
-2 308
-3,6%
Pozostałe aktywa finansowe
91 930
18,0%
47 530
10,7%
-44 400
-48,3%
Środki pieniężne
73 400
14,4%
103 382
23,3%
29 982
40,8%
Udzielone pożyczki
53 440
10,5%
13 263
3,0%
-40 177
-75,2%
AKTYWA RAZEM
510 919
100%
443 772
100%
-67 147
-13%
W 2025 roku suma aktywów Spółki zmniejszyła się o 67,1 mln zł, tj. o 13,1% w porównaniu do roku 2024. Spadek ten wynikał
przede wszystkim z istotnego ograniczenia poziomu aktywów obrotowych, które obniżyły so 78,9 mln (-19,0% r/r). Jednocześnie
wartość aktywów trwałych wzrosła o 11,7 mln zł, tj. o 12,2% r/r. Wartość wartości niematerialnych i prawnych zmniejszyła się o 4,0
mln (-14,3% r/r), co było zarówno efektem umorzenia wartości niematerialnych i prawnych w kwocie 0,6 mln wskutek
zaprzestania ich użytkowania (platformy do sprzedaży e-commerce) oraz planowej, regularnej amortyzacji. Istotny wzrost
odnotowano w pozycji rzeczowych aktywów trwałych, których wartość zwiększyła się o 19,1 mln zł (347,4% r/r). Zmiana ta wynikała
z ujęcia nowego leasingowanego magazynu 7R.
Na poziom aktywów obrotowych istotny wpływ miał spadek pozostałych aktywów finansowych, które zmniejszyły się o 44,4 mln zł
(-48,3% r/r). Było to związane przede wszystkim z likwidacją lokat terminowych powyżej 3 miesięcy, których wartość obniżyła się
o 42,9 mln zł, co związane było ze spłatą pożyczek do podmiotów powiązanych. Wartość udzielonych pożyczek obniżyła się o 40,2
mln zł (75,2% r/r). Spadek tej pozycji wynikał głównie ze spłaty pożyczki przez spółkę Orpheus sp. z o.o. w wysokości 55,9 mln zł.
Na koniec 2025 roku Spółka wykazywała natomiast pożyczkę udzieloną na rzecz LeaderMed B.V. w kwocie 13,2 mln zł. Dodatkowo
wartość zapasów zmniejszyła się o 22,0 mln zł (-16,6% r/r), co było rezultatem wdrożenia działań optymalizujących poziom zapasów
oraz lepszego dopasowania ich struktury do bieżącego profilu sprzedaży.
Wartość kapitału własnego na koniec 2025 roku wyniosła 130,5 mln zł i była niższa o 5,9 mln zł, tj. o 4,3%, w porównaniu do stanu
na koniec 2024 roku. Spadek ten wynikał przede wszystkim z obniżenia wartości zysków zatrzymanych o 5,4 mln (- 5,6% r/r).
Zmiana ta była wypadkową osiągniętego w 2025 roku zysku netto w wysokości 6,2 mln zł oraz wydatków na nabycie akcji własnych
w ramach skupu dywidendowego w kwocie 12,5 mln zł. Kapitał zakładowy zmniejszył się o 0,5 mln zł (-5,1% r/r), natomiast poziom
pozostałych kapitałów własnych nie uległ istotnym zmianom. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania ogółem na koniec 2025 roku
46
wyniosły 313,3 mln , co oznacza spadek o 61,3 mln zł (-16,4%) rok do roku. Zmniejszenie to było spowodowane przede wszystkim
redukcją zobowiązań wobec podmiotów powiązanych o 53,8 mln zł, w związku ze spłatą pożyczek na rzecz LeaderMed B.V. oraz
Mercator Medical Thailand Pozostała do spłaty część zobowiązań wobec podmiotów powiązanych została przeklasyfikowana z
zobowiązań długoterminowych do krótkoterminowych. Dodatkowo, w wyniku optymalizacji stanów magazynowych oraz zmiany
struktury dostawców, zobowiązania z tytułu dostaw i usług zmniejszyły się o 19,5 mln zł. Jednocześnie ujęcie leasingu magazynu
7R spowodowało wzrost zobowiązań z tytułu leasingu o 17,0 mln zł w ujęciu rok do roku.
