Giełdy Praw Majątkowych „Vindexus“
Spółki Akcyjnej
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
za okres
od 01.01.2025 r. do 31.12. 2025 r.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 2 z 91
Spis treści
I JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GIEŁDY PRAW MAJĄTKOWYCH „VINDEXUS” S.A. WEDŁUG
STANDARDÓW MSSF/MSR W ROKU SPRAWOZDAWCZYM OD 01.01.2025R. DO 31.12.2025R. ----------------------- 4
I.1 INFORMACJE OGÓLNE. -------------------------------------------------------------------------------------------------- 4
I.2 SPRAWOZDANIE JEDNOSTKOWE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ZA ROK
SPRAWOZDAWCZY. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 5
I.3 JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ SPÓŁKI. ------------------------------------------------------ 6
I.4 JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM. ---------------------------------------------------- 7
I.5 JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH. --------------------------------------------------------- 8
II INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO. ------------------------------------------------- 9
II.1 PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO. ----------------------------------------------------------- 9
II.2 ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. ------------------------------------------------------------- 9
II.3 ZASADY PREZENTACJI DANYCH, ZAPEWNIAJĄCE PORÓWNYWALNOŚĆ SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH. ------------- 9
II.4 ZASADY SPORZĄDZENIA I PREZENTACJI SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.---------------------------------------------- 9
II.5 WALUTA FUNKCJONALNA I PREZENTACYJNA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO. -------------------------------------- 11
II.6 OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ
USTALANIA WYNIKU FINANSOWEGO. -------------------------------------------------------------------------------------------- 11
II.6.1 Instrumenty finansowe i zobowiązania finansowe. ---------------------------------------------------------- 11
II.6.2 Zasady wyceny instrumentów i zobowiązań finansowych. -------------------------------------------------- 12
II.6.3 Wycena rzeczowych składników aktywów Spółki. ------------------------------------------------------------ 18
II.6.4 Zasady ujmowania i wyceny kapitałów własnych i pozostałych składników pasywów. ----------------- 21
II.6.5 Elementy sprawozdania z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych. ----------------------------- 22
II.6.6 Pozostałe informacje do polityki rachunkowości. ------------------------------------------------------------- 24
II.6.7 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach. ----------------------------------------- 25
II.7 ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI. --------------------------------------------------------------------------- 27
II.7.1 Zmiany MSSF/MSR. ----------------------------------------------------------------------------------------------- 27
II.7.2 Zamiany zasad rachunkowości stosowanych przez Spółkę. ------------------------------------------------- 29
III DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO. --------------------------------------- 29
Nota 1. PRZYCHODY SPÓŁKI. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 29
Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 30
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 30
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE. ----------------------------------------------------------------------------------- 32
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE. ---------------------------------------------------------------------------------------------------- 32
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY. ------------------------------------------------------------- 33
Nota 7. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ. ------------------------------------------------------------------------------------------------ 34
Nota 8. DYWIDENDY WYPŁACONE. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 35
Nota 8.1. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA
FINANSOWEGO. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 36
Nota 9. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 36
Nota 10. ŚRODKI TRWAŁE W BUDOWIE. --------------------------------------------------------------------------------------------------------- 38
Nota 11. WARTOŚCI NIEMATERIALNE. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 38
Nota 12. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH. ---------------------------------------------------------------------- 39
Nota 13. UDZIAŁY I AKCJE W JEDNOSTKACH STOWARZYSZONYCH. ----------------------------------------------------------------------- 45
Nota 14. UDZIAŁY I AKCJE W POZOSTAŁYCH JEDNOSTKACH. ------------------------------------------------------------------------------- 46
Nota 15. NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE. --------------------------------------------------------------------------------------------- 47
Nota 16. WIERZYTELNOŚCI NABYTE. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 50
Nota 17. AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY. ----------------------------- 51
Nota 18. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY. -------------------------------------------------------------------------------------------- 51
Nota 19. KAPITAŁ ZAKŁADOWY. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 52
Nota 20. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ. -------------------------------------------------- 53
Nota 21. AKCJE WŁASNE. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 54
Nota 22. PŁATNOŚCI W FORMIE AKCJI. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 54
Nota 23. POZOSTAŁE KAPITAŁY. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 55
Nota 24. ZYSKI ZATRZYMANE. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 56
Nota 25. KREDYTY I POŻYCZKI. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 56
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 3 z 91
Nota 26 POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE. ---------------------------------------------------------------------------------- 57
Nota 27 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU WYEMITOWAYCH OBLIGACJI. ----------------------------------------------------------------------- 57
Nota 28 ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO. --------------------------------- 60
Nota 29 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE. -------------------------------------------------------------- 61
Nota 30. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS. --------------------------------------------------------------------------------- 61
Nota 31. ZMIANA ZOBOWIĄZAŃ I AKTYWÓW WARUNKOWYCH, KTÓRE NASTĄPIŁY W 2025R. ORAZ PO DNIU
BILANSOWYM. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 62
Nota 32. ZOBOWIĄZANIA PODJĘTE PRZEZ SPÓŁKĘ NA RZECZ ZAKUPU RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH. -------------- 62
Nota 33. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE.------------------------------------------------------------------------- 62
Nota 34. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM. ----------------------------------------------------------------------- 63
Nota 35. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH. ------------------------------------------------------------------------------ 69
Nota 36 ANALIZA WRAŻLIWOŚCI REZERW NA ZMIANY KLUCZOWYCH ZAŁOŻEŃ AKTUARIALNYCH. ------------------------------ 79
Nota 37. SZACOWANIE UTRATY WARTOŚCI DLA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH. ------------------------------------------------- 80
Nota 38. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 82
Nota 39. INFORMACJE O JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH. ----------------------------------------------------------------------------------- 83
Nota 40. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ.-------------------------------------------------- 86
Nota 41. ZATRUDNIENIE. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 87
Nota 42. SPRAWY SĄDOWE. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 87
Nota 43. ROZLICZENIA PODATKOWE. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 87
Nota 44. ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO. --------------------------------------------------------------- 87
Nota 45. SPRAWOZDANIE FINANSOWE SKORYGOWANE WSKAŹNIKIEM INFLACJI. --------------------------------------------------- 88
Nota 46. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SPRAWOZDANIA. ------------------------ 88
Nota 47. WPŁYW SYTUACJI GEOPOLITYCZNEJ I MAKROEKONOMICZNEJ NA DZIAŁALNOŚC SPÓŁKI. ---------------------------- 88
Nota 48. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH. ---------------------------------------------------------- 89
Nota 49 INFORMACJA O REALIZACJI OBOWIĄZKÓW EMITENTA OBLIGACJI W ZAKRESIE WYNIKAJĄCYM Z ART. 35 ust.
1a, 1b oraz 1c USTAWY O OBLIGACJACH. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- 91
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 4 z 91
I Jednostkowe Sprawozdanie Finansowe Giełdy Praw Majątkowych Vindexus” S.A.
według standardów MSSF/MSR w roku sprawozdawczym od 01.01.2025r. do
31.12.2025r.
I.1 INFORMACJE OGÓLNE.
Nazwa: Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” Spółka Akcyjna
Siedziba jednostki: Polska, ul. Serocka 3 lok. B2, 04-333 Warszawa
Forma prawna: spółka akcyjna
Państwo rejestracji: Polska
Adres zarejestrowanego biura jednostki: ul. Serocka 3 lok. B2, 04-333 Warszawa
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: ul. Serocka 3 lok. B2, 04-333 Warszawa
NIP: 5261022345
REGON: 550386189
KRS: 0000057576
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności jednostki:
Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” działa na rynku usług finansowych w sektorze zarządzania wierzytelnościami
nieregularnymi. Działalność Spółki polega na nabywaniu na własny rachunek pakietów wierzytelności od instytucji bankowych,
operatorów telekomunikacyjnych oraz innych podmiotów świadczących usługi masowe w celu ich odzyskiwania. Jednostka
dominująca zarządza wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi odzyskiwania należności zlecone przez
jednostki zewnętrzne. Działalność Spółki dominującej ujęta jest w Polskiej Klasyfikacji Działalności jako „Pozostała finansowa
działalność usługowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych”.
Zmiana nazwy jednostki nie wystąpiła.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 5 z 91
I.2 Sprawozdanie jednostkowe z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za rok sprawozdawczy.
Nota
01.01.2024
31.12.2024
Przychody z działalności podstawowej
1
44 231
Koszt własny
3
(32 075)
Zysk brutto na sprzedaży
12 156
Pozostałe przychody operacyjne
4
146
Koszty ogólne i administracyjne
3
(8 931)
Pozostałe koszty operacyjne
4
(1 863)
Zysk/Strata na działalności operacyjnej
1 508
Przychody finansowe
5
44 354
Koszty finansowe
5
(10 706)
Udział w zyskach/stratach jednostek stowarzyszonych ustalony metodą praw własności
(159)
Zysk przed opodatkowaniem
34 997
Podatek dochodowy
6
(8 017)
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej
26 980
Zysk (strata) z działalności zaniechanej
Zysk (strata) netto
26 980
Dochody ujęte w kapitale, które nie zostaną przeklasyfikowane na wynik finansowy
Dochody ujęte w kapitale, które mogą zostać przeklasyfikowane na wynik finansowy
Pozostałe dochody całkowite netto
0
Suma dochodów całkowitych
26 980
Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym
Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący
26 980
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł)
7
Podstawowy za okres obrotowy
2,40
Rozwodniony za okres obrotowy
2,40
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł)
Podstawowy za okres obrotowy
2,40
Rozwodniony za okres obrotowy
2,40
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł)
Podstawowy za okres obrotowy
0
Rozwodniony za okres obrotowy
0
Warszawa, 30 kwietnia 2026r.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 6 z 91
I.3 Jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej Spółki.
AKTYWA
Nota
31.12.2025
31.12.2024
A. Aktywa trwałe
341 630
326 295
Rzeczowe aktywa trwałe
9,10
15 687
11 513
Wartości niematerialne
11
12
11
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych
12
297 092
292 533
Udziały i akcje w jednostkach stowarzyszonych
13
11 648
1 158
Udziały i akcje w pozostałych jednostkach
14
9 827
15 569
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
6
7 364
5 511
B. Aktywa obrotowe (1+2)
96 258
94 268
1. Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako
przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom
96 258
94 268
Należności handlowe i pozostałe
15
24 512
25 010
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego
41
0
Nabyte wierzytelności w zamortyzowanym koszcie
16
67 514
55 422
Aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy
0
0
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
18
4 191
13 836
2. Aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
lub do wydania właścicielom
0
0
C. AKTYWA RAZEM (A+B)
437 888
420 563
PASYWA
Nota
31.12.2025
31.12.2024
A. Kapitał własny
284 421
257 484
Kapitał zakładowy
19
1 170
1 170
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej
20
7 302
7 302
Akcje własne
21
(19)
(4 244)
Pozostałe kapitały
23
13 731
8 778
Zyski zatrzymane
24
262 237
244 478
B: Zobowiązania (1+2)
153 467
163 079
1. Zobowiązania długoterminowe
121 114
132 054
Pozostałe zobowiązania finansowe
26,27,28
72 371
85 526
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego
6
47 515
45 483
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
33
1 228
1 045
2. Zobowiązania krótkoterminowe (2a + 2b)
32 353
31 025
2a. Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup
przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem
do sprzedaży
32 353
31 025
Kredyty i pożyczki
25
0
0
Pozostałe zobowiązania finansowe
26,27,28
28 185
26 628
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe
29
3 118
2 922
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego
6
0
492
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
33
1 050
983
2b. Zobowiązania dotyczące aktywów sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży
C. PASYWA RAZEM (A+B)
437 888
420 563
Warszawa, 30 kwietnia 2026 r.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 7 z 91
I.4 Jednostkowe sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym.
Kapitał
zakładowy
Kapitały
zapasowy ze
sprzedaży
akcji powyżej
ceny
nominalnej
Akcje własne
Pozostałe
kapitały
Zyski
zatrzymane
Kapitał własny
ogółem
Kapitał własny 1 stycznia 2025r.
1 170
7 302
(4 244)
8 778
244 478
257 484
Zmiana zasad rachunkowości
Korekty z tytułu błędów podstawowych
Kapitał własny po korektach
1 170
7 302
(4 244)
8 778
244 478
257 484
Emisja akcji
0
Nabycie akcji własnych
(4 146)
(4 146)
Płatności w formie akcji
8 371
8 371
Fundusz rezerwowy wykorzystany na zakup
akcji własnych
4 146
(4 146)
0
Wypłata dywidendy
(5 577)
(5 577)
Inne zmiany w kapitale własnym
807
(590)
217
Wynik bieżącego okresu
28 072
28 072
Inne dochody całkowite
0
Suma dochodów całkowitych
0
0
0
0
28 072
28 072
Zmiana kapitału własnego
0
0
4 225
4 953
17 759
26 937
Kapitał własny 31 grudnia 2025r.
1 170
7 302
(19)
13 731
262 237
284 421
Wyszczególnienie
Kapitał
akcyjny
Kapitały
zapasowy ze
sprzedaży
akcji powyżej
ceny
nominalnej
Akcje własne
Pozostałe
kapitały
Zyski
zatrzymane
Kapitał własny
ogółem
Kapitał własny 1 stycznia 2024r.
1 170
7 302
(2 565)
1 116
230 126
237 149
Zmiana zasad rachunkowości
Korekty z tytułu błędów podstawowych
Kapitał własny po korektach
1 170
7 302
(2 565)
1 116
230 126
237 149
Emisja akcji
0
Nabycie akcji własnych
(3 261)
(3 261)
Płatności w formie akcji
1 582
1 582
Fundusz rezerwowy wykorzystany na zakup
akcji własnych
7 634
(7 634)
0
Wypłata dywidendy
(4 494)
(4 494)
Inne zmiany w kapitale własnym
28
(500)
(472)
Wynik bieżącego okresu
26 980
26 980
Inne dochody całkowite
0
Suma dochodów całkowitych
0
0
0
0
26 980
26 980
Zmiana kapitału własnego
0
0
(1 679)
7 662
14 352
20 335
Kapitał własny 31 grudnia 2024r.
1 170
7 302
(4 244)
8 778
244 478
257 484
Warszawa, 30 kwietnia 2026r.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 8 z 91
I.5 Jednostkowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
01.01 -
31.12.2025
01.01 -
31.12.2024
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk (strata) przed opodatkowaniem
34 545
34 997
Suma korekt:
(31 912)
(43 876)
1. Amortyzacja
608
624
2. Przychody z tytułu odsetek
0
0
3. Koszty z tytułu odsetek
12 960
10 348
4. Wynik na działalności inwestycyjnej
(39 985)
(42 405)
5. Udział w zyskach osób prawnych
(18)
159
6. Zmiana stanu rezerw
250
289
7. Zmiana stanu wierzytelności
(12 092)
(1 902)
8. Zmiana stanu należności
6 759
(10 729)
9. Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów
(394)
(260)
10. Zmiana stanu zapasów
0
0
11. Gotówka z działalności operacyjnej
2 633
(8 879)
12. Podatek dochodowy zapłacony
(6 828)
340
A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
(4 195)
(8 539)
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA
1. Zbycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości
inwestycyjnych
70
0
2. Zbycie aktywów finansowych
41 613
0
3. Odsetki
0
0
4. Nabycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości
inwestycyjnych
(406)
(1 132)
5. Wydatki na aktywa finansowe
(8 510)
(10 572)
6. Inne wpływy (wydatki) inwestycyjne
0
3
B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
32 767
(11 701)
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
1. Wpływ netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do
kapitału
442
40
2. Wpływy z kredytów i pożyczek
0
0
3. Spłata kredytów i pożyczek
0
(250)
4. Emisja dłużnych papierów wartościowych
21 000
96 300
5. Nabycie udziałów (akcji) własnych
(4 146)
(3 261)
6. Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli
(5 577)
(4 494)
7. Wykup dłużnych papierów wartościowych
(37 148)
(43 266)
8. Odsetki
(12 788)
(11 425)
C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej
(38 217)
33 644
D. Przepływy pieniężne netto razem (A+B+C)
(9 645)
13 404
zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych
E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym:
(9 645)
13 404
F. Środki pieniężne na początek okresu
13 836
432
G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+D)
4 191
13 836
Warszawa, 30 kwietnia 2026r.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 9 z 91
II Informacja dodatkowa do Sprawozdania Finansowego.
II.1 Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości
Finansowej MSSF/MSR przyjętymi przez Unię Europejską .
MSSF UE obejmują:
a) Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej;
b) Międzynarodowe Standardy Rachunkowości;
c) Interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF) oraz
d) Interpretacje Stałego Komitetu ds. Interpretacji (SKI),
wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB).
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
przyjętymi przez Unię Europejską (MSSF UE).
Podstawę stosowania MSSF w Unii Europejskiej stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1606/2002 z
dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości.
Aktualny skonsolidowany tekst standardów MSSF przyjętych przez Unię Europejską został opublikowany w rozporządzeniu
Komisji (UE) 2023/1803 z dnia 13 września 2023 r. przyjmującym międzynarodowe standardy rachunkowości, które zastąpiło
rozporządzenie (WE) nr 1126/2008. Rozporządzenie to konsoliduje obowiązujące standardy i interpretacje przyjęte przez UE i
nie zmienia ich treści merytorycznej.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania lub
zmiany standardów MSSF oraz prowadzo przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad
rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które zostały przyjęte do obowiązkowego stosowania, a standardami
MSSF zatwierdzonymi przez UE.
II.2 Założenie kontynuacji działalności gospodarczej.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w okresie
12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym tj. 31.12.2025r. Zarząd Spółki nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania
istnienia zdarzeń lub okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu
bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
W trakcie dokonywania oceny zdolności Spółki do kontynuowania działalności kierownictwo rozważyło bieżącą i oczekiwaną
rentowność działania, harmonogram zobowiązań, a także potencjalne źródła alternatywnego finansowania. Nie ustalono
istotnych niepewności lub zagrożeń.
II.3 Zasady prezentacji danych, zapewniające porównywalność sprawozdań finansowych.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy zastosowaniu jako danych porównawczych informacji historycznych za rok
sprawozdawczy obejmujący rok kalendarzowy od 01.01.2024r. do 31.12.2024r.
II.4 Zasady sporządzenia i prezentacji sprawozdania finansowego.
Celem niniejszego sprawozdania finansowego jest rzetelne i zgodne z zasadami wynikającymi z MSSF/MSR przedstawienie
wyników finansowych działalności Spółki, jej sytuacji finansowej, przepływów środków pieniężnych, a w konsekwencji wyników
zarządzania przez kierownictwo zasobami Spółki.
Prezentowane jednostkowe sprawozdanie finansowe składa się z następujących elementów, w tym:
sprawozdania z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych,
sprawozdania z sytuacji finansowej,
sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
sprawozdania z przepływów pieniężnych,
informacji dodatkowych o przyjętych zasadach rachunkowości oraz innych informacji objaśniających.
Spółka sporządza sprawozdania finansowe w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem aktywów
i zobowiązań finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu, w wartości godziwej lub metodą praw własności.
Spółka sporządziła niniejsze sprawozdanie finansowe zgodnie z zasadą memoriału, to jest przez ujęcie wszystkich
przypadających na jej rzecz przychodów i obciążających kosztów związanych z tymi przychodami dotyczących danego roku,
niezależnie od terminu ich zapłaty.
W sprawozdaniu ujęto informacje finansowe o skutkach zdarzeń, które miały miejsce w roku objętym sprawozdaniem oraz
w roku porównawczym.
Aktywa i zobowiązania nie kompensowane, z wyjątkiem pozycji dotyczących Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
które – ze względu na ich powierniczy charakter – są prezentowane w sprawozdaniu finansowym w wartości netto.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 10 z 91
Spółka prezentuje wyniki działalności kontynuowanej oddzielnie od zaniechanej. W roku sprawozdawczym i do dnia
opublikowania sprawozdania finansowego kontynuowała działalność w zakresie i rodzaju niezmienionym w stosunku do
okresów porównawczych.
Sprawozdanie z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych.
Sprawozdanie z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych prezentuje wynik finansowy Spółki za dany okres oraz inne
składniki dochodu całkowitego ujmowane zgodnie z MSR1 bezpośrednio w kapitale własnym.
Od 2021 r. Spółka prezentuje koszty w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych według funkcji, zgodnie
z zasadami określonymi w MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”. W ramach tego podejścia koszty operacyjne
klasyfikowane według funkcji, jaką pełnią w działalności Spółki, w szczególności jako koszt własny sprzedaży, koszty
sprzedaży oraz koszty ogólne i administracyjne.
Zastosowanie funkcjonalnej klasyfikacji kosztów umożliwia prezentację wyniku działalności operacyjnej w sposób pozwalający
użytkownikom sprawozdania finansowego na ocenę efektywności poszczególnych obszarów działalności Spółki.
Istotną kategorię kosztów stanowią koszty związane z działalnością podstawową Spółki w zakresie zarządzania
wierzytelnościami NPL (non-performing loans), zarówno własnymi, jak i należącymi do podmiotów zewnętrznych, a także koszty
zarządzania Spółką prezentowane jako koszty ogólne i administracyjne.
Dochody całkowite ogółem stanowią zmianę w kapitale asnym w ciągu okresu sprawozdawczego wynikającą z transakcji i
innych zdarzeń, z wyłączeniem zmian wynikających z transakcji z właścicielami działającymi jako właściciele.
Spółka prezentuje sprawozdanie z zysków lub strat oraz inne dochody całkowite w jednym sprawozdaniu.
Sprawozdanie z sytuacji finansowej.
Sprawozdanie z sytuacji finansowej prezentuje aktywa Spółki oraz źródła ich finansowania w postaci kapitału własnego i
zobowiązań.
Aktywa i zobowiązania prezentowane z podziałem na krótkoterminowe i długoterminowe. Aktywa klasyfikowane jako
krótkoterminowe, jeżeli przewiduje się ich realizację w normalnym cyklu operacyjnym jednostki lub w ciągu 12 miesięcy od dnia
bilansowego. Zobowiązania klasyfikowane są jako krótkoterminowe, jeżeli Spółka nie posiada bezwarunkowego prawa do
odroczenia ich uregulowania na okres co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Aktywa dzielone na aktywa trwałe i obrotowe zgodnie z zasadami określonymi w MSR 1 „Prezentacja sprawozdań
finansowych”.
Aktywa klasyfikowane jako obrotowe, jeżeli przewiduje się ich realizację, sprzedaż lub zużycie w normalnym cyklu
operacyjnym jednostki, są utrzymywane głównie w celu obrotu, przewiduje się ich realizację w ciągu dwunastu miesięcy od dnia
bilansowego lub stanowią środki pieniężne bądź ich ekwiwalenty niepodlegające ograniczeniom w dysponowaniu. Pozostałe
aktywa klasyfikowane są jako aktywa trwałe.
W przypadku Spółki normalny cykl operacyjny związany z zarządzaniem oraz windykacją portfeli wierzytelności
przeterminowanych (NPL) jest dłuższy niż 12 miesięcy. Działalność Spółki polega na odzyskiwaniu przepływów pieniężnych z
nabytych portfeli wierzytelności w ramach procesu windykacji, a nie na ich krótkoterminowym obrocie. W związku z tym
portfele wierzytelności nabywane w celu ich odzysku klasyfikowane są jako aktywa obrotowe, mimo że okres ich realizacji może
przekraczać 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Wynik finansowy netto za okres sprawozdawczy zwiększa kapitał własny Spółki i po zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie
Akcjonariuszy może zostać przeniesiony do zysków zatrzymanych.
Wynik finansowy netto za okres sprawozdawczy zwiększa kapitał własny Spółki. Prezentowany jest ramach zysków
zatrzymanych ze względów technicznych jako wynik bieżącego okresu. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podejmowana jest decyzja o podziale wyniku finansowego, w szczególności o przeznaczeniu
jego części na wypłatę dywidendy, zwiększenie kapitału zapasowego lub pozostawieniu w zyskach zatrzymanych
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 11 z 91
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym.
Przedstawia zmiany w kapitale własnym Spółki w okresie sprawozdawczym, wynikające w szczególności z osiągniętego wyniku
finansowego netto, innych dochodów całkowitych, transakcji z właścicielami działającymi jako właściciele oraz z korekt
wynikających ze zmian zasad rachunkowości lub błędów lat ubiegłych.
Sprawozdanie zawiera w szczególności informacje o:
wyniku finansowym netto osiągniętym w okresie sprawozdawczym, zwiększającym kapitał własny Spółki;
dochodach całkowitych obejmujących wynik finansowy netto oraz inne składniki dochodów całkowitych ujmowane
bezpośrednio w kapitale własnym;
zmianach w kapitale zakładowym, w szczególności wynikających z emisji nowych akcji lub ich umorzenia;
zmianach w kapitale zapasowym, w tym wynikających z podziału zysku netto;
dywidendach oraz innych wypłatach na rzecz właścicieli;
zmianach wynikających z korekt z tytułu błędów lat ubiegłych lub zmian zasad rachunkowości.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Przedstawia informacje o przepływach środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w okresie sprawozdawczym, w podziale na
działalność operacyjną, inwestycyjną oraz finansową.
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej ustalane metodą pośrednią. Zysk lub strata przed opodatkowaniem
korygowane o pozycje niepieniężne oraz o zmiany w kapitale obrotowym, w szczególności o amortyzację, zmiany stanu
rezerw, różnice kursowe, odsetki naliczone, udział w wyniku jednostek stowarzyszonych oraz zmiany stanu należności,
zobowiązań i innych składników związanych z działalnością operacyjną, w tym zmianę wartości bilansowej portfeli
wierzytelności.
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej oraz finansowej prezentowane metodą bezpośrednią, poprzez wykazanie
rzeczywistych wpływów i wydatków pieniężnych związanych z tymi obszarami działalności.
II.5 Waluta funkcjonalna i prezentacyjna sprawozdania finansowego.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej,
podane są w tysiącach PLN.
II.6 Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania
wyniku finansowego.
II.6.1 Instrumenty finansowe i zobowiązania finansowe.
Instrumentem finansowym jest każdy kontrakt, którego skutkiem jest powstanie składnika aktywów finansowych u jednej
jednostki oraz zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej jednostki.
Do aktywów finansowych zalicza się w szczególności:
środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
instrumenty kapitałowe innych jednostek,
umowne prawa do otrzymania środków pieniężnych lub innych aktywów finansowych od innej jednostki, w tym
należności handlowe, pozostałe należności, nabyte wierzytelności, udzielone pożyczki oraz objęte obligacje,
umowne prawa do wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie
korzystnych warunkach.
Klasyfikacja aktywów finansowych.
Spółka klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:
aktywa finansowe wyceniane po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu obejmują w szczególności:
należności handlowe i pozostałe należności,
nabyte wierzytelności,
udzielone pożyczki,
objęte obligacje,
środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 12 z 91
Aktywa finansowe klasyfikowane są do tej kategorii, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
są utrzymywane w ramach modelu biznesowego, którego celem jest uzyskiwanie umownych przepływów pieniężnych,
warunki umowne powodują powstanie w określonych terminach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie
spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.
Aktywa finansowe niespełniające powyższych warunków klasyfikowane jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik
finansowy.
Inwestycje w jednostkach zależnych oraz jednostkach stowarzyszonych nie są klasyfikowane jako instrumenty finansowe
zgodnie z MSSF 9 i ujmowane są zgodnie z odpowiednimi standardami MSSF (MSSF 10 oraz MSR 28).
Zobowiązanie finansowe jest kontraktem, który powoduje powstanie obowiązku przekazania innej jednostce środków
pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych albo wymiany instrumentów finansowych na potencjalnie
niekorzystnych warunkach.
Do zobowiązań finansowych zalicza się w szczególności:
zobowiązania z tytułu dostaw i usług,
zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek,
zobowiązania z tytułu leasingu,
zobowiązania pozostałe,
zobowiązania z tytułu emisji obligacji,
pozostałe zobowiązania finansowe.
Zobowiązania finansowe ujmowane są początkowo w wartości godziwej, pomniejszonej lub powiększonej o koszty transakcyjne
bezpośrednio związane z ich powstaniem, z wyjątkiem zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody
efektywnej stopy procentowej, a skutki wyceny ujmowane są w przychodach lub kosztach finansowych.
W przypadku zobowiązań krótkoterminowych, w szczególności zobowiązań handlowych o terminie zapadalności krótszym niż
12 miesięcy, zobowiązania wykazywane są w wartości wymagającej zapłaty, o ile efekt dyskontowania byłby nieistotny.
Zobowiązania finansowe wynikające z instrumentów pochodnych wyceniane są w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako krótkoterminowe lub długoterminowe w
zależności od terminu ich wymagalności, przy czym zobowiązania wymagalne w okresie do 12 miesięcy od dnia bilansowego
klasyfikowane są jako zobowiązania krótkoterminowe.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług (zobowiązania handlowe) powstałe w związku z działalnością operacyjną Spółki, w tym
zobowiązania związane z nabyciem portfeli wierzytelności. Zobowiązania te charakteryzują się zazwyczaj krótkim terminem
zapadalności.
Pozostałe zobowiązania obejmują inne zobowiązania wynikające z transakcji o charakterze nieregularnym, które nie zostały
zakwalifikowane do zobowiązań handlowych.
Zobowiązania publicznoprawne nie są klasyfikowane jako zobowiązania finansowe.
Zobowiązania z tytułu leasingu ujmowane są początkowo w wartości bieżącej przyszłych płatności leasingowych
zdyskontowanych przy zastosowaniu stopy procentowej leasingu lub jeżeli nie można jej łatwo ustalić, krańcowej stopy
finansowania Spółki.
Po początkowym ujęciu zobowiązanie leasingowe wyceniane jest według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody
efektywnej stopy procentowej. Wartość zobowiązania zwiększana jest o naliczone odsetki oraz pomniejszana o dokonane
płatności leasingowe. Zasady ujmowania i wyceny leasingu stosowane są zgodnie z MSSF 16 „Leasing”.
II.6.2 Zasady wyceny instrumentów i zobowiązań finansowych.
1. Definicje i określenia.
Wartość godziwa jest ceną, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania
w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny.
Jeżeli składnik aktywów nie jest notowany na aktywnym rynku lub nie istnieje aktywny rynek dla danego składnika, ustala się
jego wartość godziwą przy zastosowaniu technik wyceny.
Dla ustalania wartości godziwej wykorzystuje się dwojakiego rodzaju dane wejściowe:
obserwowalne pochodzące spoza Spółki, ogólnie dostępne, ujawniane publicznie, dotyczące aktualnych zdarzeń i
transakcji zachodzących na rynku (np. informacje giełdowe),
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 13 z 91
nieobserwowalne są to założenia wewnętrzne przyjęte przez Spółkę, które można zweryfikować na podstawie
informacji historycznych Spółki.
W przypadku, gdy nie istnieje aktywny rynek, ale można zaobserwować ceny za identyczny składnik aktywów lub identyczne
zobowiązanie, jednostka ustala wartość godziwą za pomocą innej techniki wyceny, w ramach której w jak największym stopniu
wykorzystuje się odpowiednie obserwowalne dane wejściowe i w jak najmniejszym stopniu stosuje się nieobserwowalne dane
wejściowe.
Spółka stosuje techniki wyceny, które odpowiednie do okoliczności i w przypadku których dostępne dostateczne dane do
ustalenia wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i
minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Spółka kwalifikuje techniki wyceny wartości godziwej zgodnie ze standardem MSSF 13, który wprowadził hierarchię metod
pomiaru wartości godziwej, wyznaczając trzy poziomy:
poziom pierwszy - ceny notowane na aktywnych rynkach dla identycznych aktywów i zobowiązań – bez żadnych
modyfikacji;
poziom drugi - zastosowanie cen pochodzących z aktywnych rynków dla podobnych obiektów, cen takich samych
składników bilansowych, lecz notowanych na rynkach mniej aktywnych oraz techniki wyceny bazujące na
obserwowalnych danych rynkowych (np. stopy procentowe, krzywe dochodowości, spready kredytowe).
poziom trzeci - wykorzystywane techniki, w których żadna ze zmiennych wejściowych nie ma charakteru danych
obserwowalnych, choć celem nadal pozostaje określenie ceny wyjścia na rynku.
Ujęcie początkowe.
Instrumenty finansowe ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w momencie, gdy Spółka staje się stroną postanowień
umownych danego instrumentu.
Przy początkowym ujęciu aktywa finansowe oraz zobowiązania finansowe wycenia się w wartości godziwej powiększonej lub
pomniejszonej o koszty transakcyjne bezpośrednio związane z nabyciem lub emisją instrumentu finansowego, z wyjątkiem
instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Wycena po początkowym ujęciu.
Po początkowym ujęciu aktywa finansowe są wyceniane w zależności od ich klasyfikacji:
według zamortyzowanego kosztu lub
w wartości godziwej przez wynik finansowy
Zamortyzowany koszt składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego jest to kwota, w jakiej składnik
aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe wycenia się w momencie początkowego ujęcia, pomniejszona o spłaty
kapitału oraz powiększona lub pomniejszona o ustaloną, z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, skumulowaną
amortyzację wszelkich różnic pomiędzy wartością początkową a wartością w terminie wymagalności, oraz pomniejszona o
wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości lub nieściągalności. Wycena wg zamortyzowanego kosztu jest dokonywana metodą
efektywnej stopy procentowej.
Efektywna stopa procentowa jest stopą, która dokładnie dyskontuje oszacowane przyszłe pieniężne przepływy
w okresie do wygaśnięcia instrumentu finansowego. Szacunki przepływów pieniężnych, na podstawie których dokonuje się
ustalenia efektywnej stopy procentowej uwzględniają wszystkie postanowienia umowy instrumentu finansowego, w tym
przedpłaty, koszty transakcji, prowizje. Nie uwzględnia potencjalnych strat powstałych w wyniku nieściągalności instrumentu.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 14 z 91
2. Klasy aktywów finansowych, inwestycji kapitałowych i zobowiązań finansowych oraz sposób ich wyceny.
Wyszczególnienie
Sposób wyceny instrumentu finansowego od 01.01.2018
Instrumenty udziałowe w jednostkach zależnych
W jednostkowym sprawozdaniu finansowym zgodnie z MSR 27 wycena w
wartości godziwej przez wynik finansowy zgodnie z zasadami MSSF 9; w
skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym konsolidacja metodą pełną
zgodnie z MSSF 10
Instrumenty kapitałowe w jednostkach stowarzyszonych
Wycena metodą praw własności - MSR 28
Instrumenty udziałowe w pozostałych jednostkach
Wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy - MSSF 9
Pakiety wierzytelności, udzielone pożyczki
Wycena w zamortyzowanym koszcie - MSSF 9
Objęte obligacje, należności
Wycena w zamortyzowanym koszcie - MSSF 9
Pochodne instrumenty finansowe
Wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy - MSSF 9
Środki pieniężne
Wycena w zamortyzowanym koszcie - MSSF 9
Zobowiązania finansowe, w tym kredyty i dłużne papiery
wartościowe
Wycena w zamortyzowanym koszcie - MSSF 9
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Wycena w zamortyzowanym koszcie - MSSF 9
3. Charakterystyka poszczególnych składników aktywów i zobowiązań.
a. Portfel wierzytelności nabytych.
Zgodnie z MSSF 9 nabyte wierzytelności ujmowane w księgach rachunkowych według zamortyzowanego kosztu. W
przypadku wierzytelności nabytych ze znaczną utratą wartości kredytowej, które już w momencie nabycia charakteryzują się
wysokim ryzykiem kredytowym, zamortyzowany koszt ustalany jest przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej
skorygowanej o ryzyko kredytowe.
Efektywna stopa procentowa jest stopą dyskontową, przy której szacowane przyszłe przepływy pieniężne związane z
instrumentem finansowym w całym jego oczekiwanym okresie życia dyskontowane do jego wartości bilansowej brutto. Przy
ustalaniu tej stopy uwzględnia się wszystkie istotne postanowienia umowne instrumentu finansowego, w tym wcześniejsze
spłaty, prolongaty lub inne opcje umowne, a także prowizje, premie, dyskonta oraz koszty transakcyjne. Efektywna stopa
procentowa nie uwzględnia oczekiwanych strat kredytowych. W przypadku aktywów finansowych nabytych z rozpoznaną
utratą wartości stosuje się efektywną stopę procentową skorygowaną o ryzyko kredytowe, która przy początkowym ujęciu
uwzględnia oczekiwane straty kredytowe, tak aby wartość bilansowa aktywa odpowiadała zdyskontowanym przepływom
pieniężnym uwzględniającym ryzyko niespłacalności.
Szacunek przyszłych przepływów pieniężnych z portfeli wierzytelności opiera się na analizie historycznych danych dotyczących
odzysków oraz na charakterystyce portfela, w szczególności strukturze wierzytelności, ich wieku, statusie prawnym oraz rodzaju
produktu. Przy szacowaniu przepływów uwzględnia się także przewidywany harmonogram odzysków, koszty prowadzenia
działań windykacyjnych oraz uwarunkowania makroekonomiczne i regulacyjne mogące wpływ na skuteczność procesu
odzyskiwania należności.
W celu zwiększenia dokładności prognoz portfele wierzytelności podlegają segmentacji według istotnych cech wpływających na
poziom odzysków. Dla wyodrębnionych segmentów analizowane są historyczne profile odzysków, a prognozy przepływów
pieniężnych opracowywane przy wykorzystaniu modeli statystycznych i analitycznych uwzględniających strukturę portfela,
charakterystykę dłużników oraz przebieg procesu windykacyjnego.
Założenia wykorzystywane przy wycenie portfeli wierzytelności podlegają okresowej weryfikacji poprzez porównanie
rzeczywistych wpływów z odzysków z wcześniej prognozowanymi przepływami pieniężnym.
Szacunki dotyczące przyszłych odzysków mogą ulegać zmianie w wyniku aktualizacji danych historycznych, nowych informacji
dotyczących portfela, zmian uwarunkowań rynkowych lub regulacyjnych. W przypadku wystąpienia istotnych odchyleń
założenia wykorzystywane przy szacowaniu przyszłych odzysków podlegają odpowiedniej aktualizacji.
W konsekwencji rzeczywiste wpływy z odzysków oraz ponoszone koszty windykacyjne mogą różnić się od wcześniej przyjętych
założeń, co wpływa na wartość oczekiwanych przepływów pieniężnych oraz wycenę portfeli wierzytelności.
b. Instrumenty kapitałowe (udziały, akcje) w jednostkach podporządkowanych i stowarzyszonych.
b.1 Jednostki podporządkowane.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 15 z 91
Instrumenty kapitałowe w jednostkach podporządkowanych obejmują certyfikaty inwestycyjne w GPM Vindexus
Niestandaryzowanym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym Wierzytelności, certyfikaty inwestycyjne w Future
Niestandaryzowanym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym Wierzytelności, certyfikaty inwestycyjne w Alfa
Niestandaryzowanym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym Wierzytelności, akcje Fingo Capital S.A oraz udziały Fiz-Bud Sp. z
o.o. W jednostkowym sprawozdaniu finansowym inwestycje w jednostkach zależnych wyceniane zgodnie z MSR 27 według
wartości godziwej przez wynik finansowy wg zasad MSSF 9.