Tys. zł
2024
2025
Zmiana 2025 / 2024
wartość
udział %
wartość
udział %
wartość
%
Kapitał własny
136 405
27%
130 522
29%
-5 883
-4%
Kapitał zakładowy
9 770
1,9%
9 269
2,1%
-501
-5,1%
Zyski zatrzymane
95 756
18,7%
90 374
20,4%
-5 382
-5,6%
Kapitały pozostałe
30 879
6,0%
30 879
7,0%
0
0,0%
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania ogółem
374 514
73%
313 250
71%
-61 264
-16%
Rezerwy z tyt. odroczonego podatku dochodowego
12 279
2,4%
6 957
1,6%
-5 322
-43,3%
Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne
1 544
0,3%
1 541
0,3%
-3
-0,2%
Zobowiązania ugoterminowe
239 543
46,9%
18 087
4,1%
-221 456
-92,4%
Zobowiązania krótkoterminowe
121 148
23,7%
286 665
64,6%
165 517
136,6%
PASYWA RAZEM
510 919
100%
443 772
100%
-67 147
-13%
Przepływy środków pieniężnych
Tys. zł
2024
2025
PRZEPŁYWY Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
-4 253
-
12 766
+
Zysk netto
28 829
6 194
Korekty o pozycje:
-29 962
-
6 572
+
Amortyzacja
6 387
9 211
Zmiana stanu kapitału obrotowego
-175
4 125
Pozostałe korekty
-36 174
-6 764
Zapłacony podatek dochodowy (zwrot), zaliczony do działalności operacyjnej
-3 120
0
PRZEPŁYWY Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ
51 766
+
89 616
+
Wpływy
190 154
139 721
Wydatki
138 388
50 105
PRZEPŁYWY Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ
-150 243
-
-72 472
-
Wpływy
28 799
23 412
Zaciągnięcie kredytów
28 799
23 412
Wydatki
179 042
95 884
Nabycie akcji własnych
14 950
12 450
Spłata kredytów
153 762
74 248
Odsetki
9 620
7 361
Dywidendy
0
0
Pozostałe wydatki
710
1 825
SKUTKI ZMIAN KURSÓW WYMIANY
908
-
-4
-
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO
-101 822
-
29 906
+
Stan środków pieniężnych na początek okresu
175 092
73 270
Stan środków pieniężnych na koniec okresu
73 270
103 176
Stan środków pieniężnych na koniec grudnia 2025 roku zwiększył się o 29,9 mln zł w porównaniu do stanu na koniec grudnia 2024
roku. Zmiana ta była przede wszystkim wynikiem dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w wysokości 12,8
mln zł, a także likwidacji lokat terminowych powyżej 3 miesięcy, ujmowanych w ramach działalności inwestycyjnej, oraz spłat
pożyczek na rzecz LeaderMed B.V. oraz Mercator Medical Thailand, opisanych powyżej.
47
Analiza wskaźnikowa
Wskaźniki rentowności
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1.
Rentowność sprzedaży (ROS)
20,0%
22,5%
2.
Rentowność EBITDA
-0,1%
1,5%
3.
Rentowność brutto
7,8%
1,3%
4.
Rentowność netto
9,1%
1,9%
5.
Rentowność aktywów (ROA)
5,6%
1,4%
6.
Rentowność kapitałów własnych
21,1%
4,7%
Zasady wyliczania wskaźników:
1. Marża brutto/ przychody ze sprzedaży okresu
2. EBITDA okresu/ przychody ze sprzedaży okresu
3. Zysk przed opodatkowaniem okresu/ przychody ze sprzedaży okresu
4. Zysk netto okresu/ przychody ze sprzedaży okresu
5. Zysk netto okresu/ aktywa na koniec okresu
6. Zysk netto okresu/ kapitały własne na koniec okresu
Na koniec 2025 r. ze względu na wyższą zrealizowaną marżę brutto oraz porównywalny poziom kosztów poprawiły się wskaźniki
rentowności sprzedaży oraz EBITDA. Wskaźniki rentowności oparte na zysku brutto oraz netto uległy pogorszeniu w porównaniu
do roku ubiegłego, do czego przyczynił się przede wszystkim znacząco niższy wynik na działalności finansowej.
Wskaźniki zadłużenia
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1.
Wskaźnik ogólnego zadłużenia
0,73
0,71
2.
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych
2,75
2,40
3.
Wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałami stałymi
3,91
1,38
4.
Wskaźnik zadłużenia krótkoterminowego
0,24
0,65
5.
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego
0,47
0,04
6.
Wskaźnik pokrycia zobowiązań z tytułu odsetek
3,07
1,92
Zasady wyliczania wskaźników:
1. Zobowiązania ogółem/ pasywa ogółem na koniec okresu
2. Zobowiązania ogółem/ kapitał własny ogółem na koniec okresu
3. Kapitały własne + zobowiązania długoterminowe)/ aktywa trwałe na koniec okresu
4. Zobowiązania krótkoterminowe/ pasywa ogółem na koniec okresu
48
5. Zobowiązania długoterminowe/ pasywa ogółem na koniec okresu
6. (Zysk przed opodatkowaniem + koszty z tyt. odsetek)/ koszty z tyt. odsetek
Wskaźnik ogólnego zadłużenia w 2025 roku pozostał na zbliżonym poziomie co w roku poprzednim. Pogorszył się wskaźnik
pokrycia aktywów trwałych kapitałami stałymi, ze względu na przekwalifikowania pożyczki wewnątrzgrupowej ze zobowiązań
długoterminowych do krótkoterminowych co wpłynęło również na wskaźnik zadłużenia długoterminowego. Wskaźnik pokrycia
zobowiązań z tytułu odsetek pogorszył się ze względu na znaczący spadek zysku brutto.
Wskaźniki płynności
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1.
Wskaźnik płynności bieżącej
3,42
1,17
2.
Wskaźnik płynności szybkiej
2,33
0,79
3.
Wskaźnik płynności gotówkowej
0,61
0,36
Zasady wyliczania wskaźników:
1. Aktywa obrotowe ogółem/ zobowiązania krótkoterminowe ogółem na koniec okresu
2. Aktywa obrotowe ogółem - zapasy/ zobowiązania krótkoterminowe ogółem na koniec okresu
3. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty/ zobowiązania krótkoterminowe ogółem na koniec okresu
Wskaźniki płynności uległy pogorszeniu na przestrzeni 2025 roku ze względu na wzrost zobowiązań krótkoterminowych, wynikający
z przeklasyfikowania pożyczki wewnątrzgrupowej z uwagi na okres jej zapadalności.
Analiza kapitału obrotowego
Nazwa wskaźnika
2024
2025
1.
Cykl rotacji zapasów
190
162
2.
Cykl rotacji należności z tytułu dostaw i usług
68
66
3.
Cykl rotacji zobowiązań z tytułu dostaw i usług
77
54
4.
Cykl operacyjny (1+2)
258
228
5.