Wartość godziwą certyfikatów inwestycyjnych ustala się na podstawie wartości aktywów netto funduszu, przypadających na
posiadane przez Spółkę instrumenty. Wartość aktywów netto funduszu stanowi różnicę pomiędzy wartością aktywów funduszu
a jego zobowiązaniami, ustaloną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami rachunkowości stosowanymi przez
fundusz. Wszystkie składniki aktywów i pasywów funduszy, w tym: wierzytelności nabyte, środki pieniężne, obligacje objęte,
należności oraz zobowiązania wyceniane są w wartości godziwej, stąd wynika wartość godziwa aktywów netto.
Zmiana nadwyżki wartości godziwej ponad cenę nabycia odnoszona jest na wynik finansowy.
Wartość bilansowa akcji i udziałów w jednostkach zależnych ujmowana jest w wartości godziwej zgodnie z MSSF 9.
Oszacowanie wartości godziwej może być przeprowadzone przy zastosowaniu technik wyceny określonych w MSSF 13, w tym
m.in. metody skorygowanych aktywów netto lub metody dochodowej.
Wszelkie zmiany wartości godziwej odnoszone na wynik finansowy, z uwzględnieniem podatku odroczonego, zgodnie
z przyjętą polityką rachunkowości.
b.2 Jednostki stowarzyszone.
Spółka kwalifikuje posiadane przez nią instrumenty kapitałowe do inwestycji w jednostkach stowarzyszonych, jeżeli wywiera
znaczący wpływ na jednostkę, w której dokonano inwestycji. Przyjmuje się, że znaczący posiada wpływ istnieje w przypadku
posiadania bezpośrednio lub pośrednio (np. poprzez jednostki zależne) 20% lub więcej praw głosu w danej jednostce, chyba że
istnieją przesłanki wskazujące na brak takiego wpływu.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmowane są zgodnie z MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i
wspólnych przedsięwzięciach” przy zastosowaniu metody praw własności.
Wg metody praw własności inwestycja jest początkowo ujmowana według kosztu, a następnie po dniu nabycia jej wartość jest
korygowana odpowiednio o zmianę udziału inwestora w aktywach netto jednostki stowarzyszonej,
w której dokonano inwestycji. Zysk lub strata inwestora obejmuje jego udział w zysku lub stracie jednostki stowarzyszonej, w
której dokonano inwestycji, a inne całkowite dochody inwestora obejmują jego udział w innych całkowitych dochodach
jednostki, w której dokonano inwestycji. W przypadku wystąpienia przesłanek utraty wartości inwestycja w jednostce
stowarzyszonej podlega testowi na utratę wartości zgodnie z odpowiednimi standardami MSSF.
Pozostałe instrumenty kapitałowe (udziały i akcje), inne niż inwestycje w jednostkach zależnych i stowarzyszonych,
klasyfikowane są jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy zgodnie z MSSF 9.
W przypadku instrumentów kapitałowych, dla których nie istnieje aktywny rynek, wartość godziwa ustalana jest przy
zastosowaniu technik wyceny zgodnie z MSSF 13 „Wycena wartości godziwej”. Instrumenty te klasyfikowane do poziomu 3
hierarchii wartości godziwej.
Przy ustalaniu wartości godziwej stosowane mogą być w szczególności techniki wyceny oparte na metodzie dochodowej (np.
model zdyskontowanych przepływów pieniężnych – DCF) lub metodzie skorygowanych aktywów netto.
Zmiany wartości godziwej tych instrumentów ujmowane są w wyniku finansowym okresu sprawozdawczego.
c. Pozostałe instrumenty kapitałowe (udziały, akcje) z wyłączeniem inwestycji w jednostkach podporządkowanych i
stowarzyszonych.
Pozostałe instrumenty kapitałowe (udziały i akcje), inne niż inwestycje w jednostkach zależnych i stowarzyszonych,
klasyfikowane są jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy zgodnie z MSSF 9.
W przypadku instrumentów kapitałowych, dla których nie istnieje aktywny rynek, wartość godziwa ustalana jest przy
zastosowaniu technik wyceny zgodnie z MSSF 13 „Wycena wartości godziwej”. Instrumenty te klasyfikowane do poziomu 3
hierarchii wartości godziwej.
Przy ustalaniu wartości godziwej stosowane mogą być w szczególności techniki wyceny oparte na metodzie dochodowej (np.
model zdyskontowanych przepływów pieniężnych – DCF) lub metodzie skorygowanych aktywów netto.
Zmiany wartości godziwej tych instrumentów ujmowane są w wyniku finansowym okresu sprawozdawczego.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 16 z 91
Spółka nie korzysta z możliwości prezentowania zmian wartości godziwej instrumentów kapitałowych w innych całkowitych
dochodach, o której mowa w MSSF 9. Spółka może zmienić stosowane podejście, ale tylko dla nowych inwestycji kapitałowych i
przy ich początkowym ujęciu. Instrumenty, które już podsiada nie mogą być przeklasyfikowane.
d. Zapasy.
Zapasy obejmują rzeczowe aktywa nabyte z zamiarem ich sprzedaży w toku zwykłej działalności operacyjnej Spółki, w tym
aktywa przejęte w wyniku realizacji zabezpieczeń wierzytelności, w szczególności nieruchomości przejęte w toku postępowań
egzekucyjnych.
Nieruchomości przejęte w wyniku realizacji zabezpieczeń ujmowane są w księgach rachunkowych w momencie uzyskania przez
Spółkę kontroli nad danym składnikiem majątku, w szczególności z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądowego
przenoszącego własność. Aktywa te klasyfikowane są jako zapasy, jeżeli są utrzymywane w celu ich sprzedaży w ramach
odzyskiwania wartości zabezpieczonej wierzytelności.
Aktywa przejmowane w ramach realizacji zabezpieczeń ujmowane w księgach rachunkowych wyłącznie w przypadku, gdy
Spółka uzyskała prawo własności do danego składnika majątku oraz istnieje prawdopodobieństwo uzyskania z niego przyszłych
korzyści ekonomicznych.
Zapasy wycenia się według ceny nabycia lub wartości netto możliwej do uzyskania, zależnie od tego, która z tych wartości jest
niższa, zgodnie z MSR 2 „Zapasy”.
Wartość netto możliwa do uzyskania ustalana jest jako szacowana cena sprzedaży danego składnika aktywów w normalnym
toku działalności, pomniejszona o szacowane koszty doprowadzenia do sprzedaży oraz koszty zbycia. Przy ustalaniu wartości
netto możliwej do uzyskania Spółka uwzględnia w szczególności wartość rynkową nieruchomości, przewidywane koszty
sprzedaży oraz inne istotne czynniki wpływające na możliwą do uzyskania cenę sprzedaży.
e. Należności handlowe i pozostałe.
Po początkowym ujęciu w wartości godziwej, należności wycenia się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody
efektywnej stopy procentowej, zgodnie z MSSF 9.
W przypadku należności krótkoterminowych, dla których nie nalicza się odsetek, a koszty transakcyjne nieistotne,
zamortyzowany koszt odpowiada ich wartości nominalnej (kwocie wymaganej zapłaty).
Na każdy dzień bilansowy Spółka dokonuje oceny, czy występuje utrata wartości należności. Stosuje się model oczekiwanych
strat kredytowych (ECL) zgodnie z MSSF 9, sekcja 5.5.
Odpisy aktualizujące wartość należności ustalane są na podstawie szacowanego poziomu strat kredytowych, z uwzględnieniem
informacji historycznych, bieżących i prognozowanych. Odpisy odnoszone na wynik finansowy poprzez koszty finansowe.
Odpis aktualizujący odzwierciedla oczekiwany poziom strat kredytowych równy 12-miesięcznym, jeżeli ryzyko kredytowe nie
wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia lub w całym okresie życia należności w przypadku pogorszenia sytuacji
kredytowej.
f. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie oraz środki pieniężne na rachunkach bankowych.
Do środków pieniężnych zaliczane są depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe lokaty bankowe o pierwotnym terminie
zapadalności nie dłuższym niż trzy miesiące, charakteryzujące się wysoką płynnością i nieznacznym ryzykiem zmiany wartości.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty zaliczane są do kategorii instrumentów wycenianych według zamortyzowanego kosztu, który
w przypadku depozytów krótkoterminowych i środków nieoprocentowanych odpowiada ich wartości nominalnej, ze względu
na nieistotny wpływ dyskonta oraz brak kosztów transakcyjnych.
g. Utrata wartości aktywów finansowych
Spółka stosuje model utraty wartości oparty na oczekiwanych stratach kredytowych (ECL) zgodnie z MSSF 9 Instrumenty
finansowe. Model ten zakłada ujmowanie oczekiwanych strat kredytowych od momentu początkowego ujęcia aktywa
finansowego oraz uwzględnia zmiany poziomu ryzyka kredytowego w okresie życia instrumentu.
Model ten umożliwia wcześniejsze rozpoznanie potencjalnych strat kredytowych – bez konieczności wystąpienia zdarzenia
niewypłacalności – poprzez uwzględnienie zmian w poziomie ryzyka kredytowego.
Spółka rozpoznaje wzrost ryzyka kredytowego na koniec każdego okresu sprawozdawczego, którego skutkiem może być utrata
wartości instrumentu.
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko niewykonania przez kontrahenta zobowiązań umownych, skutkujące powstaniem straty
ekonomicznej dla Spółki.
1. Model szacowania oczekiwanych strat kredytowych ma zastosowanie dla instrumentów finansowych wycenianych w
zamortyzowanym koszcie:
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 17 z 91
należności z tytułu dostaw i usług,
należności pozostałych,
pożyczek udzielonych,
należności leasingowych,
instrumentów dłużnych,
środków pieniężnych i ich ekwiwalentów,
oraz
instrumentów dłużnych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (FVOCI).
W przypadku wystąpienia aktywów wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody odpis z tytułu oczekiwanych
strat kredytowych ujmowany jest w wyniku finansowym, natomiast nie obniża on wartości bilansowej aktywa w sprawozdaniu z
sytuacji finansowej zmiana wartości ujmowana jest w innych całkowitych dochodach.
Wysokość oczekiwanych strat kredytowych ustalana jest na podstawie analizy następujących parametrów:
prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania przez dłużnika (PD),
poziomu straty w przypadku niewykonania zobowiązania (LGD ),
ekspozycji na moment niewykonania zobowiązania (EAD).
Prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania (PD) szacowane jest na podstawie historycznych danych dotyczących
niewypłacalności kontrahentów, z uwzględnieniem segmentacji portfela, informacji bieżących oraz prognozowanych warunków
makroekonomicznych.
Poziom straty w przypadku niewykonania zobowiązania (LGD) szacowany jest na podstawie historycznych danych dotyczących
odzysków należności, z uwzględnieniem wartości zabezpieczeń, kosztów egzekucji oraz przewidywanego harmonogramu
odzysków. Kalkulacja LGD uwzględnia zdyskontowaną wartość oczekiwanych przepływów pieniężnych oraz informacje
dotyczące przyszłych warunków gospodarczych.
2. Pakiety wierzytelności stanowią odrębną kategorię w modelu szacowania oczekiwanych strat kredytowych, bowiem są
to instrumenty nabyte z rozpoznaną utratą wartości (pkt 5).
3. Zasady rozpoznania utraty wartości instrumentu finansowego.
W zależności od zmian poziomu ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia instrumentu finansowego Spółka
stosuje następujące podejście:
Etap 1
Jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco, odpis na
oczekiwane straty kredytowe dla tego instrumentu finansowego ustalany jest w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym
stratom kredytowym (par. 5.5.5 MSSF 9).
Etap 2
Znaczący wzrost ryzyka kredytowego, odpis ustalany jest w wysokości oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia
instrumentu.
Spółka uznaje, że znaczący wzrost ryzyka kredytowego może wystąpić w szczególności w przypadku istotnego pogorszenia
sytuacji finansowej dłużnika lub znacznego przeterminowania płatności.
Etap 3
W przypadku aktywów finansowych, dla których stwierdzono utratę wartości kredytowej, Spółka klasyfikuje instrument do
etapu 3 modelu utraty wartości.
Aktywo uznaje się za dotknięte utratą wartości w sytuacji wystąpienia jednego lub kilku zdarzeń mających negatywny wpływ na
oczekiwane przyszłe przepływy pieniężne z instrumentu, takie jak:
istotne trudności finansowe dłużnika,
naruszenie warunków umownych, w szczególności znaczne opóźnienie w spłacie zobowiązań,
wysokie prawdopodobieństwo postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego dłużnika,
restrukturyzacja zadłużenia wynikająca z trudności finansowych dłużnika,
inne zdarzenia wskazujące na istotne pogorszenie zdolności kredytowej kontrahenta.
Na każdy dzień sprawozdawczy Spółka dokonuje ponownej oceny poziomu ryzyka kredytowego dla aktywów finansowych
zakwalifikowanych do etapu 1- 3. Zmiany w szacowanych oczekiwanych stratach kredytowych ujmowane w wyniku
finansowym jako zwiększenie lub zmniejszenie odpisu z tytułu utraty wartości.
4.W przypadku aktywów finansowych nabytych z rozpoznaną utratą wartości kredytowej, w tym pakietów wierzytelności
nieregularnych (NPL), oczekiwane straty kredytowe są uwzględnione w cenie nabycia instrumentu. W związku z tym przy
początkowym ujęciu nie rozpoznaje się odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych, a w kolejnych okresach ujmowane są
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 18 z 91
wyłącznie zmiany oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia instrumentu w stosunku do wartości oszacowanej przy
początkowym ujęciu.
Zmiany te ujmowane są w rachunku zysków i strat jako zysk lub strata z tytułu utraty wartości portfela wierzytelności.
5. Klasyfikacja instrumentów według poziomu ryzyka kredytowego.
Spółka monitoruje poziom ryzyka kredytowego w oparciu o wewnętrzny system ratingowy, w ramach którego instrumenty
finansowe klasyfikowane są do następujących grup:
A instrumenty bez znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego,
B instrumenty ze znaczącym wzrostem ryzyka kredytowego,
C aktywa finansowe objęte pełną utratą wartości.
oraz
D -zalicza się portfel wierzytelności nieregularnych NPL mimo, że nie podlega modelowi ECL.
6. Zasady tworzenia odpisu na oczekiwane straty kredytowe.
Odpis na oczekiwane straty kredytowe jest wyceniany:
w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym instrumentu -grupa A środki pieniężne,
pożyczki, instrumenty dłużne,
w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia (grupa B pożyczki, instrumenty dłużne
oraz należności ),
odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest w wysokości oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia
instrumentu finansowego (grupa C - należności, pożyczki, instrumenty dłużne).
Odpis jest odnoszony bezpośrednio w koszty finansowe za wyjątkiem wierzytelności nabytych.
II.6.3 Wycena rzeczowych składników aktywów Spółki.
a. Rzeczowe aktywa trwałe.
Rzeczowe aktywa trwałe, w tym środki trwałe w budowie, to środki trwałe, które utrzymywane w celu wykorzystania ich w
działalności operacyjnej Spółki, którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż jeden rok.
Spółka stosuje następujące zasady ujmowania rzeczowych aktywów trwałych:
istnieje prawdopodobieństwo, że Spółka w wyniku użytkowania składnika majątku uzyska w przyszłości korzyści
ekonomiczne, zaś koszt tego składnika można wiarygodnie wycenić,
w początkowym ujęciu wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia,
wartość bilansowa jest ustalana wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o skumulowane odpisy
amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości,
nakłady poniesione w trakcie użytkowania zwiększają wartość bilansową środka trwałego, jeżeli jest prawdopodobne,
że jednostka uzyska w przyszłości większe korzyści, pozostałe późniejsze nakłady ujmowane jako koszty okresu, w
którym zostały poniesione,
amortyzacji podlega cena nabycia lub koszt wytworzenia danego środka trwałego, pomniejszona
o wartość końcową tego składnika,
przyjęto liniową metodę amortyzacji w okresie użytkowania według stawek odpowiadających oszacowanemu
okresowi ich ekonomicznej użyteczności
okres użytkowania rzeczowych aktywów trwałych jest okresowo weryfikowany i jeżeli oczekiwania różnią się od
wcześniejszych szacunków, odpisy amortyzacyjne za bieżące i przyszłe okresy są korygowane,
metoda amortyzacji stosowana do rzeczowych aktywów trwałych jest okresowo weryfikowana i może zostać
zmieniona z uwagi na zmianę sposobu uzyskiwania korzyści.
Wartość rezydualna lokali biurowych, miejsc postojowych oraz pozostałych składników rzeczowych jest ustalana jako
szacunkowa wartość możliwa do uzyskania na koniec okresu użytkowania danego składnika aktywów, pomniejszona o
przewidywane koszty zbycia. Na podstawie przeprowadzonych analiz Spółka przyjęła, że wartość rezydualna tych składników
aktywów jest nieistotna, ponieważ nie przewiduje się ekonomicznie uzasadnionej sprzedaży ani odzysku wartości początkowej
po zakończeniu okresu ich użytkowania.
Wartość rezydualna podlega corocznej weryfikacji, a ewentualne zmiany szacunków ujmowane prospektywnie zgodnie z
zasadami określonymi w MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 19 z 91
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują wymienione niżej składniki majątku, dla których przyjęto okresy ekonomicznej użyteczności
reprezentowane przez stawki amortyzacji:
Składnik okres użytkowania odpowiadająca stawka
lokale biurowe ok. 40 lat 2,5%,
maszyny i urządzenia 510 lat 1020%,
środki transportu 5 lat 20%,
wyposażenie biurowe 5 lat 20%,
pozostałe środki trwałe 10 lat 10%.
Grunty nabyte wraz z budynkami są odrębnymi aktywami i dla celów księgowych wykazywane są rozłącznie.
Programy komputerowe, będące systemami operacyjnymi komputera, stanowią integralną część sprzętu komputerowego i
zwiększają jego wartość początkową.
b. Wartości niematerialne.
Składnik aktywów jest ujmowany jako wartość niematerialna, jeżeli:
• jest identyfikowalny, tj. może być wyodrębniony z jednostki lub wynika z praw umownych lub innych tytułów prawnych,
• Spółka sprawuje nad nim kontrolę,
• istnieje prawdopodobieństwo uzyskania przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z danym składnikiem,
• koszt składnika aktywów można wiarygodnie ustalić.
Wartości niematerialne ujmowane są początkowo w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po początkowym ujęciu
wykazywane według modelu kosztu, tj. w wartości początkowej pomniejszonej o skumulowaną amortyzację oraz
odpisy z tytułu utraty wartości.
Amortyzacja wartości niematerialnych dokonywana jest metodą liniową w okresie ich ekonomicznej użyteczności.
Dla wartości niematerialnych, w szczególności licencji na oprogramowanie, przyjęto okres ekonomicznej użyteczności
wynoszący 5 lat.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie występują w Spółce. W przypadku ich wystąpienia
nie podlegają one amortyzacji, natomiast Spółka przeprowadza coroczny test na utratę wartości zgodnie z MSR 36.
Na koniec każdego roku sprawozdawczego Spółka dokonuje weryfikacji okresu ekonomicznej użyteczności oraz
metody amortyzacji wartości niematerialnych. Zmiany tych szacunków ujmowane są prospektywnie zgodnie z MSR 8.
Koszty prac badawczo-rozwojowych.
Nakłady ponoszone na prace rozwojowe mogą zostać ujęte jako wartości niematerialne, jeżeli spełnione są łącznie następujące
warunki:
• istnieje możliwość technicznego ukończenia składnika aktywów tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,
• Spółka zamierza ukończyć składnik aktywów i użytkować go lub sprzedać,
• Spółka jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika aktywów,
• składnik aktywów będzie generował prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
• dostępne są odpowiednie zasoby techniczne, finansowe i inne umożliwiające ukończenie prac rozwojowych,
• możliwe jest wiarygodne ustalenie nakładów poniesionych w trakcie prac rozwojowych.
W przypadku niespełnienia powyższych warunków poniesione nakłady ujmowane są w wyniku finansowym w okresie ich
poniesienia.
Nakłady ponoszone systematycznie przez Spółkę w celu uzyskania dalszych funkcjonalności programu operacyjnego,
stosowanego w zarządzaniu wierzytelnościami ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione, ponieważ na
tym etapie nie jest możliwe wykazanie istnienia składnika aktywów przynoszącego przyszłe korzyści ekonomiczne.
c. Nieruchomości inwestycyjne.
Składnik majątku można ująć jako nieruchomość inwestycyjną w aktywach tylko wtedy, gdy uzyskanie przez jednostkę
przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z nieruchomością jest prawdopodobne oraz można wiarygodnie wycenić jej
cenę nabycia lub koszt wytworzenia.
Nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), nabyta w celu
pozyskania przychodów z wynajmu, także z uwagi na korzyści wynikające z przyrostu jej wartości. Warunkiem zakwalifikowania
składnika majątku jako nieruchomości inwestycyjnej jest niewykorzystywanie jego w podstawowej działalności operacyjnej.
W przypadku posiadania nieruchomości inwestycyjnych Spółka będzie wyceniała je w wartości godziwej.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 20 z 91
d. Umowy leasingu ujmowanie i wycena.
Zasady obowiązujące leasingobiorcę.
W wyniku implementacji 1 stycznia 2019 standardu MSSF 16 Spółka jest zobowiązana ujmować w księgach
i wyceniać jako leasing każdą umowę, na podstawie której otrzymała za wynagrodzeniem prawo do kontroli
i użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów.
Ujęcie początkowe - wycena aktywu i zobowiązania z tytułu umowy leasingu.
Wartość użytkowanego składnika aktywów Spółka szacuje w kwocie początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu.
Zawiera ona także wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie
otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz wszelkie koszty
likwidacji, demontażu oraz renowacji, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę po zakończeniu okresu leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu Spółka wycenia w dacie rozpoczęcia leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych
pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem wewnętrznej stopy procentowej
leasingu.
Stopa dyskontowa jeżeli nie można ustalić stopy procentowej leasingu, stosuje się krańcową stopę procentową.
Jest ona ustalana jako koszt kapitału, który należałoby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach
pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o wartości składnika użytkowanego na podstawie umowy leasingu.
Po dacie rozpoczęcia leasingu.
Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu.
Opłaty leasingowe poniesione w okresie sprawozdawczym w części dotyczącej rat kapitałowych pomniejszają część kapitałową
zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, pozostała część stanowiąca część odsetkową obciąża koszty finansowe okresu.
Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest amortyzowany metodą liniową przez okres leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu jest wyceniane poprzez naliczenie z zastosowaniem stopy procentowej leasingu lub własnej
krańcowej stopy procentowej, zmniejszenie wartości bilansowej o zapłacone opłaty leasingowe oraz zaktualizowanie wyceny
wartości bilansowej zobowiązania w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu.
Zasady obowiązujące leasingodawcę.
Umowy, w których Spółka występuje jako leasingodawca są kwalifikowane odpowiednio jako leasing operacyjny lub finansowy.
Leasing finansowy występuje, jeżeli następuje przeniesienie na leasingobiorcę zasadniczo całego ryzyka
i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów.
W przypadku leasingu operacyjnego Spółka ujmuje otrzymane jako dochód metodą liniową albo w inny systematyczny sposób.
W przypadku leasingu powierzchni biurowych przychody ujmowane w wartości miesięcznych czynszów. Wszelkie koszty,
łącznie z amortyzacją, poniesione w celu uzyskania dochodów z tytułu leasingu ujmowane są w wyniku finansowym Spółki.
W przypadku leasingu finansowego w dacie rozpoczęcia leasingu Spółka ujmuje aktywa oddane w leasing finansowy w
sprawozdaniu z sytuacji finansowej i prezentuje je jako należności w kwocie równej inwestycji leasingowej netto. Spółka ujmuje
przychody z tytułu odsetek od umów leasingowych w okresie leasingu w sposób odzwierciedlający stałą okresową stopę zwrotu
z inwestycji leasingowej netto dokonanej przez Spółkę w ramach leasingu finansowego w tym celu Spółka stosuje metodę
efektywnej stopy procentowej.
Od 1 stycznia 2019r. Spółka przyjęła zasadę, że nie stosuje zasad rachunkowości umów leasingowych, w których pełnią rolę
leasingobiorcy dla krótkoterminowych umów, na podstawie których otrzymała prawo do użytkowania zidentyfikowanego
składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
Powyższa zasada dotyczy:
umów zawartych na okres krótszy niż 12 miesięcy oraz
umów, których przedmiotem jest składnik aktywów o niskiej wartości.
e. Utrata wartości aktywów niefinansowych.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka dokonuje oceny, czy istnieją przesłanki wskazujące na możliwość utraty
wartości aktywów niefinansowych, w szczególności rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych. Przesłanki te
mogą mieć charakter zewnętrzny (np. niekorzystne zmiany technologiczne, rynkowe lub prawne) lub wewnętrzny (np.
pogorszenie wyników ekonomicznych danego aktywa).
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 21 z 91
W przypadku stwierdzenia istnienia takich przesłanek Spółka przeprowadza test na utratę wartości i dokonuje oszacowania
wartości odzyskiwalnej składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Wartość odzyskiwalna definiowana
jest jako wyższa z dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia oraz wartości użytkowej.
Jeżeli wartość bilansowa składnika aktywów przekracza jego wartość odzyskiwalną, Spółka dokonuje odpisu aktualizującego z
tytułu utraty wartości. Odpis ujmowany jest w wyniku finansowym okresu, co do zasady w pozostałych kosztach operacyjnych.
W przypadku ustania przesłanek wskazujących na utratę wartości Spółka dokonuje odwrócenia odpisu aktualizującego. Wartość
bilansowa aktywa po odwróceniu odpisu nie może przekroczyć wartości, jaka zostałaby ustalona, gdyby uprzednio nie
dokonano odpisu z tytułu utraty wartości, z uwzględnieniem amortyzacji.
II.6.4 Zasady ujmowania i wyceny kapitałów własnych i pozostałych składników pasywów.
Kapitały własne.
a. Kapitał akcyjny Spółki jest wykazany w wartości nominalnej, zgodnie ze statutem Spółki i potwierdzony wpisem do
Krajowego Rejestru Sądowego.
b. Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej jest tworzony z nadwyżki wartości emisyjnej
wyemitowanych akcji ponad ich wartość nominalną, pomniejszonej o koszty emisji.
c. Akcje własne wykazywane są w cenie nabycia jako pozycja zmniejszająca kapitał własny. Nabycie, sprzedaż, emisja lub
umorzenie akcji własnych nie wpływa na wynik finansowy Spółki. Koszty transakcyjne związane z nabyciem lub
sprzedażą akcji własnych ujmowane są jako zmniejszenie kapitału własnego.
d. Pozostałe kapitały:
kapitał z aktualizacji wyceny w przypadku instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez
dochody całkowite;
fundusz wykorzystania kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych.
pozostałe kapitały.
e. Zyski zatrzymane:
niepodzielony wynik finansowy ujmowane korekty błędów podstawowych, skutki zmian polityki
rachunkowości lub wyniki, które nie zostały podzielone przez organ zatwierdzający;
kapitał zapasowy z podziału zysku za lata ubiegłe;
fundusz rezerwowy na nabycie akcji własnych, sfinansowany z zysków zatrzymanych;
fundusz rezerwowy na wypłatę dywidendy z podziału zysku wypracowanego w latach wcześniejszych;
wynik finansowy netto roku sprawozdawczego.
Rezerwy.
Rezerwy to zobowiązania, w przypadku których występuje niepewność co do terminu poniesienia lub kwoty przyszłych
nakładów na uregulowanie zobowiązania.
Spółka tworzy rezerwy, gdy istnieje obowiązek, wynikający ze zdarzeń przeszłych oraz prawdopodobieństwo,
że wypełnienie obowiązku spowoduje w przyszłych okresach wypływ środków, zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, a
także można wiarygodnie oszacować przyszłe zobowiązania. Rezerwy ustalane w oparciu
o oczekiwane przyszłe strumienie pieniężne. Jeśli efekt wartości pieniądza w czasie jest istotny, kwota rezerwy jest
dyskontowana, przy zastosowaniu stopy przed opodatkowaniem, opartej na średniej rentowności obligacji Skarbu Państwa,
które odzwierciedlają aktualne oceny rynku dotyczące wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka specyficznego dla danego
zobowiązania.
Świadczenia pracownicze.
Spółka ujmuje zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych zgodnie z MSR 19 „Świadczenia pracownicze”. W szczególności
Spółka tworzy rezerwy na świadczenia długoterminowe, takie jak odprawy emerytalno-rentowe oraz nagrody jubileuszowe.
Zobowiązania z tytułu tych świadczeń ustalane przez niezależnego aktuariusza z zastosowaniem metody prognozowanych
uprawnień jednostkowych (Projected Unit Credit Method).
Świadczenia pracownicze obejmują:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze, takie jak wynagrodzenia zasadnicze, premie wypłacane w cyklu miesięcznym,
składki na ubezpieczenia społeczne, płatne urlopy wypoczynkowe oraz płatne zwolnienia chorobowe, ujmowane jako koszty
okresu, w którym pracownik świadczy pracę,
nagrody jubileuszowe ujmowane jako zobowiązania długoterminowe, z częścią krótkoterminową przypadającą do wypłaty w
okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego,
• odprawy emerytalno-rentowe ujmowane jako zobowiązania długoterminowe z częścią krótkoterminową.
Rezerwy są ustalane w oparciu o oczekiwane przyszłe strumienie pieniężne. Jeśli efekt wartości pieniądza w czasie jest istotny,
kwota rezerwy jest dyskontowana, przy zastosowaniu stopy przed opodatkowaniem, opartej na średniej rentowności obligacji
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 22 z 91
Skarbu Państwa, które odzwierciedlają aktualne oceny rynku dotyczące wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka specyficznego
dla danego zobowiązania.
Rozliczenia międzyokresowe.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów obejmują koszty dotyczące danego okresu sprawozdawczego, które zostały
poniesione na rzecz Spółki przed dniem bilansowym, lecz nie zostały jeszcze zafakturowane lub zapłacone. Są one ujmowane w
wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty zobowiązania i prezentowane w bilansie jako zobowiązania.
Zobowiązania z tytułu umów z klientami.
Jeżeli Spółka otrzymuje płatności od klientów przed wykonaniem zobowiązania do spełnienia świadczenia, otrzymana kwota
ujmowana jest jako zobowiązanie z tytułu umów z klientami zgodnie z MSSF 15. Zobowiązanie to ujmowane jest jako przychody
przyszłych okresów do momentu spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia.
Dotacje i subwencje rządowe
Dotacje i subwencje rządowe ujmowane zgodnie z MSR 20 „Dotacje rządowe”. Dotacja ujmowana jest w sprawozdaniu
finansowym, jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że jednostka spełni warunki związane z jej otrzymaniem oraz że dotacja
zostanie otrzymana. Dotacje ujmowane początkowo jako przychody przyszłych okresów, a następnie rozliczane
systematycznie w wyniku finansowym w okresach, w których Spółka ponosi koszty, które dotacja ma rekompensować.
W przypadku dotacji związanych z nabyciem lub wytworzeniem środka trwałego ich wartość ujmowana jest w wyniku
finansowym proporcjonalnie do okresu amortyzacji tego środka trwałego. Rozliczenie dotacji ujmowane jest w pozostałych
przychodach operacyjnych.
II.6.5 Elementy sprawozdania z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych.
Spółka sporządza sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów , które zawiera dane dotyczące:
zysków lub strat;
innych całkowitych dochodów;
całkowitych dochodów, będących sumą zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
uzyskanych w okresie sprawozdawczym (MSR 1.81A81B).
Przychody z działalności podstawowej obejmują:
przychody ze świadczenia usług zarządzania wierzytelnościami funduszy oraz windykacji na zlecenie innych jednostek
gospodarczych,
przychody z portfela wierzytelności własnych:
przychody odsetkowe,
straty z tytułu utraty wartości portfela lub zyski w przypadku jej odwrócenia.
Przychody ze świadczenia usług zarządzania wierzytelnościami.
Przychody ze świadczenia usług zarządzania wierzytelnościami ujmowane zgodnie z MSSF 15 „Przychody z umów z
klientami” na podstawie umów zawartych pomiędzy Spółką a zleceniodawcami, które określają prawa i obowiązki
stron.
Wynagrodzenie Spółki jest ustalane jako określony procent kwot odzyskanych na rzecz zleceniodawcy. W związku z
tym przychód ujmowany jest w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, tj. w momencie
odzyskania środków od dłużnika. W przypadku braku odzyskanych kwot Spółce nie przysługuje wynagrodzenie.
Przychody ujmowane są w kwocie należnej z tytułu wykonanej usługi.
Ze względu na krótkie terminy płatności (od dwóch tygodni do jednego miesiąca) Spółka uznaje, że w transakcjach nie
występuje istotny element finansowania w rozumieniu MSSF 15.
Przychody z portfela wierzytelności własnych
Zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe” przychody z portfela wierzytelności obejmują w szczególności:
przychody odsetkowe ustalane przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej,
skutki utraty wartości aktywów finansowych lub odwrócenia uprzednio ujętych odpisów aktualizujących.
Koszty działalności operacyjnej.
W sprawozdaniu finansowym zastosowano metodę prezentacji kosztów działalności operacyjnej według funkcji, która
stosowana jest przez Spółkę od 2021 roku. Koszty ujmowane w księgach rachunkowych w układzie rodzajowym przypisywane
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 23 z 91
są następnie do poszczególnych funkcji działalności, zgodnie z ich związkiem z generowaniem przychodów z działalności
podstawowej.
Koszt własny sprzedaży obejmuje :
koszty zarządzania wierzytelnościami, w tym wynagrodzenia i świadczenia pracownicze, koszty usług obcych, amortyzację
oraz pozostałe koszty operacyjne związane bezpośrednio z obsługą portfeli wierzytelności,
koszty wpisów sądowych oraz opłat egzekucyjnych przypisanych do poszczególnych pakietów wierzytelności, poniesione w
związku z prowadzonymi postępowaniami windykacyjnymi.
Koszty ogólne i administracyjne obejmują koszty zarządzania Spółką, które nie mogą zostać bezpośrednio przypisane do
działalności podstawowej, w szczególności:
• wynagrodzenia zarządu i rady nadzorczej,
• koszty badania sprawozdań finansowych,
• koszty administracyjne i organizacyjne Spółki.
Pozostałe przychody, koszty, zyski i straty.
Pozostałe przychody operacyjne mają pośredni związek z działalnością operacyjną i obejmują:
przychody ze zbycia środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,
otrzymane odszkodowania,
odpisane zobowiązania,
skutki odwrócenia rezerw, utworzonych poprzednio w poczet pozostałych kosztów operacyjnych.
W pozostałych kosztach operacyjnych ujmowane są:
skutki przegranych postępowań sądowych,
aktualizacja aktywów niefinansowych,
koszty wierzytelności w wyniku zakończonej windykacji.
Przychody finansowe są to w szczególności:
przychody odsetkowe z lokat bankowych,
zyski ze zbycia inwestycji finansowych,
dywidendy otrzymane,
odwrócenie odpisu aktualizującego należności,
skutki wyceny instrumentów finansowych wg zamortyzowanego kosztu, z wyłączeniem przychodów
z wierzytelności nabytych,
skutki wyceny instrumentów finansowych w wartości godziwej.
Koszty finansowe obejmują:
koszty finansowania zewnętrznego,
koszty pozostałych odsetek,
utratę wartości dla należności,
skutki wyceny instrumentów finansowych wg zamortyzowanego kosztu,
straty ze zbycia inwestycji finansowych.
Inne dochody całkowite - obejmują przychody i koszty, które zgodnie z wymogami lub dopuszczeniem odpowiednich
standardów MSSF ujmowane poza wynikiem finansowym. Pozycje te prezentowane są w sprawozdaniu z zysków lub strat i
innych całkowitych dochodów wraz z powiązanym podatkiem dochodowym bieżącym i odroczonym.
Do innych dochodów całkowitych zaliczy w przypadku występowania w szczególności zmiany wartości niektórych instrumentów
finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, różnice kursowe z przeliczenia jednostek
zagranicznych oraz inne pozycje ujmowane zgodnie z odpowiednimi standardami MSSF.
W składnikach innych dochodów całkowitych wyróżnia się dochody, które:
nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty oraz
mogą zostać przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 24 z 91
Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych ustalany metodą praw własności.
Udział Spółki w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ustalany jest jako udział Spółki w
wyniku netto tej jednostki za dany okres, odpowiadający procentowemu udziałowi Spółki w jej kapitale własnym, z
uwzględnieniem korekt wymaganych przez MSSF.
II.6.6 Pozostałe informacje do polityki rachunkowości.
Podatki.
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Wynik finansowy brutto korygowany jest do wyniku netto o obciążenie, stanowiące łączną kwotę podatku bieżącego
i odroczonego.
Podatek odroczony.
Spółka tworzy aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego z powodu różnic przejściowych pomiędzy wartością księgową
aktywów i pasywów a ich wartością podatkową.
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego to kwoty podatku, które zostaną zapłacone w okresach przyszłych w
związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, które zwiększą w przyszłości podstawę opodatkowania.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku to kwoty przewidziane w przyszłych okresach do odliczenia od podatku ze względu na
ujemne różnice przejściowe, które z dużym prawdopodobieństwem spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia
podatku dochodowego.
Wysokość rezerwy i aktywów z tytułu podatku odroczonego policzono przy założeniu, że przyszła stawka podatku dochodowego
wyniesie 19%.
Istotne pozycje dodatnich różnic przejściowych wynikają z przeszacowania certyfikatów funduszy wierzytelności do wartości
godziwej i różnicą pomiędzy wartością bilansową certyfikatów a ich ceną nabycia. Zmiany rezerwy z tytułu podatku
odroczonego odnoszone na wynik finansowy poprzez zmniejszenie nadwyżki powstałej w wyniku przeszacowania
certyfikatów do wartości godziwej ponad cenę nabycia.
Istotne ujemne różnice przejściowe wynikają z wierzytelności nabytych jako różnica pomiędzy wartością aktywowanych
nakładów w ujęciu bilansowym (wartość wierzytelności w zamortyzowanym koszcie), a wartością nakładów podatkową w
wysokości wydatków poniesionych na zakup pakietów.
Zmiana aktywu z tytułu podatku odroczonego od ujemnej różnicy przejściowej pomiędzy wartością podatkową, a wartością
bilansową w zamortyzowanym koszcie jest odnoszona na wynik finansowy.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży.
Składnik aktywów trwałych jest kwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży (MSSF 5), jeśli jego wartość bilansowa zostanie
odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie w działalności operacyjnej
oraz spełnione są warunki, że jest on dostępny i nie jest wycofany z użytkowania, istnieje duże prawdopodobieństwo sprzedaży,
która będzie zrealizowana w ciągu 1 roku od dnia klasyfikacji. Spółka nie amortyzuje składnika przeznaczonego do sprzedaży.