Cykl konwersji gotówki (4-3)
181
174
Zasady wyliczania wskaźników:
1. Zapasy na koniec okresu/ wartość sprzedanych towarów, materiałów i produktów okresu x liczba dni w okresie
2. Należności z tyt. dostaw i usług na koniec okresu/ przychody ze sprzedaży okresu x liczba dni w okresie
3. Zobowiązania z tyt. dostaw i usług na koniec okresu/ koszty operacyjne okresu okresu (usługi obce + zużycie materiałów i
energii+ pozostałe koszty rodzajowe + wartość sprzedanych towarów i materiałów) x liczba dni w okresie
4. Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności z tytułu dostaw i usług
5. Cykl operacyjny - cykl rotacji zobowiązań z tytułu dostaw i usług
49
W 2025 r. na cykl konwersji gotówki miał wpływ przede wszystkim spadek cyklu rotacji zapasów o 28 dni i spadek cyklu rotacji
zobowiązań o 23 dni. Cykl rotacji należności pozostał na podobnym poziomie Spadek rotacji zapasów i zobowiązań wynikał ze
zmniejszenia stanu magazynowego.
3.3. Zarządzanie zasobami finansowymi oraz planowane inwestycje w Grupie Mercator
Medical
Grupa posiada zasoby finansowe niezbędne do bieżącego funkcjonowania (w tym regulowania bieżących zobowiązań) oraz
dokonywania zaplanowanych inwestycji. Inwestowane zasoby wykorzystywane w celu dalszego wzrostu sprzedaży, poprawy
konkurencyjności i efektywności przedsiębiorstwa.
W 2025 roku główne inwestycje Grupy koncentrowały się na rozwoju kogeneracji (39 mln zł) oraz inwestycjach w automatyzację i
nakłady odtworzeniowe (4mln zł) w Fabryce w Tajlandii. W części dystrybucyjnej spółka rozwijała swój program ERP (1,1 mln zł ) i
dokonała wymiany sprzętu IT (0,3 mln zł).
W 2026 roku Grupa planuje zainwestować 45 mln zł w segmencie produkcyjnym z czego 17 mln stanowi ukończenie instalacji do
kogeneracji i 19 mln inwestycje w automatyzację. Pozostała kwota to nakłady odtworzeniowe. W części dystrybucyjnej planowane
są nakłady w kwocie 1,4 mln zł na rozwój oprogramowania ERP oraz bieżącą wymianę sprzętu IT.
Informacje o zaciągniętych i spłaconych w danym roku kredytach i pożyczkach
Na 31 grudnia 2025 roku Grupa korzystała z następujących linii kredytowych/wielocelowych:
Zabezpieczenia do umów kredytowych i umów o akredytywy:
1. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego w trybie art. 777 par 1 Kodeksu postępowania cywilnego do
kwoty 33 mln PLN.
2. Przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia towarów w trakcie transportu morskiego, przelew wierzytelności z
podmiotami powiązanymi kapitałowo, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu segzekucji w formie
aktu notarialnego w trybie art. 777 par 1 Kodeksu postępowania cywilnego do kwoty 19,5 mln PLN,
3. Hipoteka na nieruchomościach należących do Mercator Medical (Thailand) Ltd., zastaw na należących do niej maszynach,
sprzęcie i wyposażeniu.
50
* mBank udzielił Emitentowi gwarancji, która stanowi zabezpieczenie zobowiązań Emitenta z wykonania umowy najmu powierzchni
biurowej do kwoty 109.846,45 EUR.
** PKO BP S.A. udzielił Emitentowi gwarancji na kwotę 457.612,03 EUR stanowiącej zabezpieczenie zobowiązań Emitenta
wynikających z umowy najmu powierzchni magazynowych.
*** Bank CIMB Thai udzielił Mercator Medical Thailand LTD gwarancji w ramach linii kredytowej, która stanowi zabezpieczenie
zobowiązań MMT z tyt. zakupu energii elektrycznej do kwoty łącznej 9.852.600 THB.
CIMB THAI BANK Public Company Limited udzielił Mercator Medical (Thailand) Ltd gwarancji zapłaty w formie akredytywy (Letter
of Credit) w wysokości 2.300.000 USD, która stanowi zabezpieczenie wykonania zobowiązań wobec Thermax Limited z tyt. zapłaty
za zakup, produkcję i dostawę wyposażenia, komponentów i maszyn dla projektu budowy elektrociepłowni na terenie zakładów
Mercator Medical (Thailand) Ltd w Tajlandii (gwarancja jest zabezpieczona lokatą bankową w wysokości 2.300.000 USD).
3.4. Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach
W dniu 12 listopada 2025 r. nastąpiła całkowita spłata pożyczki na rachunek bankowy Mercator Medical S.A. pożyczki zaciągniętej
przez Orpheus sp. z o.o. obejmująca kwotę główną pożyczki wraz z należnymi odsetkami. Pożyczka została pierwotnie udzielona
w dniu 14 czerwca 2022 r. przez jednostkę zależną Mercator Medical S.A. Brestia sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie na rzecz
spółki Orpheus sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w kwocie 52.000 tys. zł. Pożyczkobiorca był podmiotem powiązanym z Prezesem
Zarządu Mercator Medical S.A.W 2023 r. nastąpiło połączenie Mercator Medical S.A. z Brestia sp. z o.o. w trybie przejęcia, w
wyniku którego wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy pożyczki przeszły na Mercator Medical S.A.
Pozostałe istotne z punktu widzenia Grupy informacje o udzielonych pożyczkach znajdują się w rozdziale 2.8 niniejszego
sprawozdania.
3.5. Informacje o udzielonych i otrzymanych poręczeniach oraz gwarancjach
Informacje o otrzymanych gwarancjach znajdują się w nocie nr. 1.27 części D Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.
3.6. Informacje o wykorzystaniu wpływów z emisji
W okresie objętym sprawozdaniem Emitent nie emitował papierów wartościowych.
51
52
4. ORGANY ZARZĄDZAJĄCE I NADZORUJĄCE
4.1. Zarząd Emitenta
W trakcie całego 2025 roku oraz do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd Emitenta działa w składzie: Monika
Żyznowska – Prezes Zarządu, Dariusz Krezymon – Członek Zarządu oraz Mariusz Popek Członek Zarządu.
Wspólna kadencja członków Zarządu upłynęła w dniu 31 grudnia 2025 r. Zgodnie z art. 369 § 4 Kodeksu spółek handlowych,
mandat członków Zarządu wygaśnie natomiast z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia Emitenta zatwierdzającego sprawozdanie
finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Zarządu, tj. za rok 2025.
4.2. Rada Nadzorcza Emitenta
W dniu 1 stycznia 2025 r. w skład Rady Nadzorczej Emitenta wchodzili: Wiesław Żyznowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Urszula Żyznowska - Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz Wojciech Armuła, Jarosław Karasiński, Maciej Knych i
Piotr Solorz-Sekretarz Rady Nadzorczej. W dniu 25 marca 2025 r. Maciej Knych złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady
Nadzorczej, ze skutkiem na dzień 31 marca 2025 r. Według stanu na dzień 31 grudnia 2025 r. oraz na dzień sporządzenia
niniejszego sprawozdania Rada Nadzorcza działa w składzie: Wiesław Żyznowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej, Urszula
Żyznowska Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz Wojciech Armuła, Jarosław Karasiński i Piotr Solorz-Sekretarz
Rady Nadzorczej.
Wspólna kadencja członków Rady Nadzorczej upłynęła w dniu 31 grudnia 2025 r. Zgodnie z art. 369 § 4 w zw. z art. 386 § 2
Kodeksu spółek handlowych, mandat członków Rady Nadzorczej wygaśnie natomiast z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia
Emitenta zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej, tj.
za rok 2025.
4.3. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania
W trakcie roku 2025 nie nastąpiły istotne zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Grupą.
4.4. Umowy zawarte między Mercator Medical S.A. a osobami zarządzającymi,
przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z
zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny
W przypadku odwołania członkowi zarządu przysługiwać będzie rekompensata w wysokości trzykrotności miesięcznego
wynagrodzenia należnego z tytułu powołania. Nie dotyczy to przypadków odwołania członka zarządu z powodu rażącego
naruszenia obowiązków.