Spółka wycenia składnik, który jest klasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży w kwocie niższej z dwóch wartości:
wartości bilansowej,
jego wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia.
Aktywa, które spełniają kryteria klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży prezentowane oddzielnie w sprawozdaniu z
sytuacji finansowej.
Działalność zaniechana - część działalności Spółki, która została zbyta lub jest zakwalifikowana jako przeznaczona do sprzedaży.
W przypadku jej wystąpienia Spółka będzie prezentowała wyniki działalności kontynuowanej oddzielnie od zaniechanej.
Segmenty operacyjne
Spółka identyfikuje segmenty operacyjne zgodnie z MSSF 8 „Segmenty operacyjne”. Segment operacyjny stanowi komponent
działalności, którego wyniki operacyjne są regularnie przeglądane przez Zarząd Spółki w celu podejmowania decyzji dotyczących
alokacji zasobów oraz oceny wyników działalności.
W działalności Spółki nie identyfikuje się odrębnych segmentów operacyjnych, ponieważ Zarząd analizuje wyniki działalności
Spółki w ujęciu łącznym. Informacje finansowe dotyczące działalności związanej z zarządzaniem wierzytelnościami własnymi
oraz wierzytelnościami jednostek zewnętrznych nie są przedmiotem odrębnej, regularnej analizy na poziomie decyzyjnym.
Płatności w formie akcji.
Transakcja płatności w formie akcji, w której Spółka w zamian za własne instrumenty kapitałowe (w tym akcje lub opcje na
akcje) otrzymuje dobra lub usługi poprzez zaciągnięcie zobowiązań wobec dostawcy/usługodawcy o wartości zależnej od ceny
akcji własnych.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 25 z 91
Spółka stosuje program motywacyjny dla kadry menedżerskiej oparty na instrumentach kapitałowych Spółki. Program ten
stanowi transakcję płatności w formie akcji rozliczaną w instrumentach kapitałowych w rozumieniu MSSF 2 „Płatności w formie
akcji. W ramach programu pracownicy i członkowie kadry kierowniczej nabywają prawo do objęcia akcji Spółki po spełnieniu
określonych warunków.
Koszt programu ujmowany jest jako koszt wynagrodzeń w rachunku zysków i strat w okresie nabywania uprawnień przez
uczestników programu, przy jednoczesnym zwiększeniu kapitału własnego.
Wartość kosztu ustalana jest na podstawie wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych w dniu ich przyznania
(grant date).
Koszty finansowania zewnętrznego.
Koszty finansowania zewnętrznego obejmują koszty ponoszone przez Spółkę w związku z pozyskiwaniem finansowania, w
szczególności odsetki od kredytów bankowych, odsetki od dłużnych papierów wartościowych oraz inne koszty bezpośrednio
związane z pozyskaniem finansowania.
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są w rachunku zysków i strat w okresie, którego dotyczą.
Zgodnie z MSR 23 „Koszty finansowania zewnętrznego”, koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związane z nabyciem,
budową lub wytworzeniem składnika aktywów kwalifikowanego kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia tego
składnika aktywów.
Aktywem kwalifikowanym jest składnik aktywów wymagający znacznego okresu przygotowania do zamierzonego użytkowania
lub sprzedaży.
W roku sprawozdawczym Spółka nie zidentyfikowała aktywów kwalifikowanych, w związku z czym wszystkie koszty
finansowania zewnętrznego zostały ujęte w rachunku zysków i strat okresu bieżącego.
II.6.7 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach.
Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF wymaga od Zarządu dokonania osądów, szacunków oraz przyjęcia
założeń, które wpływają na wartości aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów ujawnionych w sprawozdaniu finansowym.
Szacunki oraz przyjęte założenia oparte na dostępnych informacjach, doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach
uznanych za istotne w danych okolicznościach. Rzeczywiste wyniki mogą różnić się od przyjętych szacunków.
Szacunki oraz założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiany szacunków księgowych ujmowane są w okresie, w którym
dokonano ich zmiany oraz w okresach przyszłych, jeżeli zmiana wpływa zarówno na okres bieżący, jak i przyszłe okresy
sprawozdawcze. W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe
znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
1. Źródła niepewności szacunków.
Wycena pakietów wierzytelności nabytych.
Istotnym obszarem wymagającym zastosowania szacunków oraz profesjonalnego osądu Zarządu jest wycena nabytych
pakietów wierzytelności. Wierzytelności te stanowią należności przeterminowane, często objęte wcześniejszymi działaniami
windykacyjnymi, dla których nie istnieje aktywny rynek umożliwiający ustalenie wartości godziwej w oparciu o ceny rynkowe.
Wartość bilansowa pakietów wierzytelności ustalana jest na podstawie szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych
generowanych przez dany portfel. Szacunki te obejmują w szczególności:
prognozowany poziom odzysków,
rozkład odzysków w czasie,
koszty prowadzenia postępowań sądowych i egzekucyjnych,
wpływ czynników makroekonomicznych na zdolność dłużników do regulowania zobowiązań.
Prognozowane przepływy pieniężne dyskontowane są przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej ustalonej w momencie
początkowego ujęcia pakietu wierzytelności.
Źródła niepewności szacunków wynikają przede wszystkim ze:
zmienności rzeczywistych poziomów odzysków w stosunku do prognoz,
zmian otoczenia prawnego i regulacyjnego wpływających na proces windykacji,
zmian sytuacji gospodarczej i poziomu ryzyka kredytowego,
odchyleń w rzeczywistych kosztach dochodzenia roszczeń,
długiego horyzontu odzyskiwania należności, który w przypadku portfeli wierzytelności może sięgać wielu lat.
Przy szacowaniu przepływów pieniężnych Spółka wykorzystuje dane historyczne dotyczące pakietów o podobnej strukturze, w
szczególności pod względem rodzaju wierzyciela pierwotnego, wartości roszczeń oraz stanu prawnego spraw. Jednocześnie
Zarząd dokonuje indywidualnej analizy poszczególnych portfeli, uwzględniając specyfikę spraw wchodzących w ich skład.
Profesjonalny osąd Zarządu odgrywa istotną rolę w procesie:
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 26 z 91
doboru założeń modelu prognozowania przepływów pieniężnych,
oceny wpływu czynników makroekonomicznych,
weryfikacji założeń dotyczących kosztów windykacji,
aktualizacji prognoz przepływów pieniężnych w kolejnych okresach sprawozdawczych.
Zmiany w przyjętych założeniach mogą wpływać na wartość bilansową portfeli wierzytelności oraz na poziom przychodów
odsetkowych ujmowanych w wyniku finansowym
Wycena certyfikatów inwestycyjnych funduszy wierzytelności
Spółka posiada certyfikaty inwestycyjne funduszy wierzytelności wyceniane w wartości godziwej. Wartość ta jest zależna od
wartości aktywów netto funduszy, których głównym składnikiem są portfele wierzytelności.
Wycena aktywów funduszy opiera się na modelach zdyskontowanych przepływów pieniężnych i obejmuje szacunki dotyczące:
przyszłych odzysków wierzytelności,
kosztów windykacji,
stóp dyskontowych.
Zmiany tych założeń mogą wpływać na wartość godziwą certyfikatów inwestycyjnych.
Rezerwy na świadczenia pracownicze
Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne ustalane na podstawie wyceny aktuarialnej sporządzanej przez niezależnego
aktuariusza z zastosowaniem metody prognozowanych uprawnień jednostkowych.
Wycena ta opiera się na szeregu założeń, w szczególności dotyczących:
stopy dyskontowej,
prognozowanego wzrostu wynagrodzeń,
rotacji pracowników,
długości okresu zatrudnienia.
Zmiany przyjętych założeń mogą wpływać na wysokość ujmowanych rezerw.
2.Znaczenie profesjonalnego osądu.
Utrata wartości aktywów.
Spółka szacuje wielkość oczekiwanych w przyszłości strat kredytowych dla wszystkich posiadanych aktywów finansowych,
wycenianych w zamortyzowanym koszcie, w tym nabytych pakietów wierzytelności, udzielonych pożyczek, objętych obligacji,
należności oraz środków pieniężnych.
Utrata wartości - MSSF 9 zastępuje model „straty poniesionej” zawarty w MSR 39 modelem „oczekiwanej straty kredytowej”, co
oznacza, że zdarzenie powodujące powstanie straty powinno zostać rozpoznane wcześniej, skutkiem tego powinno być
utworzenie odpisu na przyszłe straty z tytułu ryzyka kredytowego.
Nowe zasady mają na celu zapobieganie sytuacjom, w których odpisy na straty kredytowe tworzone zbyt późno
i w niewystarczającej wysokości. W szacowaniu utraty wartości istotnym jest profesjonalny osąd dla rozpoznania we właściwym
czasie możliwości wystąpienia zagrożeń i ich wielkości, których skutkiem może być zmniejszenie wartości bilansowej aktywu lub
jego utrata.
Pakiety wierzytelności.
Wartość pakietów wierzytelności w zamortyzowanym koszcie uwzględnia już korektę z tytułu wpływu oczekiwanych strat
kredytowych. Wynika to z faktu, że Spółka nabywa pakiety wierzytelności z istotną utratą wartości, której wpływ jest ujęty w
cenie nabycia.
Pozostałe aktywa.
Dla należności z tytułu pożyczek, obligacji oraz należności handlowych i pozostałych oraz środków pieniężnych szacuje się
przyszłe straty oczekiwane, a ich wpływ na wynik finansowy ujmuje się poprzez tworzenie odpisów aktualizujących.
Okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych.
Okresy ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych ustalane są na podstawie
przewidywanego okresu ich użytkowania.
Weryfikacja tych okresów dokonywana jest na podstawie:
danych technicznych,
sposobu użytkowania aktywów,
doświadczeń historycznych.
Zmiany w szacowanych okresach użytkowania ujmowane są prospektywnie zgodnie z MSR 8.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 27 z 91
Wycena certyfikatów inwestycyjnych funduszy wierzytelności w wartości godziwej.
Wartość bilansowa certyfikatów inwestycyjnych jest także narażona na niepewność szacunków wynikających
z wyceny składników aktywów funduszy wierzytelności. Głównym składnikiem lokat w funduszach wierzytelności nabyte,
których wartość bilansowa jest ustalana w drodze przeszacowania ich do wartości godziwej. Podstawowe parametry modelu
wyceny w wartości godziwej obejmują oszacowane w okresach kwartalnych strumienie pieniężne zarówno po stronie
przychodów jak i wydatków, zdyskontowane przy zastosowaniu stopy skonstruowanej w oparciu o średnią rentowność obligacji
skarbowych, powiększoną o prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka kredytowego. Przy szacowaniu parametrów modelu
wyceny w wartości godziwej bardzo ważnym czynnikiem jest profesjonalny osąd, wynikający ze znajomości procesów
zachodzących w branży i znajomości regulacji prawnych.
Ocena pozostałych aktywów i zobowiązań w celu identyfikacji źródeł niepewności co do realizacji ich wartości bilansowych w
następnych okresach sprawozdawczych wymaga również zastosowania profesjonalnego osądu.
Identyfikacja umów leasingowych.
Spółka dokonuje identyfikacji umów, na podstawie których posiada prawo kontroli i użytkowania aktywów, które rozpoznane są
następnie jako leasing. Wycena leasingu wynika z prawidłowego ustalenia wartości aktywu przy początkowym ujęciu, z którego
Spółka czerpie pożytki oraz zobowiązania z tytułu korzystania z tego aktywu. Wynika ona z treści ekonomicznej każdej transakcji
oraz zależy od przyjętego modelu wyceny. Mimo, że MSSF 16 regulujący zagadnienia leasingu podaje określone metody i
ograniczenia, profesjonalny osąd ma istotne znaczenie, bowiem w kompetencji jednostki pozostaje ustalenie bądź oszacowanie
okresu trwania umowy, ustalenie stopy dyskontowej jako wewnętrznej stopy procentowej leasingu bądź krańcowej stopy
procentowej w przypadku, gdy ta pierwsza jest niemożliwa do ustalenia.
Wycena instrumentów kapitałowych.
Instrumenty kapitałowe, dla których nie istnieje aktywny rynek, wyceniane w wartości godziwej przy zastosowaniu technik
wyceny. Wybór odpowiedniej metody wyceny oraz przyjętych założeń wymaga zastosowania profesjonalnego osądu.
II.7 Zmiany zasad (polityki) rachunkowości.
II.7.1 Zmiany MSSF/MSR.
Spółka przyjęła następujące nowe i zaktualizowane standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych
Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz zatwierdzone do
stosowania w Unii Europejskiej, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w rocznych
okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2025r.
1. Zmiany obowiązujące od 01.01.2025.
1.1. Zmiany do MSR 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych”
Zmiany w MSR 21 dotyczą przypadków braku wymienialności walut. Nowe przepisy uściślają zasady postępowania w
sytuacjach, gdy waluta obca staje się niewymienialna z powodu ograniczeń prawnych lub gospodarczych, wpływając na
sprawozdawczość finansową. Celem tych zmian jest zapewnienie jednolitych wytycznych dotyczących ujęcia skutków takich
sytuacji w sprawozdaniach finansowych. Ułatwi to ocenę ryzyka walutowego oraz zarządzanie nim w przedsiębiorstwach
działających na rynkach z ograniczeniami wymienialności.
Wprowadzono definicję wymienialności waluty.
Waluta jest uznawana za wymienialną na inną, jeżeli jednostka może uzyskać inną walutę poprzez rynkowe mechanizmy
wymiany bez zbędnej zwłoki czasowej.
Szacowanie kursu wymiany przy braku wymienialności.
W przypadku, gdy waluta nie jest wymienialna, jednostka ma obowiązek oszacować kurs wymiany na odpowiedni dzień
wyceny. Celem jest odzwierciedlenie kursu, po jakim na konkretny dzień wyceny odbyłaby się zwykła transakcja wymiany
pomiędzy uczestnikami rynku w dominujących warunkach gospodarczych.
Ujawnienia w sprawozdaniach finansowych
Jeżeli jednostka szacuje kurs wymiany z powodu braku wymienialności waluty, musi ujawnić informacje umożliwiające
użytkownikom sprawozdania finansowego zrozumienie wpływu tej sytuacji na wyniki finansowe, sytuację finansową oraz
przepływy pieniężne jednostki. W szczególności należy ujawn charakter i skutki finansowe niewymienialności waluty,
zastosowany kurs wymiany, metodę szacowania kursu wymiany.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 28 z 91
Opisane wyżej zmiany nie miały wpływu na sprawozdania finansowe zawarte w przedmiotowym raporcie. Jednostka
dominująca oraz jej jednostki zależne nie posiadają środków denominowanych w walutach obcych, ani nie prowadzą
działalności na obszarach zagrożonych ryzykiem braku wymienialności walut.
2. Cykl poprawek 2023-2024 obowiązujący od 01.01.2026.
2.1 MSSF 1 Zastosowanie MSSF po raz pierwszy.
W zakresie rachunkowości zabezpieczeń (hedge accounting) dla jednostek stosujących MSSF po raz pierwszy.
Wprowadzono uproszczenia w zakresie stosowania rachunkowości zabezpieczeń dla jednostek, które po raz pierwszy
stosują MSSF.
2.2 MSSF 7 - Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji.
Doprecyzowano wymogi dotyczące ujawniania zysków lub strat wynikających z wyksięgowania instrumentów
finansowych.
Różnice między wartością godziwą a ceną transakcyjną: Wprowadzono obowiązek ujawniania odroczonych różnic
między wartością godziwą a ceną transakcyjną.
Ryzyko kredytowe: Zaktualizowano wytyczne dotyczące ujawniania informacji o ryzyku kredytowym.
2.3 MSSF 9 - Klasyfikacja i wycena instrumentów finansowych.
Wyksięgowanie zobowiązań z tytułu leasingu: Wyjaśniono sposób ujmowania różnicy między wartością bilansową
zobowiązania leasingowego a zapłaconą kwotą w wyniku jego wyksięgowania.
Cena transakcyjna: Usunięto niezgodność między MSSF 9 a MSSF 15 w zakresie początkowej wyceny należności
handlowych bez istotnego komponentu finansowania.
2.4. MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe
Określenie „ang. de facto agent”: doprecyzowano kryteria identyfikacji podmiotów działających jako „de facto agent”
czyli jednostek działających w imieniu i na rzecz innej jednostki, nie sprawująca kontroli w kontekście kontroli nad
jednostkami zależnymi.
2.5. MSR 7 Rachunek przepływów pieniężnych.
Jednostki, które wyceniają inwestycje kapitałowe według kosztu, a nie wartości godziwej klasyfikują związane z nimi
przepływy pieniężne jako przepływy z działalności inwestycyjnej, niezależnie od tego, że inwestycja nie podlega
przeszacowaniu do wartości godziwej.
3. Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2027 roku.
3.1 MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych.
MSSF 18 zastępuje dotychczasowy MSR 1 i wprowadza kompleksowe zmiany w strukturze oraz prezentacji
sprawozdań finansowych. Nowy standard znacząco wpłynie na sposób prezentacji i ujawniania informacji w
sprawozdaniach finansowych.
Zmiany wprowadzają pięć nowych kategorii w rachunku zysków i strat: operacyjną, inwestycyjną, finansową, podatku
dochodowego oraz działalności zaniechanej.
Obowiązkowe sumy częściowe: Wymóg prezentacji nowych sum częściowych, takich jak „zysk operacyjny” oraz zysk
przed finansowaniem i opodatkowaniem”.
Obowiązek ujawniania wskaźników MPM (Management Performance Measures), definiowanych przez zarząd,
stosowanych w komunikacji z inwestorami, wraz z ich uzgodnieniem do najbliższych sum częściowych wymaganych
przez MSSF.
Zasady agregacji i dezagregacji informacji. Wprowadzenie nowych zasad dotyczących grupowania i rozdzielania
informacji w sprawozdaniach finansowych, aby zapewnić ich przejrzystość i użyteczność dla użytkowników.
Standard ten ma na celu zwiększenie porównywalności i przejrzystości sprawozdań finansowych, co jest odpowiedzią
na potrzeby inwestorów i innych użytkowników informacji finansowej.
3.2. MSSF 19 Ujawnienia dla jednostek bez publicznej odpowiedzialności.
MSSF 19 wprowadza uproszczone wymogi w zakresie ujawnień dla jednostek zależnych, które nie mają publicznej
odpowiedzialności, ale sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF.
Ograniczenie zakresu ujawnień: Umożliwienie jednostkom zależnym stosowania pełnych standardów MSSF z
ograniczonym zakresem ujawnień, co ma na celu zmniejszenie obciążeń sprawozdawczych.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 29 z 91
Zgodność z polityką rachunkowości jednostki dominującej: Ułatwienie konsolidacji i spójności sprawozdań
finansowych w grupach kapitałowych poprzez dostosowanie zasad rachunkowości jednostek zależnych do polityki
jednostki dominującej.
Standard ten ma na celu obniżenie kosztów sporządzania sprawozdań finansowych dla mniejszych jednostek, przy
jednoczesnym zachowaniu ich użyteczności dla użytkowników.
Spółka nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania żadnego z powyższych standardów oraz zmian do standardów.
Planuje ich wdrożenie zgodnie z obowiązującymi datami wejścia w życie.
II.7.2 Zamiany zasad rachunkowości stosowanych przez Spółkę.
Zmiany zasad rachunkowości dokonywane są w przypadku wprowadzenia nowych lub zmienionych standardów rachunkowości
albo w sytuacji, gdy zmiana prowadzi do bardziej rzetelnej i wiarygodnej prezentacji sytuacji finansowej, wyniku finansowego
oraz przepływów pieniężnych Spółki.
Zmiany zasad rachunkowości ujmuje się zgodnie z MSR 8 „Zasady rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie
błędów”. Zmiana zasad rachunkowości jest stosowana retrospektywnie, chyba że standard lub interpretacja wprowadzają
odmienne zasady przejścia. W takim przypadku dane porównawcze są odpowiednio przekształcane.
Zmiana prezentacji składników kapitału własnego.
W okresie sprawozdawczym dokonano zmiany prezentacji składników kapitałów pozostałych w celu zapewnienia pełnej
zgodności z MSSF 2 oraz MSR 32 oraz zwiększenia przejrzystości ujawnianych informacji. Dotychczasowa pozycja „Kapitał z
aktualizacji wyceny”, obejmująca skutki rozliczenia programu motywacyjnego, została zastąpiona pozycją „Kapit z tytułu
płatności w formie akcji”. Zmiana ta odzwierciedla fakt, że rozliczenia programu motywacyjnego opartego na instrumentach
kapitałowych ujmowane są zgodnie z MSSF 2 jako zwiększenie kapitałów własnych, a nie jako aktualizacja wyceny ujmowana w
innych dochodach całkowitych.
Zmiana ma charakter zmiany prezentacji i nie wpływa na wynik finansowy, sumę kapitałów własnych ani przepływy pieniężne.
Dane porównawcze zostały odpowiednio przekształcone zgodnie z wymogami MSR 1 i MSR 8, tak aby zachować
porównywalność sprawozdania.
Łączna wartość kapitałów pozostałych pozostaje bez zmian. Zmieniono jedynie nazewnictwo oraz przyporządkowanie pozycji
związanej z programem motywacyjnym tak, aby odpowiadała ona definicji kapitu z tytułu płatności w formie akcji, wynikającej
z MSSF 2
III Dodatkowe noty i objaśnienia do Sprawozdania Finansowego.
Nota 1. PRZYCHODY SPÓŁKI.
Przychody ogółem Spółki (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
1.Przychody z działalności kontynuowanej:
102 972
88 710
Przychody z działalności podstawowej
54 023
44 231
Pozostałe przychody operacyjne
334
146
Przychody finansowe
51 128
44 354
2.Przychody z działalności zaniechanej
0
0
SUMA przychodów (1+2)
105 485
88 731
Przychody z działalności podstawowej Spółki (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
1.Przychody z portfela wierzytelności własnych:
7 705
12 338
Przychody odsetkowe z portfela wierzytelności*
6 810
5 451
Zysk / strata z tytułu szacowania utraty wartości portfela**
895
6 887
- Rewaluacja wartości portfela
2 155
4 407
- Różnica rzeczywistych przepływów w stosunku do oczekiwanymi
(1 260)
2 480
2.Inne przychody:
46 318
31 893
Przychody z tytułu usługi zarządzania wierzytelnościami jednostek zależnych Spółki oraz
jednostek zewnętrznych, ustalone jako % od uzyskanych wpłat.
46 318
31 893
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 30 z 91
Suma przychodów z działalności podstawowej (1+2)
54 023
44 231
*Przychody odsetkowe z portfela wierzytelności nieregularnych są rozpoznawane na podstawie oszacowanych przyszłych
przepływów pieniężnych, dyskontowanych za pomoefektywnej stopy procentowej (EIR) skorygowanej o ryzyko kredytowe,
ustalonej przy początkowym ujęciu portfela. Przychody te odzwierciedlają ekonomiczny zwrot z inwestycji w portfel
wierzytelności i ujmowane proporcjonalnie do upływu czasu, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Ich wysokość
nie zależy od faktycznych wpływów gotówkowych w danym okresie, lecz od modelowych prognozowanych przepływów
ustalonych w momencie początkowej wyceny.
**Zysk/strata z tytułu szacowania utraty wartości portfela wierzytelności odzwierciedla zmiany jego bilansowej wartości,
wynikające z aktualizacji prognozowanych przepływów pieniężnych zgodnie z wymogami MSSF 9.
Dodatnia wartość tej pozycji może wynikać z poprawy parametrów odzysku w stosunku do założeń przyjętych w początkowej
wycenie, ujęcia nowych pakietów wierzytelności, których początkowa wycena zwiększa bilansową wartość całego portfela,
zysków na płatnościach, gdy rzeczywiste spłaty z portfela w danym okresie wyższe od wcześniej oszacowanych przepływów
pieniężnych.
Strata z tytułu szacowania utraty wartości portfela wierzytelności oznacza obniżenie jego bilansowej wartości, wynikające z
aktualizacji prognozowanych przepływów pieniężnych zgodnie z wymogami MSSF 9 oraz strat na płatnościach, gdy rzeczywiste
wpłaty z portfela w danym okresie były niższe od wcześniej oszacowanych przepływów pieniężnych.
Wpływy z wierzytelności (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
1. Wpływy gotówkowe z wierzytelności
20 941
32 298
2. Sprzedaż wierzytelności
2 878
2 875
3. Wpłaty odsetek od pożyczek
37
160
Suma wpływów (1+2+3)
23 856
35 333
Wpływy z wierzytelności a przychód z portfela wierzytelności własnych (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
1. Wpływy gotówkowe z wierzytelności nabytych
23 856
35 333
2. Przychody z portfela wierzytelności własnych
7 705
12 338
3. Różnica między sumą wpłat a sumą przychodów z portfela wierzytelności (1-2)
16 151
22 995
W 2025r. oraz roku porównawczym nie wystąpiły przychody z działalności zaniechanej.
Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE.
Spółka prowadzi działalność polegającą na zarządzaniu wierzytelnościami. Zarząd analizuje wyniki działalności na
poziomie całej jednostki i w związku z tym działalność Spółki stanowi jeden segment operacyjny w rozumieniu
MSSF 8.
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI.
Koszty działalności Spółki (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Koszt własny działalności podstawowej
36 310
32 075
Koszty ogólne i administracyjne
17 548
8 931
Koszty finansowe
15 167
10 706
Pozostałe koszty operacyjne
1 933
1 863
Suma kosztów
70 958
53 575
Koszty działalności operacyjnej w układzie funkcjonalnym.
Koszt własny działalności podstawowej (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 31 z 91
Koszty zarządzania wierzytelnościami:
Koszty wpisów sądowych i egzekucyjnych*
4 404
2 989
Koszty operacyjne zarządzania wierzytelnościami
31 906
29 086
Suma kosztów
36 310
32 075
Koszty wpisów sądowych i egzekucyjnych* - poniesione przez Spółkę w okresie sprawozdawczym opłaty sądowe i egzekucyjne w związku z
dochodzeniem roszczeń z portfela wierzytelności Spółki.
Koszty operacyjne zarządzania wierzytelnościami (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Amortyzacja
487
499
Zużycie materiałów i energii
680
600
Usługi obce
9 520
8 150
Podatki i opłaty
2 930
2 749
Wynagrodzenia
14 877
13 946
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze
3 292
3 058
Pozostałe koszty
120
84
Suma kosztów wg rodzaju
31 906
29 086
Koszty ogólne i administracyjne (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Amortyzacja
121
125
Zużycie materiałów i energii
12
10
Usługi obce
1 788
1 998
Podatki i opłaty
194
71
Wynagrodzenia
14 156
6 109
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników
742
535
Pozostałe koszty rodzajowe
535
83
Suma kosztów wg rodzaju
17 548
8 931
Koszty w układzie rodzajowym.
Koszty operacyjne w układzie rodzajowym (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Amortyzacja
608
624
Zużycie materiałów i energii
692
610
Usługi obce
11 308
10 148
Opłaty sądowe i egzekucyjne
4 404
2 989
Podatki i opłaty
3 124
2 820
Wynagrodzenia
29 033
20 055
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
4 034
3 593
Pozostałe koszty rodzajowe
655
167
Suma kosztów wg rodzaju, w tym:
53 858
41 006
Koszty wpisów sądowych i egzekucyjnych
4 404
2 989
Koszty zarządzania wierzytelnościami
31 906
29 086
Koszty ogólne i administracyjne
17 548
8 931
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 32 z 91
Koszty zatrudnienia (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Wynagrodzenia
19 740
18 200
Rezerwy na nagrody jubileuszowe i świadczenia emerytalne
175
277
Rezerwa na niewykorzystane urlopy
164
135
Koszty programu motywacyjnego
8 954
1 443
Koszty wynagrodzeń łącznie
29 033
20 055
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
3 417
3 155
Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych
617
438
Koszty ubezpieczeń i innych świadczeń na rzecz pracowników
4 034
3 593
Suma kosztów świadczeń pracowniczych
33 067
23 648
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE.
Pozostałe przychody operacyjne (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Rozwiązanie rezerw na świadczenia pracownicze
93
73
Zwrot podatków, opłat sądowych, egzekucyjnych i innych
28
22
Zysk ze zbycia aktywów niefinansowych
70
0
Pozostałe
143
51
Łącznie
334
146
Pozostałe koszty operacyjne (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Koszty zakończonej windykacji
1 848
1 692
Pozostałe koszty
85
171
Łącznie
1 933
1 863
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE.
Przychody finansowe (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Odsetki bankowe
56
152
Wypłacone zyski netto z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych
zamkniętych wierzytelności*
44 207
0
Zmiana wartości instrumentów kapitałowych w jednostkach zależnych
6 552
44 202
Odwrócenie aktualizacji należności MSSF9
311
0
Zysk ze zbycia aktywów finansowych
2
0
Łącznie
51 128
44 354
*Wypłacone zyski netto z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych funduszy zamkniętych wierzytelności - wartość umorzenia otrzymana przez
Spółkę, pomniejszona o koszt objęcia umorzonych certyfikatów inwestycyjnych przed naliczeniem podatku dochodowego od osób prawnych.
Koszty finansowe (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Odsetki od kredytu i pożyczki
91
92
Odsetki od obligacji
12 869
10 256
Odpis aktualizujący należności
0
336
Zmiana wartości instrumentów kapitałowych w jednostkach stowarzyszonych
849
0
Zmiana wartości instrumentów kapitałowych w jednostkach pozostałych
1 353
21
Pozostałe odsetki
5
1
Łącznie
15 167
10 706
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 33 z 91
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY.
1. Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2025 i 2024r.
Podatek dochodowy wykazany w RZIS (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Bieżący podatek dochodowy
6 294
864
Ujęty jako zobowiązanie w bieżącym roku podatkowym
6 294
861
Korekta podatku dochodowego za rok ubiegły
0
3
Odroczony podatek dochodowy
179
7 153
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych
179
7 153
Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat
6 473
8 017
Efektywna stawka podatku
18,74%
22,91%
Wykazany w rachunku zysków i strat podatek odroczony stanowi zmianę stanu podatku odroczonego rezerw
i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresu sprawozdawczego.
Podatek dotyczący zagranicznych jurysdykcji podatkowych nie występuje.
Podatek dochodowy wykazany w kapitale własnym – nie wystąpił w 2025r.
Bieżący podatek dochodowy (w tys. zł)
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Zysk przed opodatkowaniem
34 545
34 997
Różnica zwiększająca dochód do opodatkowania:
(1 390)
(30 311)
Zmiana ujemnej różnicy przejściowej
9 747
6 812
Zmiana dodatniej różnicy przejściowej
(10 693)
(44 458)
Różnice trwałe
(444)
7 335
Dochód do opodatkowania
33 155
4 686
Odliczenia od dochodu
(29)
(155)
Podstawa opodatkowania
33 126
4 531
Podatek dochodowy w tym:
6 294
864
Podatek w rachunku zysków i strat
6 294
861
Podatek - korekta za lata ubiegłe
0
3
Podatek wykazany w kapitale zapasowym
0
0
2. żnice przejściowe w podatku dochodowym oraz odroczony podatek z nimi związany.
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu odroczonego
podatku (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Różnica między wyceną bilansową a podatkową udziałów i akcji
6 321
5 631
Utrata wartości należności
399
710
Różnica między wyceną bilansową a podatkową wierzytelności
18 328
9 751
Rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów
1 008
761
Rezerwy na świadczenia pracownicze i pozostałe rezerwy
2 278
2 028
Strata podatkowa do odliczenia w okresach następnych
1 009
2 018
Nieodliczone koszty finansowania dłużnego do odliczenia w okresach następnych
9 411
8 108
Suma ujemnych różnic przejściowych
38 754
29 007
Zmiana ujemnych różnic przejściowych
9 747
6 812
Stawka podatkowa
19%
19%
Aktywa z tytułu odroczonego podatku wykazane w bilansie
7 364
5 511
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 34 z 91
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu odroczonego
podatku (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Różnica między wyceną bilansową a podatkową środków trwałych oraz wartości
niematerialnych i prawnych z wyłączeniem leasingu
12
222
Skutki wyceny zobowiązań finansowych
71
243
Wycena akcji i udziałów ponad cenę nabycia
484
667
Wartość przeszacowania certyfikatów inwestycyjnych w wartości godziwej ponad cenę
nabycia
243 494
238 252
Rezerwa dot. dochodu z zysków kapitałowych, w tym umorzenia CI GPM NFIZW
6 016
0
Suma dodatnich różnic przejściowych
250 077
239 384
Zmiana dodatnich różnic przejściowych
10 693
44 458
Stawka podatkowa
19%
19%
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazana w bilansie
47 515
45 483
3. żnice przejściowe w podatku dochodowym oraz odroczony podatek z nimi związany.
Wpływ zmian w podatku odroczonym na podatek dochodowy
(w tys. zł)
31.12.2025
Zmiana uwzględniona w
podatku dochodowym
31.12.2024
Aktywa z tytułu odroczonego podatku (A)
(7 364)
(1 853)
(5 511)
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku (B)
47 515
2 032
45 483
Podatek odroczony aktywa i rezerwa per saldo (A+B)
40 151
179
39 972
Wpływ zmian w podatku odroczonym na podatek dochodowy
(w tys. zł)
31.12.2024
Zmiana uwzględniona w podatku
dochodowym
31.12.2023
Aktywa z tytułu odroczonego podatku (A)
(5 511)
(1 294)
(4 217)
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku (B)
45 483
8 447
37 036
Podatek odroczony aktywa i rezerwa per saldo (A+B)
39 972
7 153
32 819
Nota 7. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ.
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych
akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza spoprzez podzielenie zysku netto za okres przypadający na zwykłych
akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią
ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz
rozwadniających, umarzalnych, uprzywilejowanych akcji, zamiennych na akcje zwykłe).
Zysk / strata (w tys. zł)
01.01 -31.12.2025
01.01 -31.12.2024
Zysk netto z działalności kontynuowanej
28 072
26 980
Wynik na działalności zaniechanej
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku przypadającego na
jedną akcję
28 072
26 980
Efekt rozwodnienia
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na
jedną akcję
28 072
26 980
Liczba wyemitowanych akcji
01.01 -31.12.2025
01.01 -31.12.2024
Liczba akcji na dzień bilansowy
11 700 000
11 700 000
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku
na jedną akcję w szt.
11 700 000
11 700 000
Akcje własne
(424 373)
(446 313)
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 35 z 91
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości
rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt.
11 275 627
11 253 687
Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych
0
0
Zysk netto na jedną akcję
01.01 -31.12.2025
01.01 -31.12.2024
Zysk netto (w tys. zł)
28 072
26 980
Średnia ważona liczna akcji w szt.
11 275 627
11 253 687
Zysk netto na jedną akcję ( w zł)
2,49
2,40
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne inne
transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych. Nie wystąpiła strata na działalności zaniechanej.
Nota 8. DYWIDENDY WYPŁACONE.
30 maja 2025 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o przeznaczeniu części zysku za 2024 rok na wypłatę
dywidendy w kwocie 0,50 zł na jedną akcję (Akt notarialny AN 667/2025 Uchwała nr 9). Łączna kwota dywidendy wyniosła
5 576 843,50 zł. Z prawa do dywidendy wyłączono akcje własne w liczbie 546 313 szt.
Termin ustalenia prawa do dywidendy przypadał na 4 czerwca 2025 r., a termin wypłaty dywidendy został ustalony na 6
czerwca br. Dywidenda została wypłacona w ustalonym terminie.
Rok obrotowy zakończony:
Data wypłaty dywidendy
Wartość dywidendy
na 1 akcję (w zł)
Liczba akcji (w
sztukach)
Dywidendy wypłacona (w
zł)
31.12.2024
06.06.2025
0,50 zł
11 153 687****
5 576 843,50 zł
31.12.2023
11.07.2024
0,40 zł
11 235 337***
4 494 134,80 zł
31.12.2022
15.09.2023
0,27 zł
11 700 000
3 159 000,00 zł
31.12.2021
21.07.2022
0,25 zł
11 646 000**
2 911 500,00 zł
31.12.2020
21.07.2021
0,10 zł
11 626 000**
1 162 600,00 zł
31.12.2019
21.07.2020
0,10 zł
11 626 000**
1 162 600,00 zł
31.12.2018
19.07.2019
0,30 zł
11 586 000**
3 475 800,00 zł
31.12.2017
06.07.2018
0,25 zł
11 537 938**
2 884 484,50 zł
31.12.2016
29.06.2017
0,20 zł
11 437 938*
2 287 587,60 zł
31.12.2015
15.07.2016
0,15 zł
11 591 938
1 738 790,70 zł
31.12.2014
15.07.2015
0,10 zł
11 591 938
1 159 193,80 zł
31.12.2013
15.09.2014
0,05 zł
11 591 938
579 596,90 zł
*Z prawa do dywidendy wyłączono akcje własne w ilości 154 000 szt.
**Z prawa do dywidendy wyłączono akcje własne w ilości 54 000 szt.
*** Z prawa do dywidendy wyłączono akcje własne w ilości 464 663 szt.
**** Z prawa do dywidendy wyłączono akcje własne w ilości 546 313 szt.
Łączna kwota wypłaconej dywidendy z zysku netto za lata 2013-2024 wynosi 36 169 tys. zł.
Dywidendy wypłacone z kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy.
7 stycznia 2026r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki dominującej podjęło uchwałę w sprawie przeznaczenia na
dywidendę części utworzonego z zysku kapitału rezerwowego na wypłatę dywidendy.
Kapitał rezerwowy w wysokości 4 026 720,88 tys. został utworzony z podziału zysku netto za 2010r. ( AN 1532/2011), a po
wypłacie dywidendy kapitał wynosi 516 994,78 zł.
Wypłata dywidendy nadzwyczajnej dla akcjonariuszy Spółki miała miejsce w związku z 30-leciem działalności GPM Vindexus.
S.A. Ustalono wypłatę dywidendy w kwocie 0,30 na jedną akcję (Akt notarialny A 1/2026 Uchwała nr 7). Łączna kwota
dywidendy wyniosła 3 509 726,10 zł. Z prawa do dywidendy wyłączono akcje własne w liczbie 913 szt. Termin ustalenia prawa
do dywidendy przypadał na 13 stycznia 2026 r., a termin wypłaty dywidendy został ustalony na 16 stycznia 2026 r. Dywidenda
została wypłacona w ustalonym terminie.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 36 z 91
Nota 8.1. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA
FINANSOWEGO.
Wyszczególnienie (w tys. zł)
Dywidenda z zysku
za 2025*
Dywidenda wypłacona
z kapitału
rezerwowego po dniu
bilansowym
Dywidenda z zysku
za 2024*
Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję (w zł)
0,00
0,50
Łączne wypłaty na rzecz właścicieli z tytułu dywidendy (w tys. zł)
0
3 510
5 577
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia
sprawozdań finansowych do publikacji, ale nieujęte jako przekazane
posiadaczom akcji, na jedną akcję (w zł)
0,50
0,30
0
*Z prawa do dywidendy wyłączane są akcje własne.