4.5. Łączna liczba i wartość nominalna wszystkich akcji Mercator Medical S.A. oraz akcji i
udziałów w jednostkach Grupy Mercator Medical, będących w posiadaniu osób
zarządzających i nadzorujących
Wg informacji posiadanych przez Emitenta, na dzień przekazania niniejszego raportu następujące osoby zarządzające i
nadzorujące posiadają następującą liczbę akcji Emitenta oraz udziałów w jednostkach Grupy:
1) Wiesław Żyznowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Emitenta, posiada bezpośrednio 376.136 akcji Emitenta o łącznej
wartości nominalnej 376.136,00 zł, co stanowi ogółem 4,06% w kapitale zakładowym Emitenta, które zapewniają ogółem 376.136
53
głosów, co stanowi 3,12% w ogólnej liczbie głosów przypadających na wszystkie akcje Emitenta. Ponadto, uwzględniając również
akcje będące w posiadaniu podmiotów bezpośrednio i pośrednio kontrolowanych oraz osób, co do których istnieje domniemanie
istnienia porozumienia, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 87 ust. 4 ustawy o ofercie publicznej i warunkach
wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, Wiesław Żyznowski
posiada bezpośrednio i pośrednio ogółem 5.921.645 akcji Emitenta o łącznej wartości nominalnej 5.921.645,00 zł, co stanowi
ogółem 63,89% w kapitale zakładowym Emitenta, które zapewniają ogółem 8.696.568 głosów, co stanowi 72,21% w ogólnej liczbie
głosów przypadających na wszystkie akcje Emitenta. Wiesław Żyznowski posiada także 1 udział o wartości nominalnej 10
tajlandzkich batów w Mercator Medical (Thailand) Ltd., co stanowi poniżej 0,01% wszystkich udziałów i głosów oraz 1 udział o
wartości nominalnej 10 tajlandzkich batów w Mercator Industrial Ltd., co stanowi poniżej 0,01% wszystkich udziałów i głosów. Z
posiadaniem tych udziałów nie są związane żadne szczególne uprawnienia.
2) Urszula Żyznowska, Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej Emitenta, posiada 8.633 akcji Emitenta o łącznej wartości
nominalnej 8.633,00 zł, co stanowi 0,09% w kapitale zakładowym Emitenta, które zapewniają 8.633 głosów, co stanowi 0,07% w
ogólnej liczbie głosów przypadających na wszystkie akcje Emitenta.
3) Piotr Solorz, Sekretarz Rady Nadzorczej Emitenta, posiada 2.116 akcji Emitenta o łącznej wartości nominalnej 2.116,00 zł, co
stanowi 0,02 % w kapitale zakładowym Emitenta, które zapewniają 2.116 głosów, co stanowi 0,02 % w ogólnej liczbie głosów
przypadających na wszystkie akcje Emitenta.
4) Monika Żyznowska, Prezes Zarządu Emitenta, posiada 1 udział o wartości nominalnej 10 tajlandzkich batów w Mercator Medical
(Thailand) Ltd., co stanowi poniżej 0,01% wszystkich udziałów i głosów oraz 1 udział o wartości nominalnej 10 tajlandzkich batów
w Mercator Industrial Ltd., co stanowi poniżej 0,01% wszystkich udziałów i głosów. Z posiadaniem tych udziałów nie związane
żadne szczególne uprawnienia.
Wg informacji posiadanych przez Emitenta pozostali członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Emitenta nie posiadają akcji Emitenta
ani akcji lub udziałów w innych jednostkach Grupy.