Nota 9. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE.
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań.
Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Zabezpieczenie kredytu PKO BP lokale biurowe, w których prowadzona jest działalność
operacyjna Spółki -Serocka 3 lok.B2., Grochowska 152 lok.1.1 oraz miejsca postojowe w w/w
lokalizacji
4 762
4 922
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w
dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie
4 762
4 922
Spółka nie posiada zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych.
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2025-31.12.2025r. (w tys. zł).
Wyszczególnienie
Grunty
Budynki
i
budowle
Maszyny i
urządzenia
Środki
transportu
Pozostałe
środki
trwałe
Środki
trwałe w
budowie
Razem
Wartość bilansowa brutto na 01.01.2025r.
1 138
10 552
1 516
254
2 672
630
16 762
Zwiększenia z tytułu:
38
2 813
89
1 600
72
167
4 779
- nabycia
38
36
89
72
167
402
- inne
2 777
1 600
4 377
Zmniejszenia z tytułu:
0
0
(55)
(249)
(1 019)
0
(1 323)
- likwidacja
(45)
(32)
(77)
- sprzedaż
(10)
(249)
(259)
-inne
(987)
(987)
Wartość bilansowa brutto na 31.12.2025 r.
1 176
13 365
1 550
1 605
1 725
797
20 218
Umorzenie na dzień 01.01.2025r.
0
2 120
1 284
254
1 591
0
5 249
Zwiększenia, z tytułu:
0
264
87
0
254
0
605
- amortyzacji
264
87
254
605
Zmniejszenia, z tytułu:
0
0
(55)
(249)
(1 019)
0
(1 323)
- likwidacja
(45)
(32)
(77)
- sprzedaż
(10)
(249)
(259)
- inne
(987)
(987)
Umorzenie na dzień 31.12.2025r.
0
2 384
1 316
5
826
0
4 531
Odpisy aktualizujące na 01.01.2025r.
0
0
0
0
0
0
0
Zmiana odpisów aktualizujących
Odpisy aktualizujące na 31.12.2025r.
0
0
0
0
0
0
0
Wartość bilansowa netto na 31.12.2025r.
1 176
10 981
234
1 600
899
797
15 687
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2024-31.12.2024r. (w tys. zł).
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 37 z 91
Wyszczególnienie
Grunty
Budynki i
budowle
Maszyny i
urządzenia
Środki
transportu
Pozostałe
środki
trwałe
Środki
trwałe w
budowie
Razem
Wartość bilansowa brutto na 01.01.2024r.
1 011
10 480
1 385
254
2 513
0
15 643
Zwiększenia z tytułu:
127
72
137
0
159
630
1 125
- nabycia
127
72
137
159
630
1 125
Zmniejszenia z tytułu:
0
0
(6)
0
0
0
(6)
- likwidacja
(2)
(2)
- sprzedaż
(4)
(4)
Wartość bilansowa brutto na 31.12.2024 r.
1 138
10 552
1 516
254
2 672
630
16 762
Umorzenie na dzień 01.01.2024r.
0
1 857
1 178
242
1 355
0
4 632
Zwiększenia, z tytułu:
0
263
112
12
236
0
623
- amortyzacji
263
112
12
236
623
Zmniejszenia, z tytułu:
0
0
(6)
0
0
0
(6)
- likwidacja
(2)
0
(2)
- sprzedaż
(4)
(4)
Umorzenie na dzień 31.12.2024r.
0
2 120
1 284
254
1 591
0
5 249
Odpisy aktualizujące na 01.01.2024r.
0
0
0
0
0
0
0
Zmiana odpisów aktualizujących
Odpisy aktualizujące na 31.12.2024r.
0
0
0
0
0
0
0
Wartość bilansowa netto na 31.12.2024r.
1 138
8 432
232
0
1 081
630
11 513
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości środków trwałych– nie wystąpiły w 2025r.
Wartość i powierzchnia gruntów.
Spółka posiada:
udział w wysokości 0,13 nieruchomości gruntowej nr 225 w Warszawie ul. Serocka 3,
udział w wysokości 0,46 nieruchomości gruntowej nr 176 i nr 209 w Warszawie ul. Grochowska 152.
udział w wysokości 0,13 nieruchomości gruntowej nr 152 i nr 153 w Warszawie ul. Kordeckiego 43.
Grunt stanowi współwłasność właścicieli lokali wydzielonych w budynku w udziałach przypisanych tym lokalom.
Adres
nieruchomości
Nr księgi wieczystej
lub zbiorów
dokumentów
Nr działki
Powierzchnia
działki [m2] na
31.12.2025
Wartość na
31.12.2025
(w tys. zł)
Powierzchnia
działki [m2] na
31.12.2024
Wartość na
31.12.2024
(w tys. zł)
Ul. Serocka 3
WA6M/00138519/6
WA6M/00437837/7
225 obręb 04-12
1 327
250
1 327
250
Ul. Grochowska
152
WA6M/00511135/9
WA6M/00232113/9
WA6M/00511134/2
176 i 209
611
711
611
711
Ul. Kordeckiego
43
WA6M/00146277/6
WA6M/00530125/5
152 i 153 obręb
3-04-12
945
215
945
177
OGÓŁEM
xxx
1 176
xxx
1 138
Ujawnienia w zakresie umów zidentyfikowanych jako leasing środków trwałych.
Struktura własności.
31.12.2025
31.12.2024
Własne
11 310
11 513
Używane na podstawie umowy leasingu:
4 377
0
Prawo do użytkowania środków transportu
1 600
0
Prawo do użytkowania powierzchni użytkowej
2 777
0
Łącznie
15 687
11 513
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 38 z 91
Nota 10. ŚRODKI TRWAŁE W BUDOWIE.
Na koniec 2025r. Spółka zaliczyła do środków trwałych w budowie nakłady poniesione na rozbudowę i modernizację
powierzchni magazynowej (inwestycja w obcy środek trwały). Wartość bilansowa poniesionych nakładów 797 tys. została
ustalona w wysokości ceny nabycia materiałów i usług związanych z prowadzoną inwestycją, powiększonej o kwotę
nieodliczonego podatku VAT. Po dniu sprawozdawczym Zarząd Spółki podjął decyzję o sprzedaży poniesionych nakładów. Na
dzień publikacji raportu Spółka nie posiadała środków trwałych w budowie.
Nota 11. WARTOŚCI NIEMATERIALNE.
Zmiany wartości niematerialnych i prawnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2025-31.12.2025r. (w tys. zł).
Wyszczególnienie
Koszty prac
rozwojowych
Znaki
towarowe
Patenty i
licencje
Oprogramowanie
komputerowe
Wartość
firmy
Inne
Wartości
niematerialne
w budowie
Ogółem
Wartość bilansowa brutto na
dzień 01.01.2025r.
0
0
0
752
0
0
0
752
Zwiększenia z tytułu:
0
0
0
4
0
0
0
4
- nabycia
4
4
Zmniejszenia z tytułu:
0
0
0
(395)
0
0
0
(395)
- przeklasyfikowanie
(395)
(395)
Wartość bilansowa brutto na
dzień 31.12.2025r.
0
0
0
361
0
0
0
361
Umorzenie na dzień
01.01.2025r.
0
0
0
741
0
0
0
741
Zwiększenia z tytułu:
0
0
0
3
0
0
0
3
- amortyzacja
3
3
Zmniejszenia z tytułu:
0
0
0
(395)
0
0
0
(395)
- przeklasyfikowanie
(395)
(395)
Umorzenie na dzień
31.12.2025r.
0
0
0
349
0
0
0
349
Odpisy aktualizujące na
01.01.2025r.
0
Odpisy aktualizujące na
31.12.2025r.
0
Wartość bilansowa netto na
dzień 31.12.2025r.
0
0
0
12
0
0
0
12
Zmiany wartości niematerialnych i prawnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2024-31.12.2024r. (w tys. zł).
Wyszczególnienie
Koszty prac
rozwojowych
Znaki
towarowe
Patenty
i licencje
Oprogramowanie
komputerowe
Wartość
firmy
Inne
Wartości
niematerialne
w budowie
Ogółem
Wartość bilansowa brutto na
dzień 01.01.2024r.
0
0
0
745
0
0
0
745
Zwiększenia z tytułu:
0
0
0
7
0
0
0
7
- nabycia
7
7
Zmniejszenia z tytułu:
0
0
0
0
0
0
0
0
Wartość bilansowa brutto na
dzień 31.12.2024r.
0
0
0
752
0
0
0
752
Umorzenie na dzień 01.01.2024r.
0
0
0
740
0
0
0
740
Zwiększenia z tytułu:
0
0
0
1
0
0
0
1
- amortyzacja
1
1
Zmniejszenia z tytułu:
0
0
0
0
0
0
0
0
Umorzenie na dzień 31.12.2024r.
0
0
0
741
0
0
0
741
Odpisy aktualizujące na
01.01.2024r.
0
Odpisy aktualizujące na
31.12.2024r.
0
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 39 z 91
Wartość bilansowa netto na
dzień 31.12.2024r.
0
0
0
11
0
0
0
11
Struktura własności.
Wyszczególnienie (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Własne
12
11
Używane na podstawie umowy leasingu
Łącznie
12
11
Wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań – nie
wystąpiły w 2025r.
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych – nie wystąpiły w 2025r.
Nota 12. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH.
Inwestycje w jednostkach zależnych**
31.12.2025
31.12.2024
Liczba udziałów
Wartość bilansowa
(w tys. zł)
Liczba udziałów
Wartość bilansowa
(w tys. zł)
Certyfikaty inwestycyjne, w tym:
xxx
275 225
xxx
272 227
Certyfikaty inwestycyjne w GPM Vindexus NFIZW*
26
160 350
34
180 830
Certyfikaty inwestycyjne w Future NFIZW*
5 900
100 712
5 900
78 914
Certyfikaty inwestycyjne w Alfa NFIZW*
8 136
14 163
8 136
12 483
Akcje/ Udziały w spółkach:
xxx
21 867
xxx
20 306
Akcje Fingo Capital S.A.
12 300 000
16 425
12 300 000
14 707
Udziały Fiz-Bud Sp. z o.o.
10 796
5 442
10 696
5 599
Łącznie
xxx
297 092
xxx
292 533
* NFIZW Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności.
**Instrumenty kapitałowe w jednostkach zależnych nie są notowane na rynku aktywnym.
Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2025r. (w tys. zł).
Nazwa jednostki
zależnej
Rodzaj udziału
Koszt
nabytych
udziałów
Zyski / straty z
przeszacowania
do wartości
godziwej
Wartość
bilansowa
udziałów
Procent
posiadanych
udziałów
Procent
posiadanych
głosów
Metoda konsolidacji
GPM Vindexus
NFIZW
certyfikaty
inwestycyjne
8 821
151 529
160 350
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Future NFIZW
certyfikaty
inwestycyjne
14 220
86 492
100 712
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Alfa NFIZW
certyfikaty
inwestycyjne
8 690
5 473
14 163
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Fingo Capital S.A.
akcje
16 768
(343)
16 425
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Fiz-Bud Sp. z o.o.
udziały
5 605
(163)
5 442
90,37%
90,37%
Metoda przejęcia
Łącznie
54 104
242 988
297 092
xxxx
xxxx
Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2024r. (w tys. zł).
Nazwa jednostki
zależnej
Rodzaj udziału
Koszt nabytych
udziałów
Zyski / straty z
przeszacowania
do wartości
godziwej
Wartość
bilansowa
udziałów
Procent
posiadanych
udziałów
Procent
posiadanych
głosów
Metoda
konsolidacji
GPM Vindexus
NFIZW
certyfikaty
inwestycyjne
11 064
169 766
180 830
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Future NFIZW
certyfikaty
inwestycyjne
14 220
64 694
78 914
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Alfa NFIZW
certyfikaty
inwestycyjne
8 690
3 793
12 483
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Fingo Capital S.A.
akcje
16 768
(2 061)
14 707
100,00%
100,00%
Metoda przejęcia
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 40 z 91
Fiz-Bud Sp. z o.o.
udziały
5 355
244
5 599
90,37%
90,37%
Metoda przejęcia
Łącznie
56 097
236 436
292 533
xxxx
xxxx
Wpływ wyceny w wartości godziwej instrumentów udziałowych w jednostkach zależnych na wynik finansowy w
2025r.
Zgodnie ze standardem MSSF 9 instrumenty udziałowe wyceniane w wartości godziwej, z odniesieniem zmiany ponad cenę
nabycia tej wartości, na wynik finansowy. Szczegółowe informacje na temat zastosowanych zasad wyceny instrumentów
udziałowych zostały przedstawione w nocie 33- Informacja o instrumentach finansowych.
Rok sprawozdawczy od 01.01.2025r. do 31.12.2025r. (w tys. zł).
Instrumenty kapitałowe
Nazwa jednostki zależnej
GPM
Vindexus
NFIZW
Future
NFIZW
Alfa NFIZW
Fingo Capital
S.A.
Fiz-Bud Sp. z
o.o.
Suma
1. Wartość instrumentów na początek roku (1a+1b):
180 830
78 914
12 483
14 707
5 599
292 533
1a koszt nabycia instrumentów
11 064
14 220
8 690
16 768
5 355
56 097
1b zyski (straty) z przeszacowania do wartości
godziwej
169 766
64 694
3 793
(2 061)
244
236 436
2.Nabycia akcji, udziałów, certyfikatów
0
0
0
0
250
250
3. Wartość umorzenia certyfikatów inwestycyjnych
netto
(44 207)
0
0
0
0
(44 207)
4. Koszt nabycia umorzonych certyfikatów
inwestycyjnych
(2 243)
0
0
0
0
(2 243)
5. Zyski z przeszacowania do wartości godziwej w
okresie
25 970
21 798
1 680
1 718
(407)
50 759
6. Wartość instrumentów na koniec roku (1+2+3+5):
160 350
100 712
14 163
16 425
5 442
297 092
6a koszt nabycia instrumentów (1a+2+4)
8 821
14 220
8 690
16 768
5 605
54 104
6b zyski (straty) z przeszacowania do wartości
godziwej (1b+3-4+5)
151 529
86 492
5 473
(343)
(163)
242 988
7.Zmiana wartości instrumentów (2+3+5)
(20 480)
21 798
1 680
1 718
(157)
4 559
8. Wpływ wyceny na wynik finansowy (8a+7b+7c)
25 970
21 798
1 680
1 718
(407)
50 759
7a. Zysk z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych
netto (3)
44 207
0
0
0
0
44 207
7b. Zyski z przeszacowania (6b-1b)
(18 237)
21 798
1 680
1 718
(407)
6 552
Rok sprawozdawczy od 01.01.2024r. do 31.12.2024r. (w tys. zł).
Nazwa jednostki zależnej
GPM Vindexus
NFIZW
Future
NFIZW
Alfa NFIZW
Fingo Capital
S.A.
Fiz-Bud
Sp. z o.o.
Suma
1. Wartość instrumentów udziałowych na początek
okresu, w tym:
156 181
60 416
11 257
14 482
5 810
248 146
1a koszt nabycia instrumentów
11 064
14 220
8 690
16 583
5 355
55 912
1b zyski (straty) z przeszacowania do wartości
godziwej
145 117
46 196
2 567
(2 101)
455
192 234
2.Nabycia akcji, udziałów, certyfikatów
0
0
0
185
0
185
3. Zyski z przeszacowania do wartości godziwej w
okresie
24 649
18 498
1 226
40
(211)
44 202
4. Wartość instrumentów udziałowych na koniec
okresu, w tym: (1+2+3)
180 830
78 914
12 483
14 707
5 599
292 533
4a koszt nabycia instrumentów (1a+2)
11 064
14 220
8 690
16 768
5 355
56 097
4b zyski (straty) z przeszacowania do wartości
godziwej (1b+3)
169 766
64 694
3 793
(2 061)
244
236 436
5. Wpływ wyceny na wynik finansowy (5a+5b)
19 966
14 983
993
32
(171)
35 803
5a. Zyski z przeszacowania (6b-1b)
24 649
18 498
1 226
40
(211)
44 202
5b. Zmiana podatku odroczonego ujęta w wyniku
finansowym
(4 683)
(3 515)
(233)
(8)
40
(8 399)
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 41 z 91
Charakterystyka inwestycji.
GPM Vindexus Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności – jednostka zależna.
3 lipca 2025r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwały o wykupie dwóch certyfikatów inwestycyjnych serii F od nr 7 i 8 oraz
jednego certyfikatu inwestycyjnego serii D nr 8 na dzień wyceny 30 czerwca 2025r.
3 października 2025r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwały o wykupie czterech certyfikatów inwestycyjnych serii D nr 4-7 na
dzień wyceny 30 września 2025r.
3 stycznia 2026r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwały o wykupie jednego certyfikatu inwestycyjnego serii D nr 3 na dzień
wyceny 31 grudnia 2025r.
Na dzień sporządzenia oraz dzień opublikowania niniejszego raportu Spółka posiadała 26 certyfikatów inwestycyjnych GPM
Vindexus NFIZW, co stanowi 100% ogólnej liczby certyfikatów funduszu.
Sposób objęcia certyfikatów inwestycyjnych GPM Vindexus NFIZW, stan na 31.12.2025r. oraz dzień publikacji raportu.
Emisja
Data objęcia
Liczba
objętych
CI*
Koszt nabycia
jednego CI
*w zł.
Łączny koszt
nabycia CI* w zł.
Liczba
umorzonych
CI*
Liczba posiadanych
CI* na dzień
publikacji raportu.
Łączny koszt nabycia
CI*w zł na dzień
publikacji raportu w zł.
Seria A
17 lipca 2007
5
200 000,00
1 000 000,00
0
5
1 000 000,00
Seria C
22 sierpnia 2008
10
152 593,61
1 525 936,10
0
10
1 525 936,10
Seria D
16 września 2008
8
151 962,50
1 215 700,00
6
2
303 925,00
Seria E
17 stycznia 2011
7
660 736,32
4 625 154,24
7
0
0
Seria F
16 lutego 2011
38
665 698,92
25 296 558,96
29
9
5 991 290,28
Ogółem
68
xxx
33 663 349,30
42
26
8 821 151,38
CI* certyfikat inwestycyjny
Future Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności – jednostka zależna.
W 2025r. liczba certyfikatów w funduszach nie uległa zmianie. Na dzień sporządzenia oraz dzień opublikowania raportu Spółka
posiadała 5900 certyfikatów inwestycyjnych Future NFIZW, co stanowi 100% ogólnej liczby certyfikatów funduszu.
Sposób objęcia certyfikatów inwestycyjnych Future NFIZW, stan na 31.12.2025r. oraz dzień publikacji raportu.
Emisja
Data objęcia
Liczba
objętych
CI*
Koszt
jednego CI*
(w zł)
Nakłady na
nabycie CI *
(w zł)
Liczba
umorzonych
CI*
Liczba
posiadanych CI*
Koszt nabycia
nieumorzonych CI* (w zł)
Seria A
3 kwietnia 2012
100
2 000,0000
200 000,00
0
100
200 000,00
Seria B
11 września 2012
3 400
1 767,2681
6 008 711,54
0
3 400
6 008 711,54
Seria C
28 września 2012
900
2 862,3968
2 576 157,12
0
900
2 576 157,12
Seria A
2 stycznia 2013
200
2 000,0000
400 000,00
0
200
400 000,00
Seria E
10 lipca 2017
2 500
3 873,4100
9 683 525,00
1 200
1 300
5 035 433,00
Seria F
27 maja 2019
3 000
5 811,5300
17 434 590,00
3 000
0
0,00
Łącznie
10 100
xxx
36 302 983,66
4 200
5 900
14 220 301,66
* Certyfikat inwestycyjny
Alfa Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności – jednostka zależna.
W 2025r. liczba certyfikatów w funduszach nie uległa zmianie. Na dzień sporządzenia oraz dzień opublikowania niniejszego
raportu Spółka posiadała w Alfa NFIZW 8136 certyfikatów inwestycyjnych, co stanowi 100% ogólnej liczby certyfikatów
funduszu.
Sposób objęcia certyfikatów inwestycyjnych Alfa NFIZW, stan na dzień 31.12.2025 oraz na dzień publikacji raportu.
Emisja
Data objęcia
Liczba
objętych CI*
Koszt
jednego CI*
(w zł)
Nakłady na
nabycie CI *
(w zł)
Liczba
umorzonych
CI*
Liczba
posiadanych
CI*
Koszt nabycia
nieumorzonych CI*
(w zł)
Seria A
1 czerwca 2017
30
8 333,33
250 000,00
0
30
250 000,00
Seria B
28 czerwca 2017
4 000
955,72
3 822 880,00
4 000
0
0,00
Seria C
10 października 2017
1 400
1 004,23
1 405 922,00
0
1 400
1 405 922,00
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 42 z 91
Seria D
9 stycznia 2018
6 706
1 048,88
7 033 789,28
0
6 706
7 033 789,28
Seria F
6 września 2018
1 000
1 274,03
1 274 030,00
1 000
0
0,00
Łącznie
13 136
xxx
13 786 621,28
5 000
8 136
8 689 711,28
* Certyfikat inwestycyjny
Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” S.A. posiadała na dzień sprawozdawczy pełną kontrolę nad funduszami Future NFIZW,
GPM Vindexus NFIZW oraz Alfa NFIZW ze względu na posiadanie 100 % certyfikatów, a także z uwagi na fakt, że osoba pełniąca
funkcję nadzorującą działalność Spółki zasiada w zarządzie Mebis Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. Dotyczy to pana
Piotra Kuchno Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki Giełda Praw Majątkowych Vindexus” S.A., pełniącego równocześnie
funkcję członka Zarządu Mebis TFI S.A.
Fingo Capital S.A. jednostka zależna.
Na dzień sporządzenia oraz publikacji raportu Spółka posiada 12 300 000 akcji, co stanowi 100% kapitału jednostki.
Sposób objęcia akcji Fingo Capital S.A., stan na dzień 31.12.2025r. oraz dzień publikacji raportu.
Emisja
Data objęcia
Liczba objętych / nabytych
akcji
Cena 1
akcji (w zł)
Łączny koszt nabycia akcji
(w zł)
Seria A
16 grudnia 2016
91 000
1,00
91 000,00
Seria D
1 kwietnia 2019
50 000
3,00
150 000,00
Seria B
12 czerwca 2019
98 000
3,00
294 000,00
Seria E
16 czerwca 2020
495 000
1,00
495 000,00
Seria C
25 czerwca 2020
400 000
1,10
440 000,00
Seria F
23 listopada 2020
219 500
1,00
219 500,00
Seria A
17 grudnia 2020
111 000
1,00
111 000,00
Seria G
21 grudnia 2021
50 000
4,35
217 500,00
Seria H
11 kwietnia 2022
3 000 000
1,50
4 500 000,00
Seria I
1 września 2022
4 400 000
1,50
6 600 000,00
Seria J
7 lutego 2023
1 250 000
1,60
2 000 000,00
Seria K
12 października 2023
2 000 000
1,00
2 000 000,00
Seria E
29 października 2024
135 500
1,365
185 000,00
Łącznie
12 300 000
xxx
17 303 000,00
Fiz-Bud Sp. z o.o. jednostka zależna.
25 września 2025r. Spółka objęła 100 udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o.
Na dzień sporządzenia raportu kapitał zakładowy Fiz-Bud Sp. z o.o. obejmował 11 936 udziałów, a Spółka posiada 10 796
udziałów, co stanowiło 90,45% kapitału jednostki.
Sposób objęcia udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o. oraz ich stan na dzień 31.12.2025r.
Emisja
Data objęcia
Liczba objętych /
nabytych udziałów
Cena 1
udziału (w zł)
Łączny koszt nabycia
udziałów (w zł)
Udziały
21 lipca 2015
172
500,00
86 000,00
Udziały
28 lipca 2015
120
500,00
60 000,00
Udziały
31 marca 2017
380
494,08
187 751,30
Udziały
06 grudnia 2017
1 650
500,00
825 000,00
Udziały
04 grudnia 2018
2 000
500,00
1 000 000,00
Udziały
26 kwietnia 2019
200
500,00
100 000,00
Udziały
15 maja 2020
140
500,00
70 000,00
Dopłata*
15 maja 2020
xxx
xxx
100 000,00
Udziały
31 sierpnia 2020
4 150
500,00
2 075 000,00
Udziały
22 czerwca 2021
1 030
500,00
515 000,00
Udziały
21 czerwca 2023
854
499,61
426 666,67
Udziały
25 września 2025
100
2 500,00
250 000,00
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 43 z 91
Łącznie
10 796
xxx
5 695 417,97
*Dopłata do kapitału
31 grudnia 2025r. Zarząd Fiz-Bud Sp. z o.o. podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o 36 000 udziałów. Po dniu
sprawozdawczym Spółka nabyła łącznie 33 595 udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o.
9 kwietnia 2026r. Spółka objęła 3900 udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o. Na dzień publikacji raportu GPM Vindexus S.A. posiada 48 291
udziały, co stanowi 81,30% kapitału Fiz-Bud.
Informacja o zabezpieczeniach poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego na certyfikatach inwestycyjnych
funduszy GPM Vindexus NSFIZ, Future NSFIZ oraz Alfa NSFIZ na 31.12.2025r.
Instrument
zabezpieczający
Liczba certyfikatów
inwestycyjnych
Instrument zabezpieczany
Stan CI* objętych
zastawem rejestrowym
na 31.12.2025
Stan CI* objętych zastawem
rejestrowym na dzień
publikacji raportu za 2025
rok
GPM Vindexus NFIZW
Seria A
3
brak zastawu
brak zastawu
Seria A
2
obligacje serii W2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria C
2
brak zastawu
brak zastawu
Seria C
2
obligacje serii X2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria C
6
brak zastawu
brak zastawu
Seria D
2
brak zastawu
brak zastawu
Seria F
9
brak zastawu
brak zastawu
Łącznie
26
xxx
xxx
xxx
Future NFIZW
Seria A
300
brak zastawu
brak zastawu
Seria B
1 429
brak zastawu
brak zastawu
Seria B
1 071
obligacje serii I2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria B
900
obligacje serii X2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria C
850
obligacje serii X2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria C
50
obligacje serii W2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria E
1 300
brak zastawu
brak zastawu
Łącznie
5 900
xxx
xxx
xxx
Alfa NFIZW
Seria A
30
brak zastawu
brak zastawu
Seria C
1 400
brak zastawu
brak zastawu
Seria D
6 706
brak zastawu
brak zastawu
Łącznie
8 136
xxx
xxx
xxx
CI* certyfikaty inwestycyjne
Najwyższa suma zabezpieczenia dla zastawu rejestrowego, ustanowionego na 2 Certyfikatach Inwestycyjnych serii A
funduszu GPM Vindexus NFIZW, w celu zabezpieczenia obligacji serii W2, wykazana w rejestrze zastawów na dzień 31
grudnia 2025 r., wynosi 10 500 000 zł.
Najwyższa suma zabezpieczenia dla zastawu rejestrowego, ustanowionego na 2 Certyfikatach Inwestycyjnych serii C
funduszu GPM Vindexus NFIZW, w celu zabezpieczenia obligacji serii X2, wykazana w rejestrze zastawów na dzień 31
grudnia 2025 r., wynosi 30 000 000 zł.
Najwyższa suma zabezpieczenia dla zastawu rejestrowego, ustanowionego na 1 071 Certyfikatach Inwestycyjnych serii
B funduszu Future NFIZW, w celu zabezpieczenia obligacji serii I2, wykazana w rejestrze zastawów na dzień 31 grudnia
2025 r., wynosi 18 000 000 zł.
Najwyższa suma zabezpieczenia dla zastawu rejestrowego, ustanowionego na 900 Certyfikatach Inwestycyjnych serii
B funduszu Future NFIZW, w celu zabezpieczenia obligacji serii X2, wykazana w rejestrze zastawów na dzień 31
grudnia 2025 r., wynosi 30 000 000 zł.
Najwyższa suma zabezpieczenia dla zastawu rejestrowego, ustanowionego na 850 Certyfikatach Inwestycyjnych serii
C funduszu Future NFIZW, w celu zabezpieczenia obligacji serii X2, wykazana w rejestrze zastawów na dzień 31
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 44 z 91
grudnia 2025 r., wynosi 30 000 000 (łącznie z wysokością zabezpieczenia obligacji Serii X2 na 900 Certyfikatach
Inwestycyjnych serii B).
Najwyższa suma zabezpieczenia dla zastawu rejestrowego, ustanowionego na 50 Certyfikatach Inwestycyjnych serii C
funduszu Future NFIZW, w celu zabezpieczenia obligacji serii W2, wykazana w rejestrze zastawów na dzień 31 grudnia
2025 r., wynosi 10 500 000 zł.
Zmiany w zastawach rejestrowych w 2025 r. oraz po dniu bilansowym.
Postanowieniem du z 9 stycznia 2025r. został wpisany zastaw rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych GPM
Vindexus NFIZW serii C nr 7-8, który stanowi zabezpieczenie dla obligacji serii X2.
Postanowieniem sądu z 16 stycznia 2025r. został wpisany zastaw rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych Future
NFIZW serii B (900 CI) oraz serii C (850 CI), który stanowi zabezpieczenie dla obligacji serii X2.
Postanowieniem sądu z 22 lipca 2025r. został wykreślony zastaw rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych GPM
Vindexus NFIZW serii A nr 1-3, który stanowił zabezpieczenie dla obligacji serii B2.
Postanowieniem sądu z 24 lipca 2025r. został wykreślony zastaw rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych GPM
Vindexus NFIZW serii C nr 7-10 który stanowił zabezpieczenie dla obligacji serii F2.
Postanowieniem sądu z 24 lipca 2025r. został wykreślony zastaw rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych Future
NFIZW serii A nr 1-300 oraz serii B nr 1-1429, który stanowił zabezpieczenie dla obligacji serii G2.
Postanowieniem sądu z 24 października2025r. został wykreślony zastaw rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych
GPM Vindexus NFIZW serii F nr 13-21, który stanowił zabezpieczenie dla obligacji serii H2.
Informacja o zabezpieczeniach zaciągniętych zobowiązań poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego na
certyfikatach inwestycyjnych funduszy GPM Vindexus NFIZW, Future NFIZW oraz Alfa NFIZW na 31.12.2024r.
Instrument
zabezpieczający
Liczba
certyfikatów
inwestycyjnych
Instrument
zabezpieczany
Stan CI* objętych zastawem
rejestrowym na 31.12.2024
Stan CI* objętych zastawem rejestrowym na
dzień publikacji raportu za 2024 rok
GPM Vindexus NFIZW
Seria A
3
obligacje serii B2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria A
2
obligacje serii W2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria C
2
obligacje serii F2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria C
2
obligacje serii X2
brak zastawu
zastaw rejestrowy
Seria C
6
brak zastawu
brak zastawu
Seria D
8
brak zastawu
brak zastawu
Seria F
2
brak zastawu
brak zastawu
Seria F
9
obligacje serii H2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Łącznie
34
xxx
xxx
xxx
Future NFIZW
Seria A
300
obligacje serii G2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria B
1 429
obligacje serii G2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria B
1 071
obligacje serii I2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria B
900
brak zastawu
brak zastawu
Seria C
850
brak zastawu
brak zastawu
Seria C
50
obligacje serii W2
zastaw rejestrowy
zastaw rejestrowy
Seria E
1 300
brak zastawu
brak zastawu
Łącznie
5 900
xxx
xxx
xxx
Alfa NFIZW
Seria A
30
brak zastawu
brak zastawu
Seria C
1 400
brak zastawu
brak zastawu
Seria D
6 706
brak zastawu
brak zastawu
Łącznie
8 136
xxx
xxx
xxx
CI* certyfikaty inwestycyjne
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 45 z 91
Nota 13. UDZIAŁY I AKCJE W JEDNOSTKACH STOWARZYSZONYCH.
Wyszczególnienie
Udział w % w
całkowitej liczbie
udziałów
31.12.2025
31.12.2025
Wartość
bilansowa (w
tys. zł)
Udział w % w
całkowitej
liczbie udziałów
31.12.2024
31.12.2024
Wartość bilansowa
(w tys. zł)
Udziały i akcje w spółkach, nienotowane na rynku publicznym:
Udziały Eurea Sp. Z o.o.
38,21%
1 235
36,07%
1 018
Udziały Pollease Sp. z o.o.
31,82%
653
25,00%
140
Fud Service Sp. z o.o.*
20,79%
9 378
xx
xx
Fud Technologies Sp. z o.o.*
26,77%
382
xx
xx
Łącznie
xx
11 648
xx
1 158
Fud Service Sp. z o.o.* - przekwalifikowano z jednostek pozostałych w 2025r.
31.12.2025r.
Nazwa jednostki
stowarzyszonej
Rodzaj
instrumentu
kapitałowego
Liczba
posiadanych
udziałów
Wartość
nominalna 1
udziału
(w zł)
Łączna wartość
nominalna
posiadanych
udziałów (w tys. zł)
Koszt
nabytych
udziałów
(w tys. zł)
Wartość
bilansowa
udziałów
(w tys. zł)
Procent udziałów
w całkowitej
liczbie udziałów
Eurea Sp. z o.o.
Udziały
22 923
50,00
1 146
2 454
1 235
38,21%
Pollease Sp. z o. o.
Udziały
350
500,00
175
575
653
31,82%
Fud Service Sp. z o.o.
Udziały
181 400
50,00
9 070
9 070
9 378
20,79%
Fud Technologies Sp.
z o. o.
Udziały
7 710
50,00
386
1 086
382
26,77%
31.12.2024r.
Nazwa jednostki
stowarzyszonej
Rodzaj
instrumentu
kapitałowego
Liczba
posiadanych
udziałów
Wartość
nominalna 1
udziału (w
zł)
Łączna wartość
nominalna
posiadanych
udziałów (w tys. zł)
Koszt
nabytych
udziałów (w
tys. zł)
Wartość
bilansowa
udziałów
(w tys. zł)
Procent udziałów w
całkowitej liczbie
udziałów
Eurea Sp. z o.o.
Udziały
20 923
50,00
1 047
1 854
1 018
36,07%
Pollease Sp. z o.
o.
Udziały
250
500,00
125
125
140
25,00%
1. Wycena akcji i udziałów w jednostkach stowarzyszonych metodą praw własności.
Wpływ wyceny metodą praw własności akcji i udziałów jednostek stowarzyszonych na ich wartość bilansową zaprezentowano
w tabeli niżej.
Nazwa podmiotu
Wartość
bilansowa na
31.12.2025
(w tys. zł)
Utrata wartości
2025r.
(w tys. zł)
Udział w
zyskach osób
prawnych
2025r. (w tys. zł)
Nabycie /
Sprzedaż 2025r.
(w tys. zł)
Zmiana
powiązania
2025r. (w tys. zł)
Wartość
bilansowa na
31.12.2024
(w tys. zł)
Eurea Sp. z o.o.
1 235
(425)
42
600
0
1 018
Pollease Sp. z o. o.
653
87
(24)
450
0
140
Fud Service Sp. z o.o.
9 378
4
91
750
8 533
0
Fud Technologies Sp. z o.o.
382
(515)
(91)
836
152
0
Łącznie
11 648
(849)
18
2 636
8 685
1 158
Nazwa podmiotu
Wartość bilansowa
na 31.12.2024
(w tys. zł)
Utrata wartości
2024r. (w tys. zł)
Udział w zyskach
osób prawnych w
2024r. (w tys. zł)
Nabycie / Sprzedaż
2024r. (w tys. zł)
Wartość bilansowa
na 31.12.2023 (w
tys. zł)
Eurea Sp. z o.o.
1 018
0
(174)
900
292
Pollease Sp. z o. o.
140
0
15
0
125
Łącznie
1 158
0
(159)
0
417
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 46 z 91
2. Szczegółowe informacje o inwestycjach w jednostkach stowarzyszonych na 31.12.2025r.
Akcjonariusze jednostki stowarzyszonej Eurea Sp. z o.o. na dzień 31.12.2025r.
Emisja
Udziałowiec
Liczba
objętych
udziałów
Wartość nominalna
1 udziału (w zł)
Łączna wartość
nominalna
(w tys. zł)
Średnia cena
emisyjna 1 udziału
(w zł)
Procent udziałów w
całkowitej liczbie
udziałów
Udziały
Capital Profit Sp. z o. o.
18 297
50,00
915
69,13
30,49%
Udziały
GPM Vindexus S.A
22 923
50,00
1 146
69,13
38,21%
Udziały
Aliant Legal Sp. z o.o.
18 780
50,00
939
69,13
31,30%
Łącznie
60 000
xxx
3 000
xxx
100%
Akcjonariusze jednostki stowarzyszonej Pollease Sp. z o.o. na dzień 31.12.2025r.
Emisja
Udziałowiec
Liczba
objętych
udziałów
Wartość nominalna
1 udziału (w zł)
Łączna wartość
nominalna (w
tys. zł)
Średnia cena
emisyjna 1 udziału
(w zł)
Procent udziałów w
całkowitej liczbie
udziałów
Udziały
Eurea Sp. z o.o.
320
500,00
160
860,91
29,09%
Udziały
GPM Vindexus S.A
350
500,00
175
860,91
31,82%
Udziały
Pozostałe
430
500,00
215
860,91
39,09%
Łącznie
1 100
xxx
550
xxx
100%
Akcjonariusze jednostki stowarzyszonej Fud Technologies Sp. z o.o. na dzień 31.12.2025r.
Emisja
Udziałowiec
Liczba
objętych
udziałów
Wartość nominalna
1 udziału (w zł)
Łączna wartość
nominalna
(w tys. zł)
Średnia cena
emisyjna 1 udziału
(w zł)
Procent udziałów w
całkowitej liczbie
udziałów
Udziały
GPM Vindexus S.A
7 710
50,00
386
77,53
26,77%
Udziały
Fud Finance.A
13 250
50,00
662
77,53
46,01%
Udziały
Pozostałe
7 840
50,00
392
77,53
27,22%
Łącznie
28 800
xxx
1 440
xxx
100%
Akcjonariusze jednostki stowarzyszonej Fud Service Sp. z o.o. na dzień 31.12.2025r.
Emisja
Udziałowiec
Liczba
objętych
udziałów
Wartość nominalna
1 udziału (w zł)
Łączna wartość
nominalna
(w tys. zł)
Średnia cena
emisyjna 1 udziału
(w zł)
Procent udziałów w
całkowitej liczbie
udziałów
Udziały
Patron Business Sp. z o.o.
400 000
50,00
20 000
50,00
45,85%
Udziały
GPM Vindexus S.A
181 400
50,00
9 070
50,00
20,79%
Udziały
Fabryka Urządzeń
Dźwigowych S.A
242 219
50,00
12 111
50,00
27,77%
Udziały
Pozostałe
48 800
50,00
2 440
50,00
5,59%
Łącznie
872 419
xxx
43 621
xxx
100%
Nota 14. UDZIAŁY I AKCJE W POZOSTAŁYCH JEDNOSTKACH.
Inwestycje długoterminowe (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Akcje/ Udziały w spółkach nienotowanych na giełdzie*
9 827
15 569
Akcje spółek notowanych na giełdzie
0
0
Łącznie
9 827
15 569
*Od 01 stycznia 2018 r. przyjęto zgodnie z MSSF 9 zasadę wyceny instrumentów finansowych w jednostkach pozostałych innych niż jednostki
zależne i stowarzyszone w wartości godziwej z uwzględnieniem jej zmiany w wyniku finansowym.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 47 z 91
Stan 31.12.2025r.
Nazwa instrumentu
Rodzaj
instrumentu
kapitałowego
Liczba akcji /
udziałów w
kapitale ogółem
Liczba
posiadanych
akcji / udziałów
Udział GPM Vindexus
SA w kapitale
zakładowym spółki
Wartość bilansowa
akcji / udziałów
(w tys. zł)
Towarzystwie Ubezpieczeń
Wzajemnych Medicum
udziały
4 201 000
350 000
8,33%
438
Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A.
akcje
30 000 000
1 410 000
4,70%
0
Patron Business Sp. z o.o.
udziały
502 700
83 505
16,61%
8 263
Pozostałe jednostki
<5% kapitału
xxx
xxx
xxx
1 126
Łącznie
xxx
xxx
xxx
9 827
Stan 31.12.2024r.
Nazwa instrumentu
Rodzaj
instrumentu
kapitałowego
Liczba akcji /
udziałów w
kapitale ogółem
Liczba
posiadanych
akcji /
udziałów
Udział GPM Vindexus
SA w kapitale
zakładowym spółki
Wartość bilansowa
akcji / udziałów
(w tys. zł)
Towarzystwie Ubezpieczeń
Wzajemnych Medicum
udziały
4 201 000
350 000
8,33%
459
Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A.
akcje
19 000 000
1 410 000
7,42%
465
Fud Service Sp. z o. o.
udziały
793 419
95 400
12,02%
8 533
Renova sp. z o.o.
udziały
233 010
21 580
9,26%
1 093
Patron Business Sp. z o.o.
udziały
425 000
43 755
10,30%
4 378
Pozostałe jednostki
<5% kapitału
xxx
xxx
xxx
641
Łącznie
xxx
xxx
xxx
15 569
Wartość bilansową akcji i udziałów ustalono w oparciu o wartość godziwą aktywów netto każdej ze spółek. Szczegółowe dane
dotyczące zasad wyceny akcji i udziałów opisano w nocie 33.
Zmiana wartości bilansowej udziałów i akcji w pozostałych jednostkach w okresie 01.01 – 31.12.2025r. (w tys. zł).
Nazwa instrumentu
Wartość
bilansowa
31.12.2025 (w
tys. zł)
Zmiana
wartości
bilansowej
łącznie
(w tys. zł)
Zmiana wyceny
brutto ujęta w
wyniku
finansowym
(w tys. zł)
Nabycie /
sprzedaż akcji /
udziałów
(w tys. zł)
Przekwalifikow
anie
Wartość
bilansowa
31.12.2024
(w tys. zł)
a
b = g+c
c = d+e+f
d
e
f
g
Towarzystwie Ubezpieczeń
Wzajemnych Medicum
438
(21)
(21)
459
Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A.
0
(465)
(465)
465
Fud Service Sp. z o. o.*
0
(8 533)
(8 533)
8 533
Renova sp. z o.o.
251
(842)
(13)
(829)
1 093
Patron Business Sp. z o.o.
8 263
3 885
(80)
3 965
4 378
Pozostałe jednostki
875
234
(774)
1 160
(152)
641
Łącznie
9 827
(5 742)
(1 353)
4 296
(8 685)
15 569
Fud Service Sp. z o. o.*- przekwalifikowano do jednostek stowarzyszonych ze względu na wzrost zaangażowania kapitałowego.
Nota 15. NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE.
Wyszczególnienie (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Należności handlowe i pozostałe wg. bilansu netto:
24 512
25 010
Należności handlowe
11 164
22 936
Należności pozostałe
13 348
2 074
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 48 z 91
Wyszczególnienie (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Należności handlowe i pozostałe brutto:
24 911
25 720
- od jednostek powiązanych
17 273
11 707
- od pozostałych jednostek
7 638
14 013
Odpis aktualizujący
(399)
(710)
Należności handlowe i pozostałe netto:
24 512
25 010
Należności handlowe
11 164
22 936
Należności pozostałe
13 348
2 074
Należności handlowe i pozostałe od jednostek powiązanych (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Należności od jednostek powiązanych brutto
17 273
11 707
handlowe, w tym:
10 846
11 420
- od jednostek zależnych
4 107
3 425
- od jednostek stowarzyszonych
4 910
6 420
- od powiązanych osobowo
1 829
1 575
Odpis aktualizujący
(238)
0
pozostałe, w tym:
6 427
287
- od jednostek zależnych
6 167
0
- od jednostek stowarzyszonych
150
0
- od powiązanych osobowo
110
287
Utrata wartości
0
0
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych, wartość netto
17 035
11 707
Zmiana odpisów aktualizujących należności handlowe i pozostałe na 31.12.2025r.
Odpis aktualizujący na należności handlowe i pozostałe (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Stan odpisu aktualizującego na początek okresu, w tym:
710
379
- jednostki powiązane
0
0
- jednostki pozostałe
710
379
należności handlowe
710
376
należności pozostałe
0
3
Zmiana odpisu aktualizującego w okresie, w tym:
(311)
331
Należności handlowe - zwiększenie odpisu
0
334
Należności handlowe – odwrócenie odpisu
(458)
0
Należności pozostałe - zwiększenie odpisu
147
0
Należności pozostałe – odwrócenie odpisu
0
(3)
Stan odpisu aktualizującego na koniec okresu, w tym:
399
710
- jednostki powiązane
238
0
- jednostki pozostałe
161
710
należności handlowe
252
710
należności pozostałe
147
0
Łączny odpis aktualizujący należności na koniec okresu
399
710
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 49 z 91
Należności handlowe o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty.
Wyszczególnienie ( w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Jednostki powiązane
o dniu spłaty do 60 dni
10 846
11 420
przeterminowane
0
0
Należności handlowe brutto od jednostek powiązanych
10 846
11 420
Jednostki pozostałe
o dniu spłaty do 60 dni
241
12 223
Przeterminowane
329
3
Należności handlowe brutto od pozostałych jednostek
570
12 226
Należności handlowe brutto
11 416
23 646
Odpis aktualizujący należności handlowe
(252)
(710)
Należności handlowe netto
11 164
22 936
Struktura przeterminowania należności handlowych.
Wyszczególnienie
Razem
Nie
przeterminowane
Przeterminowanie w dniach
< 60 dni
61 90 dni
91 -180 dni
181 360 dni
>360 dni
31.12.2025
Jednostki powiązane
Należności brutto
10 846
10 846
0
0
0
0
0
Odpis aktualizujący
(238)
(238)
Należności netto
10 608
10 608
0
0
0
0
0
Jednostki pozostałe
Należności brutto
570
241
292
0
0
36
1
Odpis aktualizujący
(14)
0
(9)
(4)
(1)
Należności netto
556
241
283
0
0
32
0
Ogółem
Należności brutto
11 416
11 087
292
0
0
36
1
Odpis aktualizujący
(252)
(238)
(9)
(4)
(1)
Należności netto
11 164
10 849
283
0
0
32
0
31.12.2024
Jednostki powiązane
Należności brutto
11 420
11 420
0
0
0
0
0
Odpis aktualizujący
Należności netto
11 420
11 420
0
0
0
0
0
Jednostki pozostałe
Należności brutto
12 226
12 223
0
0
0
0
3
Odpis aktualizujący
(710)
(707)
(3)
Należności netto
11 516
11 516
0
0
0
0
0
Ogółem
Należności brutto
23 646
23 643
0
0
0
0
3
Odpis aktualizujący
(710)
(707)
(3)
Należności netto
22 936
22 936
0
0
0
0
0
Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej nie wystąpiły.
Pozostałe należności.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 50 z 91
Wyszczególnienie (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Pozostałe należności brutto, w tym:
13 495
2 074
- z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych
0
126
- przedpłata na zakup instrumentów kapitałowych
4 905
1 600
- przedpłata na zakup aktywów niefinansowych
1 950
0
- z tytułu sprzedaży akcji własnych w ramach programu motywacyjnego
119
336
- z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych
6 167
0
- inne
354
12
Odpis aktualizujący
(147)
0
Pozostałe należności netto, w tym:
13 348
2 074
- od jednostek powiązanych
6 427
287
- od pozostałych jednostek
6 921
1 787
Należności pozostałe denominowane są w PLN. Nie wystąpiły należności w walutach obcych.
Nota 16. WIERZYTELNOŚCI NABYTE.
Zmiana wartości bilansowej wierzytelności i pożyczek udzielonych w 2025r. oraz w okresie porównawczym.
Wierzytelności nabyte (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
1.Wartość bilansowa wierzytelności i pożyczek udzielonych na początek okresu
55 422
53 520
2. Zmiana wartości bilansowej w okresie sprawozdawczym (2=2a+2b+2c+2d+2e+2f)
12 092
1 902
2a. Suma wpłat
(23 856)
(35 333)
- wpłaty gotówkowe z wierzytelności
(20 941)
(32 298)
- sprzedaż wierzytelności
(2 878)
(2 875)
- wpłaty odsetek od pożyczek
(37)
(160)
2b. Zakup wierzytelności
30 426
25 947
2c. Udzielone / spłacone pożyczki
(386)
619
2d. Przychód odsetkowy obliczony metodą efektywnej stopy procentowej skorygowanej o
ryzyko kredytowe
6 810
5 451
2e. Zysk / strata z tytułu oszacowania utraty wartości portfela
895
6 887
2f. Zakończenie windykacji
(1 797)
(1 669)
3.Wartość bilansowa wierzytelności i pożyczek udzielonych na koniec okresu (3=1+2):
67 514
55 422
Udzielone pożyczki
83
1 308
Wierzytelności
67 431
54 114
4.Zmiana stanu wierzytelności i pożyczek udzielonych ujęta w przepływach pieniężnych
(4=-2)
(12 092)
(1 902)
W modelu biznesowym stosowanym w Spółce pożyczki są instrumentem nabywanym w celu utrzymania ich do terminu
zapadalności lub instrumentem nabywanym w celu odsprzedaży, a otrzymywane przepływy zawierają spłatę kapitału oraz
odsetek. Założenia te zgodne z zasadami zawartymi w MSSF 9. Z uwagi na wymienione kryteria pożyczki wyceniane w
zamortyzowanym koszcie.
Stosuje się zasadę ujmowania pożyczek udzielonych w ramach działalności operacyjnej łącznie z wierzytelnościami nabytymi, a
w rachunku zysków i start przychody odsetkowe oraz zyski/straty z tytułu utraty wartości są zaliczane do przychodów z
działalności podstawowej. W okresach wcześniejszych przychody odsetkowe od pożyczek kwalifikowano jako przychód
finansowy.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 51 z 91
Udzielone pożyczki (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Udzielone pożyczki wartość bilansowa
83
1 308
Utrata wartości z tyt. oszacowania oczekiwanych strat kredytowych MSSF 9
1
42
Udzielone pożyczki brutto :
84
1 350
- dla jednostek stowarzyszonych
84
0
- dla pozostałych jednostek
0
1 350
31.12.2025r.
Pożyczkobiorca
Niespłacony
kapitał (w tys. zł)
Wartość bilansowa
(w tys. zł)
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
Nominalne
Efektywne
Łącznie
63
83
Jednostki stowarzyszone
63
83
10%
10%
30.06.2026
weksel
31.12.2024r.
Pożyczkobiorca
Niespłacony
kapitał (w tys. zł)
Wartość bilansowa
(w tys. zł)
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
Nominalne
Efektywne
Łącznie
1 350
1 308
Pozostałe jednostki
1 350
1 308
8%-10%
8%-10%
28.02.2025 -
30.06.2025
Wierzytelność i
weksel
Pozostałe informacje dotyczące pożyczek.
Spółka nie posiadała na dzień 31.12.2025r. oraz koniec ubiegłego roku żadnych niespłaconych pożyczek lub innych zobowiązań,
w stosunku do których należałoby podjąć działania naprawcze.
Stosowane techniki wyceny i dane wejściowe wykorzystywane do wyceny pakietów wierzytelności w zamortyzowanym koszcie
zostały opisane w nocie 33. Informacja o instrumentach finansowych.
Wpływ wyceny w zamortyzowanym koszcie wierzytelności nabytych przy użyciu nieobserwowalnych danych (w tys. zł) na
wynik finansowy.
Wyszczególnienie
31.12.2025
31.12.2024
Przychody z tytułu odsetek obliczonych przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej
skorygowanej o ryzyko kredytowe
6 810
5 451
Zysk / strata z tytułu szacowania utraty wartości portfela
895
6 887
Przychody z zarządzania portfelem wierzytelności własnych
7 705
12 338
Nota 17. AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY.
Poza instrumentami wymienionymi w nocie 12 i 14 Spółka nie posiadała innych aktywów finansowych wycenianych w wartości
godziwej przez wynik finansowy w ciągu oraz na koniec roku sprawozdawczego, a także w roku porównawczym.
Nota 18. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
31.12.2025
31.12.2024
Gotówka w kasie
4
1
Środki pieniężne na rachunkach bankowych*
4 187
13 835
Łącznie
4 191
13 836
Na dzień sprawozdawczy nie wystąpiły ekwiwalenty środków pieniężnych takie jak krótkoterminowe lokaty, bony skarbowe,
instrumenty o zapadalności do 3 miesięcy od dnia nabycia lub inne. Nie wystąpiły też środki pieniężne o ograniczonej
możliwości dysponowania.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 52 z 91
Środki pieniężne do dyspozycji jednostki, nie wykazywane w pozycji bilansowej
31.12.2025
31.12.2024
Środki pieniężne ZFŚS
3
19
Kredyt w rachunku bieżącym
3 000
3 000
Łącznie
3 003
3 019
Nota 19. KAPITAŁ ZAKŁADOWY.
Wyszczególnienie
31.12.2025
31.12.2024
Liczba akcji
11 700 000
11 700 000
Wartość nominalna akcji
0,10
0,10
Kapitał zakładowy w zł
1 170 000,00
1 170 000,00
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają łączną wartość nominalną wynoszącą 1 170 tys. zł i zostały w pełni opłacone.
Kapitał zakładowy na 31.12.2025r. oraz dzień publikacji raportu.
Seria/emisja rodzaj
akcji
Rodzaj
uprzywilejowania
akcji
Rodzaj
ograniczenia
praw do akcji
Liczba akcji
Wartość
jednostkow
a
Wartość
serii / emisji
wg wartości
nominalnej
Sposób
pokrycia
kapitału
Data
rejestracji
Akcje serii A nr
00000001-4100000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
4 100 000
0,10
410 000,00
Majątek GPM
„Vindexus” sp. z
o.o.
10.12.1998
Akcje serii B nr
00000001-246000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
246 000
0,10
24 600,00
Środki pieniężne
27.05.2002
Akcje serii C nr
00000001-654000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
654 000
0,10
65 400,00
Środki pieniężne
16.07.2002
Akcje serii D nr
00000001-1600000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
1 600 000
0,10
160 000,00
Środki pieniężne
27.10.2005
Akcje serii E nr
00000001-900000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
900 000
0,10
90 000,00
Środki pieniężne
17.01.2006
Akcje serii F nr
00000001-800000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
800 000
0,10
80 000,00
Środki pieniężne
28.04.2006
Akcje serii G nr
00000001-250000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
250 000
0,10
25 000,00
Środki pieniężne
31.05.2006
Akcje serii H nr
00000001-1750000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
1 750 000
0,10
175 000,00
Środki pieniężne
11.07.2006
Akcje serii I nr
0000001-0291938
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
291 938
0,10
29 193,80
Środki pieniężne
02.04.2009
Akcje serii J nr
0000001- 1000000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
1 000 000
0,10
100 000,00
Środki pieniężne
07.03.2011
Akcje serii K nr
000001 048062
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
48 062
0,10
4 806,20
Środki pieniężne
25.09.2018
Akcje serii L nr 000001
040000
Zwykłe na
okaziciela
Nie występuje
40 000
0,10
4 000,00
Środki pieniężne
11.09.2019
Akcje serii M nr
000001 020000
Zwykłe na
okaziciela
Występuje
20 000
0,10
2 000,00
Środki pieniężne
31.01.2022
Razem w zł
11 700 000
1 170 000,00
W 2025 roku Spółka nie emitowała kapitałowych papierów wartościowych.
Zmiany w akcjonariacie w 2025r.
Od 27 lutego do 17 grudnia 2025r. Spółka nabyła łącznie 322 000 akcji.
10 października 2025r. jednostka zależna Fingo Capital S.A. nabyła 24 000 akcji GPM Vindexus S.A.
W okresie od 8 lipca do 29 grudnia br. Spółka sprzedała w ramach programu motywacyjnego łącznie 766 600 akcji własnych, w
tym członkowie Zarządu: pan Jan Kuchno nabył 420 000 akcji, pan Artur Zdunek 30 000 akcji, pan Andrzej Jankowski 30 000
akcji oraz członkowie Rady Nadzorczej: pan Piotr Kuchno 4000 akcji i pani Julia Kuchno 4000 akcji.
W dniach 29 lipca oraz 12 grudnia 2025r.Spółka otrzymała zawiadomienia od pana Jana Kuchno o przekazaniu łącznie 310 000
akcji na rzecz pani Julii Kuchno oraz 120 000 akcji na rzecz pana Piotra Kuchno.
Na dzień sprawozdawczy Spółka posiadała akcje własne w liczbie 1713 sztuk (0,01% kapitału akcyjnego).
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 53 z 91
Struktura akcjonariatu na 31.12.2025r.
Akcjonariusz
Liczba akcji
% kapitału
akcyjnego
Liczba głosów
% głosów
Jan Kuchno
4 024 251
34,40%
4 024 251
34,40%
Piotr Kuchno
1 157 500
9,89%
1 157 500
9,89%
Julia Kuchno
1 208 000
10,32%
1 208 000
10,32%
Marta Currit
1 200 000
10,25%
1 200 000
10,25%
Fingo Capital S.A. (jednostka zależna)
584 771
5,00%
584 771
5,00%
Akcje własne
1 713
0,01%
1 713
0,01%
Pozostali akcjonariusze*
3 523 765
30,13%
3 523 765
30,13%
Łącznie
11 700 000
100,00%
11 700 000
100,00%
*Akcjonariusze, którzy pojedynczo posiadają mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na WZA.
Na dzień sprawozdawczy oraz dzień publikacji raportu pan Jan Kuchno posiada 4 024 251 akcji Spółki i udział 34,40% w kapitale
akcyjnym. Pozostali członkowie Zarządu posiadają poniżej 5% kapitału akcyjnego.
Struktura akcjonariatu na dzień publikacji raportu.
Po dniu sprawozdawczym Spółka sprzedała w ramach programu motywacyjnego 1000 akcji.
2 kwietnia 2026r. Spółka nabyła 42 871 akcji własnych.
Na dzień publikacji raportu Spółka posiadała akcje własne w liczbie 43 584 sztuk (0,37% kapitału akcyjnego).
Akcjonariusz
Liczba akcji
% kapitału
akcyjnego
Liczba głosów
% głosów
Jan Kuchno
4 024 251
34,40%
4 024 251
34,40%
Piotr Kuchno
1 157 500
9,89%
1 157 500
9,89%
Julia Kuchno
1 208 000
10,32%
1 208 000
10,32%
Marta Currit
1 200 000
10,25%
1 200 000
10,25%
Fingo Capital S.A. (jednostka zależna)
584 771
5,00%
584 771
5,00%
Akcje własne
43 584
0,37%
43 584
0,37%
Pozostali akcjonariusze*
3 481 894
29,77%
3 481 894
29,77%
Łącznie
11 700 000
100,00%
11 700 000
100,00%
*Akcjonariusze, którzy pojedynczo posiadają mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na WZA.
Nota 20. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ.
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, po pomniejszeniu o koszty emisji lub zakupu, powstał
przed rokiem 2012 oraz w latach 2017 - 2021 w sposób następujący:
emisja akcji serii H - 1 155 tys. zł,
emisja akcji serii I - 918 tys. zł,
emisja akcji serii J - 4 862 tys. zł,
sprzedaż akcji własnych w 2017r. – 270 tys. zł,
emisja akcji serii K 43 tys. zł,
Emisja akcji serii L 36 tys. zł.
emisja akcji serii M 18 tys. zł
Łącznie 7 302 tys. zł.
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej na początek okresu
7 302
7 302
Zmiana nadwyżki ceny emisyjnej akcji powyżej ceny nominalnej
0
0
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej na koniec okresu
7 302
7 302
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 54 z 91
Nota 21. AKCJE WŁASNE.
01.01.2025 - 31.12.2025
Wartość
(w tys. zł)
Liczba akcji w szt.
Akcje własne na początek okresu
(4 244)
446 313
Nabycie akcji własnych w okresie
(4 146)
322 000
Sprzedaż akcji własnych w ramach realizacji programu motywacyjnego
8 371
(766 600)
Akcje własne na koniec okresu
(19)
1 713
01.01.2024 - 31.12.2024
Wartość (w tys.
zł)
Liczba akcji w szt.
Akcje własne na początek okresu
(2 565)
302 810
Nabycie akcji własnych w okresie
(3 261)
310 103
Sprzedaż akcji własnych w ramach realizacji programu motywacyjnego
1 582
(166 600)
Akcje własne na koniec okresu
(4 244)
446 313
11 września 2023r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy upoważniło Zarząd do przeprowadzenia skupu akcji
własnych Spółki. Upoważnienie obowiązuje do dnia 11 września 2028 r. Skupem objęte akcje będące przedmiotem obrotu i
notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w liczbie nie więcej niż 1 500 000 akcji Spółki. Maksymalna cena nabycia 12 zł
za akcję. Łączna kwota przeznaczona na nabycie akcji własnych wynosi nie mniej n150 tys. i nie więcej niż 18 000 tys. zł.
Nabycia akcji własnych zostaną sfinansowane z kapitału rezerwowego utworzonego z zysków zatrzymanych.
14 kwietnia 2025r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy upoważniło Zarząd do przeprowadzenia skupu akcji
własnych Spółki. Upoważnienie obowiązuje do dnia 14 kwietnia 2029r. Skupem objęte będą akcje będące przedmiotem obrotu i
notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Skupowi podlegać będzie nie więcej niż 500 000 akcji Spółki. Maksymalna cena
nabycia 14 zł za akcję. Łączna kwota przeznaczona na nabycie akcji własnych wynosi nie mniej niż 50 tys. zł i nie więcej niż 7 000
tys. zł. Nabycia akcji własnych zostaną sfinansowane z kapitału rezerwowego utworzonego z zysków zatrzymanych.
Wyszczególnienie
31.12.2025
31.12.2024
31.12.2023
Kapitał rezerwowy na skup akcji własnych na początek okresu
10 366
13 627
0
Utworzenie funduszu rezerwowego Uchwała NWZA 11.09.2023
18 000
Zwiększenie środków funduszu rezerwowego Uchwała NWZA z 14.04.2025r.
7 000
0
Wykorzystanie środków funduszu rezerwowego
(4 146)
(3 261)
(4 373)
Kapitał rezerwowy na skup akcji własnych na koniec okresu
13 220
10 366
13 627
Do dnia 31 grudnia roku ubiegłego wykorzystano z puli środków zadysponowanych w ramach Uchwały NWZA:
z 11 września 2023r. 9 434 tys. zł., stan środków niewykorzystanych 8 566 tys. zł;
z 14.04.2025 r. 2 346 tys. zł., stan środków niewykorzystanych 4 654 tys. zł.
Łącznie w latach 2023-2025 wykorzystano 11 780 tys. zł środków z kapitału rezerwowego na skup akcji własnych.
Nota 22. PŁATNOŚCI W FORMIE AKCJI.
Spółka realizuje programy płatności w formie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych, zgodnie z MSSF 2 „Płatności w
formie akcji”.
W dniu 29 lipca 2022 r. Rada Nadzorcza zatwierdziła Regulamin Programu Motywacyjnego, obejmującego lata obrotowe 2023
2024. Program uzależniony był od realizacji określonych wyników finansowych Spółki i miał na celu motywowanie kluczowej
kadry zarządzającej do wzrostu wartości Spółki.
Uprawnieni uczestnicy nabyli w 2025 r. łącznie 164 100 akcji Spółki po cenie preferencyjnej 1 zł za akcję.
Ponadto, w dniu 27 października 2025 r. Rada Nadzorcza zatwierdziła jubileuszowy Program Motywacyjny za rok 2025, w
ramach którego uczestnicy nabyli 602 500 akcji Spółki po cenie 0,10 zł za akcję.
Programy są klasyfikowane jako płatności w formie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych.
Wartość godziwa przyznanych instrumentów ustalana jest na dzień przyznania (grant date) jako różnica pomiędzy wartością
rynkową akcji Spółki a ceną ich nabycia przez uczestników programu.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 55 z 91
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
Liczba akcji przyznanych w ramach programu motywacyjnego
766 600
166 600
Liczba sprzedanych akcji własnych (w szt.)
766 600
166 600
Średnia wartość godziwa akcji własnej ( w zł) na dzień przyznania ( grant date)
11,97
9,66
Wpływ na wynik finansowy:
Cena rynkowa sprzedanych akcji własnych na dzień przyznania
9 178
1 610
Wpływy od uczestników programu
(224)
(167)
Koszt ujęty w wyniku finansowym
8 954
1 443
Wpływ na kapitały:
Cena rynkowa sprzedanych akcji własnych na dzień przyznania
9 178
1 610
Wartość sprzedanych akcji własnych w koszcie historycznym
(8 371)
(1 582)
Wpływ na kapitał pozostały
807
28
Nota 23. POZOSTAŁE KAPITAŁY.
W kapitałach pozostałych ujmuje się:
pozycje innych dochodów całkowitych oraz
skutki transakcji kapitałowych, w tym rozliczenia programu motywacyjnego opartego na akcjach własnych,
wykorzystanie kapitału rezerwowego przeznaczonego na nabycie akcji własnych.
Wartość programu motywacyjnego dla pracowników ustala się jako różnicę między wartością godziwą akcji na dzień sprzedaży
akcji a ceną nabycia, a jej skutki ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym.
Składniki kapitałów pozostałych (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Kapitał z tytułu płatności w formie akcji (program motywacyjny)
1 951
1 144
Wykorzystanie funduszu rezerwowego na zakup akcji własnych
11 780
7 634
Łącznie
13 731
8 778
Zmiany pozostałych kapitałów w 2025r. oraz w okresie porównawczym.
Kapitały pozostałe (w tys. zł)
Kapitał
wykorzystany na
skup akcji
własnych
Kapitał z tytułu
płatności w
formie akcji
Pozostałe
kapitały
Razem
Stan na 01.01.2025
7 634
1 144
0
8 778
Zwiększenia w okresie
4 146
807
0
4 953
Wycena programu motywacyjnego w wartości godziwej
0
807
0
807
Wykorzystanie funduszu rezerwowego / zysków
zatrzymanych na zakup akcji własnych
4 146
0
0
4 146
Zmniejszenia w okresie
0
0
0
0
Stan na 31.12.2025
11 780
1 951
0
13 731
Kapitały pozostałe (w tys. zł)
Kapitał
wykorzystany na
skup akcji
własnych
Kapital z tytułu
płatności w
formie akcji
Pozostałe
kapitały
Razem
Stan na 01.01.2024
0
1 116
0
1 116
Zwiększenia w okresie
7 634
28
0
7 662
Wycena programu motywacyjnego w wartości godziwej
0
28
0
28
Wykorzystanie funduszu rezerwowego na zakup akcji
własnych
7 634
0
0
7 634
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 56 z 91
Zmniejszenia w okresie
0
0
0
0
Stan na 31.12.2024
7 634
1 144
0
8 778
Nota 24. ZYSKI ZATRZYMANE.
Zyski zatrzymane (w tys. zł)
Kapitał
zapasowy z
podziału
zysku za lata
ubiegłe
Kapitał
rezerwowy
na skup akcji
własnych
Fundusz
rezerwowy
przeznaczony
na wypłatę
dywidendy
Niepodzielony
wynik
Wynik
okresu
bieżącego
Razem
Stan na 01.01.2025
203 105
10 366
4 027
26 980
0
244 478
Zwiększenia w okresie
20 813
7 000
0
0
28 072
55 885
- utworzenie kapitału rezerwowego
7 000
7 000
- wynik okresu bieżącego
28 072
28 072
- podział zysku za 2024 rok – kapitał
zapasowy
20 813
20 813
Zmniejszenia w okresie
(7 000)
(4 146)
0
(26 980)
0
(38 126)
- utworzenie kapitału rezerwowego
(7 000)
(7 000)
- podział zysku za 2024 rok - wypłata
dywidendy
(5 577)
(5 577)
- podział zysku za 2024 rok - inne wypłaty
(590)
(590)
- podział zysku za 2024 rok – kapitał
zapasowy
(20 813)
(20 813)
- wykorzystane funduszu rezerwowego na
zakup akcji własnych
(4 146)
(4 146)
Stan na 31.12.2025
216 918
13 220
4 027
0
28 072
262 237
Zyski zatrzymane (w tys. zł)
Kapitał
zapasowy z
podziału
zysku za lata
ubiegłe
Kapitał
rezerwowy na
skup akcji
własnych
Fundusz
rezerwowy
przeznaczony
na wypłatę
dywidendy
Niepodzielony
wynik
Wynik
okresu
bieżącego
Razem
Stan na 01.01.2024
199 629
0
4 027
26 470
0
230 126
Zwiększenia w okresie
21 476
18 000
0
0
26 980
66 456
- utworzenie kapitału rezerwowego
18 000
18 000
- wynik okresu bieżącego
26 980
26 980
- podział zysku z 2023 rok – kapitał
zapasowy
21 476
21 476
Zmniejszenia w okresie
(18 000)
(7 634)
0
(26 470)
0
(52 104)
- utworzenie kapitału rezerwowego
(18 000)
(18 000)
- podział zysku za 2023 rok - wypłata
dywidendy
(4 494)
(4 494)
- podział zysku za 2023 rok - inne wypłaty
(500)
(500)
- podział zysku za 2023 rok – kapitał
zapasowy
(21 476)
(21 476)
- wykorzystane funduszu rezerwowego na
zakup akcji własnych
(7 634)
(7 634)
Stan na 31.12.2024
203 105
10 366
4 027
0
26 980
244 478
Nota 25. KREDYTY I POŻYCZKI.
Kredyty.
Na dzień bilansowy 31.12.2025r., a także na koniec 2024r. saldo wykorzystanego kredytu w Spółce wynosiło 0 zł.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 57 z 91
Aneksem z 28 marca 2025r. do umowy kredytu w rachunku bieżącym z 23 grudnia 2014r., został przedłużony termin
obowiązywania do 30 marca 2026r. Wysokość limitu 3 mln oraz oprocentowanie nie uległy zmianie. Bez zmiany
pozostawiono sposób i wysokość zabezpieczeń.
Szczegółowe informacje o zaciągniętych kredytach wg stanu na 31.12.2025r.
Nazwa banku i rodzaj kredytu
Kwota kredytu wg
umowy (w tys. )
Wykorzystanie kredytu
(w tys. zł) na dzi
sprawdawczy
Oprocentowanie
pobierane przez
bank
Termin
obowiązywania
umowy
Zabezpieczenia
PKO Bank Polski S.A., kredyt w
rachunku bieżącym
3 000
0
Wibor 1M +2,3%
30.03.2026
Opisano niżej.
Szczegółowe informacje o zaciągniętych kredytach wg stanu na 31.12.2024r.
Nazwa banku i rodzaj kredytu
Kwota kredytu wg
umowy (w tys. zł)
Wykorzystanie kredytu
(w tys. zł) na dzi
sprawozdawczy
Oprocentowanie
pobierane przez
bank
Termin
obowiązywania
umowy
Zabezpieczenia
PKO Bank Polski S.A., kredyt w
rachunku bieżącym
3 000
0
Wibor 1M +2,3%
30.03.2025
Opisano niżej.
Zabezpieczenie kredytu w PKO Bank Polski S.
Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową;
Hipoteka umowna łączna do wysokości 4,5 mln zł na prawie własności do lokalu biurowego, położonego przy ul. Serockiej
3 lok. B2 w Warszawie; na udziale w wysokości 8/37 we współwłasności lokalowej garażu podziemnym oraz na udziale
w gruncie, na którym posadowiony jest budynek; prawie własności lokalu biurowego położonego przy ul. Grochowskiej
152 lok. 1.1 w Warszawie; udziale w wysokości 9/14 we współwłasności nieruchomości lokalowej garażu podziemnym
położonym przy ul. Grochowskiej 152 w Warszawie,
Przelew wierzytelności pieniężnych z polisy ubezpieczenia w/w lokali;
Nieodwołane pełnomocnictwa udzielone przez Spółkę na rzecz PKO BP S.A. do pobierania środków z rachunków
bankowych w PKO BP S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. w Warszawie.
Pożyczki.
Na dzień 31 grudnia 2025r. Spółka nie posiadała zobowiązań z tytułu pożyczek.
Nota 26 POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE.
Wyszczególnienie
31.12.2025
31.12.2024
Obligacje wyemitowane
96 179
112 154
Zobowiązania z tytułu leasingu
4 377
0
Łącznie, w tym:
100 556
112 154
Zobowiązania długoterminowe
72 371
85 526
Zobowiązania krótkoterminowe
28 185
26 628
Nota 27 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU WYEMITOWAYCH OBLIGACJI.
Zobowiązania z tytułu dłużnych papierów wartościowych na 31.12.2025r. oraz w okresie porównawczym.
Zobowiązania z tytułu obligacji w wartości bilansowej*
31.12.2025
31.12.2024
Obligacje serii B2
0
1 072
Obligacje serii H2
0
6 823
Obligacje serii I2
6 743
8 291
Obligacje serii O2
0
21 616
Obligacje serii P2
16 004
17 754
Obligacje serii Q2
2 519
2 524
Obligacje serii R2
1 006
1 006
Obligacje serii S2
2 005
2 005
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 58 z 91
Obligacje serii T2
10 076
10 026
Obligacje serii U2
3 981
3 788
Obligacje serii W2
6 265
7 293
Obligacje serii X2
26 962
29 956
Obligacje serii Y2
20 618
0
Łącznie, w tym:
96 179
112 154
- długoterminowe
69 178
85 526
- krótkoterminowe
27 001
26 628
*Wartość bilansowa obligacji została ustalona w zamortyzowanym koszcie, obejmuje wartość nominalną obligacji oraz odsetek naliczonych na
dzień sporządzenia sprawozdania finansowego przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko.
Zabezpieczenia obligacji na certyfikatach inwestycyjnych funduszy GPM Vindexus NFIZW oraz Future NFIZW zostały
szczegółowo opisane w nocie 12 niniejszego sprawozdania.
Informacja o warunkach wyemitowanych obligacji wg stanu na 31.12.2025r. oraz okresie porównawczym.
Typ transakcji
Data
przydziału
Data wykupu
Kwota
nominalna
(w tys. zł)
Oprocentowanie
nominalne
Oprocentowanie
efektywne
Wg stanu na 31.12.2025
Obligacje serii I2
09.08.2022
30.07.2026 - 30.07.2028*
6 500
10,50%
11,20%
Obligacje serii P2
08.04.2024
26.03.2026-26.03.2027**
16 250
Wibor 3m+5,4%
11,61%
Obligacje serii Q2
28.05.2024
28.05.2026
2 500
10,60%
11,40%
Obligacje serii R2
10.06.2024
10.06.2026
1 000
11,00%
11,30%
Obligacje serii S2
21.06.2024
22.06.2026
2 000
11,00%
11,30%
Obligacje serii T2
17.07.2024
15.07.2027
10 000
Wibor 3m+4,9%
10,73%
Obligacje serii U2
03.07.2024
03.07.2026
4 000
10,00%
11,00%
Obligacje serii W2
06.08.2024
30.07.202630.07.2028***
6 000
10,50%
10,78%
Obligacje serii X2
06.12.2024
06.12.2026-06.12.2029****
27 000
Wibor 6m+5,6%
10,18%
Obligacje serii Y2
05.06.2025
05.06.2028
21 000
Wibor 3m+4,30%
9,98%
Łącznie wartość nominalna
96 250
*Obligacje serii I2- umowne terminy wykupu: 30.07.2026 1,5 mln zł, 30.07.2027 – 1,5 mln zł, 30.07.2028 – 3,5 mln zł.
**Obligacje serii P2 umowne terminy wykupu: 26.03.2026 2 mln zł, 26.09.2026 – 2 mln zł, 26.03.2027 – 12,25 mln zł.
***Obligacje serii W2 umowne terminy wykupu: 30.07.2026 1 mln zł, 30.07.2027 – 1 mln zł, 30.07.2028 – 4 mln zł.
****Obligacje serii X2 umowne terminy wykupu: 06.12.2026 3 mln zł, 06.12.2027 – 3 mln zł, 06.12.2028 – 3 mln zł, 06.12.2029 – 18 mln zł.
Typ transakcji
Data
przydziału
Data wykupu
Kwota
nominalna
(w tys. zł)
Oprocentowanie
nominalne
Oprocentowanie
efektywne
Wg stanu na 31.12.2024
Obligacje serii B2
06.05.2019
06.05.2025
1 048
Wibor 6m+6,45%
10,97%
Obligacje serii H2
30.06.2021
30.06.2025
6 850
Wibor 6m+5,5%
12,57%
Obligacje serii I2
09.08.2022
30.07.2025 - 30.07.2028*
8 000
10,50%
11,20%
Obligacje serii O2
29.01.2024
19.07.2025 19.01.2027**
21 750
Wibor 3m+6%
14,24%
Obligacje serii P2
08.04.2024
26.09.2025-26.03.2027***
18 250
Wibor 3m+5,4%
13,36%
Obligacje serii Q2
28.05.2024
28.05.2026
2 500
10,90%
11,22%
Obligacje serii R2
10.06.2024
10.06.2026
1 000
11,00%
11,30%
Obligacje serii S2
21.06.2024
22.06.2026
2 000
11,00%
11,30%
Obligacje serii T2
17.07.2024
15.07.2027
10 000
Wibor 3m+4,9%
12,19%
Obligacje serii U2
03.07.2024
03.07.2026
4 000
10,30%
10,85%
Obligacje serii W2
06.08.2024
30.07.202530.07.2028****
7 000
10,50%
10,78%
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 59 z 91
Obligacje serii X2
06.12.2024
06.12.2025-06.12.2029*****
30 000
Wibor 6m+5,6%
12,03%
Łącznie wartość nominalna
112 398
*Obligacje serii I2- umowne terminy wykupu: 30.07.2025 1,5 mln zł, 30.07.2026 – 1,5 mln zł, 30.07.2027 – 1,5 mln zł, 30.07.2028 – 3,5 mln zł.