54
55
5. POZOSTAŁE INFORMACJE
5.1. Informacje o podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych
Podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego Emitenta za rok
obrotowy zakończony w dniu 31 grudnia 2025 jest PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z
siedzibą w Warszawie, wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 477. Wyboru firmy audytorskiej dokonała Rada Nadzorcza
Emitenta uchwałą z dnia 30 maja 2025 roku. Zawarta w dniu 22 lipca 2025 roku umowa z wybraną firmą audytorską obejmuje oraz
przegląd śródrocznego skróconego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za pierwsze półrocze 2025 roku
oraz badanie rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego Emitenta za rok 2025. Umowa obejmuje
ocenę zgodności rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego w Jednolitym Europejskim Formacie Raportowania
(format ESEF/XBRL), atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz ocenę sprawozdania o wynagrodzeniach
Zarządu i Rady Nadzorczej Emitenta za 2025 rok.
Wskazać należy, w dniu 31 marca 2026 r. Emitent rozwiązał z PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka
komandytowa umowę na realizację usług atestacyjnych w części dotyczącej sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. W dniu
14 marca 2026 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 lutego 2026 r. o zmianie Ustawy o rachunkowości. Na tej podstawie w dniu 24
marca 2026 r. Zarząd Emitenta stosownie do art. 84a ust. 1-3 Ustawy podjął decyzję o niewykonywaniu obowiązków wynikających
z 49 ust. 3b oraz rozdziału 6c Ustawy, tj. odstąpił od przedstawienia w wyodrębnionej części sprawozdania z działalności informacji
niezbędnych do zrozumienia wpływu jednostki na kwestie zrównoważonego rozwoju oraz do zrozumienia, w jaki sposób kwestie
zrównoważonego rozwoju wpływają na rozwój, wyniki i sytuację jednostki, zwanych dalej "sprawozdawczością zrównoważonego
rozwoju" oraz atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w latach obrotowych obejmujących okres od dnia 1 stycznia
2025 r. do dnia 31 grudnia 2026 r.
Informacje o wynagrodzeniu dla ww. podmiotu zostały zamieszczone nocie 3.4. części D Skonsolidowanego Sprawozdania
Finansowego.
5.2. Opis istotnych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i
wartościowym
Na dzień 31 grudnia 2025 r. Grupa nie posiadała istotnych pozycji pozabilansowych.
5.3. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym
dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących
zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jego jednostki zależnej
Emitent jest stroną szeregu postępowań sądowych i egzekucyjnych dotyczących wierzytelności od odbiorców, głównie zakładów
opieki zdrowotnej. W zdecydowanej większości postępowania te kończą się zasądzeniem i wyegzekwowaniem należności Emitenta
wraz z odsetkami.
Emitent jest pozwanym w sprawie z powództwa JMN - Group OY z siedzibą w Helsinkach. Wartość przedmiotu sporu wynosi 661
tys. zł, a roszczenie dotyczy niezrealizowanych dostaw z okresu 1 - 2 kwartału 2020. Emitent kwestionuje legitymację bierną
wskazując, to nie on powinien zostać pozwany, a działając z ostrożności procesowej kwestionuje także podstawy roszczenia i
domaga się oddalenia powództwa. Sprawa w dalszym ciągu rozpatrywana jest przez sąd pierwszej instancji.
Poza tym Emitent ani jednostki zależne Emitenta nie są stronami innych postępowań dotyczących zobowiązań albo wierzytelności
Emitenta lub jednostek zależnych, których wynik miałby zasadnicze znaczenie dla działalności Grupy.
56
5.4. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym
a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na rok 2025
Emitent nie publikował prognoz dotyczących wyników roku 2025.
5.5. Informacja o umowach, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w
proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy
Emitent nie posiada informacji o umowach, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji
przez dotychczasowych akcjonariuszy.