**Obligacje serii O2 umowne terminy wykupu: 19.07.2025 2 mln zł, 19.01.2026 – 2 mln zł, 19.07.2026 – 2 mln zł, 19.01.2027 – 15,75 mln zł.
***Obligacje serii P2 umowne terminy wykupu: 26.09.2025 2 mln zł, 26.03.2026 – 2 mln zł, 26.09.2026 – 2 mln zł, 26.03.2027 – 12,25 mln zł.
****Obligacje serii W2 umowne terminy wykupu: 30.07.2025 1 mln zł, 30.07.2026 – 1 mln zł, 30.07.2027 – 1 mln zł, 30.07.2028 – 4 mln zł.
*****Obligacje serii X2 umowne terminy wykupu: 06.12.2025 3 mln zł, 06.12.2026 – 3 mln zł, 06.12.2027 – 3 mln zł, 06.12.2028 3 mln zł,
06.12.2029 18 mln zł.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy – nie wystąpiły.
Emisja dłużnych papierów wartościowych w 2025r. oraz do dnia publikacji sprawozdania.
Nr serii
Data emisji
Liczba obligacji
Wartość
nominalna 1
obligacji
Wartość
nominalna emisji
( w tys. zł)
Wpływ z emisji (w
tys. zł)
Emisja obligacji w 2025r.
Obligacje serii Y2
5 czerwca 2025
210 000
100
21 000
21 000
Łączna kwota w 2025r.
21 000
21 000
Emisja obligacji w 2026 r. do dnia opublikowania sprawozdania finansowego
Obligacje serii Z2
10 marca 2026
500 000
100
50 000
50 000
Warunki emisji po dniu sprawozdawczym opisane są szczegółowo w nocie 44 - Zdarzenia po dniu bilansowym.
Wykup dłużnych papierów wartościowych w 2025. oraz do dnia publikacji sprawozdania.
Nr serii
Data wykupu
Rodzaj wykupu
Liczba
obligacji
Wartość 1
obligacji
(w tys. zł)
Wartość
umorzona
( w tys. zł)
Wykup obligacji w 2025r.
Obligacje serii B2
06.05.2025
Zgodnie z warunkami emisji
1 048
1
1 048
Obligacje serii H2
30.06.2025
Zgodnie z warunkami emisji
6 850
1
6 850
Obligacje serii O2
19.07.2025
Wykup wcześniejszy
217 500
0,1
21 750
Obligacje serii I2
30.07.2025
Zgodnie z warunkami emisji
1 500
1
1 500
Obligacje serii W2
30.07.2025
Zgodnie z warunkami emisji
1 000
1
1 000
Obligacje serii P2
26.09.2025
Zgodnie z warunkami emisji
20 000
0,1
2 000
Obligacje serii X2
06.12.2025
Zgodnie z warunkami emisji
3 000
1
3 000
Łączny kwota wykupu w 2025r.
37 148
Wykup obligacji w 2026 r. do dnia opublikowania sprawozdania finansowego
Obligacje serii P2
13.03.2026 i 26.03.2026
Wykup wcześniejszy
162 500
0,1
16 250
Obligacje T2
13.03.2026 i 15.04.2026
Wykup wcześniejszy
100 000
0,1
10 000
Łączny kwota wykupu w 2026r.
26 250
Inne zdarzenia w zakresie dłużnych papierów wartościowych w 2025r. do dnia publikacji raportu.
Obligacje serii U2 26 lutego br. Zarząd Spółki podjął decyzję o zmianie warunków dla obligacji serii U2. Od 4 lipca 2025r.
zmianie uległa wysokość oprocentowania i wynosi 10% w skali roku.
Obligacje serii Q2 26 lutego br. Zarząd Spółki podjął decyzję o zmianie warunków dla obligacji serii Q2. Od 28 maja 2025r.
zmianie uległa wysokość oprocentowania i wynosi 10,75% w skali roku. Następnie 23 maja br. Zarząd Spółki zdecydował o
ponownym obniżeniu oprocentowania. Od 28 listopada br. wysokość oprocentowania wynosi 10,60%.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 60 z 91
Informacja o terminach zapadalności obligacji i odsetek na dzień publikacji sprawozdania.
Okres
zapadalności
Seria obligacji
Łącznie
I2
P2
Q2
R2
S2
T2
U2
W2
X2
Y2
IQ 2026
344
2 379
238
317
441
3 719
IIQ 2026
339
2 631
1 055
2 110
233
1 298
449
8 115
IIIQ 2026
1 839
2 339
235
4 196
1 312
450
10 371
IVQ 2026
288
238
4 305
445
5 276
IQ 2027
265
12 535
238
264
442
13 744
IIQ 2027
233
1 153
450
1 836
IIIQ 2027
1 760
10 235
1 261
449
13 705
IVQ 2027
4 160
445
4 605
IQ 2028
185
212
445
842
IIQ 2028
1 015
21 450
22 465
IIIQ 2028
3 683
4 210
7 893
IVQ 2028
4 015
4 015
IIQ 2029
865
865
IVQ 2029
18 870
18 870
Ogółem, w tym:
8 076
17 880
2 631
1 055
2 110
11 650
4 196
7 576
35 681
25 466
116 321
Wartość
nominalna
6 500
16 250
2 500
1 000
2 000
10 000
4 000
6 000
27 000
21 000
96 250
odsetki
1 576
1 630
131
55
110
1 650
196
1 576
8 681
4 465
20 071
Warunki finansowania dla dłużnych papierów wartościowych.
Zapisy umów związanych z emisją obligacji nakładają na Spółkę obowiązek kalkulacji wskaźników wskazanych w umowach, w
tym:
- zadłużenie finansowe netto / kapitał własny,
- zadłużenie finansowe netto / przychody gotówkowe,
- zabezpieczone zadłużenie finansowe /aktywa skonsolidowane.
Na dzień 31.12.2025 Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. nie odnotowała przekroczenia żadnego z powyższych wskaźników.
Nie była zobowiązana do wcześniejszej spłaty obligacji.
Zmiana zobowiązań finansowych w roku sprawozdawczym.
Zobowiązania
finansowe
31.12.2025
Zmiany łącznie
Wzrost
zobowiązań z
tyt. leasingu
Zapłacone
odsetki
Koszty
finansowe
w wyniku
finansowych
w 2025r.
Wykup
obligacji
Emisja obligacji
31.12.2024
Obligacje
96 179
(15 975)
(12 696)
12 869
(37 148)
21 000
112 154
Leasing
4 377
4 377
4 377
0
SUMA
100 556
(11 598)
4 377
(12 696)
12 869
(37 148)
21 000
112 154
Nota 28 ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO.
Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu
31.12.2025
31.12.2024
Zobowiązania z tytułu leasingu:
Zobowiązania długoterminowe
3 193
0
Zobowiązania krótkoterminowe
1 184
0
Łącznie
4 377
0
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 61 z 91
Spółka ujmuje aktywa z tytułu prawa do użytkowania aktywów rzeczowych środków transportu, powierzchni użytkowe j- oraz
odpowiadające im zobowiązania leasingowe dla umów spełniających definicję leasingu zgodnie z MSSF 16.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania ujmuje się początkowo w wysokości odpowiadającej zobowiązaniu
leasingowemu, powiększonemu o ewentualne koszty bezpośrednie.
Po początkowym ujęciu:
aktywa podlegają amortyzacji,
zobowiązanie leasingowe rozliczane jest przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Spółka stosuje zwolnienia dla leasingów krótkoterminowych oraz aktywów o niskiej wartości.
Zobowiązania leasingowe zostały ujęte w wartości bieżącej przyszłych płatności leasingowych i dyskontowane przy
zastosowaniu krańcowej stopy procentowej finansowania Spółki.
W analizowanym okresie
zastosowane stopy dyskontowe wynosiły 8,50% ;
okres leasingu przyjęto do 3 lat, niezależnie od rodzaju aktywu oraz warunków umów.
Do dnia bilansowego nie rozpoznano kosztów odsetkowych, które będą ujmowane w kolejnych okresach sprawozdawczych.
Nota 29 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług:
989
834
Wobec jednostek powiązanych
101
79
Wobec jednostek pozostałych
888
755
Zobowiązania pozostałe:
2 129
2 088
Wobec jednostek powiązanych
0
0
Wobec jednostek pozostałych
2 129
2 088
Łącznie
3 118
2 922
31 grudnia 2025r., a także na koniec 2024r. Spółka nie posiadała przeterminowanych zobowiązań handlowych oraz zobowiązań
handlowych w walutach obcych.
Pozostałe zobowiązania (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem
podatku dochodowego od osób prawnych
870
667
Pozostałe zobowiązania, w tym:
1 259
1 421
Saldo Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
597
549
Premie za ostatni miesiąc okresu sprawozdawczego wypłacane w miesiącu następnym łącznie z
obciążeniami publicznoprawnymi
557
480
Zobowiązanie z tytułu podziału zysku
0
320
Zobowiązanie z tytułu nabycia instrumentów kapitałowych
100
65
Pozostałe
5
7
Łącznie
2 129
2 088
Struktura przeterminowania pozostałych zobowiązań.
Spółka na dzień bilansowy nie posiada przeterminowanych pozostałych zobowiązań.
Pozostałe zobowiązania – struktura walutowa.
Spółka nie posiada pozostałych zobowiązań w walutach obcych.
Nota 30. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS.
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (z późniejszymi zmianami) stanowi, że pracodawcy
zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty zobowiązani do tworzenia Zakładowego Funduszu
Świadczeń Socjalnych.
Spółka tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego.
Fundusz został dodatkowo zwiększony na podstawie uchwał Zgromadzenia Akcjonariuszy poprzez przekazanie części zysku
netto wypracowanego w latach 2008-2011 oraz 2013-2024.
Celem Funduszu jest finansowanie działalności socjalnej Spółki, w tym udzielanie nieoprocentowanych pożyczek pracownikom.
W bilansie wykazywane jest zobowiązanie netto Spółki wobec Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Tabele poniżej przedstawiają aktywa Funduszu, wartość Funduszu oraz saldo netto.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 62 z 91
Tabele poniżej przedstawiają pozycje aktywów i zobowiązań, oraz saldo netto Funduszu.
Aktywa, zobowiązania oraz saldo netto ZFŚS (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Pożyczki udzielone pracownikom ze środków ZFŚS
32
29
Środki pieniężne
3
19
Wartość Funduszu
(632)
(597)
Saldo netto
(597)
(549)
Odpisy na Fundusz w roku sprawozdawczym
363
315
Nota 31. ZMIANA ZOBOWIĄZAŃ I AKTYWÓW WARUNKOWYCH, KTÓRE NASTĄPIŁY W 2025R. ORAZ PO DNIU
BILANSOWYM.
W 2025 roku Spółka zawarła umowy przedwstępne zakupu wierzytelności. Na dzień bilansowy saldo z tytułu wpłaconych
przedpłat wynosi 10,005 mln zł. Termin zawarcia umów został ustalony od 31 stycznia 2026r. do 30 czerwca 2026r.
Inne zobowiązania i aktywa warunkowe nie występują.
Nota 32. ZOBOWIĄZANIA PODJĘTE PRZEZ SPÓŁKĘ NA RZECZ ZAKUPU RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH.
Na dzień 31 grudnia br. oraz dzień opublikowania sprawozdania finansowego Spółka nie posiadała zobowiązań z tytułu zakupu
rzeczowych środków trwałych.
Nota 33. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE.
Wyszczególnienie
31.12.2025
31.12.2024
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe
202
211
Rezerwy na nagrody jubileuszowe
1 147
998
Rezerwy na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe
916
810
Rezerwy na pozostałe świadczenia
13
9
Łącznie, w tym:
2 278
2 028
- długoterminowe
1 228
1 045
- krótkoterminowe
1 050
983
Zgodnie z obowiązującym prawem pracy Spółka zobowiązana jest do wypłaty odpraw emerytalnych. Rezerwa na te świadczenia
ustalana jest przy zastosowaniu metod aktuarialnych, uwzględniających m.in. rotację pracowników, przewidywany czas
przejścia na emeryturę oraz stopę dyskontową, a jej wartość odpowiada wartości bieżącej przyszłych zobowiązań.
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania.
Wyszczególnienie
31.12.2025
31.12.2024
Stopa dyskontowa (%)
5,00%
5,80%
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) na rok następny
5,00%
8,00%
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) na kolejne lata
2,50%
5,00%
Zarząd podjął decyzję o nieujawnianiu pozostałych informacji wynikających z MSR 19, które wymagałyby ponownego
przeliczenia rezerw na świadczenia przez Aktuariusza. Koszt jest niewspółmierny do pozyskanych danych z uwagi na
nieistotność tych zobowiązań.
Zmiana stanu rezerw na świadczenia emerytalne i podobne (w tys. zł)
01.01.2025
31.12.2025
01.01.2024
31.12.2024
Stan na początek okresu
2 028
1 739
Utworzenie rezerwy
922
446
Koszty wypłaconych świadczeń
(579)
(84)
Rozwiązanie rezerwy
(93)
(73)
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 63 z 91
Stan na koniec okresu, w tym:
2 278
2 028
- długoterminowe
1 228
1 045
- krótkoterminowe
1 050
983
Zmiana stanu rezerw na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne i rentowe w rozbiciu na składniki aktuarialne (w tys. zł)
Wyszczególnienie
01.01.2025 - 31.12.2025
01.01.2024 - 31.12.2024
Stan na początek okresu
1 209
1 012
Koszty bieżącego zatrudnienia
171
155
Koszty odsetek
60
45
Wypłacone świadczenia
(86)
(50)
Zyski / straty aktuarialne z tytułu zmiany założeń
(5)
47
Stan na koniec okresu, w tym:
1 349
1 209
- długoterminowe
1 228
1 045
- krótkoterminowe
121
164
Nota 34. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM.
Spółka prowadzi działalność operacyjną w zakresie zarządzania wierzytelnościami NPL (non performing loans), polegającą na
odzyskiwaniu należności nieregularnych, nabywanych przez Spółkę oraz fundusze wierzytelności, które zleciły jej zarządzanie
wierzytelnościami. Charakter działalności wykonywanej przez Spółkę determinuje strukturę aktywów i zobowiązań, a także
ekspozycję na ryzyko finansowe.
Do głównych kategorii ryzyka finansowego, na które narażona jest Spółka, należą: ryzyko kredytowe, ryzyko utraty płynności
oraz ryzyko rynkowe, w tym ryzyko stopy procentowej. Celem zarządzania ryzykiem finansowym nie jest całkowita eliminacja
ryzyka, lecz utrzymywanie go na poziomie akceptowalnym z punktu widzenia skali prowadzonej działalności, rentowności oraz
płynności finansowej Spółki.
Do kluczowych aspektów ryzyka finansowego należą:
ryzyko kredytowe wynikające z niewypłacalności dłużników - wzrost ryzyka może skutkować utratą lub obniżeniem
wartości długów do odzyskania, wysoka liczba dłużników niewypłacalnych lub długów trudnych do odzyskania może
negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy oraz jej zdolność do regulowania zobowiązań;
ryzyko utraty płynności finansowej;
ryzyko rynkowe obejmuje zmienność cen transakcyjnych na rynku wierzytelności, która może wpływać na rentowność
portfela długów oraz zmienność stóp procentowych.
Instrumenty finansowe (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Struktura instrumentów finansowych według przewidywanego horyzontu odzysku oraz
płynności
414 784
403 528
Instrumenty finansowe generujące przepływy do 1 roku:
58 772
62 490
- wierzytelności NPL do 1 roku
30 069
23 644
- środki pieniężne
4 191
13 836
- należności handlowe i pozostałe
24 512
25 010
Instrumenty finansowe generujące przepływy powyżej 1 roku:
312 670
304 005
- wierzytelności NPL powyżej 1 roku
37 445
31 778
- certyfikaty inwestycyjne
275 225
272 227
Instrumenty finansowe o ograniczonej płynności :
43 342
37 033
- udziały i akcje nie notowane na aktywnym rynku
43 342
37 033
Suma aktywów, w tym:
433 511
420 563
Udział instrumentów finansowych w sumie aktywów
95,68%
95,95%
Wartość instrumentów finansowych krótkoterminowych* / suma zobowiązań krótkoterminowych
187,75%
208,01%
Wartość instrumentów finansowych długoterminowych* / suma zobowiązań długoterminowych
432,03%
355,45%
*Udziały i akcje w jednostkach nienotowanych na aktywnym rynku stanowią instrumenty kapitałowe o ograniczonej płynności i
nie są traktowane przez Spółkę jako aktywa służące zarządzaniu bieżącą płynnością.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 64 z 91
Zobowiązania (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
Dług oprocentowany wynikający z wyemitowanych obligacji i kredytów :
96 179
112 154
- krótkoterminowy
27 001
26 628
- długoterminowy
69 178
85 526
Zobowiązania z tytułu leasingu
4 377
0
Zobowiązania handlowe i pozostałe krótkoterminowe
3 118
3 414
*Suma zobowiązań :
103 674
115 568
- zobowiązania krótkoterminowe
31 303
30 042
- zobowiązania długoterminowe
72 371
85 526
*Suma zobowiązań – wyłączono rezerwy na podatek odroczony oraz świadczenia pracownicze, łącznie 49 793 tys. zł.
Intencją zarządzania ryzykiem finansowym przez Spółkę nie jest całkowita eliminacja zagrożeń wynikających ze zmian czynników
ryzyka, ale ich ograniczenie do bezpiecznych poziomów, akceptowalnych przez Zarząd.
W strategii zarządzania ryzykiem finansowym Spółka stosuje różnorodne narzędzia, w tym monitoring własnych wskaźników
finansowych oraz porównanie ich do innych uczestników rynku zarządzania wierzytelnościami, dostosowanie strategii działania
do zmieniających się warunków na rynku. Kluczowymi dla minimalizacji ryzyka finansowego i osiągnięcia stabilności operacyjnej
jest dywersyfikacja portfela długów oraz ostrożne podejmowanie decyzji biznesowych.
W celu ograniczania ryzyka finansowego Spółka stosuje m.in.:
identyfikacja i ocena zagrożeń powstających poprzez zmieniające się warunki działania np. wzrost bazowych stóp
procentowych, inflacja, zmiany w ustawodawstwie, zmiany kosztu kapitału pożyczonego;
dywersyfikacja portfela wierzytelności;
optymalizacja struktury finansowania działalności pod względem kosztu jak i horyzontu czasowego, w tym
zróżnicowane wykorzystanie instrumentów finansowania działalności;
rozwój sprawozdawczości finansowej;
bieżąca kontrola płynności;
Ryzyko kredytowe.
Ryzyko kredytowe określamy jako prawdopodobieństwo niewystąpienia płatności z tytułu umowy cywilnoprawnej lub
sądowego tytułu wykonawczego. Zaniechanie uregulowania zobowiązania przez klienta/dłużnika stanowi potencjał powstania
straty w Spółce. Portfel instrumentów finansowych Spółki, który jest rozważany w kontekście ryzyka kredytowego stanowi ok.
96% sumy aktywów, w tym pakiety wierzytelności nabytych, których ekspozycja na ryzyko jest najwyższa.
Ekspozycja na ryzyko kredytowe.
Środki pieniężne.
Środki pieniężne do dyspozycji jednostki.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe
31.12.2025
31.12.2024
Środki pieniężne na rachunkach bankowych Spółki i w kasie Spółki
4 191
13 836
Ryzyko kredytowe dotyczące środków pieniężnych ograniczane jest poprzez utrzymywanie środków w kilku instytucjach
finansowych oraz bieżący monitoring sald i dostępności rachunków bankowych.
Pakiety wierzytelności.
Najwyższa ekspozycją na ryzyko kredytowe obarczony jest portfel wierzytelności nabytych NPL Już w momencie nabycia
znaczna część portfela jest obciążona wysokim ryzykiem niewypłacalności. Na dzień zawarcia transakcji istotne są elementy
jakości pakietu:
stan prawny portfela,
jakość i kompletność dokumentacji,
strukturę dłużników i rodzaj wierzytelności.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 65 z 91
Wartość odzyskiwalna z portfela wierzytelności NPL jest ustalana z uwzględnieniem ryzyka kredytowego poprzez identyfikację
wielkości strumieni pieniężnych. Najważniejszym działaniem jest analiza stanu prawnego portfela i segmentacja spraw. Na
podstawie przepływów historycznych z portfeli referencyjnych ustalane są oczekiwane przepływy pieniężne, korygowane o
ryzyko wystąpienia straty. Każdy z prognozowanych przepływów uwzględnia wartość wierzytelności na dzień wyceny,
prawdopodobieństwo niespłacalności oraz stratę w kwocie należności, która nie zostanie odzyskana. Oczekiwane skorygowane
przepływy pieniężne są dyskontowane przy pomocy efektywnej stopy procentowej, której wysokość uwzględnia ryzyko
kredytowe, cenę zakupu i czas odzysku. Niższa efektywna stopa wskazuje na wysokie ryzyko kredytowe.
Innym istotnym zagadnieniem jest uniknięcie koncentracji ryzyka.
W tym celu niezbędna jest systematyczna, cykliczna weryfikacja portfela wierzytelności w tym:
monitoring składu portfela wierzytelności, aby zidentyfikować różne rodzaje dłużników, branże, rodzaje wierzytelności
(np. osobiste, korporacyjne) oraz ich wartość;
analiza zdolności spłaty dłużników poprzez sprawdzenie ich historii kredytowej, źródeł dochodu, aktywów i innych
czynników wpływających na ich zdolność do uregulowania zobowiązań;
ocena jakości portfela wierzytelności - czy wierzytelności w portfelu są odpowiednio zabezpieczone i czy mogą być
łatwo odzyskane. Analiza staranności i kompletności dokumentacji oraz jakości zabezpieczeń;
analiza danych historycznych.
W ocenie Spółki na podstawie informacji historycznych minimalna kwota, którą odzyskiwała Spółka z poszczególnych pakietów
pokrywała poniesione nakłady na zakup i windykację pakietu.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe
31.12.2025
31.12.2024
Portfel wierzytelności NPL
67 514
55 422
Należności handlowe i pozostałe.
W odniesieniu do należności handlowych i pozostałych Spółka monitoruje terminowość spłat oraz dokonuje oceny utraty
wartości zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. odpis aktualizujący należności handlowe i pozostałe wyniósł 399 tys. zł i stanowił 1,60% należności
brutto, wobec 710 tys. zł i 2,76% na dzień 31 grudnia 2024 r.
Wyszczególnienie
31.12.2025
udział w %
31.12.2024
udział w %
Należności handlowe i pozostałe netto
24 512
100%
25 010
100%
- od jednostek powiązanych
17 035
69,50%
11 707
46,81%
- od pozostałych jednostek
7 477
30,50%
13 303
53,19%
Należności handlowe i pozostałe brutto
24 911
100%
25 720
100%
- należności od jednostek powiązanych brutto
17 273
69,34%
11 707
45,52%
- należności od jednostek pozostałych brutto
7 638
30,66%
14 013
54,48%
Utrata wartości (wartość ujemna)
(399)
xxx
(710)
xxx
Utrata wartości / należności handlowe i pozostałe brutto
1,60%
xxx
2,76%
xxx
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia wzrost ryzyka kredytowego i rozpoznaje odpis aktualizujący w wysokości
odpowiadającej stratom oczekiwanym w okresie 12 miesięcy, a przy wzroście ryzyka w całym okresie życia należności. Na dzień
31 grudnia 2025 r. odpis aktualizujący należności handlowe i pozostałe wyniósł 399 tys. i stanowił 1,60% należności brutto,
wobec 710 tys. zł i 2,76% na dzień 31 grudnia 2024 r.
Ryzyko utraty płynności.
Spółka uzyskuje przychody gotówkowe z trzech głównych źródeł: windykacji własnych wierzytelności nabytych od pierwotnych
wierzycieli, wynagrodzenia za zarządzanie portfelami jednostek zewnętrznych oraz umorzenia certyfikatów inwestycyjnych w
funduszach wierzytelności.
Ryzyko płynności odnosi się do zagrożenia na skutek braku wystarczających środków pieniężnych do pokrycia bieżących
zobowiązań. Wierzytelności NPL charakteryzują się niższym poziomem płynności odzyskiwalność tych aktywów szacowana
jest z reguły w perspektywie co najmniej 10-letniej. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie prognozowanie przepływów
pieniężnych oraz utrzymywanie stabilnej struktury finansowania.
Na koniec roku sprawozdawczego odnotowano:
wskaźnik pokrycia zobowiązań krótkoterminowych przez płynne krótkoterminowe aktywa finansowe wyniósł %,
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 66 z 91
wskaźnik pokrycia zobowiązań długoterminowych przez płynne długoterminowe aktywa finansowe –451,98%.
W celu ograniczenia utraty ryzyka Spółka stosuje :
okresowe prognozy płynności i analiza planowanych odzysków,
wykorzystanie krótkoterminowych instrumentów dłużnych w okresach dobrej koniunktury,
pozyskiwanie długoterminowego finansowania zewnętrznego w okresach dekoniunktury,
oparcie struktury kapitałowej na kapitale własnym oraz bezpiecznym poziomie długoterminowego kapitału
obcego,
bieżące monitorowanie portfela i optymalizacja struktury odzysku, w tym m.in. poprzez automatyzację procesów,
korzystanie z giełdy długów, windykację poza egzekucyjną oraz sprzedaż wybranych pakietów wierzytelności.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania Spółki na dzień 31 grudnia 2025r. wg daty zapadalności na podstawie umownych
niezdyskontowanych płatności (w tys. zł) na tle prognozowanych odzysków z portfeli wierzytelności.
Analiza zapadalności zobowiązań oraz odzysków netto na
31.12.2025r. (w tys. zł)
Do 6
miesięcy
Od 6 do
12
miesięcy
Od 1-2
lata (okres
1 roku)
Od 3 do 5
lat
Powyżej 5
lat
Ogółem
Szacunkowa wartość odzyskiwalna brutto z portfela
wierzytelności
23 562
8 059
13 560
31 939
12 158
89 278
Zobowiązania wymagalne:
Kredyty i pożyczki
Dłużne papiery wartościowe (nominał)
7 500
11 500
27 750
49 500
0
96 250
Dłużne papiery wartościowe (odsetki)
4 335
4 147
6 140
5 449
0
20 071
Zobowiązania z tytułu leasingu
765
765
1 528
1 529
0
4 587
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
3 118
3 118
Łącznie zobowiązania
15 718
16 412
35 418
56 478
0
124 026
Zarządzanie strukturą finansowania.
Utrzymanie optymalnej struktury kapitałowej zapewnia zdolność do regulowania zobowiązań oraz finansowania działalności
operacyjnej i inwestycyjnej. Ze względu na długi horyzont odzysku części portfeli wierzytelności Spółka dąży do tego, aby
działalność była finansowana przede wszystkim kapitałem własnym oraz długoterminowym kapitałem obcym.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. kapitały własne wyniosły 284 421 tys. zł i stanowiły 65,61% sumy pasywów, wobec 257 484 tys. i
61,22% na dzień 31 grudnia 2024 r.
Struktura finansowania
31.12.2025
31.12.2024
(w tys. zł)
Udział %
(w tys. zł)
Udział %
Kapitały własne
284 421
64,95%
257 484
61,22%
Zobowiązania wymagalne, w tym:
Zobowiązania finansowe o terminie spłaty powyżej jednego
roku
72 371
16,53%
85 526
20,34%
Zobowiązania finansowe o terminie spłaty poniżej jednego
roku
28 185
6,44%
26 628
6,33%
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług i
pozostałe
3 118
0,71%
3 414
0,81%
Suma zobowiązań wymagalnych
103 674
23,68%
115 568
27,48%
Suma pasywów
437 888
420 563
Istotnym elementem kontroli stopnia ryzyka finansowego w aspekcie płynności stosowane zasady rachunkowości, w tym
zasada wyceny pakietów wierzytelności w zamortyzowanym koszcie. Na podstawie przepływów historycznych prognozowane
W 2025 r. struktura finansowania pozostawała oparta przede wszystkim na kapitale własnym, przy uzupełniającym
wykorzystaniu finansowania dłużnego. Spółka monitoruje poziom zadłużenia, koszt finansowania oraz relację aktywów
finansowych do zobowiązań wymagalnych.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 67 z 91
Ryzyko zmiany stopy procentowej.
W portfolio zobowiązań finansowych na koniec 2025 r. odnotowano wg źródła naspujące pozycje:
kredyt bankowy w rachunku bieżącym limit 3 mln zł, saldo na koniec roku 0,
obligacje wyemitowane przez Spółkę o oprocentowaniu stałym – wartość nominalna 22 mln zł,
obligacje wyemitowane przez Spółkę o oprocentowaniu zmiennym – wartość nominalna 74,25 mln zł.
Ryzyko stopy procentowej jest jednym z czynników, które mogą wpłynąć na sumę kosztów finansowania oraz efektywność
działalności. Bowiem finansowanie zewnętrzne opiera się w znacznym stopniu na oprocentowaniu zmiennym - w 77,14% sumy
wyemitowanych obligacji na koniec 2025r., zależnym od stopy Wibor 3m bądź Wibor 6m.
Wzrost rynkowych stóp procentowych może skutkować wzrostem kosztów finansowania długu, a tym samym obniżeniem
wyniku finansowego i przepływów pieniężnych netto.
Stopa referencyjna NBP w 2025 r. ulegała stopniowemu obniżeniu z poziomu 5,75% na początku roku do 4,00% pod koniec
grudnia 2025 r.
Zarząd monitoruje strukturę zadłużenia oraz koszt finansowania i dąży do zachowania zrównoważonego udziału instrumentów
o oprocentowaniu stałym i zmiennym.
Znaczące wzrosty stóp referencyjnych NBP mogą powodować wzrost kosztów obsługi długu.
Średnioważony nominalny koszt wyemitowanych obligacji w 2025 r. wynosił 10,77%, podczas gdy w 2024r. wynosi 11,22%, a na
koniec 2023r. 10,92%.
Analiza wrażliwości zmian stóp procentowych na koszty finansowania długu.
Analizę wrażliwości sporządzono dla instrumentów o zmiennym oprocentowaniu, dla których koszt odsetkowy ujęty w wyniku
finansowym wyniósł 7 299 tys. zł. Łączny koszt odsetkowy od obligacji o stałej i zmiennej stopie procentowej (ustalony liniowo)
wyniósł w 2025r. 11 686 tys.zł
W analizie przyjęto średnie oprocentowanie w ciągu 2025r.
Oszacowano, że zmiana bazowych stóp procentowych o „-/+” 100 p.b, w 2025r. spowodowałby zmianę kosztów finansowych o
-/+ 666 tys. zł. Kwota ta stanowi 7,26% kosztu odsetkowego obsługi obligacji o zmiennym oprocentowaniu.
Skutki zmiany stopy procentowej o „+/-100 pb” 31.12.2025r.
Seria instrumentu
Średni stan
zobowiązań w
ciągu roku
(w tys. zł)
Nominalne
średnie
oprocentowanie
w ciągu roku
Odsetki ujęte
w wyniku
finansowym
2024r. w tys.
Zmiana kosztu
odsetkowego
w tys. zł
Koszty odsetkowe w
tys. zł
Zmiana w % kosztów
odsetkowych
Obligacje serii H2*
6 850
11,30%
384
+ / - 75
9 171
+ / -0,82%
Obligacje serii O2*
21 750
12,69%
1488
+ / -136
9 171
+ / -1,48%
Obligacje serii P2
17 250
10,76%
1 917
+ / -112
9 171
+ / -1,22%
Obligacje serii T2
10 000
10,17%
1022
+ / -95
9 171
+ / -1,04%
Obligacje serii X2
28 500
10,86%
3247
+ / -132
9 171
+ / -1,44%
Obligacje serii Y2*
21 000
9,22%
1113
+ / -116
9 171
+ / -1,26%
Łącznie
xxxx
7 299
+ / -666
9 171
+ / -7,26%
*Obligacje, które były utrzymywane w portfelu co najmniej 180 dni w 2025r.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 68 z 91
Skutki zmiany stopy procentowej o „+/-100 pb” 31.12.2024r.
Seria instrumentu
Średni stan
zobowiązań w
ciągu roku (w
tys. zł)
Nominalne
średnie
oprocentowanie
w ciągu roku
Odsetki ujęte w
wyniku
finansowym
2024r. w tys. zł
Zmiana kosztu
odsetkowego w
tys. zł
Koszty
odsetkowe w tys.
Zmiana w % kosztów
odsetkowych
Limit kredytowy PKO
556
8,15%
45
+/-6
8 268
+/-0,07%
Obligacje serii B2
6 070
10,25%
622
+/-61
8 268
+/-0,74%
Obligacje serii F2
9 583
9,96%
954
+/-96
8 268
+/-1,16%
Obligacje serii G2
3 833
9,76%
374
+/-38
8 268
+/-0,46%
Obligacje serii H2
9 667
12,36%
1 195
+/-97
8 268
+/-1,17%
Obligacje serii O2
21 750
12,10%
2 631
+/-218
8 268
+/-2,64%
Obligacje serii P2
18 250
9,07%
1 655
+/-183
8 268
+/-2,21%
Obligacje serii T2
9 167
6,11%
560
+/-92
8 268
+/-1,11%
Obligacje serii X2*
2 055
11,30%
232
+/-21
8 268
+/-0,25%
Łącznie
xxx
xxx
8 268
+/-812
8 268
+/-9,81%
*Data przydziału obligacji: 6 grudnia 2024r., wartość nominalna 30 mln zł.
Wpływ zmian bazowych stóp procentowych na wartość nominalną portfel wierzytelności.
Zmiany stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego wpływają również na wzrost wartości nominalnej portfela. Zmiana
stóp procentowych powoduje zmianę naliczanych odsetek od należności, co może powoduje zmianę wartości nominalnej
wierzytelności nabytych przez Spółkę. Nie oznacza to jednak automatycznego wzrostu wskaźników odzyskiwalności, które
zależą przede wszystkim od zdolności płatniczej dłużników oraz skuteczności prowadzonych działań windykacyjnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna wysokość :
odsetek kapitałowych wynikających z czynności prawnej nie może przekraczać dwukrotnej wysokości odsetek
ustawowych, które stanowią sumę stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych,
odsetek umownych za opóźnienie nie może być wyższa niż wartość 2* ( stopa referencyjna NBP + 5,5%).
Stosowane przez Spółkę stopy odsetek są zależne od postanowienia sądu wg tytułów wykonawczych.
Od 05.03.2026 po zmianie stóp referencyjnych NBP stosowane są:
odsetki ustawowe kapitałowe 7,25%,
odsetki ustawowe za opóźnienie 9,25%,
maksymalne odsetki umowne za opóźnienie 18,50%,
maksymalne odsetki umowne kapitałowe 14,50%.
Wycena portfela wierzytelności.
1 stycznia 2018 r. Spółka wycenia pakiety wierzytelności zgodnie z MSSF 9 w zamortyzowanym koszcie przy zastosowaniu
efektywnej stopy procentowej, ustalonej w momencie początkowego ujęcia instrumentu finansowego.
Zmiany stóp bazowych nie mają wpływu na jego wartość w zamortyzowanym koszcie.
Zarząd Spółki monitoruje poziom stóp bazowych, w szczególności stopy referencyjnej NBP oraz stawek WIBOR, i podejmuje
działania mające na celu utrzymanie optymalnej struktury zobowiązań finansowych, opartej na zrównoważonym udziale
instrumentów o oprocentowaniu stałym i zmiennym.
Ryzyko wzrostu ceny pakietów.
Ryzyko to wynika przede wszystkim z możliwości nabycia portfela po cenie niedostosowanej do jego jakości, stanu prawnego,
kompletności dokumentacji oraz realnego potencjału odzysku. Zbyt wysoka cena zakupu przy istniejącym ryzyku kredytowym
obniża rentowność inwestycji, zwłaszcza przy wykorzystaniu finansowania zewnętrznego. Spółka ogranicza to ryzyko poprzez
stosowanie modeli wyceny, analizę danych historycznych oraz przyjmowanie limitów cen transakcyjnych zależnych od rodzaju i
jakości nabywanego portfela. W 2025 r. transakcje zakupu wierzytelności nieregularnych były realizowane w większości przy
relacji ceny zakupu do wartości nominalnej pakietu nieprzekraczającej 24%.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 69 z 91
Nota 35. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH.
1. Spółka klasyfikuje aktywa i zobowiązania finansowe do kategorii instrumentów finansowych zgodnie z MSSF 9.
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne dochody całkowite nie występowały w 2025r.
Klasyfikacja aktywów finansowych dokonywana jest na podstawie:
modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi,
charakterystyki umownych przepływów pieniężnych.
2. Wartość bilansowa oraz godziwa poszczególnych klas instrumentów finansowych.
Poniższa tabela przedstawia zestawienie wartości bilansowych w zamortyzowanym koszcie oraz wartości godziwych
instrumentów finansowych Spółki, w podziale na kategorie określone zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe”. Ujawnienia
zostały przygotowane zgodnie z wymogami MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnienia”.
Wycena portfela portfela wierzytelności nabytych w zamortyzowanym koszcie dokonywana jest zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty
finansowe”.
W przypadku instrumentów wycenianych w wartości godziwej, wartość ta ustalana jest zgodnie z MSSF 13 „Wycena w wartości
godziwej”, przy zastosowaniu modeli zdyskontowanych przepływów pieniężnych.
Tabela nie obejmuje inwestycji w jednostkach stowarzyszonych, które ujmowane są zgodnie z MSR 28.
Instrumenty i zobowiązania finansowe
31.12.2025
Wartość bilansowa
Wartość godziwa
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy:
306 919
306 919
- certyfikaty inwestycyjne
275 225
275 225
- akcje i udziały jednostek zależnych
21 867
21 867
- udziały i akcje w jednostkach pozostałych
9 827
9 827
Instrumenty finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie:
96 217
96 331
- nabyte wierzytelności
67 514
67 628
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty
4 191
4 191
- należności handlowe i pozostałe
24 512
24 512
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie:
103 674
99 874
- zobowiązania z tytułu emisji obligacji
96 179
96 756
- zobowiązania z tytułu leasingu
4 377
0
- zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe
3 118
3 118
Instrumenty i zobowiązania finansowe
31.12.2024
Wartość bilansowa
Wartość godziwa
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy:
308 102
308 102
- certyfikaty inwestycyjne
272 227
272 227
- akcje i udziały jednostek zależnych
20 306
20 306
- udziały i akcje w jednostkach pozostałych
15 569
15 569
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie:
94 268
93 666
- nabyte wierzytelności
55 422
54 820
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty
13 836
13 836
- należności handlowe i pozostałe
25 010
25 010
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie:
115 076
114 615
- zobowiązania z tytułu emisji obligacji
112 154
111 693
- zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe
2 922
2 922
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 70 z 91
3. Stopy procentowe wykorzystywane do szacowania wartości godziwej instrumentów.
Instrumenty
31.12.2025
31.12.2024
Pożyczki udzielone
9,98%
9,98%
Pakiety wierzytelności
8,77%
10,05%
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji
10,10%
12,16%
4. Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej.
Spółka klasyfikuje instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej zgodnie z hierarchią wartości godziwej określoną w
MSSF 13 „Wycena wartości godziwej”, w zależności od rodzaju danych wejściowych wykorzystywanych w procesie wyceny.