5.6. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Emitent nie zawierał transakcji z podmiotami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe wszystkie transakcje z podmiotami
powiązanymi zostały ujęte w nocie numer 3.5 w części D skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
5.7. Wynagrodzenia, nagrody i korzyści wypłacone osobom zarządzającym i
nadzorującym
Imię i Nazwisko
Wynagrodzenia
wypłacone za rok 2025
przez Emitenta
Wynagrodzenia
wypłacone za rok 2025
przez spółki zależne
Wynagrodzenie za rok
2025 należne i
potencjalnie należne w
roku 2026
Monika Żyznowska
90
1 585
147
Dariusz Krezymon
1 219
426
188
Mariusz Popek
114
603
51
Łącznie Zarząd
1 423
2 615
385
Wiesław Żyznowski
99
1 947
0
Urszula Żyznowska
85
0
0
Wojciech Armuła
56
0
0
Jarosław Karasiński
73
0
0
Maciej Knych
14
0
0
Piotr Solorz
62
0
0
Łącznie Rada Nadzorcza
388
1 947
0
Razem
1 811
4 562
385
5.8. Nabywanie akcji własnych
Wg stanu na dzień 1 stycznia 2025 r. Emitent posiadał ogółem 149.000 akcji własnych, stanowiących wówczas 1,53% w kapitale
zakładowym Emitenta i zapewniających 1,64% ogólnej liczby głosów przypadających na wszystkie akcje Emitenta, w tym 91.094
akcji zwykłych oraz 57.906 akcji imiennych uprzywilejowanych. Akcje te zostały nabyte w celu umorzenia, po cenie 100,00 za
jedną akcję.
Wg stanu na dzień 1 stycznia 2025 r. spółka zależna od Emitenta, LeaderMed B.V., posiadała ogółem 352.622 akcji Emitenta, które
stanowiły 3,61% kapitału zakładowego Emitenta i zapewniały 2,80% ogólnej liczby głosów przypadających na wszystkie akcje
57
Emitenta. W dniach 25-26 czerwca 2025 r., na podstawie upoważnienia udzielonego uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego
Zgromadzenia Emitenta z dnia 14 października 2024 r., akcje Emitenta należące do LeaderMed B.V. zostały nieodpłatnie
przeniesione na Emitenta w celu ich umorzenia.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta w dniu 27 czerwca 2025 r. podjęło uchwałę nr 19 w sprawie umorzenia akcji własnych
Emitenta, dotyczącą umorzenia wszystkich akcji własnych należących do Emitenta na dzień podjęcia tej uchwały, tj. 501.622 akcji.
Umorzenie tych akcji i obniżenie kapitału zakładowego Emitenta zostało wpisane do rejestru w dniu 28 sierpnia 2025 r.
W dniu 12 sierpnia 2025 r., na podstawie upoważnienia udzielonego uchwałą nr 23 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Emitenta
z dnia 27 czerwca 2025 r., Emitent nabył w celu umorzenia ogółem 124.000 akcji własnych, stanowiących wówczas 1,27% w
kapitale zakładowym Emitenta i zapewniających 1,35% ogólnej liczby głosów przypadających na wszystkie akcje Emitenta, w tym
77.251 akcji zwykłych oraz 46.749 akcji imiennych uprzywilejowanych.
Wg stanu na dzień 31 grudnia 2025 r. i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Emitent posiada łącznie 124.000 akcji
własnych, stanowiących 1,34% w kapitale zakładowym Emitenta i zapewniających 1,42% ogólnej liczby głosów przypadających na
wszystkie akcje Emitenta, w tym 77.251 akcji zwykłych oraz 46.749 akcji imiennych uprzywilejowanych. Zgodnie z art. 364 § 2
Kodeksu spółek handlowych Emitent nie wykonuje praw udziałowych z akcji własnych, z wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub
wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw. Spółki zależne nie posiadają akcji Emitenta.
5.9. Instrumenty finansowe
Odpowiednie informacje zostały zamieszczone w części w notach 1.6-1.15 w części D Skonsolidowanego Sprawozdania
Finansowego.
5.10. Zdarzenia po dniu bilansowym
Odpowiednie informacje zostały zamieszczone w nocie 3.12 w części D Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.
Prezes Zarządu
Członek Zarządu
Członek Zarządu
...................................................................
Monika Żyznowska
(Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)
...................................................................
Mariusz Popek
(Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)
...................................................................
Dariusz Krezymon
(Podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)
58