Instrumenty wyceniane w wartości godziwej
31.12.2025
31.12.2024
Certyfikaty inwestycyjne w GPM Vindexus NFIZW
3
3
Certyfikaty inwestycyjne w Future NFIZW
3
3
Certyfikaty inwestycyjne w Alfa NFIZW
3
3
Akcje i udziały w jednostkach zależnych
3
3
Akcje i udziały pozostałych jednostek
3
3
Zobowiązania finansowe
3
3
Zobowiązania pozostałe
3
3
W wycenie instrumentów finansowych można zastosować modele, zależne od danych wejściowych:
Poziom 1 ceny notowane na aktywnych rynkach dla identycznych aktywów lub zobowiązań – brak zastosowania w Spółce.
Poziom 2 dane wejściowe inne niż ceny notowane użyte w poziomie pierwszym, które są obserwowalne dla składnika
aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni lub pośrednio.
Poziom 3 dane wejściowe do wyceny składnika, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych.
Zastosowano w Spółce model wyceny do pomiaru wartości godziwej instrumentów finansowych na 3 poziomie hierarchii z
uwagi na fakt, że dane wejściowe do wyceny składnika nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych.
Spółka nie dokonała transferów pomiędzy poziomami wartości godziwej w 2025r.
Danymi wejściowymi do wyceny instrumentów kapitałowych w wartości godziwej jest:
wartość aktywów netto każdego funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny,
wartość aktywów netto spółki zależnej lub spółki pozostałej na jeden udział / akcję.
W funduszach głównym przedmiotem lokat wierzytelności nabyte, które wyceniane w wartości godziwej z odniesieniem
skutków wyceny w kapitały oraz środki pieniężne denominowane w zł. W konsekwencji wartość aktywów netto przypadająca
na jeden certyfikat inwestycyjny jest ich wartością godziwą.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 71 z 91
5. Ujawnienie zmian wartości bilansowej instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez
wynik finansowy (poziom 3) w tys. zł.
Portfel instrumentów
kapitałowych
Wartość
bilansowa
31.12.2025
Zmiana
wartości
bilansowej
łącznie
Zmiana ujęta
w
przychodach
finansowych
Umorzeni
e
certyfikató
w
Nabycia
instrument
ów
Przekwali
fikowanie
Wartość
bilansowa
31.12.2024
Metoda
wyceny
a
b = g + c
c = d + e+e.1+
f
d
e.1
e
f
g
h
Jednostki zależne, w
tym:
297 092
4 559
6 552
(2 243)
250
0
292 533
Poziom 3
Certyfikaty inwestycyjne:
275 225
2 998
5 241
(2 243)
272 227
Poziom 3
GPM Vindexus *
160 350
(20 480)
(18 237)
(2 243)
180 830
Poziom 3
Future *
100 712
21 798
21 798
78 914
Poziom 3
Alfa *
14 163
1 680
1 680
12 483
Poziom 3
Akcje, udziały:
21 867
1 561
1 311
250
20 306
Poziom 3
Fingo Capital S.A.
16 425
1 718
1 718
14 707
Poziom 3
Fiz-Bud Sp. z o. o.
5 442
(157)
(407)
250
5 599
Poziom 3
Pozostałe jednostki
9 827
(5 742)
(1 353)
(8 685)
15 569
Poziom 3
Łącznie
306 919
(1 183)
5 199
(2 243)
250
0
308 102
*NFIZW Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.
Powyższa tabela przedstawia zmiany wartości bilansowej instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez
wynik finansowy, zaklasyfikowanych do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej, zgodnie z wymogami MSSF 13.
Zmiany wartości godziwej tych instrumentów ujmowane są w wyniku finansowym okresu jako przychody finansowe.
Na zmianę wartości bilansowej instrumentów kapitałowych wpływ miały w szczególności:
zmiany wyceny wynikające z aktualizacji założeń modelu (w tym prognoz przepływów pieniężnych oraz stóp dyskontowych),
nabycia i zbycia instrumentów finansowych,
zmiany poziomu zaangażowania kapitałowego.
Instrumenty te zostały zaklasyfikowane do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej ze względu na zastosowanie
nieobserwowalnych danych wejściowych w procesie wyceny.
Portfel instrumentów
kapitałowych
Wartość
bilansowa
31.12.2024
Zmiana wartości
bilansowej
łącznie
Zmiana ujęta w
wyniku
finansowym
okresu
Nabycia
instrumentów
Wartość
bilansowa
31.12.2023
Metoda wyceny
a
b = f + c
c = d + e
d
e
f
g
Jednostki zależne, w tym:
292 533
44 387
44 202
185
248 146
poziom 3
Certyfikaty inwestycyjne:
272 227
44 373
44 373
0
227 854
poziom 3
GPM Vindexus*
180 830
24 649
24 649
156 181
poziom 3
Future *
78 914
18 498
18 498
60 416
poziom 3
Alfa NFIZW*
12 483
1 226
1 226
11 257
poziom 3
Akcje, udziały:
20 306
14
(171)
185
20 292
poziom 3
Akcje Fingo Capital S.A.
14 707
225
40
185
14 482
poziom 3
Udziały Fiz-Bud Sp. z o. o.
5 599
(211)
(211)
5 810
poziom 3
Pozostałe jednostki
15 569
9 466
(21)
9 487
6 103
poziom 3
Łącznie
308 102
53 853
44 181
9 672
254 249
*NFIZW Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.
6. Ujawnienia informacji o danych zastosowanych w modelu wyceny pakietów wierzytelności w zamortyzowanym koszcie.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 72 z 91
6a. Stosowane zasady wyceny portfela wierzytelności NPL w zamortyzowanym koszcie.
Jednostkowym instrumentem, stanowiącym przedmiot wyceny wierzytelności nabytych w zamortyzowanym koszcie jest pakiet
wierzytelności, zakupiony na podstawie odrębnej umowy, opisany datą nabycia i ceną zakupu oraz łączną wartością nabytych
spraw.
Zamortyzowany koszt ustala się jako wartość początkową składnika aktywów finansowych skorygowaną o spłaty kapitału,
skumulowaną amortyzację przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Istotne parametry w modelu zamortyzowanego kosztu:
data wyjściowa,
okres w jakim przewidywane jest uzyskanie wpływów,
nakład początkowy (cena transakcyjna umowna),
szacunki strumieni pieniężnych z danego instrumentu w poszczególnych okresach objętych wyceną,
wyznaczenie efektywnej stopy procentowej lub odpowiednio efektywnej stopy zwrotu, skorygowanej o ryzyko
kredytowe.
Efektywną stopę procentową wyznacza się przy początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie przy zastosowaniu
następujących czynników:
cena zakupu,
data wyjściowa,
okres w jakim przewidywane jest uzyskanie wpływów,
szacunki strumieni pieniężnych z danego instrumentu w poszczególnych okresach objętych wyceną.
Tak ustalona stopa służy do dyskontowania przepływów pieniężnych, jest parametrem stałym i nie podlega zmianie w całym
okresie funkcjonowania instrumentu jednostkowego.
Estymacja efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko kredytowe odbywa się poprzez oszacowanie oczekiwanych
przepływów pieniężnych, uwzględniając wszystkie warunki umowy składnika aktywów finansowych (np. wcześniejsze spłaty,
prolongaty, opcje kupna lub podobne) oraz oczekiwane straty kredytowe.
Szacunki wyników windykacji przyjętych w wycenach wierzytelności moulec zmianie w przyszłości, w tym na skutek zmian
przepisów prawa mających wpływ na prowadzoną przez Spółkę działalność operacyjną. Rzeczywiste odzyski i koszty opłat
egzekucyjnych mogą znacznie odbiegać od powyższych szacunków.
6b. Ujawnienie informacji wartościowych stosowanych w modelu wyceny portfela wierzytelności.
Parametry w modelu wyceny w zamortyzowanym koszcie
31.12.2025
31.12.2024
Efektywna stopa procentowa skorygowana o ryzyko kredytowe
10,02%
10,04%
Okres, za który szacowano wpływy
01.01.2026 31.12.2035
01.01.2025 31.12.2034
Oszacowana wartość odzyskiwalna w ciągu 10 lat brutto
89 278
74 040
Wycena nabytych portfeli wierzytelności w zamortyzowanym koszcie opiera się na efektywnej stopie procentowej, która
odzwierciedla oczekiwany poziom zwrotu z portfela oraz ryzyko kredytowe.
Wycena pakietów wierzytelności w wartości godziwej
31.12.2025
31.12.2024
Stopa dyskontowa w tym premia za ryzyko
10,48%
10,05%
Okres, za który szacowano wpływy
01.01.2026 31.12.2035
01.01.2025 31.12.2034
Oszacowana wartość odzyskiwalna netto w ciągu 10 lat
85 096
70 624
Podstawą ustalenia wartości zamortyzowanego kosztu portfela wierzytelności, oprócz oszacowanej na moment początkowego
ujęcia efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko, jest wartość odzyskiwalna, tj. szacowana wartość przyszłych
strumieni pieniężnych z wierzytelności z uwzględnieniem oczekiwanych strat kredytowych, ustalona m.in. na podstawie
informacji historycznych o przepływach uzyskiwanych z pakietów.
Z upływem czasu i uzyskiwaniem przychodów wartość odzyskiwalna zmniejsza się, co znajduje przełożenie w zmianie wartości
bilansowej portfela. W trakcie dochodzenia roszczeń wartość odzyskiwalna może zostać zwiększona z uwagi na rozpoznanie
wyższych wpłat w okresach przyszłych niż założono w modelu początkowym. Wartość ta dla całego portfela NPL zwiększa się w
wyniku kolejnych nabyć.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 73 z 91
Stan na dzień 31.12.2025r.
Wartość odzyskiwalna*
brutto
Zamortyzowany koszt po
upływie okresu
Przychody odsetkowe
(EIR) w okresie
Po upływie okresu:
Do 6 miesięcy
23 562
50 893
3 009
Od 6 do 12 miesięcy
8 059
45 241
2 408
Od 1 do 2 lat (okres 1 roku)
13 560
35 655
3 973
Od 3 do 5 lat (okres 3 lat)
31 939
9 634
5 978
Od 5 do 10 lat (okres 5 lat)
12 158
0
2 464
RAZEM
89 278
xxxx
17 832
* Wartość odzyskiwalna brutto suma szacunkowych wpływów gotówkowych w okresie 10 lat od dnia sprawozdawczego;
Stan na dzień 31.12.2025r.
Wartość odzyskiwalna*
brutto
Oczekiwane wpływy
netto**
Wartość godziwa portfela
NPL po upływie okresu
Po upływie okresu:
Do 6 miesięcy
23 562
22 550
45 673
Od 6 do 12 miesięcy
8 059
7 289
38 932
Od 1 do 2 lat (okres 1 roku)
13 560
12 745
27 898
Od 3 do 5 lat (okres 3 lat)
31 939
30 609
5 500
Od 5 do 10 lat (okres 5 lat)
12 158
11 903
0
Łącznie
89 278
85 096
xxxx
Stan na dzień 31.12.2024r.
Wartość odzyskiwalna*
brutto
Zamortyzowany koszt po
upływie okresu
Przychody odsetkowe
(EIR) w okresie
Po upływie okresu:
Do 6 miesięcy
11 441
48 752
2 625
Od 6 do 12 miesięcy
12 203
38 849
2 300
Od 1 do 2 lat (okres 1roku)
10 109
32 233
3 493
Od 3 do 5 lat ( okres 3 lat)
29 278
9 125
6 170
Od 5 do 10 lat ( okres 5 lat)
11 009
0
1 884
RAZEM
74 040
xxxx
16 472
* Wartość odzyskiwalna brutto – suma szacunkowych wpływów gotówkowych w okresie 10 lat od dnia sprawozdawczego.
W niniejszym sprawozdaniu średnia efektywna stopa procentowa została oszacowana na dzień sprawozdawczy na podstawie
całego portfela. Z uwagi na fakt, że jest wartością uśrednioną będzie żnić się od stopy ustalanej dla poszczególnych pakietów
przy początkowym ujęciu instrumentu.
Efektywna stopa procentowa jest stałą wartością ustaloną dla pakietu jednostkowego w portfelu wierzytelności przy
początkowym ujęciu instrumentu i pozostaje niezmienna stopą dla każdego pakietu wierzytelności w całym okresie jego
„aktywności”.
Pożyczki krótkoterminowe udzielone jednostkom prowadzącym działalność gospodarczą, których termin zapadalności nie
przekracza 12 miesięcy, wyceniane są w zamortyzowanym koszcie zgodnie z MSSF 9.
Ze względu na krótkoterminowy charakter tych instrumentów oraz nieistotny wpływ dyskonta, ich wartość bilansowa nie różni
się istotnie od wartości wymagalnej (nominalnej).
7. Ujawnienia informacji o danych zastosowanych, w tym nieobserwowalnych, w modelu wyceny certyfikatów inwestycyjnych
oraz akcji i udziałów jednostek zależnych wycenionych w wartości godziwej.
7a. Dane wejściowe wg jednostkowych sprawozdań finansowych wykorzystywane dla ustalenia wartości godziwej aktywów
netto przypadających na instrument kapitałowy.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 74 z 91
Wartość godziwa instrumentów kapitałowych została ustalona w oparciu o wartość aktywów netto jednostek, w których Spółka
posiada udziały, z uwzględnieniem wyceny poszczególnych składników aktywów i zobowiązań tych jednostek w wartości
godziwej.
Pomiar wartości godziwej aktywów netto jednostek zależnych odbywa się przy zastosowaniu wynikającego z MSSF 13:
podejścia rynkowego,
podejścia dochodowego.
Wybór metody wyceny oraz dobór technik wyceny instrumentu determinuje dostępność informacji, na podstawie których
opracowywane dane wejściowe w modelu wyceny instrumentu oraz poziom hierarchii wartości godziwej, na którym dane
wejściowe są sklasyfikowane. W tabeli niżej składniki aktywów i pasywów podano w tys. zł.
Składniki
aktywów netto
GPM
Vindexus
NFIZW
Future
NFIZW
Alfa
NFIZW
Fingo
Capital
S.A.
Fiz-Bud
Sp. z
o.o.
Suma
Udział % w
aktywach/
zobowiąza
niach
Pozi
om
war
t.go
dz.
Techniki
wyceny
Zastosowan
e podejście
Aktywa
170 460
103 354
16 619
18 552
24 184
333 169
100,00%
3
Środki pieniężne
6 499
8 487
1 314
3 134
690
20 124
6,04%
3
Wartość
nominalna
Nie dotyczy
Należności
20 500
1 660
6
1 687
167
24 020
7,21%
3
Wartość netto
Nie dotyczy
Wierzytelności
nabyte
143 461
93 207
15 299
6 094
0
258 061
77,46%
3
Technika
oczekiwanej
wartości
bieżącej
Dochodowe
Akcje notowane
0
0
0
7 602
7 602
2,28%
1
Kurs giełdowy
Rynkowe
Udziały jedn.
stowarzyszonych
3 450
3 450
1,04%
Koszt nabycia
Nie dotyczy
Nieruchomości
inwestycyjne
18 792
18 792
5,64%
2
Technika
porównawcza
Rynkowe
Aktywa
rzeczowe
0
0
0
25
941
966
0,29%
Koszt nabycia
Nie dotyczy
Pozostałe
aktywa
0
0
0
10
144
154
0,04%
Koszt nabycia
Nie dotyczy
Zobowiązania
10 110
2 642
2 456
927
148
16 283
3
Wartość
wymagalna
Nie dotyczy
Wartość
aktywów netto
WAN
160 350
100 712
14 163
17 625
24 036
316 886
3
Instrumenty
udziałowe
CI*
CI*
CI*
Akcje
Udziały
Liczba
instrumentów
ogółem
26
5 900
8 136
12 300
000
11 936
xx
Liczba
instrumentów
objętych przez
jedn. dominującą
26 CI
5 900 CI
8 136 CI
12 300
000
10 796
xx
WAN w wartości
godziwej na
1CI*/udział w
tys.zł
6 167,29
17,0699
1,7408
0,00134
0,504
xx
3
Wartość
godziwa
instrumentów
160 350
100 712
14 163
16 425
5 442
297 092
3
*-Certyfikat inwestycyjny
Dominującym składnikiem aktywów są wierzytelności nabyte- 77,46% w sumie aktywów, dla których wartość godziwa ustalana
jest przy zastosowaniu podejścia dochodowego i technik wartości bieżącej, z wykorzystaniem nieobserwowalnych danych
wejściowych, co skutkuje klasyfikacją wyceny do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 75 z 91
Pozostałe składniki aktywów i zobowiązań, takie jak środki pieniężne, należności oraz zobowiązania krótkoterminowe,
wyceniane w wartościach zbliżonych do wartości godziwej ze względu na ich krótkoterminowy charakter, natomiast aktywa
wyceniane na podstawie danych rynkowych klasyfikowane są odpowiednio do poziomu 1 lub 2 hierarchii.
I tak w modelu pomiaru wartości godziwej wyróżniamy metody i techniki:
Środki pieniężne - wartość godziwa środków pieniężnych odpowiada ich wartości nominalnej ze względu na ich
krótkoterminowy charakter oraz wysoką płynność.
Wartość bilansowa należności handlowych i pozostałych stanowi przybliżenie ich wartości godziwej ze względu na ich
krótkoterminowy charakter oraz nieistotny wpływ dyskonta.
Portfel wierzytelności – 77,46% w sumie aktywów - wartość godziwa na 3 poziomie hierarchii, zastosowanie podejścia
dochodowego oraz technik wartości bieżącej.
Nieruchomości i akcje notowane na aktywnym rynku stanowią 7,92% w sumie aktywów odpowiednio poziom 2 oraz 1
hierarchii wartości godziwej.
Opisany wyżej model pomiaru wartości godziwej aktywów jednostek zależnych jest zdeterminowany przez wycenę
instrumentów finansowych na 3,2,1 poziomie wartości godziwej, które łącznie stanowią ponad 98,63% struktury aktywów
jednostek zależnych na koniec okresu sprawozdawczego.
Natomiast pozostałe składniki aktywów wycenione w koszcie nabycia stanowią 1,37% sumy aktywów, w tym:
Udziały w jednostkach stowarzyszonych ujmowane są w cenie nabycia zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Na każdy dzień bilansowy dokonywana jest ocena, czy istnieją przesłanki utraty wartości tych aktywów. W przypadku ich braku
przyjmuje się, że wartość bilansowa nie odbiega istotnie od ich wartości odzyskiwalnej.
Środki trwałe ujęte w koszcie nabycia przeanalizowano i ustalono, że ich wartość godziwa nie odbiega znacząco od
wartości bilansowej.
Zobowiązania krótkoterminowe, wymagalne w terminie najpóźniej do 60 dni:
stanowią nieistotną część sumy aktywów (4,9%), a ich wartość bilansowa stanowi przybliżenie wartości godziwej ze
względu na krótki termin zapadalności oraz nieistotny wpływ dyskonta.
Spółka nie dokonała transferów pomiędzy poziomami wartości godziwej w 2025r.
W modelu wyceny zastosowano dane wejściowe nieobserwowalne dla każdego składnika aktywów w 90,71% sumy aktywów
oraz zobowiązań. Dlatego klasyfikuje się wycenę certyfikatów inwestycyjnych oraz akcji i udziałów jednostek zależnych w
hierarchii wartości godziwej na poziomie 3.
7.b Technika wartości bieżącej stosowana do pomiaru wartości godziwej portfela wierzytelności NPL.
Technika oczekiwanej wartości bieżącej opiera się na prognozowanych przepływach pieniężnych stanowiących ważoną
prawdopodobieństwem średnią możliwych odzysków.
Przepływy te uwzględniają niepewność co do kwoty i momentu ich realizacji.
Do dyskontowania stosuje się stopę dyskontową odzwierciedlającą wartość pieniądza w czasie (stopa wolna od ryzyka) oraz
korektę z tytułu ryzyka, zgodną z założeniami uczestników rynku.
Zarówno przepływy pieniężne, jak i stopa dyskontowa prezentowane są w wartościach przed opodatkowaniem.
Okres prognozy przepływów pieniężnych ustalany jest na podstawie danych historycznych i wynosi do 10 lat od dnia wyceny.
7.c Wskazanie danych wejściowych, wraz z odpowiednim uzasadnieniem przyjętych wartości, jakie wykorzystano do ustalenia
wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych, w kontekście par.67 MSSF 13.
Zgodnie z par. 67 MSSF 13 techniki wyceny stosowane do wyceny wartości godziwej opierają się na maksymalnym wykorzystaniu
odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Certyfikaty inwestycyjne nie są notowane na aktywnym rynku, zastosowanie cen rynkowych jako danych wejściowych jest
niemożliwe.
W modelu pomiaru wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych zastosowanie mają nieobserwowalne dane wejściowe, które
kwalifikują się jako dane na poziomie 3; odzwierciedlają założenia, które przyjęliby uczestnicy rynku na potrzeby kalkulacji ceny
składnika aktywów lub zobowiązania, w tym założenia dotyczące ryzyka.
W modelu wyceny pakietu wierzytelności danymi wejściowymi są, które są sklasyfikowane:
prognozowane przepływy pieniężne brutto (odzyski brutto)
okres aktywności instrumentu - 10 lat od dnia wyceny dane wejściowe poziom 3,
założenia dotyczące struktury przepływów pieniężnych i rozkładu w czasie,
szacowane opłaty egzekucyjne dane wejściowe poziom 3,
prowizja serwisera dane wejściowe poziom 3,
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 76 z 91
stopy wolne od ryzyka średnia rentowność obligacji skarbu Państwa w okresie 10 lat od dnia wyceny – dane
wejściowe poziom 2,
korekta z tytułu ryzyka- dane wejściowe poziom 3.
Parametry te opracowywane na podstawie danych historycznych Spółki i funduszy oraz doświadczenia w zakresie
prowadzonej działalności, z uwzględnieniem aktualnych uwarunkowań makroekonomicznych oraz zmian w otoczeniu prawnym.
Prognozy przepływów pieniężnych oraz założenia dotyczące kosztów podlegają okresowej weryfikacji i aktualizacji w przypadku
istotnych zmian warunków rynkowych lub realizacji portfeli.
7.d. Wskazanie dodatkowych założeń przyjętych przez Emitenta przy wycenie ww. certyfikatów inwestycyjnych, w kontekście
par.22-23 MSSF 13.
Wartość godziwa certyfikatów inwestycyjnych jest zdeterminowana przez wycenę lokat w pakiety wierzytelności.
W procesie pomiaru wartości godziwej poszczególnych składników aktywów netto funduszy inwestycyjnych, zawarte
są niepewności i ryzyka, które mogą wpłynąć na zmianę wyceny w wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych.
Pomiar wartości godziwej dokonywany jest przy uwzględnieniu założeń, jakie przyjęliby uczestnicy rynku, w
szczególności w zakresie ryzyka kredytowego, kosztów egzekucji oraz efektywności procesów windykacyjnych.
W modelu wyceny uwzględnia się wartość pieniądza w czasie poprzez dyskontowanie prognozowanych przepływów
pieniężnych.
Prognozy przepływów pieniężnych oraz założenia dotyczące kosztów podlegają bieżącej weryfikacji na każdy dzień
wyceny. W przypadku istotnych odchyleń od realizacji dokonywana jest aktualizacja założeń modelu.
W sytuacji trwałego pogorszenia realizacji prognozowanych przepływów pieniężnych uwzględnia s odpowiednie
korekty wartości portfela wierzytelności.
8. Analiza wrażliwości wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych oraz wyniku finansowego Spółki na zmiany czynników
ryzyka (stopy procentowej, ryzyka kredytowego oraz założeń modelowych).
8a. Wpływ wyceny certyfikatów inwestycyjnych w wartości godziwej (WAN CI) na wynik finansowy przy użyciu
nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wyszczególnienie
01.01 31.12.2025
01.01 31.12.2024
Wartość przeszacowania certyfikatów inwestycyjnych do wartości godziwej odniesiona na zyski
zatrzymane - na początek okresu
192 986
157 044
Skutki zmiany wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych na wynik finansowy
5 241
44 373
Skutki zmiany wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych na wynik finansowy – efekt
podatkowy
(996)
(8 431)
Wartość przeszacowania certyfikatów inwestycyjnych do wartości godziwej na koniec okresu
197 231
192 986
Zmiana wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych ujęta w wyniku finansowym wynika z aktualizacji wyceny
aktywów netto funduszy, których głównym składnikiem pakiety wierzytelności wyceniane przy zastosowaniu
nieobserwowalnych danych wejściowych (poziom 3 hierarchii wartości godziwej zgodnie z MSSF 13).
Wycena ta opiera się na prognozowanych przepływach pieniężnych oraz założeniach dotyczących ich realizacji, w tym
szacunkowej kwoty odzysków, szacunkowej kwoty opłat oraz ryzyka kredytowego. Zmiany tych założeń, jak również aktualizacja
danych wejściowych na dzień bilansowy, wpływają bezpośrednio na wartość godziwą certyfikatów inwestycyjnych oraz wynik
finansowy Spółki.
Efekt podatkowy odzwierciedla wpływ zmian wartości godziwej na aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego.
Wartość przeszacowania na koniec okresu stanowi skumulowany efekt zmian wartości godziwej ujętych w wyniku
finansowym.
31.12.2025 wartości podano w tys. zł.
Nazwa
funduszu
Łączny
wpływ
Zmiana
WAN CI*
netto
Efekt w
podatku
odroczonym
Zmiana
WAN CI*
Łączny
wpływ
Zmiana
WAN CI*
netto
Efekt w
podatku
odroczonym
Zmiana
WAN CI
WAN CI
Liczba
CI* w
szt.
Wartość
godziwa
CI*
Zmiana wartości WAN/CI o -1%
Zmiana wartości WAN/CI o +1%
GPM
Vindexus**
(1 299)
(49,95)
11,72
(61,67)
1 299
49,95
-11,72
61,67
6 167,28
26
160 350
Future **
(826)
(0,14)
0,03
(0,17)
826
0,14
-0,03
0,17
17,07
5 900
100 712
Alfa**
(163)
(0,02)
0
(0,02)
163
0,02
0
0,02
1,74
8 136
14 163
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 77 z 91
Łącznie
(2 288)
xx
xx
xx
2 288
xx
xx
xx
xx
xx
275 225
*CI certyfikat inwestycyjny
** Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty NFIZW.
31.12.2024
Nazwa
funduszu
Łączny
wpływ
Zmiana
WAN CI
*netto
Efekt w
podatku
odroczonym
Zmiana
WANCI *
Łączny
wpływ
Zmiana
WAN
CI*netto
Efekt w
podatku
odroczonym
Zmiana
WAN
CI*
WAN
CI*
Liczba
CI* w
szt.
Wartość
godziwa
CI*
Zmiana wartości WAN/CI o -1%
Zmiana wartości WAN/CI o +1%
GPM
Vindexus**
(1 465)
(43,08)
10,11
(53,19)
1 465
43,08
-10,11
53,19
5 318,52
34
180 830
Future **
(649)
(0,11)
0,02
(0,13)
649
0,11
-0,02
0,13
13,38
5 900
78 914
Alfa**
(163)
(0,02)
0
(0,02)
163
0,02
0
0,02
1,53
8 136
12 483
Łącznie
(2 277)
xx
xx
xx
2 277
xx
xx
xx
xx
xx
272 227
CI* certyfikat inwestycyjny,
** Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty NFIZW.
8b. Wpływ zmiany wartości stopy procentowej na wartość godziwą certyfikatu inwestycyjnego (WAN CI) i wynik
finansowy brutto.
Zmiany stopy procentowej wpływają na wartość godziwą certyfikatów inwestycyjnych poprzez zmiany wartości godziwej
portfeli wierzytelności. Wartość godziwa portfela wierzytelności jest sumą przyszłych zdyskontowanych przepływów
pieniężnych netto. Wartość godziwa portfeli wierzytelności ustalana jest przy zastosowaniu technik wartości bieżącej. Stopa
dyskontowa zostaje ustalona na moment nabycia każdego jednostkowego pakietu i obejmuje rynkową stopę procentową,
ustaloną na podstawie rentowności obligacji skarbowych na rynku wtórnym oraz korektę z tytułu ryzyka, obliczoną na moment
nabycia każdego pakietu.
Na dzień 31.12.2025 przeprowadzono analizę wrażliwości przy założeniu zmiany rynkowej stopy procentowej o +/-1% oraz +/-
2% przy niezmienionych pozostałych parametrach modelu.
Wzrost stopy dyskontowej powoduje spadek wartości godziwej portfeli wierzytelności, natomiast jej spadek prowadzi do
wzrostu wartości godziwej.
Zmiana wartości godziwej certyfikatu nie jest proporcjonalna do zmiany stopy procentowej, a wynika to z zastosowanej techniki
dyskontowania przepływów pieniężnych.
31.12.2025 (wartości w tys. zł).
Nazwa funduszu
Wartość
godziwa CI*
Liczba CI*w
szt.
Wartość
1CI*
Wartość 1CI*
po zmianie
stopy
procentowej
Wartość 1CI*
po zmianie
stopy
procentowej
Wartość
1CI* po
zmianie
stopy
procentowej
Wartość 1CI*
po zmianie
stopy
procentowej
31.12.2025
-2%
+2%
-1%
+1%
GPM Vindexus**
160 350
26
6 167,286
6 524,02
5 849,72
6 340,37
6 003,98
Future **
100 712
5 900
17,07
18,242
16,032
17,638
16,536
Alfa**
14 163
8 136
1,74
1,888
1,611
1,812
1,674
Łącznie
275 225
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
CI* certyfikat inwestycyjny,
** Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty NFIZW.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 78 z 91
31.12.2024 (wartości w tys. zł).
Nazwa funduszu
Wartość
godziwa CI*
Liczba CI*w
szt.
Wartość
1CI*
Wartość 1CI*
po zmianie
stopy
procentowej
Wartość 1CI*
po zmianie
stopy
procentowej
Wartość
1CI* po
zmianie
stopy
procentowej
Wartość 1CI*
po zmianie
stopy
procentowej
31.12.2025
-2%
+2%
-1%
+1%
GPM Vindexus**
180 830
34
5 318,52
5 510,92
5 146,80
5 411,95
5 230,32
Future **
78 914
5 900
13,375
14,124
12,705
13,739
13,031
Alfa**
12 483
8 136
1,534
1,652
1,429
1,591
1,480
Łącznie
272 227
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
CI* certyfikat inwestycyjny,
** Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty NFIZW.
8c. Analiza wrażliwości WANCI zależnie od zmiany poziomu ryzyka kredytowego oraz wpływ na wynik finansowy brutto Spółki.
Istotnym czynnikiem determinującym wartość aktywów netto na certyfikat inwestycyjny jest zmiana ryzyka kredytowego, które
może dotknąć portfele wierzytelności NPL funduszy.
Wzrost ryzyka kredytowego, powoduje zmianę kwot odzysków oraz ich rozkład czasowy, co w konsekwencji prowadzi do
zmiany wartości godziwej portfela wierzytelności funduszy oraz wartości aktywów netto przypadających na certyfikat
inwestycyjny (WAN/CI).
Spadek wartości godziwej certyfikatu zostanie odnotowany w wyniku finansowym Spółki jako jego zmniejszenie.
W analizie przyjęto, że zmiana ryzyka kredytowego wpływa na poziom odzysków poprzez ich obniżenie. Dla celów analizy
założono spadek sumy oczekiwanych odzysków o 1%, przy niezmienności pozostałych parametrów modelu wyceny, w tym
stopy dyskontowej.
Analiza wskazuje, że wzrost ryzyka kredytowego prowadzi do spadku wartości aktywów netto funduszy oraz wyniku
finansowego Spółki.
Relatywnie wyższa wrażliwość wyceny obserwowana w przypadku funduszu Alfa NFIZW wynika ze struktury prognozowanych
przepływów pieniężnych oraz ich rozkładu w czasie.
31.12.2025 (wartości w tys. zł)
Nazwa funduszu
Wartość
bilansowa
CI*
Liczba CI*
w szt.
Wartość
bilansowa
na 1 CI*
(w tys. zł)
Zmiana
sumy
odzysków
Zmiana
wartości
aktywów
netto
funduszu
Zmiana WAN
CI*
Zmiana WAN
CI w %
Łączny wpływ
na wynik
finansowy
brutto
Parametry wyjściowe
-1%
GPM Vindexus**
160 350
26
6 167,29
(1 888)
(1435)
(55,18)
(0,89)
(1 435)
Future **
100 712
5 900
17,069
(1 317)
(932)
(0,16)
(0,94)
(932)
Alfa **
14 163
8 136
1,740
(209)
(153)
(0,019)
(1,09)
(153)
Łącznie
275 225
xxx
xxx
3 414
(2 520)
xxx
xxx
(2 520)
CI* certyfikat inwestycyjny,
** Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty NFIZW.
31.12.2024 (wartości w tys. zł)
Nazwa funduszu
Wartość
bilansowa
CI*
Liczba CI*
w szt.
Wartość
bilansowa
na 1 CI*
(w tys. zł)
Zmiana
sumy
odzysków
Zmiana
wartości
aktywów
netto
funduszu
Zmiana WAN
CI*
Zmiana WAN
CI w %
Łączny wpływ
na wynik
finansowy
brutto
Parametry wyjściowe
-1%
GPM Vindexus**
180 830
34
5 318,52
(1 395)
(1 070)
(31,47)
(0,59)
(1 070)
Future **
78 914
5 900
13,375
(1 335)
(872)
(0,15)
(1,12)
(872)
Alfa**
12 483
8 136
1,534
(179)
(123)
(0,015)
(0,98)
(123)
Łącznie
272 227
xxx
xxx
(2 909)
(2 065)
xxx
xxx
(2 065)
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 79 z 91
CI* certyfikat inwestycyjny,
** Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty NFIZW.
9.Stosowane metody wyceny akcji i udziałów spółek zależnych oraz pozostałych.
Do wyceny instrumentów udziałowych w jednostkach zależnych i pozostałych stosowane jest podejście oparte na wartości
aktywów netto skorygowanych do wartości godziwej poszczególnych składników aktywów i zobowiązań (metoda
skorygowanych aktywów netto).
Podejście to jest stosowane w sytuacji braku aktywnego rynku oraz ograniczonej możliwości wiarygodnego prognozowania
przyszłych przepływów pieniężnych. Wycena odzwierciedla założenia, jakie przyjęliby uczestnicy rynku przy ustalaniu wartości
jednostki.
W ramach modelu identyfikowane są poszczególne składniki aktywów i zobowiązań jednostki, które następnie podlegają
wycenie do wartości godziwej przy zastosowaniu odpowiednich technik wyceny zgodnych z MSSF 13.
Kluczowe dane wejściowe obejmują:
wartości poszczególnych składników aktywów (w tym środków pieniężnych, wierzytelności, inwestycji finansowych oraz
aktywów niefinansowych), ustalone przy zastosowaniu odpowiednich technik wyceny,
założenia dotyczące odzyskiwalności aktywów, w szczególności w przypadku wierzytelności,
dane rynkowe, jeżeli są dostępne (np. ceny notowane dla instrumentów finansowych),
zobowiązania finansowe i operacyjne, których wartość ustalana jest z uwzględnieniem warunków rynkowych oraz ryzyka
kredytowego.
W przypadku aktywów finansowych o charakterze portfeli wierzytelności stosowane techniki wartości bieżącej w ramach
podejścia dochodowego.
Ze względu na istotny udział danych nieobserwowalnych w wycenie, wartość godziwa instrumentów udziałowych klasyfikowana
jest do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
10. Wpływ zmiany wyceny instrumentów udziałowych o +/-1% na wynik finansowy oraz wartość bilansową akcji i udziałów.
Portfel instrumentów
kapitałowych
Wartość bilansowa
31.12.2025
Zmiana wyceny ujęta w
wyniku finansowym w
2025r.
Zmiana wyceny o 1% -
wpływ na wynik
finansowy
Wartość bilansowa
31.12.2025 po zmianie
wyceny o 1%
a
b
c
d=c*1%
e = b+d
Akcje, udziały:
21 867
1 311
13
21 880
Fingo Capital S.A.
16 425
1 718
17
16 442
Fiz-Bud Sp. z o. o.
5 442
(407)
(4)
5 438
Pozostałe jednostki
9 827
(1 353)
(14)
9 813
Łącznie
31 694
(42)
(1)
31 693
Zmiana wyceny instrumentów udziałowych o +/-1% jest proporcjonalna. Jej wpływ na wynik finansowy dla udziałów w
jednostkach zależnych wynosi +/- 13 tys. zł, a w pozostałych jednostkach +/- 14 tys. zł. Łączny wpływ zmiany na wynik jest
nieistotny.
11.Zabezpieczenia emisji obligacji ustanowione na certyfikatach inwestycyjnych posiadanych przez Spółkę.
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji są zabezpieczone poprzez ustanowienie zabezpieczenia na certyfikatach inwestycyjnych
posiadanych przez Spółkę.
W przypadku niewywiązania się z warunków emisji obligacji obligatariusze mają prawo dochodzić zaspokojenia z
ustanowionych zabezpieczeń.
Informacja o zastawach rejestrowych ustanowionych na certyfikatach inwestycyjnych zawarta jest w nocie 12.
Nota 36 ANALIZA WRAŻLIWOŚCI REZERW NA ZMIANY KLUCZOWYCH ZAŁOŻEŃ AKTUARIALNYCH.
Spółka dominująca korzysta z usług profesjonalnej firmy aktuarialnej w celu ustalenia rezerw na wartość bieżącą zobowiązania
z tytułu odpraw emerytalno-rentowych oraz nagród jubileuszowych. Stopa dyskontowa została ustalona w oparciu o
rentowność obligacji skarbowych o terminie zapadalności odpowiadającym średniemu okresowi zobowiązania.
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania.
Wyszczególnienie
31.12.2025
31.12.2024
Stopa dyskontowa (%)
5,00%
5,80%
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 80 z 91
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) na rok następny
5,00%
8,00%
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) na kolejne lata
2,50%
5,00%
Zgodnie z wymogami MSR.19 dokonano oceny wrażliwości wysokości zobowiązania na zmianę podstawowych założeń
aktuarialnych: stopy dyskonta, stopy wzrostu wynagrodzeń oraz współczynników rotacji zatrudnienia, i tak:
- zmiana stopy dyskontowej o +/-1% powoduje zmianę wysokości zobowiązania odpowiednio o -124 / + 84 tys. zł.,
- zmiana stopy wzrostu wynagrodzeń o +/- 1% powoduje zmianę wysokości zobowiązania odpowiednio +72 / -112 tys. zł.,
- zmiana współczynnika rotacji zatrudnienia o +/- 1% powoduje zmianę wysokości zobowiązania odpowiednio -132 / +92 tys. zł.
Wrażliwość na zmianę stopy dyskontowej (+1%/-1%).
Wyszczególnienie
Rezerwy na
31.12.2025
Wpływ na wartość
rezerwy
Wpływ na zobow -1%
+1%
(-1%)
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe i nagrody jubileuszowe
1 349
(124)
84
Wrażliwość na zmianę stopy wzrostu wynagrodzeń ((+1%/-1%).
Wyszczególnienie
Rezerwy na
31.12.2025
Wpływ na zobow 1%
Wpływ na zobow -1%
+1%
(-1%)
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe i nagrody jubileuszowe
1 349
72
(112)
Wrażliwość na zmianę współczynnika rotacji (+1%/-1%).
Wyszczególnienie
Rezerwy na 31.12.2025
Wpływ na zobow
1%
Wpływ na zobow
-1%
+1%
(-1%)
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe i nagrody jubileuszowe
1 349
(132)
92
Nota 37. SZACOWANIE UTRATY WARTOŚCI DLA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH.
Na każdy dzień sprawozdawczy Spółka rozpoznaje oczekiwane straty kredytowe dla instrumentów finansowych, wycenianych w
zamortyzowanym koszcie - należności handlowe i pozostałe, pożyczki, środki pieniężne.
Spółka klasyfikuje instrumenty do następujących grup:
A: instrumenty, dla których nie nastąpił istotny wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia odpis ECL
szacowany jest w horyzoncie 12 miesięcy - środki pieniężne, należności z tytułu przedpłat na zakup wierzytelności, pożyczki oraz
należności z tytułu dostaw i usług w całym okresie życia,
• B: instrumenty, dla których ryzyko kredytowe wzrosło znacząco, ale nie zostały stwierdzone jako utracone odpis ECL liczony
przez cały okres życia -środki pieniężne, pożyczki, należności,
C: instrumenty kredytowo obarczone utratą wartości w całym okresie życia
- środki pieniężne, należności, pożyczki.
Portfeli wierzytelności nieregularnych (NPL) zawiera aktywa nabyte z rozpoznaną utratą wartości kredytowej. Spółka stosuje
odmienne podejście do szacowania utraty wartości niż w przypadku pozostałych aktywów finansowych.
Wierzytelności te są nabywane z rozpoznaną utratą wartości kredytowej (POCI), która znajduje odzwierciedlenie w cenie
nabycia stanowiącej określony procent wartości nominalnej wierzytelności. W momencie początkowego ujęcia nie rozpoznaje
się odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych.
Dla tych aktywów ustalana jest efektywna stopa procentowa skorygowana o ryzyko kredytowe, która uwzględnia oczekiwane
przyszłe przepływy pieniężne z portfela wierzytelności.
W kolejnych okresach sprawozdawczych Spółka ujmuje wyłącznie skumulowane zmiany oczekiwanych strat kredytowych w
całym okresie życia instrumentu w stosunku do wartości oszacowanej przy początkowym ujęciu. W przypadku poprawy jakości
kredytowej portfela w stosunku do pierwotnych szacunków ujmowane są zyski z tytułu odwrócenia utraty wartości.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 81 z 91
Zyski i straty wynikające ze zmian szacunków dotyczących wartości portfela wierzytelności ujmowane są w przychodach z
działalności podstawowej.
Na dzień bilansowy Spółka nie stwierdziła istotnej koncentracji ryzyka kredytowego.
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe na 31.12.2025r. (w tys. zł).
Rodzaj instrumentu
Grupa ryzyka
Ryzyko kredytowe
Odpis*
31.12.2025
Zmiana 01.01-
31.12.2025
31.12.2024
Portfel wierzytelności
w tym:
Pożyczki
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
12 m-cy
(1)
41
(42)
Przedpłaty na nabycie
wierzytelności
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
12 m-cy
(50)
(50)
0
Przedpłaty na nabycie
wierzytelności
Grupa B
Wzrost ryzyka
Cały cykl życia
(16)
(16)
0
Wierzytelności nabyte
NPL
Rozpoznana utrata wartości przy
nabyciu
Cały cykl życia
21 864
920
20 944
Podsumowanie
21 797
895
20 902
Suma odpisów na oczekiwane straty kredytowe
(67)
(25)
(42)
Odwrócenie utraty wartości / wierzytelności nabyte
21 864
920
20 944
Instrumenty finansowe pozostałe, w tym:
Środki pieniężne
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
12 m-cy
0
0
0
Należności
Grupa A
Cały cykl życia
(399)
311
(710)
Podsumowanie
(399)
311
(710)
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe na 31.12.2024r. (w tys. zł).
Rodzaj instrumentu
Grupa
ryzyka
Ryzyko
Odpis*
31.12.2024
Zmiana 01.01-
31.12.2024
31.12.2023
Środki pieniężne
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
12 m-cy
0
0
0
Należności
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
cały cykl życia
(710)
(331)
(379)
Podsumowanie
(710)
(331)
(379)
Portfel wierzytelności:
w tym:
20 902
6 887
14 015
- Pożyczki
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
12 m-cy
(42)
(12)
(30)
- Wierzytelności
nabyte NPL
Rozpoznana utrata wartości przy
nabyciu
cały cykl życia
20 944
6 899
14 045
Podsumowanie portfel wierzytelności
20 902
6 887
14 015
Suma odpisów na oczekiwane straty kredytowe
(42)
(12)
(30)
Odwrócenie utraty wartości / wierzytelności nabyte
20 944
6 899
14 045
Instrumenty finansowe pozostałe, w tym:
Środki pieniężne
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
12 m-cy
0
0
0
Należności
Grupa A
Bez wzrostu znaczącego ryzyka
cały cykl życia
(710)
(331)
(379)
Podsumowanie
(710)
(331)
(379)
Odpis na oczekiwane straty kredytowe w zakresie należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe jest odnoszony
bezpośrednio w koszty finansowe.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 82 z 91
Wyszczególnienie
31.12.2025
Wartość
bilansowa netto
Skumulowana
zmiana
oczekiwanych
strat
kredytowych
Wartość
bilansowa brutto
Portfel wierzytelności w tym :
67 514
21 797
45 717
- wierzytelności nabyte NPL
57 492
21 864
35 628
- przedpłaty na wierzytelności
9 939
(66)
10 005
- pożyczki udzielone
83
(1)
84
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
4 191
0
4 191
Należności handlowe i pozostałe
24 512
(399)
24 911
Podsumowanie
96 217
21 398
74 819
W wyniku aktualizacji prognoz przepływów pieniężnych portfela wierzytelności na dzień 31 grudnia 2025 r. wystąpiła dodatnia
zmiana oczekiwanych strat kredytowych dla wierzytelności nabytych z utratą wartości kredytowej (POCI), która zwiększyła
wartość bilansową portfela. Skumulowana dodatnia zmiana ECL wyniosła 21 797 tys. i stanowi ok. 32% wartości bilansowej
portfela wierzytelności.
Dla należności handlowych i pozostałych odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (ECL) wyniósł 399 tys. zł. W relacji do
wartości brutto tych należności (24 911 tys. zł) odpowiada to wskaźnikowi rezerwy na poziomie ok. 1,6%, co wskazuje na
ograniczoną ekspozycję na ryzyko kredytowe w tym obszarze.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty nie były objęte odpisem z tytułu utraty wartości. Są one utrzymywane w instytucjach
finansowych o wysokiej wiarygodności kredytowej, a analiza oczekiwanych strat kredytowych wykazała nieistotne ryzyko
kredytowe.
W porównaniu do stanu na 31 grudnia 2024 r. Spółka nie zidentyfikowała istotnych zmian poziomu ryzyka kredytowego
skutkujących znaczącą migracją ekspozycji pomiędzy etapami modelu oczekiwanych strat kredytowych (ECL) Etap1- Etap 3).
Zmiany w poziomie odpisów wynikają głównie z aktualizacji parametrów modelu.
Instrumenty finansowe
31.12.2024
Wartość
bilansowa netto
Stan utraty
wartości
Wartość
bilansowa brutto
Portfel wierzytelności w tym :
55 422
20 902
34 520
- wierzytelności nabyte NPL
54 114
20 944
33 170
- przedpłaty na wierzytelności
0
0
0
- pożyczki udzielone
1 308
(42)
1 350
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
13 836
0
13 836
Należności handlowe i pozostałe
25 010
(710)
25 720
Podsumowanie
94 268
20 192
74 076
Nota 38. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM.
Celem zarządzania kapitałem Spółki jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych,
które wspierałyby działalność operacyjną Spółki i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik struktury finansowania, który jest liczony jako relacja zadłużenia netto do
sumy kapitałów i zadłużenia netto. Wskaźnik ten odzwierciedla udział finansowania dłużnego w strukturze kapitałowej Spółki i
służy do monitorowania poziomu zadłużenia w odniesieniu do posiadanego kapitału.
Do zadłużenia netto Spółka wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania,
pomniejszone o środki pieniężne, obligacje objęte, udzielone pożyczki.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 83 z 91
Stosuje się rozszerzoną definicję zadłużenia netto, obejmującą także zobowiązania z tytułu dostaw i usług, uznając je za element
struktury finansowania działalności. Przyjęte podejście stosowane jest konsekwentnie w kolejnych okresach sprawozdawczych.
W roku sprawozdawczym odnotowaliśmy zmniejszenie długu oprocentowanego oraz wzrost kapitałów własnych, co przełożyło
się na zmniejszenie wskaźnika struktury finansowania.
Wyszczególnienie (w tys. zł)
31.12.2025
31.12.2024
1. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
3 118
3 414
2. Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji
96 179
112 154
3. Zobowiązania z tytułu leasingu
4 377
0
4. Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty
(4 191)
(13 836)
5. Minus udzielone pożyczki
0
0
5. Zadłużenie netto (6=1+2-3+4+5)
99 483
101 732
6. Kapitał własny
284 421
257 484
7. Kapitał i zadłużenie netto (7=5+6)
383 904
359 216
8. Wskaźnik struktury finansowania (8=5/7)
25,91%
28,32%
Nota 39. INFORMACJE O JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH.
1. Ujawnianie informacji o osobach i jednostkach powiązanych.
Podmioty o znaczącym wpływie na Spółkę na dzień publikacji raportu.
Znaczący wpływ na funkcjonowanie Spółki mają osoby pełniące funkcje członków Zarządu Spółki dominującej, osoby
zasiadające w Radzie Nadzorczej oraz znaczący akcjonariusze.
Osoby prawne, których związek ze Spółką wynika z powiązań kapitałowych i osobowych w tym:
Jednostki zależne.
GPM Vindexus Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności jednostka zależna. Spółka posiada
100% certyfikatów inwestycyjnych.
Future Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności jednostka zależna. Spółka posiada 100%
certyfikatów inwestycyjnych.
Alfa Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności jednostka zależna. Spółka posiada 100%
certyfikatów inwestycyjnych.
Fingo Capital S.A. Spółka posiada 100% akcji jednostki.
Fiz-Bud Sp. z o.o. Spółka posiada 90,45% udziałów jednostki.
Jednostki stowarzyszone.
Na dzień bilansowy Spółka posiadała następujące jednostki stowarzyszone:
Eurea Sp. z o.o. Spółka posiada 38,21% udziałów jednostki.
Pollease Sp. z o.o. Spółka posiada 31,82% udziałów jednostki.
Fud Service Sp. z o.o. - Spółka posiada 20,79% udziałów jednostki
Fud Technologies Sp. z o.o. - Spółka posiada 26,77% udziałów jednostki
Pozostałe jednostki.
Agencja Inwestycyjna Estro Sp. z o.o. pan Jan Kuchno posiada 99,61% udziałów,
Dom Aukcyjny Mebis Sp. z o.o. spółka zależna Agencji Inwestycyjnej Estro Sp. z o.o.,
Mebis Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. - pan Piotr Kuchno Członek Zarządu,
Kancelaria Prawna Piotr Kuchno i Wspólnicy Sp. Kom. pan Piotr Kuchno komplementariusz.
Wspólne przedsięwzięcie, w którym Spółka jest wspólnikiem.
W roku sprawozdawczym 2025 w Spółce nie wystąpiły wspólne przedsięwzięcia.
2. Transakcje z podmiotami powiązanymi.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 84 z 91
Tabela niżej przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi od 1 stycznia do 31 grudnia 2025r. oraz
w 2024r., a także informacje o wysokości zobowiązań i należności na koniec tych okresów.
Jednostka powiązana
Sprzedaż na rzecz
podmiotów powiązanych
(w tys. zł)
Zakupy od podmiotów
powiązanych (w tys. zł)
Opis transakcji 2025 rok
01.01.2025
31.12.2025
01.01.2024
31.12.2024
01.01.2025
31.12.2025
01.01.2024
31.12.2024
Jednostki zależne:
GPM Vindexus NFIZW
31 944
19 388
SPRZEDAŻ: 31 944 tys. zł – wynagrodzenie za
zarządzanie wierzytelnościami funduszu
GPM Vindexus NFIZW
0
10 142*
*10 142 tys. zł – wykup obligacji serii N2 10
mln zł i odsetki 142 tys. zł
GPM Vindexus NFIZW
46 450
0
0
46 450 tys. zł - przychód z umorzenia
certyfikatów inwestycyjnych
Fingo Capital S.A.
6
6
11 195
20 454
SPRZEDAŻ: 6 tys. zł sprzedaż usług.
ZAKUPY: 11 195 tys. zł. zakup wierzytelności
Fiz-Bud Sp. z o.o.
0
0
60
70
60 tys. zł zakup miejsc postojowych
Fiz-Bud Sp. z o.o.
0
0
250
0
250 tys. zł. - objęcie udziałów
Jednostki stowarzyszone:
Eurea Sp. z o.o.
254
36
2 863
2 821
SPRZEDAŻ: 22 tys. zł sprzedaż usług, 232 tys.
zł sprzedaż wierzytelności;
ZAKUPY: 1200 tys. zł nabycie akcji, 481 tys. zł
zakup wierzytelności oraz 1182 tys. zł – zakup
usług windykacji
Eurea Sp. z o.o.
0
0
600
900
600 tys. zł - objęcie udziałów
Pollease Sp. z o. o.
0
0
36
36
36 tys. zł – zakup usług
Pollease Sp. z o. o.
0
0
450
0
450 tys. zł - objęcie udziałów
Fud Service Sp. z o.o.
0
0
450
0
450 tys. zł - objęcie udziałów
Fud Technologies Sp. z o.o.
52
0
300
0
Sprzedaż: 52 tys. zł - odsetki od udzielonej
pożyczki; Zakup: 300 tys. zł zakup udziałów
Fud Technologies Sp. z o.o.
0
0
820
0
820 tys. zł - objęcie udziałów
Jednostki powiązane ze Spółką osobowo:*
Agencja Inwestycyjna Estro Sp. z o.o.
0
0
279
259
279 tys. zł – zakup usług najmu
Dom Aukcyjny Mebis Sp. z o.o.
0
0
3
190
3 tys. zł - zakup usług
Mebis Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych Sp. z o.o.
14 190
12 437
0
0
14 190 tys. zł – wynagrodzenie za zarządzanie
wierzytelnościami funduszy
Kancelaria Prawna Piotr Kuchno i
Wspólnicy Sp. Kom.
0
0
240
240
240 tys. zł. – zakup usług prawnych
Wspólne przedsięwzięcia**
Nie wystąpiły.
Zarząd Spółki dominującej
Jan Kuchno - Prezes Zarządu
132
100
0
0
Sprzedaż akcji GPM Vindexus SA – realizacja
programu motywacyjnego
Artur Zdunek - Członek Zarządu
12
10
0
0
Sprzedaż akcji GPM Vindexus SA – realizacja
programu motywacyjnego
Andrzej Jankowski - Członek Zarządu
12
10
0
0
Sprzedaż akcji GPM Vindexus SA – realizacja
programu motywacyjnego
Rada Nadzorcza Spółki dominującej
*Jednostki powiązane ze Spółką osobowo poprzez członków Zarządu lub Rady Nadzorczej Spółki.
**Wspólne przedsięwzięcia, w których jednostka dominująca jest wspólnikiem
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 85 z 91
Jednostka powiązana
Należności od
podmiotów powiązanych
(w tys. zł)
Zobowiązania wobec
podmiotów powiązanych
(w tys. zł)
Tytuł rozrachunku na dzień 31.12.2025
31.12.2025
31.12.2024
31.12.2025
31.12.2024
Jednostki zależne:
GPM Vindexus NSFIZ
3 271
2 446
0
0
NALEŻNOŚCI: 3 271 tys. zł – z tytułu
świadczonych usług;
GPM Vindexus NSFIZ
6 167
0
0
0
6 167 tys. zł - należność z tyt.
umorzonych certyfikatów
Future NSFIZ
790
763
0
0
790 tys. zł – z tytułu poniesionych opłat
sądowych i egzekucyjnych
Alfa NSFIZ
46
203
0
0
46 tys. zł – należność z tytułu
poniesionych opłat sądowych i
egzekucyjnych.
Fingo Capital S.A.
0
13
0
0
----------------------
Jednostka stowarzyszona
Eurea Sp. z o.o.
4 910
6 420
101
11
NALEŻNOŚCI: 4 910 tys. zł z tytułu
umowy przedwstępnej
ZOBOWIĄZANIE: 101 tys. zł – z tytułu
zakupu usług.
Fud Technologies Sp. z o.o.
83
0
0
0
83 tys. zł - udzielona pożyczka
Fud Technologies Sp. z o.o.
150
0
0
0
150 tys. zł - przedpłata na udziały
Jednostki powiązane ze Spółką osobowo*
Kancelaria Prawna Marty Currit Sp. k.
0
0
0
68
----------------------
Mebis Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Sp. z o.
o.
1 829
1 575
0
0
1 829 tys. zł – należność z tytułu usług
Agencja Inwestycyjna Estro Sp. z o.o.
0
0
0
0
Kancelaria Prawna Piotr Kuchno i Wspólnicy Sp. Kom.
0
0
0
0
Wspólne przedsięwzięcia**
Zarząd Spółki dominującej:
Jan Kuchno Prezes Zarządu
100
220
0
0
Należność z tytułu sprzedaży akcji –
realizacja programu motywacyjnego***
Artur Zdunek Członek Zarządu
0
42
0
0
----------------------
Andrzej Jankowski Członek Zarządu
10
25
0
0
Należność z tytułu sprzedaży akcji –
realizacja programu motywacyjnego***
Transakcje z udziałem innych członków głównej kadry
kierowniczej
*Jednostki powiązane ze Spółką osobowo poprzez członków Zarządu lub Rady Nadzorczej Spółki.
**Wspólne przedsięwzięcia, w których jednostka dominująca jest wspólnikiem.
*** Sprzedaż akcji w ramach realizacji programu motywacyjnego.
Do dnia opublikowania sprawozdania finansowego Prezes Zarządu Jan Kuchno spłacił zobowiązanie wobec Spółki z tytułu
nabycia jej akcji w wysokości 100 tys. zł.
Wspólne przedsięwzięcie, w których jednostki Grupy byłyby wspólnikiem nie wystąpiły.
3. Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi.
Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi zostały zawarte na warunkach rynkowych.
4. Pożyczki udzielone członkom Zarządu.
W 2025r. nie udzielano pożyczek członkom Zarządu.
5. Inne transakcje z udziałem członków Zarządu.
Nie wystąpiły inne transakcje z członkami Zarządu oprócz transakcji sprzedaży akcji własnych opisane w nocie nr 37
niniejszego sprawozdania.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 86 z 91
Nota 40. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ.
Świadczenia wypłacane Członkom Zarządu i członkom Rady Nadzorczej
01.01 -31.12.2025
01.01-31.12.2024
(w tys. zł)
Wynagrodzenia i narzuty Zarządu
1 958
1 862
Wynagrodzenia Rady Nadzorczej
1 215
1 043
Razem
3 173
2 905
Funkcja
01.01 -31.12.2025
01.01 -31.12.2024
(w tys. zł)
Wynagrodzenia Członków Zarządu
Jan Kuchno
Prezes Zarządu
945
903
Artur Zdunek
Członek Zarządu
533
516
Andrzej Jankowski
Członek Zarządu
480
443
RAZEM
1 958
1 862
Wynagrodzenia Rady Nadzorczej
Piotr Kuchno
Przewodniczący Rady Nadzorczej
501
429
Julia Kuchno
Sekretarz Rady Nadzorczej
199
167
Travis Currit
Członek Rady Nadzorczej
73
64
Daniel Dębecki
Członek Rady Nadzorczej
100
91
Ryszard Jankowski
Członek Rady Nadzorczej do 22.04.2025
22
63
Zbigniew Sadecki
Członek Rady Nadzorczej
98
89
Sławomir Trojanowski
Członek Rady Nadzorczej
100
76
Piotr Zięba
Członek Rady Nadzorczej
73
64
Zuzanna Zimońska
Członek Rady Nadzorczej od 09.05.2025
49
0
RAZEM
1 215
1 043
Podane wynagrodzenie Zarządu obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, premie, wynagrodzenie z tytułu powołania oraz
składki na ubezpieczenia społeczne pracodawcy stanowiące koszt roku bieżącego. Nie wystąpiły świadczenia po
okresie zatrudnienia, świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz inne długoterminowe świadczenia
pracownicze. Płatności w formie akcji zostały opisane poniżej.
Udziały wyższej kadry kierowniczej (w tym członków Zarządu) w programie akcji pracowniczych.
1. Program motywacyjny za wyniki finansowe Spółki za lata 2021-2024.
29 lipca 2022r. Rada Nadzorcza Spółki uchwaliła Regulamin Programu Motywacyjnego. Program motywacyjny dotyczy wyników
finansowych Spółki za rok obrotowy 2021 oraz inicjuje mechanizmy gratyfikacyjne, motywujące osoby odpowiedzialne za
rozwój Spółki do działań zapewniających wzrost wartości Spółki w latach 2022-2024. W ramach Programu Motywacyjnego
osoby uprawnione uzyskały możliwość nabycia akcji Spółki na preferencyjnych warunkach w cenie emisyjnej wynoszącej 1 zł za
akcję.
Przedmiotem programu motywacyjnego w związku z wynikami finansowymi za 2021r. mogło być maksymalnie 154 000 akcji, a
za lata 2022 2024, 150 000 akcji w każdym roku obrotowym.
Osoby uprawnione uzyskały możliwość nabycia akcji Spółki na preferencyjnych warunkach w cenie emisyjnej wynoszącej 1 za
jedną akcję.
W ramach programu motywacyjnego przeprowadzono w 2025r. transakcje zbycia 164 100 akcji, w tym na rzecz członków
Zarządu. I tak: Prezes Zarządu Jan Kuchno nabył 100 000 akcji, członek Zarządu Artur Zdunek nabył 10 000 akcji, członek Zarządu
Andrzej Jankowski nabył 10 000 akcji.
2. Program motywacyjny z okazji 30-lecia działalności GPM Vindexus S.A.
23 października 2025r. Rana Nadzorcza uchwaliła Regulamin Programu Motywacyjnego z okazji 30-lecia działalności Spółki. W
ramach programu osoby uprawnione uzyskały możliwość nabycia akcji Spółki na preferencyjnych warunkach w cenie emisyjnej
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 87 z 91
wynoszącej 0,10 za akcję. Przeprowadzono w 2025r. transakcje zbycia 602 500 akcji, w tym na rzecz członków Zarządu oraz
Rady Nadzorczej. Prezes Zarządu Jan Kuchno nabył 320 000 akcji, członek Zarządu Artur Zdunek nabył 20 000 akcji, członek
Zarządu Andrzej Jankowski nabył 20 000 akcji, przewodniczący Rady Nadzorczej Piotr Kuchno nabył 4000 akcji, sekretarz Rady
Nadzorczej Julia Kuchno nabyła 4000 akcji.
Na dzień opublikowania raportu za 2025r. Zarząd Spółki Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. nie posiada informacji na
temat innych umów, w wyniku których mo w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez
dotychczasowych akcjonariuszy.
Nota 41. ZATRUDNIENIE.
Stan zatrudnienia według umów o pracę
31.12.2025
31.12.2024
Zarząd
3
3
Biura Zarządu
12
13
Działalność operacyjna
124
117
SUMA
139
133
Rotacja zatrudnienia
01.01 -31.12.2025
01.01 -31.12.2024
Liczba podpisanych umów o pracę
13
13
Liczba rozwiązanych umów o pracę
(7)
(10)
Zmiana zatrudnienia per saldo
6
3
Nota 42. SPRAWY SĄDOWE.
Przedmiotem działalności Spółki jest nabywanie pakietów wierzytelności i windykacja ich na własny rachunek
w postępowaniu sądowym i komorniczym, stąd też duża liczba kierowanych do sądów spraw jest specyfiką działalności Spółki.
Spółka w roku 2025 oraz do dnia raportu nie była stroną postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla
postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, postępowania dotyczącego jej zobowiązań, których wartość
łącznie lub z osobna przekraczałaby 10% kapitałów własnych Spółki.
Nota 43. ROZLICZENIA PODATKOWE.
W stosunku do Spółki nie toczą się żadne postępowania podatkowe.
Nota 44. ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO.
Zdarzenia w obszarze działalności inwestycyjnej.
31 grudnia 2025r. Zarząd Fiz-Bud Sp. z o.o. podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o 36 000 udziałów.
Udziały w podwyższonym kapitale zostały pokryte aportem nieruchomości wycenionej w wysokości 18 mln . Umowa
przeniesienia nieruchomości została zawarta 31.12.2025r. Kapitał zakładowy Fiz-Bud Sp. z o.o. po podwyższeniu obejmował
47 936 udziałów, o wartości nominalnej 500 zł każdy.
Po dniu sprawozdawczym, po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym podwyższenia kapitału Spółka nabyła łącznie
32 595 udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o.
9 kwietnia 2026r. Spółka objęła 3900 udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o. Na dzień publikacji raportu GPM Vindexus S.A. posiada
48 291 udziałów, co stanowi 81,30% kapitału Fiz-Bud.
2 kwietnia 2026r. Spółka nabyła 42 871 akcji własnych.
Na dzień publikacji raportu Spółka posiadała akcje własne w liczbie 43 584 sztuk (0,37% kapitału akcyjnego).
Zdarzenia w obszarze działalności finansowej.
Wypłata dywidendy.
7 stycznia 2026r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki dominującej podjęło uchwałę w sprawie przeznaczenia na
dywidendę części utworzonego z zysku kapitału rezerwowego. Wypłata dywidendy nadzwyczajnej dla akcjonariuszy Spółki
miała miejsce 16 stycznia 2026r. Szersza informacja zawarta jest w nocie 8.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 88 z 91
Emisja obligacji serii Z2.
9 lutego 2026r. Spółka zawarła aneks do umowy z 14 maja 2025r. o oferowanie obligacji. Zgodnie z aneksem w ramach umowy
wyemitowane mają zostać obligacje o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 100 mln zł.
6 marca 2026r. Zarząd Spółki dominującej podjął uchwałę o warunkowym przydziale 500 000 obligacji serii Z2, po 100 zł każda.
Wartość emisji 50 mln zł. Warunkiem ostatecznego przydziału obligacji była ich rejestracja w Krajowym Depozycie Papierów
Wartościowych S.A.
Data rejestracji w KDPW oraz przydziału 10 marca 2026r., oprocentowanie zmienne: Wibor 3m powiększony o marżę 4,00% w
skali roku, odsetki będą płacone w okresach trzymiesięcznych. Termin obligatoryjnego wykupu ustalono na dzień 10 marca
2029r. Zgodnie z warunkami emisji obligacji serii Z2 Spółka może skorzystać z opcji wcześniejszego wykupu.
Wykup obligacji.
13 oraz 26 marca 2026r. Spółka wykupiła przed terminem obligacje serii P2 o wartości nominalnej 16,25 mln zł łącznie
z odsetkami. Na dzień publikacji raportu obligacje zostały spłacone w całości.
13 marca oraz 15 kwietnia 2026r. Spółka wykupiła przed terminem obligacje serii T2 o wartości nominalnej 10 mln
łącznie z odsetkami. Na dzień publikacji raportu obligacje zostały spłacone w całości.
Nota 45. SPRAWOZDANIE FINANSOWE SKORYGOWANE WSKAŹNIKIEM INFLACJI.
Z uwagi na wniesienie składników kapitału asnego w latach, w których nie wystąpiło zjawisko hiperinflacji,
nie uwzględniono wpływu inflacji zgodnie z MSR 29 na wielkość kapitałów własnych.
Nota 46. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SPRAWOZDANIA.
Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy
01.01 -31.12.2025
01.01 31.12.2024
- badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania
finansowego
160
160
- przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
80
80
- za pozostałe usługi
7
7
RAZEM
247
247
Nota 47. WPŁYW SYTUACJI GEOPOLITYCZNEJ I MAKROEKONOMICZNEJ NA DZIAŁALNOŚC SPÓŁKI.
Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. nie posiada aktywów lub powiązań kapitałowych, kontrahentów, współpracowników
oraz nie prowadzi działalności operacyjnej w Ukrainie lub Federacji Rosyjskiej.
Na dzień opublikowania sprawozdania finansowego Spółka nie identyfikuje istotnego bezpośredniego wpływu konfliktu w
Ukrainie ani innych napięć geopolitycznych na swoją sytuację finansową i operacyjną.
Zmiany w sytuacji geopolitycznej powodują wzrost niepewności rynkowej.
Osłabienie wzrostu gospodarczego w regionie, wyższa inflacja, spadek aktywności inwestycyjnej - czynniki te mogą
prowadzić do wzrostu poziomu zadłużenia i liczby niespłacanych kredytów. Dla Spółki specjalizującej się w
zarządzaniu NPL może to oznaczać większą podaż wierzytelności, co może zwiększyć skalę działalności, ale też
wymaga większej zdolności operacyjnej i finansowej.
Wzrost inflacji i presja płacowa mogą zwiększyć koszty funkcjonowania Spółki.
Osłabienie gospodarcze spowoduje, że większa liczba osób fizycznych i przedsiębiorstw, szczególnie w sektorze MŚP
w większym stopniu wykorzysta instrumenty prawne takie jak upadłości czy restrukturyzacja zobowiązań, co może
znacząco wpłynąć na odzyskiwalność oraz wzrost ryzyka operacyjnego.
W warunkach stagnacji mogą wystąpić dalsze zmiany w przepisach dotyczące ochrony konsumentów.
Regulacje ESG i presja społeczna. Inwestorzy oraz instytucje nadzorcze mogą wywierać presję na Spółkę zarządzającą
wierzytelnościami NPL, aby wykazywały większą wrażliwość społeczną w podejściu do egzekucji zobowiązań np.
poprzez politykę windykacji poza egzekucyjnej wobec grup wrażliwych.
Spółka monitoruje sytuację makroekonomiczną i geopolityczną oraz uwzględnia jej wpływ w przyjmowanych założeniach
modelowych, w szczególności w zakresie prognozowanych przepływów pieniężnych oraz stóp dyskontowych.
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 89 z 91
Nota 48. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH.
Szczegółowe informacje o składnikach korekt przepływów pieniężnych w działalności
operacyjnej
Nota
01.01 -31.12.2025
01.01 -31.12.2024
(w tys. zł)
(w tys. zł)
1. Amortyzacja
608
624
1.1. Amortyzacja wartości niematerialnych
11
3
1
1.2. Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych
9
605
623
2. Przychody z tytułu odsetek
5
0
0
2.1. Przychody finansowe wg rachunku zysków i strat
(51 128)
(44 354)
2.2. Wycena instrumentów kapitałowych w wartości godziwej – wyłączenie z przychodów
finansowych
6 552
44 202
2.3. Uzyskane dochody z udziału w zyskach osób prawnych
44 207
0
2.4. Odsetki od lokat bankowych
56
152
2.5.Aktualizacja należności odwrócenie
311
0
2.5.Zysk ze zbycia aktywów finansowych
2
0
3. Koszty z tytułu odsetek
5
12 960
10 348
3.1. Koszty finansowe wg rachunku zysków i strat
15 167
10 706
3.2. Pozostałe koszty finansowe
(5)
(1)
3.3. Utrata wartości wg MSSF 9
(336)
3.4.Wycena instrumentów kapitałowych
(2202)
(21)
4. Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej
(39 985)
(42 405)
4.1.Wycena instrumentów kapitałowych w wartości godziwej przez wynik finansowy
5
(4 350)
(44 181)
4.2. Wartość programu motywacyjnego:
8 953
1 443
a. Wartość akcji sprzedanych w cenie nabycia
8 371
1 582
b. Przychód ze sprzedaży akcji
(225)
(167)
c. Wycena programu w cenach rynkowych
807
28
4.3.Utrata wartości wg MSSF 9
5
(311)
336
4.4. Zyski uzyskane z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych
5
(44 207)
0
4.5 Zysk ze zbycia aktywów niefinansowych oraz finansowych
(70)
(3)
5. Udział w zyskach osób prawnych
(18)
159
6. Zmiana stanu rezerw
250
289
6.1.Zmiana stanu rezerw na świadczenia pracownicze
33;4
250
289
7. Zmiana stanu wierzytelności
16
(12 092)
(1 902)
7.1.Wpływy z wierzytelności nabytych oraz wpływy z odsetek od pożyczek
23 856
35 333
7.2.Wydatki na zakup wierzytelności oraz udzielenie / spłata pożyczek per saldo
(30 040)
(26 566)
7.3. Przychód odsetkowy obliczony metodą efektywnej stopy procentowej skorygowanej o
ryzyko kredytowe
(6 810)
(5 451)
7.4. Pozostały przychód z wierzytelności
(895)
(6 887)
7.5. Zakończenie windykacji
1 797
1 669
8. Zmiana stanu należności
15
6 759
(10 729)
8.1.Zmiana stanu należności wynikająca z bilansu:
498
(10 519)
8.2. Zmiana stanu należności z tytułu sprzedaży akcji własnych
(217)
126
8.3. Zmiana stanu należności z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych
6 167
0
8.4. Zmiana utraty wartości
311
(336)
9. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z wyjątkiem kredytów i pożyczek
29
(394)
(260)
9.1.Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług i pozostałych wynikająca z bilansu
196
240
9.2.Zmiana stanu pozostałych zobowiązań z tyt. podziału zysku
(590)
(500)
10. Zmiana stanu zapasów
0
0
Łączna korekta przepływów z działalności operacyjnej
(31 912)
(43 876)
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 90 z 91
Szczegółowe informacje o elementach przepływów pieniężnych w działalności inwestycyjnej
01.01 -31.12.2025
01.01 -31.12.2024
(w tys. zł)
1. Zbycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości
inwestycyjnych
70
0
2. Zbycie aktywów finansowych:
41 613
0
a. Wpływ z tyłu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych
40 283
0
b. Zbycie aktywów finansowych
1 330
0
3.Nabycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych i nieruchomości inwestycyjnych
(406)
(1 132)
4. Wydatki na aktywa finansowe (nabycie akcji, udziałów)
(8 510)
(10 572)
5.Inne wpływy (wydatki) inwestycyjne
0
3
a. Pożyczki
0
3
Łączna korekta przepływów z działalności inwestycyjnej
32 767
(11 701)
Szczegółowe informacje o elementach przepływów pieniężnych w działalności finansowej
01.01 -31.12.2024
(w tys. zł)
(w tys. zł)
1.Wpływy z emisji akcji
40
2. Spłata kredytów i pożyczek
(250)
3.Emisja dłużnych papierów wartościowych, w tym:
96 300
a. Emisja obligacji serii O2
21 684
b. Emisja obligacji serii P2
18 231
c. Emisja obligacji serii Q2
2 500
d. Emisja obligacji serii R2
1 000
e. Emisja obligacji serii S2
2 000
f. Emisja obligacji serii T2
9 984
g. Emisja obligacji serii U2
4 000
h. Emisja obligacji serii W2
7 000
i. Emisja obligacji serii X2
29 901
j. Emisja obligacji serii Y2
0
4. Nabycie akcji własnych
(3 261)
5.Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli
(4 494)
6.Wykup dłużnych papierów wartościowych, w tym:
(43 266)
a. Wykup obligacji serii B2
(7 166)
b. Wykup obligacji serii F2
(10 000)
c. Wykup obligacji serii G2
(4 000)
d. Wykup obligacji serii H2
(5 000)
e. Wykup obligacji serii I2
(2 000)
f. Wykup obligacji serii L2
(1 800)
g. Wykup obligacji serii M2
(3 300)
h. Wykup obligacji serii N2
(10 000)
i. Wykup obligacji serii O2
0
j. Wykup obligacji serii P2
0
k. Wykup obligacji serii W2
0
l. Wykup obligacji serii X2
0
7.Płatności zobowiązań z tytułu leasingu
0
8.Zapłacone odsetki, w tym:
(11 425)
a. Zapłacone odsetki od obligacji
(9 508)
b. Koszty emisji obligacji O2, P2, T2, I2 i X2
(1 814)
c. Zapłacone odsetki od kredytu i pożyczki
(103)
Łączna korekta przepływów z działalności finansowej
33 644
Sprawozdanie Finansowe GPM „Vindexus” S.A. za rok sprawozdawczy od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Strona 91 z 91
Nota 49 INFORMACJA O REALIZACJI OBOWIĄZKÓW EMITENTA OBLIGACJI W ZAKRESIE WYNIKAJĄCYM Z ART. 35
ust. 1a, 1b oraz 1c USTAWY O OBLIGACJACH.
Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. opublikowała na stronie internetowej Spółki prognozę kształtowania się zobowiązań
finansowych Emitenta oraz Grupy Kapitałowej Emitenta na dzień 31.12.2025.
Prognoza została opublikowana zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1a Ustawy o Obligacjach.
Opublikowana prognoza (w rozumieniu Ustawy o Obligacjach) przedstawiała następujące dane:
a) szacunkowa wartość zobowiązań finansowych Emitenta: 99 mln PLN,
b) szacunkowa wartość zobowiązań finansowych Grupy Kapitałowej: 99 mln PLN,
c) szacunkowa struktura finansowania Emitenta (procentowy udział zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek, emisji
dłużnych papierów wartościowych, leasingu w sumie pasywów bilansu Emitenta): 23,59%
d) szacunkowa struktura finansowania Grupy Kapitałowej Emitenta (procentowy udział zobowiązań z tytułu kredytów i
pożyczek, emisji dłużnych papierów wartościowych, leasingu w sumie pasywów bilansu Grupy Kapitałowej Emitenta):
23,72%
Na dzień 31.12.2025r. zobowiązania finansowe Giełdy Praw Majątkowych Vindexus oraz Grupy Kapitałowej GPM Vindexus
prezentują się następująco:
a) wartość zobowiązań finansowych GPM Vindexus S.A.: 96,2 mln PLN,
b) wartość zobowiązań finansowych Grupy Kapitałowej GPM Vindexus: 98,4 mln PLN,
c) udział procentowy zobowiązań finansowych w pasywach GPM Vindexus S.A.: 22,19%,udział procentowy zobowiązań
finansowych w pasywach Grupy Kapitałowej GPM Vindexus: 21,91%.
Poziom zobowiązań finansowych w Grupie na koniec 2025r. nie odbiega istotnie od zakładanych prognoz.
Warszawa, 30 kwietnia 2026r.
Członek Zarządu Członek Zarządu Prezes Zarządu
Artur Zdunek Andrzej Jankowski Jan Kuchno